Az ilyen benyögéseket nem értettemm soha sem. Az USA-ban is hatalmas eltérések vannak az államok GDP-i között sőt, nincs olyan ország, ahol nincs... Mégis egyben vannak...
Ott a nyögés másik része. Az amerikai társadalom rétegeinek konszenzusa alapján, látványos fejlődési különbségek nélkül történt az állam alapítása, a tagállamok részvételével.
A mi kontinensünkön rendkívül heterogén a fejlődés. Mind a nemzetté válás, mind az egyes törtelmi sorsfordulók tekintetében.
Németalföld, Anglia, XVI, XVII. században polgárias jellegű irány vette kezdetét, Közép-Kelet-Európa a XIX század végére ért el oda. A Magyar Királyságban 1867-ig kellett várni erre, amit aztán 1914 meg is akasztott, 1945-ig nyögvenyelősen, 1949-1989-ig pedig teljesen szünetelt a leghatékonyabb gazdasági fejlődést biztosító polgári demokrácia intézménye.
Az amerikaiak jogi, gazdasági, társadalmi alapja ennél jóval szilárdabb, hiába az eltérés a jövedelmek között, az az országrészek adottságai és más nem döntő körülmények miatt történt, és ennek ellenére megvan a funkciójuk a szövetségi rendszerben. De ha azt nézzük, pl az alaszkai lakosságot igen szépen dotálják azért hogy maradjanak ott és tartsák fenn az államukat. 1776 óta töretlenül és jelentős politikai eltérés nélkül haladnak, így nincs is rációja a bomlásnak.