[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Bővebben kifejtenéd? :)
A pénz nem nemesfém és a nemesfém sem pénz. A csereszköz kezdetben az áru, árupénz, a hosszú távon megőrizhető árupénz is magtakarításként felhalmozva virtuális pénzzé válik. Már ekkor kialakul a letétek különböző fajta, a betét ,a kölcsön fogalma és a kissé nehézkes árupénzek pénzhelyettesítői mint (cserép) elismervény, pecsét, fémöntecsek stb. és jóval később a nemesfémek.
 
M

molnibalage

Guest
Mi a meglepő az anyaghiányban...? Évekig takaréklángon volt az építőipar és minden más. Leépítettek, nincs gyártókapacitás. Csettintésre nem lesz. Ha holnap mondjuk a Dassaulthoz beestne egy 500 db-os Rafale rendelés, akkor mikorra tudná fokozni a termelést, mire végigcsorog a láncon az egész? Úgy, hogy munkaerőhiány van?
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 101
3 061
113
szpg9

Sajnos a miértre nem tudok megfelelő választ adni.
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.
Én a közvetlen környezetemben ezt tapasztalom.
A munka díjak tavaly óta majdnem 30%-ot emelkedtek. És olyan sok a meló lehetőség, hogy a munkások már könnyen válogathatnak , hogy hova akarnak menni dolgozni.
Vannak olyan helyek ahova kerek perec megmondták, hogy nem mennek ki melózni, mert szerintük messze van vagy más bajuk van vele. Alvállalkozók dettó.
Ilyen állapotok vannak jelenleg.
De nem tudok átfogó képet adni erről. Kis kft. tulajdonosként én ezt így látom/tapasztalom. De nem látok rá az egészre.

...Én évente 2-szer emelek fizetést a srácoknak.....az alvállalkozóim mind fiatalok...és nem felejtik el azt az időszakot amikor évente 3-4 házat tudtunk csak csinálni...., érdekes akkor nem sajnált és nem irigyelte senki a nyomorunkat csak azt mondta ilyen a biznisz gyerekek.Most nekünk megy jobban .....aki azt mondja,hogy nem pörgeti a,,, CSOK és az 5%-áfa...azon jót mosolygok.Amúgy nagyon tisztul a piac a CSOK miatt mindenről kell számlát adni a trógerek meg előbb utóbb kikopnak.Merre dolgozol???
Szegedre jöhetsz!!!!:):):).....
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
782
1 996
93
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.

Vicc az egész, pl Mofém csaptelepet rendelni kell legalább egy hónappal előre (raktárkészlet nincs, webáruház nem tart készletet, a gyár meg nem forgalmaz...)... Standard műanyag ajtó 3 hónap ala Jola...
És lődd be hozzá a soha oda nem érő szakembert mikor érjen rá... Amennyire nem volt forgalom nálunk az OBI szerű áruházakban, most megint pár éve tömve vannak mert van készlet.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 705
16 994
113
Kicsit utánaszámoltam. Vegyünk egy klasszikus kocka torony panelt, 45 nm-es kétszobás lakásokkal, 150 lakással / paneltorony, egy nagyjából 25 millió / lakás költséggel, ami nagyjából megfelel a mostani ingatlan áraknak. Egy ilyen kocka 3,75 milliárdból jön ki, nagyjából annyiból, mint a felcsúti Pancho aréna (3,8 milliárd). Szóval Felcsút pl. választhatna egy 15-16 emeletes panel (kb. 300 lakónak) meg egy stadion között.

2010 és 2020 között, tehát 10 év 350 milliárdra becsülik a stadionépítésre fordított pénzt (ennek a 2/3-a a Puskás Ferenc nagystadion, a nagy része kis költségvetésű, az 5 nagyobb megyei városban épül 10-18 milliárd / db áron egy-egy nagy. Viszont ebből már most látható, hogy az egy évre jutó összeg kb. lófasz 35 milliárd, vagy mondjuk, 10 db 15 emeletes kocka panel torony épülhetne belőle, 1500 lakással. Országosan, évente.

Ezt vesd össze azzal, hogy KSH adatok szerint 2017-ben csak Budapesten 3000 lakás kapott használatbavételi engedélyt (magyarán elkészült), országosan meg olyan 8000, 2018-ban pedig 10 000-re becsülik ugyanezt a számot Budapestre, országosan meg 28 000-re.



Lásd a fenti matekot, nem pörgetne ez semmit, legjobb esetben csak 10%-al, de itt jön be hogy az építőipar így is kegyetlenül pörög - nincsen nagyon se munkás, se építőanyag, egyszerűen elfogytak, mindenki dolgozik valahol, lázasan megy a lakásépítkezés.

Ugyanemiatt viszont olcsóbb se lesz... ahol nincs se anyag, se mester, ott bizony az anyagárak és az építőanyag árak mennek felfelé és a végén a lakás sem lesz olcsóbb.
Rövid ideig laktam 5ös panelban...ha fizetnének havi 300ezret sem laknék ott...pedig csak 2 gyökér lakott a tömbben. Élhetetlen "valami"...
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3
R

rejsz felügyelő

Guest
Rövid ideig laktam 5ös panelban...ha fizetnének havi 300ezret sem laknék ott...pedig csak 2 gyökér lakott a tömbben. Élhetetlen "valami"...
Ne panaszkodj. :p Laktam egyedül fehérként egy full cigány tömbben, az volt a szerencsém hogy semmim nem volt. Persze 2 hónapnál tovább nem bírtam azt hogy szó szerint a felső emeletre jártak szarni meg egyebek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 244
67 978
113
Khmmm.. tegnap idősebb kutyásokkal beszélgettem.
anno családjukban 5-7 testvér, csak épp kettő meghalt gyerekkorban, jó részük pedig a mai nyugdíjkorhatárt se érte meg,... nem vonzó jövőkép
Abduléknál most is így működik Afrikában meg a Közel keleten. A nyugdíjkorhatárt meg nem mindenki éri meg, ez van, máshol is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 244
67 978
113
Még most még hagyján, mi lesz pár év múlva munkaerőfronton. Akik nálunk rendszeresen dolgoznak, azok közül az utóbbi időkben: generálkivitelező elment nyugdíjba, 4 fős kőműves brigád fele nyugdíjjkörüli, vagy azóta nyugdíjas; villanyszerelő cég fele nyugdíjas, vizes 2-ből/3-ból egy nyugdíjas, a 2 fűtésszerelőből az egyik nyugdíjas. És általában pont a szakemberek és nem a segéderő a nyugdíjas korú. Közben meg a fiatalok valahogy nem kapálódznak az építőiparba.
Van benn igazság. A kőműves munkákat végző vállalkozónál aki nálam dolgozott volt egy kb 1-2 éve kőművesként végzett melósa. A srác végig panaszkodott hogy ő kőműves,de mégis csak segédmunkásként van alkalmazva már egy éve. Nem tudott még két egyforma anyagot se lekeverni, mondtam neki állj neki te is vakolni (kézzel, nem géppel, mert olyan átszegdelt volt a fal, sírtak is érte nagyon) majd én keverek, végezzünk vele nehogy másnapra sok maradjon. Na azt a vakolást csak néztem mikor elkészült... a háborgó tenger is simább. A másik srác aki alkalmazásban kőműves volt és vakolt na az se tépte szét magát, másnapra beteget is jelentett. Itt akkor megállt az élet egy hétre. Egy hét múlva megjelent a vállalkozó apja, 72 éves bácsika, egy 67 éves segédmunkással. Egyszerűen bámulatos volt, ezek ketten 4-5 fiatalt ledolgoztak simán, egyszer álltak meg kb 10 percre kajálni, azt annyi, mint a gép. Minőségre meg le a kalappal, még a másik két srác hibáit is kijavította. Jah és közben mondják hogy a 20 éves segédmunkás srác meg lelépett, mert ő kőművesnek tanult, mondtam nekik előbb anyagot keverni tanuljon meg, pláne hogy csak vizet kell már önteni hozzá nem a régi mészhidrátos-homokos idők vannak.
szpg9

Sajnos a miértre nem tudok megfelelő választ adni.
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.
Én a közvetlen környezetemben ezt tapasztalom.
A munka díjak tavaly óta majdnem 30%-ot emelkedtek. És olyan sok a meló lehetőség, hogy a munkások már könnyen válogathatnak , hogy hova akarnak menni dolgozni.
Vannak olyan helyek ahova kerek perec megmondták, hogy nem mennek ki melózni, mert szerintük messze van vagy más bajuk van vele. Alvállalkozók dettó.
Ilyen állapotok vannak jelenleg.
De nem tudok átfogó képet adni erről. Kis kft. tulajdonosként én ezt így látom/tapasztalom. De nem látok rá az egészre.

Ablakgyártás nincs? Szerintem alig győzik az asztalosok annyi a megrendelés. Mondjuk egy műanyagos maszek épp nemrég ment csődbe errefelé, dolgoztam neki párszor, lepakolni az alapanyagot ,meg fel a kész ablakot. Gyakorlatilag megjönnek a profil elemek 4(?) méteres szálban, plusz a vasalat és már lehet is gyártani.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Tényleg anyag és szakember hiány van!

A szakemberhiányt elhiszem, na de anyaghiány? Ok, túl gyorsan felpörgött az építőipar, a gyárak meg nem tudtak olyan gyorsan bővíteni, hogy bírják a nagy keresletet. Na de külföldről is hoznak be anyagot. Azt mégsem hiszem már el, hogy a magyar kereslet felvitte volna a világpiaci árakat.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Kicsit utánaszámoltam. Vegyünk egy klasszikus kocka torony panelt, 45 nm-es kétszobás lakásokkal, 150 lakással / paneltorony, egy nagyjából 25 millió / lakás költséggel, ami nagyjából megfelel a mostani ingatlan áraknak. Egy ilyen kocka 3,75 milliárdból jön ki, nagyjából annyiból, mint a felcsúti Pancho aréna (3,8 milliárd). Szóval Felcsút pl. választhatna egy 15-16 emeletes panel (kb. 300 lakónak) meg egy stadion között.

2010 és 2020 között, tehát 10 év 350 milliárdra becsülik a stadionépítésre fordított pénzt (ennek a 2/3-a a Puskás Ferenc nagystadion, a nagy része kis költségvetésű, az 5 nagyobb megyei városban épül 10-18 milliárd / db áron egy-egy nagy. Viszont ebből már most látható, hogy az egy évre jutó összeg kb. lófasz 35 milliárd, vagy mondjuk, 10 db 15 emeletes kocka panel torony épülhetne belőle, 1500 lakással. Országosan, évente.

Ezt vesd össze azzal, hogy KSH adatok szerint 2017-ben csak Budapesten 3000 lakás kapott használatbavételi engedélyt (magyarán elkészült), országosan meg olyan 8000, 2018-ban pedig 10 000-re becsülik ugyanezt a számot Budapestre, országosan meg 28 000-re.



Lásd a fenti matekot, nem pörgetne ez semmit, legjobb esetben csak 10%-al, de itt jön be hogy az építőipar így is kegyetlenül pörög - nincsen nagyon se munkás, se építőanyag, egyszerűen elfogytak, mindenki dolgozik valahol, lázasan megy a lakásépítkezés.

Ugyanemiatt viszont olcsóbb se lesz... ahol nincs se anyag, se mester, ott bizony az anyagárak és az építőanyag árak mennek felfelé és a végén a lakás sem lesz olcsóbb.

Mondom, én sem látom nagy problémának a stadionépítéseket, de az emberek többsége igen, ebből kifolyólag írtam, hogy az emberek akarata után mennék.
Évi plusz 1500 lakás. Miután pedig elkészültek, ki lehet adni, az államnak meg évi plusz 1,26 milliárd forint, ha csak 70000-ért adja ki.
Szakember lenne, hisz aki stadiont épít, az tud lakást is építeni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
szpg9

Sajnos a miértre nem tudok megfelelő választ adni.
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.
Én a közvetlen környezetemben ezt tapasztalom.
A munka díjak tavaly óta majdnem 30%-ot emelkedtek. És olyan sok a meló lehetőség, hogy a munkások már könnyen válogathatnak , hogy hova akarnak menni dolgozni.
Vannak olyan helyek ahova kerek perec megmondták, hogy nem mennek ki melózni, mert szerintük messze van vagy más bajuk van vele. Alvállalkozók dettó.
Ilyen állapotok vannak jelenleg.
De nem tudok átfogó képet adni erről. Kis kft. tulajdonosként én ezt így látom/tapasztalom. De nem látok rá az egészre.

Szigetelőanyagra 2 hét várakozás? Angliából ablakokat? Az valami speciális ablak? Szomszéd országból miért nem hozzák/hozol? Romániából, közvetlen a határ mellett, annyit szerzel be és azt, amit akarsz.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Még most még hagyján, mi lesz pár év múlva munkaerőfronton. Akik nálunk rendszeresen dolgoznak, azok közül az utóbbi időkben: generálkivitelező elment nyugdíjba, 4 fős kőműves brigád fele nyugdíjjkörüli, vagy azóta nyugdíjas; villanyszerelő cég fele nyugdíjas, vizes 2-ből/3-ból egy nyugdíjas, a 2 fűtésszerelőből az egyik nyugdíjas. És általában pont a szakemberek és nem a segéderő a nyugdíjas korú. Közben meg a fiatalok valahogy nem kapálódznak az építőiparba.

Pár év és a sok Angliában mosogató magyar rájön, hogy itthon is fog majdnem annyit keresni, a költségei viszont harmadannyi lesz.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A pénz nem nemesfém és a nemesfém sem pénz. A csereszköz kezdetben az áru, árupénz, a hosszú távon megőrizhető árupénz is magtakarításként felhalmozva virtuális pénzzé válik. Már ekkor kialakul a letétek különböző fajta, a betét ,a kölcsön fogalma és a kissé nehézkes árupénzek pénzhelyettesítői mint (cserép) elismervény, pecsét, fémöntecsek stb. és jóval később a nemesfémek.

Igen, a nemesfémek később jöttek és nagyon gyorsan kiszorították az összes többit, mert azt sokkal nehezebb volt hamisítani, nem kellett félni, hogy csődbemegy a kibocsátó és azt mindenki elfogadta bárhol.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Igen, a nemesfémek később jöttek és nagyon gyorsan kiszorították az összes többit, mert azt sokkal nehezebb volt hamisítani, nem kellett félni, hogy csődbemegy a kibocsátó és azt mindenki elfogadta bárhol.

Igen, pontosan ezzel a butasággal etették meg évezredeken keresztül a tömegeket.
De mostanra már ez sem menő, van új maszlag.
Bankkártya, digitális pénzek, stb.
:)
 
M

molnibalage

Guest
A szakemberhiányt elhiszem, na de anyaghiány? Ok, túl gyorsan felpörgött az építőipar, a gyárak meg nem tudtak olyan gyorsan bővíteni, hogy bírják a nagy keresletet. Na de külföldről is hoznak be anyagot. Azt mégsem hiszem már el, hogy a magyar kereslet felvitte volna a világpiaci árakat.
Húúúúúúúú....
Az anyagból nem csettintésre lesz építőanyag. A vasércből nem úgy lesznyomásálló tartály vagy még csak acéllemez, hogy egy ember kitartóan nézni és puff, kész a lemez. Ez igaz a téglára, bármire. Aztán, ha megvan el is kéne szállítani. Ja, hogy kamionos sincs elég és pályakezdőket vesznek fel és képeznek ki. Mindent mozgatni kell, az alapanyagot és kész terméket is. Naná, hogy jönnek az 1-3 hónapos lagok...

Ezen felül az utolsó mondatod is érdekes. El lett már magyarázva, hogy itthon is csak akkor mennek jól vagy nagyon jól a dolgok, ha máshol is. Tehát itthon is érezni azt egyes termékeken, hogy a világgazdaságnak elég jól megy. Külföldön már 2014 óta pörög az építőipar, ide késéssel érnek el a dolgok, most már itt is érződik, de 2016 elején kezdett az őrület egyre magasabb fokozatba kapcsolni.

Szemléltetésképpen. Egyes acélok ára 2015 közepéhez képest 2017 végén 50-70%-kal (!) voltak már magasabbak. A szakipari óradíjak is alsó hangon 30%-kal magasabbak a költségbecslésben (a valóság ennél néha rosszabb), mint 2-3 éve. Már, ha egyáltalán van jó szakember. Minősített hegesztő szakiért kb. ökölre menő közelharc megy lassan.* Nem egy projekt terv dőlt be emiatt.

*Vannak olyan heggesztők, akik vezető tervezőknél jobban keresnek már...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ablakgyártás nincs? Szerintem alig győzik az asztalosok annyi a megrendelés. Mondjuk egy műanyagos maszek épp nemrég ment csődbe errefelé, dolgoztam neki párszor, lepakolni az alapanyagot ,meg fel a kész ablakot. Gyakorlatilag megjönnek a profil elemek 4(?) méteres szálban, plusz a vasalat és már lehet is gyártani.


Nemcsak (műanyag) ablakokból áll a világ az építőiparban. Sőt nemcsak lakásépítésből.Mert az elég szinvonaltalan az átlag szintjén még ma is... Ami meg igényes termék, tuti nem magyar... Olyan ablakokat, mint amilyeneket beépítenek azokba a (köz) épületekbe, aminek a gépészeti részét tervezem, tuti nem gyártanak itthon...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
M

molnibalage

Guest
Pár év és a sok Angliában mosogató magyar rájön, hogy itthon is fog majdnem annyit keresni, a költségei viszont harmadannyi lesz.
Vagy nem...

A lakhatási költségek az ország nyugati felén én Bp-n keresetarányosan már a nyugatit verdesik. 30-35 nm-es egyszobás semmi extra lakásokat 100-120k-ért lehet kivenni + rezsi. Csak a rezsiköltséged (lakbér, közös költség, víz, net, stb.) lazán lehet egy hónapban 140k HUF. Bruttó 500-as fizetésnél némi cafeteriával is ez a nettó fizetésed 340k táján van, tehát úgy 40% megy el arra, hogy élj és lakj. (És ezek egy főre számolva jönnek ki ennyire.) Namármost bruttó 500k itton az a felső 10%-ba sorolja az embert...

Ez külföldön is lehet ennyi, csak ha 1500 fontból vagy 2000 euróból jön le 40% a maradék sokkal több mindenre elég... Nem véletlenül nem jött haza egyetlen olyan ismerősöm sem, akiről tudom, hogy kiment. Van aki csak 1,5 éve van kint (ő még melóhelyet is váltott, mert hatalmas csalódás volt, ahova kiment eredetileg), van aki meg lassan 10...
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 129
4 165
113
Pár év és a sok Angliában mosogató magyar rájön, hogy itthon is fog majdnem annyit keresni, a költségei viszont harmadannyi lesz.
Hát azért ez nem teljesen igaz!
Mi az, ami egy átlagember életében a legnagyobb kihívást jelenti? Amire évtizedeken át kell gyűjtögetnie? A saját otthon megteremtése. Na ezen a téren nem igazán javul a helyzet egy átlagembernél.
Dícséretes a bérek emelkedése, a nagycsaládosokat érintő CSOK, és a hitelkamatok csökkenése. De a lakásárak, albérleti díjjak olyan mértékben nőttek, hogy egyre nagyobb erőfeszítést jelent egy átlagos fiatal-középkorú családnak az otthon megteremtése.
A másik, hogy a külföldön dolgozó magyarok nagy része nem is akar hazajönni. És nem csak az anyagiak miatt.
A mutyik, az intézményesített lopás, a szakmaiatlanság, tehát az, hogy az előrelépéshez sokszor nem a szaktudás, hanem a haverság, gátlástalanság, .eggnyalás szükségeltetik, nem mindenkinek jön be. Miközben a "nagyok" milliárdokkal nem tudnak elszámolni, a NAV helyettük a kisembereket cseszteti.
Ha választanom kellene, hogy mosogassak 2-3X annyiért, mint amennyiért itthon "analfabéták" osztják nekem az észt, akkkor lehet hogy én sem az utóbbit választanám!
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Húúúúúúúú....
Az anyagból nem csettintésre lesz építőanyag. A vasércből nem úgy lesznyomásálló tartály vagy még csak acéllemez, hogy egy ember kitartóan nézni és puff, kész a lemez. Ez igaz a téglára, bármire. Aztán, ha megvan el is kéne szállítani. Ja, hogy kamionos sincs elég és pályakezdőket vesznek fel és képeznek ki. Mindent mozgatni kell, az alapanyagot és kész terméket is. Naná, hogy jönnek az 1-3 hónapos lagok...

Ezen felül az utolsó mondatod is érdekes. El lett már magyarázva, hogy itthon is csak akkor mennek jól vagy nagyon jól a dolgok, ha máshol is. Tehát itthon is érezni azt egyes termékeken, hogy a világgazdaságnak elég jól megy. Külföldön már 2014 óta pörög az építőipar, ide késéssel érnek el a dolgok, most már itt is érződik, de 2016 elején kezdett az őrület egyre magasabb fokozatba kapcsolni.

Szemléltetésképpen. Egyes acélok ára 2015 közepéhez képest 2017 végén 50-70%-kal (!) voltak már magasabbak. A szakipari óradíjak is alsó hangon 30%-kal magasabbak a költségbecslésben (a valóság ennél néha rosszabb), mint 2-3 éve. Már, ha egyáltalán van jó szakember. Minősített hegesztő szakiért kb. ökölre menő közelharc megy lassan.* Nem egy projekt terv dőlt be emiatt.

*Vannak olyan heggesztők, akik vezető tervezőknél jobban keresnek már...

Szerinted amikor anyaghiányt írtam, akkor vasércre gondoltam? Mindenféle építőanyagokra gondoltam, csak nem írtam ki így hosszan. Fip arról írt, ezért gondoltam evidens, hogy miről folyik a beszélgetés.

Az időm nagy részét Erdélyben töltöm. Látom, hogy a magyar határtól 5 km-re tele vannak építőanyagokkal az üzletek. Erre írtam, hogy miért nem megy el odáig és vásárol be.
Jah és Fip valószínűleg nem ipari mennyiségeket vesz, hanem pár házra való anyagot.
Szállítás. Megvettem a vasat és másnap már házhoz is hozták.
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 062
16 241
113
Nemcsak (műanyag) ablakokból áll a világ az építőiparban. Sőt nemcsak lakásépítésből.Mert az elég szinvonaltalan az átlag szintjén még ma is... Ami meg igényes termék, tuti nem magyar... Olyan ablakokat, mint amilyeneket beépítenek azokba a (köz) épületekbe, aminek a gépészeti részét tervezem, tuti nem gyártanak itthon...

Pedig de. Egyedi megrendelésre, rendesen ahogyan kell - fából. Sírnak is hogy nem bírják teljesíteni mert évek óta nincs egy épkézláb asztalos akit felvehetnének.

Megjegyzem nemrég kellett karosszériáztatni mert egy barom belémdurrantott. Úgy 50%-al drágább mint pár éve, mert karosszériás sincs, csak aranyárban, és húzzák a szájukat ha nem olyan a munka..
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
Status
Not open for further replies.