[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
deze75

".Merre dolgozol???"

Alapból Budapest és környéke. Néha, ha jó az ajánlat akár messzebb is.
De olyan komoly a szakember hiány, hogy lassan megfojtja a cégem...
Én amúgy teljesítmény alapon fizetem az embereket. Ez alapból nagyon jó mindenkinek, néha meg komoly gondokat tud okozni.

szpg9

"azért néz ki úgy, hogy anyaghiány van (de valójában nincsen csak ideje korán kell rendelned), mert MO-n nagyon szűkös a paletta, amihez hazai gyártásból hozzá lehet férni."

Igazából az ideje korán rendeléssel két baj van:
1. Ha megjön az anyag valahol tárolni kell, és elég komoly mennyiségekről van szó általában.
2. A nagy baj az, amikor a tüzépen sem tudják mikor jön az anyag. És ez egyre gyakoribb sajnos....
3. Saját pénzen senkinek sem rendelek semmit. Viszont a megrendelő ha fizet, azt várja, hogy másnapra legyen ott a cucc. És akkor próbálod neki elmagyarázni, hogy ez nem a sarki bolt, az anyag meg nem egy kiló kenyér :)


Alapvetően igazad lehetne, ha MO-i viszonyokat nézel. Saját pénzen ha nem ruházol be, ha nem kockáztatsz, akkor az van, amit leírtál. (Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy saját pénzt ruházz be, kockáztass, stb... Te tudod, mit miért teszel...) Ha nem kockáztatsz, akkor az van, amit leírtál. Nem lesz anyag és kész... De ez megint nem anyaghiány, hanem bizalom hiány a megrendelővel szemben, elsősorban, másodsorban, pedig likviditási hiány, mert amit nem teszel be a forgóeszközbe, az pont azt a nyögvenyelést eredményezi, amit leírtál... Néhány céggel, akikkel dolgozom, az van, hogy a forgóeszközöket (anyagot) meghitelezik saját forrásból és bankhitelből, így flottul és gyorsan mehet minden... Néha én is meredeknek látom a hitelezésüket, de eddig, közbeszerzéseknél még bejött nekik. (Megnyugtatlak, én sem tennék be saját pénzt másoknak a dolgába, de amit előbb írtam, nem is magamról írtam...)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Alapvetően igazad lehetne, ha MO-i viszonyokat nézel. Saját pénzen ha nem ruházol be, ha nem kockáztatsz, akkor az van, amit leírtál. (Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy saját pénzt ruházz be, kockáztass, stb... Te tudod, mit miért teszel...) Ha nem kockáztatsz, akkor az van, amit leírtál. Nem lesz anyag és kész... De ez megint nem anyaghiány, hanem bizalom hiány a megrendelővel szemben, elsősorban, másodsorban, pedig likviditási hiány, mert amit nem teszel be a forgóeszközbe, az pont azt a nyögvenyelést eredményezi, amit leírtál... Néhány céggel, akikkel dolgozom, az van, hogy a forgóeszközöket (anyagot) meghitelezik saját forrásból és bankhitelből, így flottul és gyorsan mehet minden... Néha én is meredeknek látom a hitelezésüket, de eddig, közbeszerzéseknél még bejött nekik. (Megnyugtatlak, én sem tennék be saját pénzt másoknak a dolgába, de amit előbb írtam, nem is magamról írtam...)

Így valóban olajozottabban mehet a munka, viszont ha gubanc van, akkor nagyobbat is esel.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Tavaly bővítettem 15 négyzetmétert,papíron szoba de valójában nappali, volt benn csok is. Az egész úgy 5 millióba került úgy hogy a fűtést kivettem belőle (egy radiátorért ne kelljen várni a hivatalos fűtésszerelőt + műszaki ellenőr 40000+ kb újratervezni a fűtésrendszert) majd most nyáron szerelem át én, valamint a villanyt (szintén 3 konnektorért ne kelljen árajánlat,számla,teljesítmény nyilatkozat,műszaki ellenőr 40000ft stb) megoldottuk úgy hogy azt mondtuk az már ott volt a régi falon. Tulajdonképp a legegyszerűbb kiadni az egészet egy kivitelezőnek, ha nincs olyan szakmád,vállalkozásod úgysem csinálhatsz semmit a söprésen kívül elvileg. Na meg egy rahedli idegességet megspórolsz. Mondjuk én nem így csináltam. Minden munkafajtára külön le kellett szerződni. Kőműves, velük jól jártam mert megcsináltak mindent ami ezzel a munkával jár, plusz rendezték az anyagrendelést, papírmunkát, műszaki ellenőrséget, meg mivel folyamatosan el voltak úszva megoldható volt hogy pár munkát megcsináljak én. Ács, na vele jártam legjobban, igaz a harmadik ács volt mert kettő csak ígérgetett, de ő volt a legolcsóbb, leggyorsabb, és nagyon pontos volt, valamint nagyon jó munkát végzett. Csak ugye az ács az nem cserepezhet, meg nem bádogozhat ha csak ács, ahogy az asztalos se csinálhat tetőt. Ablak , ajtó berakásokat megcsináltam én, azt senki se kérdezte érdekes módon hogy ki csinálta. Festéseket én csináltam, haverok meg számláztak, ott csak a műszaki felügyelet volt 40000ft plusz az anyag, persze minden anyagról teljesítmény nyilatkozatot kellett kérni. Cserepeseknél ugyanúgy műszaki felügyelő + árajánlat+ szerződés+számla. Más szaki nem emlékszem hogy volt. A papírmunka volt sok, terv 300+E napló 300+műszaki felügyelő 3x 40(ez nem az én gondom lenne hanem a vállalkozók intézik de erre egyik se ér rá, nagyon tisztában sincsenek vele kihez forduljanak, meg így legalább nem vertek át vele hogy csak 40 de tőlem 60-at kér) Csok 150 (itt kijön valami mókus fényképezni 3x 30000) + az egyéb energetikus 2x 25000, földmérő 50000 pl stb apróbb 10-20000 tétel.Amúgy az egészet az ácsmunkán meg a vakolás glettelésen kívül meg tudtam volna csinálni én. Elkentem olyan kb 150000 ft értékű xilamon + sadolint, 25 doboz purhab, 15 sziloplaszt, faanyag passz, kb 70000ft? De ezek egy része a parasztfödém miatt volt,párkányok 40000pl.
Aztán járólap, függönyök, bútorok, ablak 3x 95000, lámpa 52000, festmény 45000 stb...
Csok:
Na most mi a helyi takarékba mentünk mert ott nincsenek sokan, meg csok pont. Totál hülyék voltak mindenhez, ha bementünk valamivel csak néztek és mondták hogy másnap jöjjünk vissza, addig utána néznek. Utófinanszírozott, az első részlet ha elérted az x százalékot, az utolsó meg ha már átvették a házat. De mondom ezek sík hülyék voltak, többször mi mondtuk mit kellenének csinálni, illetve egyszer volt egy potya utunk is mert valami doksikat nekik kellett volna kikérni 40 km-el odébb nem nekünk. Szoba bővítés minimum 14 négyzet követelmény, ingatlan megosztása a felek közt, (ügyvéd, tulajdoni lap) plusz a többi követelmény mert kutyaólat nem ismernek el szobának. Meg egy rakás papírmunka.
Mondjuk elég babán néz ki a 20x20-as gerendás fafödémmel, kandallóval, 10000 ft/nm -es járólappal, olyan vadász szoba jellege van de még egy chesterfield kanapé meg két vaddisznó trófea hiányzik.
Szóval legegyszerűbb kivitelezőnek kiadni, mert nem drágább összességében talán, de nem kell annyit stresszelni, szervezni. Max ott kell lenni ha dolgoznak hogy minden rendben menjen és az anyag is benn legyen, mert pl egyszer én kicsit megszívtam. Szóval a kőművesek terv szerint megcsinálták a bejárati ajtónál, csak a terven 1m szélesség volt, én meg korábban módosíttattam a tervezővel 1,30(?)-ra, csak a rajzon nem írta át csak a széljegyzetben. Szóval este hatkor hazaértem melóból és furcsa volt az ajtónyílás, lemértem, kisebb, gyors kibontottam még meg se kötött, másnap újrarakták, csak ugye az idő, meg hát ez kinek is a hibája?


Ha csak a saját pénzed van benne, akkor a szakik Vas meg Győr-Sopron megyében nem adnak számlát. Aki teheti feketén kér el annyit, amennyit más számlával. Ez oltári nagy gáz. nincsen itt tisztulás sehol. Aki teheti meglépi. Fél megye ezt csinálja, a NAV meg sehol...Ha számlával dolgoznál, ki is röhögnének..Az említett megyékben igen nagy a fekete gazdaság aránya. Aki itthon dolgozik, cégnél, az a fizuért és 8 órás állásáért teszi. Ami hoz majd nyugdíjat. Aztán szabadidőben, meg hétvégén, hajrá fekete gazdaság. Olyan pénzért dolgoznak másodállásban, feketén, mint amennyiért mások Ausztriában. Kihasználva azt, hogy az épkézláb szakemberek már régóta Ausztriában dolgoznak. Egy soproni új építésű garzon (30 m2) burkolására kaptunk 700 eFT-os árajánlatot, persze anyag nélkül...
 
M

molnibalage

Guest
Ha csak a saját pénzed van benne, akkor a szakik Vas meg Győr-Sopron megyében nem adnak számlát. Aki teheti feketén kér el annyit, amennyit más számlával. Ez oltári nagy gáz. nincsen itt tisztulás sehol. Aki teheti meglépi. Fél megye ezt csinálja, a NAV meg sehol...Ha számlával dolgoznál, ki is röhögnének..Az említett megyékben igen nagy a fekete gazdaság aránya. Aki itthon dolgozik, cégnél, az a fizuért és 8 órás állásáért teszi. Ami hoz majd nyugdíjat. Aztán szabadidőben, meg hétvégén, hajrá fekete gazdaság. Olyan pénzért dolgoznak másodállásban, feketén, mint amennyiért mások Ausztriában. Kihasználva azt, hogy az épkézláb szakemberek már régóta Ausztriában dolgoznak. Egy soproni új építésű garzon (30 m2) burkolására kaptunk 700 eFT-os árajánlatot, persze anyag nélkül...
Lassan ott tartunk, hogy olcsóbb, ha az ember videón megnézni és kicsit az elején elbaszva megcsinálja saját maga...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Így valóban olajozottabban mehet a munka, viszont ha gubanc van, akkor nagyobbat is esel.


Szerintem a normális gazdaság fokmérője lenne az, hogy olajozottan menjen a munka. Ahhoz, meg ezek a forgóeszköz hitelek kellenek.. Persze, ha abból indulunk ki, hogy MO nem normális gazdaság, akkor nagy kockázatú az a manőver, amiről írtam... Ekkor van szerepe a a gyanakvásnak, főleg magánerős projektek esetében.. Persze nagyobb beruházásokat nem is lehet máshogy csinálni... Amikor egyes specko alvállalkozói anyagár is félmilliárd forint nettó... De a közbeszerzés ezt kezeli legalább.. Szerintem azért, mert enélkül behalt volna a tényleges építőipar... Kifizetik az alvállalkozókat. Ez mindenképpen pozitív dolog. Persze, ha ez nem lenne, akkor a nagyobb közbeszerzési projektek is nyögvenyelősek lennének, meg mára már nem maradt volna épkézláb cég, aki meg is valósítaná az elképzeléseket...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Lassan ott tartunk, hogy olcsóbb, ha az ember videón megnézni és kicsit az elején elbaszva megcsinálja saját maga...


Persze, kicsiben meg tudod csinálni, de mondjuk egy 5-8 milliárdos (nettó) építkezésnél már nem...

UI.: de a példánál maradva, az elérhető, "fekete" szakemberek sem a szakma krémjét alkotják...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Az olyan is lesz. Láttam már pár ilyen ezermester munkát. Még a szakemberek is képesek elb@szni mindent.


Szabadjion egy párhuzam (nem vitatva az olyan is lesz kérdéskört), a szockó végén (amikor a gulyáskommunizmus hétvégiház építési láza kitört) is volt hasonló szitu. Még építőanyaghoz lehetett jutni (fű alatt, kenőpénzért), de szakemberhez akkor sem... Akkor is a szakik főállásban dolgoztak, aztán fusiztak utána. De azért nem törték össze magukat a munka frontján, sem a cégnél, sem utána máshol...Bár én gyerek voltam, de akkoriban még én is csempéztem, akkora hiány volt munkásokból. Olyat raktam, amilyen sikerült, de legalább fent volt a csempe a falon... Ez akkor is abnormális dolog volt, de ami most van, az sem normális....
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 105
3 094
113
Mert hanyag és neki nem számít meg szarik bele. A saját lakásomat meg én csinálom és adok rá. A munkatársa is maga csempézett és meg nem mondtam volna, hogy ő csinálta...

Persze sok szabadidő, de nem kerül több százezerbe...

Ez egy szintig elmegy (dicséretes is;)),de abban a pillanatban hogy komoly lapokról van szó ,vagy gérbe kell csiszolni ,vagy fugát kell futtatni ,vagy fuga nélkül kell egy 15x80 lapot falra felrakni azonnal elvéreznek ezek az emberek.


"Mert hanyag és neki nem számít meg szarik bele.".....
Ez minden szakmára ,minden mérnökre,tanárra is ugyan úgy vonatkozik gondolom ebben egyetértünk.:)

Sajnos ma azokat a szakikat aki valóban szakemberek ua a kategóriába sorolják,mint a nézd mán a hülye trehány kőműves komát.Pedig nem véletlen MESTEREK ezek az emberek a saját területükön.

Én mindig is azt mondtam amihez nem értek azt csinálja meg más,ha meg valami egyszerűbbet meg tudok csinálni magam is az pedig jó.Hány és hány jútub gazdával találkozunk heti szinten....amikor pedig elmondjuk,hogy ha Ő akarja csinálni akkor mi nem vennénk ebben részt az pedig rosszul esik nekik,mert a jogosultságunk papírunk kellene neki.....Ilyeneknek nem is építünk kínlódjon csak magával.:D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
antigonosz

"Amúgy szabolcsiakkal próbálkoztál már? "

Még ukránok is ígérték, hogy jönnek. Azóta is jönnek.
Igazából minden honnan van melósom/alvállalkozóm.
A probléma alapvetően az, hogy feketén jobban lehet keresni, mint nálam számlával. És itt nem csak a pénzről van szó. Mert ha van számla, akkor van felelősség meg minőség is. Feketén meg azt csinálnak amit akarnak....

szpg9

"aztán szabadidőben, meg hétvégén, hajrá fekete gazdaság. Olyan pénzért dolgoznak másodállásban, feketén, mint amennyiért mások Ausztriában. "

Ez sajnos így van. És itt nagy részt a megrendelők a ludasak, ugyanis ők várják el azt, hogy ne vegyél ki a zsebéből még 27%-ot....
A magyar megrendelők nagy része irtózik az olyan mondatoktól, hogy "márpedig ez ÁFÁ-s", " írjunk szerződést", " a pénzt utald a számlámra" stb....
Sajnos ilyen szar világot élünk még mindig.... :(

"Egy soproni új építésű garzon (30 m2) burkolására kaptunk 700 eFT-os árajánlatot, persze anyag nélkül..."

Micsoda? Mivel akartátok azt burkolni? Titánnal? :D
Itt a környéken a burkolás díja 4-6000 Ft/nm (nettó.) Bonyolultabb dolgoknál kicsit több.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
antigonosz

"Amúgy szabolcsiakkal próbálkoztál már? "

Még ukránok is ígérték, hogy jönnek. Azóta is jönnek.
Igazából minden honnan van melósom/alvállalkozóm.
A probléma alapvetően az, hogy feketén jobban lehet keresni, mint nálam számlával. És itt nem csak a pénzről van szó. Mert ha van számla, akkor van felelősség meg minőség is. Feketén meg azt csinálnak amit akarnak....

szpg9

"aztán szabadidőben, meg hétvégén, hajrá fekete gazdaság. Olyan pénzért dolgoznak másodállásban, feketén, mint amennyiért mások Ausztriában. "

Ez sajnos így van. És itt nagy részt a megrendelők a ludasak, ugyanis ők várják el azt, hogy ne vegyél ki a zsebéből még 27%-ot....
A magyar megrendelők nagy része irtózik az olyan mondatoktól, hogy "márpedig ez ÁFÁ-s", " írjunk szerződést", " a pénzt utald a számlámra" stb....
Sajnos ilyen szar világot élünk még mindig.... :(

"Egy soproni új építésű garzon (30 m2) burkolására kaptunk 700 eFT-os árajánlatot, persze anyag nélkül..."

Micsoda? Mivel akartátok azt burkolni? Titánnal? :D
Itt a környéken a burkolás díja 4-6000 Ft/nm (nettó.) Bonyolultabb dolgoknál kicsit több.


A burkolás, sima greslap...A történet hűségéhez tartozik, hogy az árban benne volt a csepp fürdő és a kicsi konyha oldalfal burkolása is. Meg a festés is... de akkor is sok...Hát kb. ez Sopron. Ennyiért kapsz (több hónapos átfutással) szakembert, aki ráadásul fusizik...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
szpg9

"A burkolás, sima greslap...A történet hűségéhez tartozik, hogy az árban benne volt a csepp fürdő és a kicsi konyha oldalfal burkolása is. Meg a festés is... de akkor is sok...Hát kb. ez Sopron. Ennyiért kapsz (több hónapos átfutással) szakembert, aki ráadásul fusizik..."

Az kemény..... Nézd, ha legközelebb ilyen helyzet állna elő, akkor keressetek nyugodtan ;)
A távolság nem akadály.
De pont a héten jártam úgy, hogy 200 km-re lementem, mert mondták, hogy kb. 600 nm-t kellene leburkolni. Mondtam nekik, hogy ez így 4200 lenne/nm.
Ők mondták, hogy 3000 alatt gondolták.... Végül úgy döntöttek, hogy leburkolják önerőből maguknak :D
Festéssel is jártam így. Mondtam a lazúr 1500-től indul. Mondták van aki 1000 ért megcsinálja.
Mondtam nekik, hogy hajrá ;) Azóta sincs se kifestve se lelazúrozva. De most már nem is mennénk 1500-ért....
Szóval én azért a megrendelőket sem értem néha o_O
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 361
68 734
113
Ha csak a saját pénzed van benne, akkor a szakik Vas meg Győr-Sopron megyében nem adnak számlát. Aki teheti feketén kér el annyit, amennyit más számlával. Ez oltári nagy gáz. nincsen itt tisztulás sehol. Aki teheti meglépi. Fél megye ezt csinálja, a NAV meg sehol...Ha számlával dolgoznál, ki is röhögnének..Az említett megyékben igen nagy a fekete gazdaság aránya. Aki itthon dolgozik, cégnél, az a fizuért és 8 órás állásáért teszi. Ami hoz majd nyugdíjat. Aztán szabadidőben, meg hétvégén, hajrá fekete gazdaság. Olyan pénzért dolgoznak másodállásban, feketén, mint amennyiért mások Ausztriában. Kihasználva azt, hogy az épkézláb szakemberek már régóta Ausztriában dolgoznak. Egy soproni új építésű garzon (30 m2) burkolására kaptunk 700 eFT-os árajánlatot, persze anyag nélkül...
Mindenkinek számlát kellett adnia, ez egy hivatalos építkezés volt, plusz még csokos is. A számla a katásoknál nem gond,adnak bármennyiről szívesen, nekik ez nem tétel mert általában pl a festésnél,tetőjavítgatásoknál,garázsépítgetéseknél senki sem kér számlát így a keretük bőven fennmarad. Sajnos nekem annyi az itthoni melóm mióta családos lettem hogy még két három évig nem tudok menni maszekolni (ma pl elhasogattam 5 köbméter akácot, tegnap elvágtam, holnap meg berakom a helyére,este meg meló) . Ráadásul öcsém épp teljesen felújít úgyhogy idén neki vagyok elkötelezve még pluszban mert mindent azért nem lehet rábízni a "mesterekre" mert még rávakolnak a salétromos falra. Az a 700 odabax,nem 70 akart lenni? Vagy még a plafont is járólapoztatjátok? :) Ajálnhatnék rá normális áron, jól dolgozó burkolót de negyven km-re nem menne el mert itt is el van havazva. Sopron meg más világ, egy mesebeli világ, olyan nincs még egy az országban. Én egy kicsit más helyzetben vagyok , kapok átlag 1000-1100 eurónak megfelelő forintot, napi 12 óra, de csak havi 14-16 munkanap, és tulajdonképp el fetrengek benn a volt igazgató kidobott bőr székében, és erről mind be vagyok jelentve. De pár év múlva ha minden jól megy lépni akarok, előbb maszekolni újra, aztán 5-6 év múlva elmenni valami nappalos 8 órás pingpongos állásba szintén a bejelentés miatt csak. Sokan nyaggatnak pl fűnyíróemberekért, de azt se egyszerű szerezni már, pedig 5 eurót vagy annak megfelelő forintot simán megadnak érte, azért osztrákba hajnalok hajnalán kell kelni a szőlőbe metszésre. Itt meg felülsz a rasentraktorra és még kapsz kaját, sört,páleszt,meg a gyereknek gumicukrot pl. Kevés a dolgozni akaró, meg rá is érő (mert pl aki kint dolgozik az semmire se ér rá, még ő kell hogy embert felfogadjon otthoni munkákra), sok fiatal meg leteszi a lantot a cégben és el PS-ezik utána otthon, de idősebb is van ilyen, elég ennyi nekik. Szóval aki itt ebben a két megyében dolgozni akar és tud is az nagyon jól megvan.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 361
68 734
113
Ott van pl haverom, el maszekolt másodállásban 20 évig, festő. Tavaly nekiállt főállásban csinálni. Annyi már a melója most hogy augusztus 20 előttre már nem tud menni senkihez. Van aki megérti van aki nem. Az vagy talál mást vagy nem. Gyerekkori haver jár vele dolgozni általában de nem mindig, mert a srác már most milliomos és elég neki a heti 3 nap meló, na ezek ketten nagyon profik, most is egy hónapos munkát kaptak az egyik ház teljes festésére meg a stukkók aranyozására a házban, nagyon nagyon sok pénzért. Néha megy melléjük másik haver de ő 8 órában havi 200 -ért dolgozik ,így csak délután vagy hétvégén megy velük, de azért ugye ő se az a szint. Van még egy kezdő srác is aki néha velük tart de ő azért nem az a szint, meg ő se minden nap dolgozik mert otthon van gazdaság, bikák miegyéb. Én is mehetnék,de nem érek rá, meg amúgy is igen jó barát ,neki nem dolgoznék pénzért, meg nem akarok később valami xaron összeveszni velük,annyit nem ér. Na meg amúgy is gyűlölök festeni, épp elég 4 évente itthon, idén is pl öcsémnél a fél családi ház,(tulajdonképp egy régi villa), plusz apósomnál egy városi lakás. Nem a festéssel van bajom, hanem előtte a ragasztgatásokkal, lámpa,villanykapcsoló leszedésekkel, letakarásokkal, meg utána a takarítgatással mert azért persze van kosz vele. Ráadásul tapétázni nem tudok, glettelni se csak kisebb lukakat, javításokat. Na meg a faxom áll ki a létrára hogy a tűzfalon ereszdeszkát fessen, itthon is lebádogoztattam inkább.
Szóval szét szedik haveromat, pláne ilyenkor mert a sok hülyének két héten belül festő kéne, pénz nem számít, de mindenkit nem lehet megvágni azért mert vannak normális emberek is. Szóval neki is kéne 3-4 jó ember, osztrákba meg messzebbre pl már el se mennek dolgozni, és mivel se éjjele se nappala meg folyamatosan zaklatják már azon gondolkozik hogy inkább kimegy osztrákba alkalmazottnak mert nem bírja idegileg.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 361
68 734
113
Másik véglet:
Épp csinálják az utcában az új járdát. Pályázat megvolt, pénz megnyerve. Polgármester bekéri az árajánlatot a nálam is dolgozó vállalkozótól. A polgármester fia aláígér. Kb 1,2 méter széles járda,150m hosszú. A srác plusz két embere megjelenik, meg még 4 közmókás odavezényel. A srác csak kiabál egész nap a két embere meg támaszkodik. Két nap alatt haladtak 30 métert, 10! méterenként teszik a diletációt, sima ckt beton, 10-15 centi vastagon kb. Ezek balfaxok. Cinkelem őket egész nap: gyertek igyatok pálinkát, jó meleg- á nem lehet ,dolgozunk, itt a főnök- úgyse rúg ki, meg nem is a főnököd- na jól van adj egy poharat. :)
Az a vállalkozó aki felmérte, nálam négy plusz emberrel 2,5 óra alatt lehúzta a 70 négyzetet 25 centi vastagon hiba nélkül.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Lassan ott tartunk, hogy olcsóbb, ha az ember videón megnézni és kicsit az elején elbaszva megcsinálja saját maga...

Sokkal olcsóbb és nem olyan nehéz megcsinálni, neten tényleg mindent meg lehet manapság már találni. Én is építkezek (egyenlőre csak melléképületek), mindent egyedül, munka után. Igaz, hogy tovább eltart, de még az anyag is olcsóbban jön ki. Ha magának csinálja az ember, akkor nem pocsékol. :)

Na de ha már összegyült itt ennyi építési vállalkozó, lenne egy kérdésem.
Házat bővíthetem én magam? Vagy mindenképp fel kell fogadjak egy céget?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
blitzkrieg

Szerintem ha lakórészt bővítesz akkor elvileg meg kell terveztetned valakivel. Utána lehet csak építeni. Önkormányzattól is engedélyt kell kérni.
Ez az elmélet. Gyakorlatban meg nekem úgy tűnik, hogy mindenki azt csinál amit akar....
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
blitzkrieg

Szerintem ha lakórészt bővítesz akkor elvileg meg kell terveztetned valakivel. Utána lehet csak építeni. Önkormányzattól is engedélyt kell kérni.
Ez az elmélet. Gyakorlatban meg nekem úgy tűnik, hogy mindenki azt csinál amit akar....

Az ok, hogy meg kell terveztetnem, be kell tartani az előírásokat és leellenőrzik, de megépíteni én is megépíthetem, akkor is ha nincs hivatalos képesítésem arra, hogy értek hozzá?
 
Status
Not open for further replies.