Ez egyszerű kereslet - kínálat. Túlkereslet van és minden azt hajta míg a kínálat (lakásállomány) nagyjából ugyanaz. Ha nekem van egy lakásom, amit el akarok adni, és 3 an vannak vevők, naná hogy a lehető legdrágábban adom el és versenyeztetem a vevőket, ki ajánl többet.
Ha jön a kínai - izraeli - orosz stb. befektető, aki tele van dellával, ránéz az ingatlanár térképre és azt látja, aha, Prága - Varsó - Budapest viszonylatban az utóbbiban a legolcsóbb az ingatlan, most még épül egy csomó új is, airbnb, albérlet árak mellett jó befektetés - és ő bizony ha excel táblából azt olvassa ki, hogy itt 0,2 % magasabb a megtérülés, akkor rád fog ígéreni 2 milliót (kápéban, holnapi fizetéssel, nincs banki szarakodás meg bizonytalanság) simán és annyiért megy el a lakás.
Teszem azt, megveszi azt a bizonyos lakást 35 millióért (csilivili egy - másfélszobás kiadható újépítésú), kiadja havi 150 000-ért vagy még többért. Ha Airbnb, 2-3x annyi is bejöhet. Az alsó hangon is 5-10%-os kamat a befektetésére, azt maximum a nagyon jó befektetési alapok tudják (mellesleg full bizonytalan). Lakás ára ezen felül pár éven belül emelkedik még 10-20%-ot.
Magyarán iszonyat pénzeket nyer rajta, ez hajtja az ingatlanpiacot mialatt szépen átalakul az egész egy bérleti piaccá, és mindez addig fog menni, amíg az Excel kiadja hogy Bp jobb mint Varsó vagy más KKE város. Nyugat Európánál meg pláne jobb lesz, mert ott 2-3xosa az ingatlan ára megvételkor.
Másrészt a válság alatti baromi alacsony árszínvonalhoz képest nem érdemes nézni (a lakosság nagy része épp a devizahiteleit nyögte, nemhogy lakást vett, ez a béka segge alá verte le az árakat). Az egy nonszensz alacsony ár volt hogy kettő meg háromszázer forint per négyzetméter mentek lakások.
Nincsen semmilyen olyan hatás, ami az ingatlanárakat lehúzza. Az újakat megveszik a befektetők, még mielőtt egy téglát leraknának, vagy akinek épp van pénze. A kedvezményes ÁFA jövőre ki fog fújni, utána nem hogy kevesebb lesz az ár, hanem még rárakódik vagy 20%.
Jah és egy hétren belül olcsó hitelt se fogsz kapni, mert október 15-től (ha jól emlékszem) életbe lép az MNB 30%-os fizu / törlesztő szabálya, hacsak nem (jelenleg drágább) fix kamatozású, lakosságbarát hitelt veszel fel - elkerülendő az adósságcsapdákat, hiszen a kamatok emelkedni fognak ahogy a jegybank is emelni fog a mostani közel 0%-ról.
Ez az ingatlan árak, havi törlesztők (ált. 20 éves max periodúsú) és a havi fizu arányában azt jelenti majd sokaknak, hogy egyszerűen törvényi korlátok miatt nem kapnak majd elég hitelt ahhoz, hogy az ingatlan árát kifizethessék. Az ingatlan árakat ez sem fogja megállítani, mert egyszerűen csak az történik (környezetemből is ezt látom), hogy Bp-en egyre inkább a külváros, agglomeráció irányába megy a kereslet (és emiatt ott is növekszenek az árak nagyon szépen, pár év alatt 30-50% növekedtek), hosszú távon pedig egyre többenn kacsintanak a nagyobb vidéki városok felé.
Én azt látom, hogy nem a fizikai felhúzás ára az, amitől drága, hanem az időbeli hirtelen igény miatt. Olcsóbb a gázolaj, mint régen, kisebbek (állítólag...) az adók a szerint, a munkaerő lett drágább, de nem annyival, hogy lakás árak 5 év alatt kb. 2-szeresére nőttek. A lufi az, hogy a lakások értékéhez képest áron felül épülnek a piac árfelhajtó hisztije + CSOK miatt. A plusz állami pénzt simán lenyúlta az ipar...
Az a baj, hogy te ezt valamilyen energiaegyenletben nézed, hogy mennyi anyag meg energia felhúzni egy új kecót. Ez viszont színtszta közgáz. Mindaddig emelkedik egy dolognak az ára, amíg lesz aki azt megfizeti
Az új kecók viszont nem határozzák meg önmagukban az árszintet, mert a lakásvásárlási ügyletek döntő része (az állomány aránya miatt is) használt lakás. Maximum annyiban, hogy ha az újépítésű is drága (részben az anyag- és munkaerő hiány miatt), akkor az a használt piacot is felfelé húzz.
Azoknak az ára is ugyanúgy emelkedik az egekbe, nincs olyan egetrengetően nagy különbség a használt (de pl. felújított) lakásárak és az újépítésűek között, azt inkább az elhelyezkedés (telekár) befolyásolja. A használtak árát núsem az határozza meg, hogy teszem azt a századelőn vagy a nyolcvanas években mennyiért húzták fel, hanem színtisztán az, hogy piaci szinten mennyit ér.
Ha jól értem, akkor ezt érthetik egyesek lufi alatt, ha elmúlik majd a kereslet, akkor a vége az lesz, hogy bezuhan az ár és megint nem lesz pariban a fizikai építési költség és azzal, hogy mennyit adnak egy lakásért.
Miért múlna el a kereslet? Fiataloknak folyamatosan kell kecó. Ha megnézel egy újépítésű lakótelep honlapot, már most látod hogy 70-80% el van adva, úgy hogy az alapkő sincs lerakva. Rengeteg per lesz belőle amikor nem fogják tudni határidőre átadni. Amit meg most drágán építettek nagyobb projektet, nem fogják bukóval eladni, max. kell pár év amíg megjelenik a vevő a kevésbé kívánatos lakásokra (a jobbak szinte azonnal elkelnek). Budapesten nagyjából elfogytak az értelmes, könnyen fejleszthető telkek. Nem leszz 5%-os faja ÁFa, helyette 27%-os lesz, hacsak valami más ösztönzőt nem ad a kormány.
Ja, persze nyugati pénzzel. És az átlag (mediánnal) is nézett magyar reálbér mellett?
A magyar keresethez képest baromi drága egy lakás, kb. 17 év meló megvenni a cikk szerint. Ezen nincs is vita, egyszerűen abszolút értéken kurva drága, már már megfizethetlen. Viszont ha úgy nézed, ugyanez a helyzet Prágában, Varsóban vagy Bukerestben, azt látod hogy kb. ugyanannyit, sőt külföldön még egy kicsit többet is kell dolgozni érte a helyi béreken. Nyugati pénzen meg persze hihetetlenül olcsónak tűnik még mindig.
Sajnos a realitás nem ez. A lakhatás ára kilőtt az egekbe a fizetés meg semennyire vagy több éves késéssel követi le. Nekem úgy 3 évvel, bár a cégnek éppen rosszul ment és már morogta, hogy ezt mégis hogyan...? De még komolyabb emelés után is inkább tűrhető, mint fasza lett a helyzet.
Lehet hogy késéssel, de le fogja követni. Bértárgyalásokon ez már folyamatosan megjelenik, megmondják kerek perec, hogy ennyi alatt egyszerűen nem lehet kijönni Budapesten, de vidéken is egyre kevésbé, ott is emelkednek az albérlet árak, csak lasabban. Max. a vállalkozás kénytelen lesz árakat emelni.
Összességében szerintem ez jó lesz. Az egész kelet európai lét rákfenéje, hogy minden gombokért volt eddig. Gombokért dolgoztál, gombokat adtál másoknak is, akik neked dolgoztak. A végén maradt egy negyed gombod, amivel sose mehettél semmire, annyira kevés volt abszolút értéken.
Nettó 250-nel 30 nm-es lakásban sem jössz már ki nagyon, hacsak nem remete életet élsz, nincs váratlan kiadásod és nem utazol.
Yup, minimál szinten lehet csak, 130-at elvisz mondjuk a bérlet, jófej leszek és csak 30-40-et a rezsi (lakhatás, telefon, egyéb bizbasz), 40-ért kaját veszel mondjuk. Marad 40 ezer minden egyébre - abból mondjuk néhány naponta pont be lehet baszni.
Viszont az a másik véglet, amikor pár éve átlag 50-60 ezer volt egy albi, és cserébe meg az emberek nagy része keresett mondjuk 120-130-at, esetleg többet havonta. Költségek viszont ugyanazok, a rezsi kb. ugyanaz, kaja valamivel kevesebb volt. Hó végén meg egy fillér se.
Száz szónak is egy a vége, többől több marad, még ha a lakhatási költségek abszolút értéken nagyobb szeletet is hasítanak ki a tortából.