[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Mérnök. BME-n végzett. Csővezeték + csőhíd (nem gázvezeték). A csővezetéket nyomáspróbázni kell. A csőhíd kialakítás szemre elég karcsú. Erre előírja, hogy nyomáspróba vízzel. Visszakérdezek, hogy mi!? Nyomáspróba vízzel???? Ő, mert mégis mivel. Erre leírja, hogy hülye vagyok, de majd megkérdezi a főnökét. A főnöke szintén leírja, hogy hülye vagyok, mert a csővezetéket nyomáspróbázni kell. De mondom, vízzel!???? Erre a válasz vissza, hogy mégis mivel. Okay, beleszámoltátok a víz tömegét is?? A válasz, persze, és a víz sűrűsége pedig: 45kg/köbméter... Visszaírok, hogy ezt most komoly? Jah, nem. Visszajön a számolás, hogy valóban, a víz sűrűsége 1300kg/köbméter. Jó, legyen, leszarom, erősebb lesz a csőhid, csak haladjunk. Szigetelés lesz-e a csőre? Válasz, minek, a csőben amúgy is meleg cucc van. Hogy mi!? Szerinted egy 2km hosszú csővezetékben télen mennyire hűl le a rendszer végén 250fokos cucc, ami 220 fokon már szilárd, hülyegyerek????????? Erre kaptam rajzokat, csőrendszer hungarocellel befedve. Gratulálok..
Milyen szakon végzett ez? Északon...?
A befedést úgy érted, hogy fogva a kör km-ű csövet és hungarocell lapokkal vette körbe, tehát cső körül volt egy doboz metszetben nézve?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Milyen szakon végzett ez? Északon...?
A befedést úgy érted, hogy fogva a kör km-ű csövet és hungarocell lapokkal vette körbe, tehát cső körül volt egy doboz metszetben nézve?
200mm széles, 50mm vastag lapok, dróttal összekötve, valahogy felrakva a csōre... Ezt 100mm vastag kōzetgyapottal csinálják, majd az egészet körbelemezelik. Itt is volt olyan, aki elfelejtette egy reaktoron a csonkokhoz hozzáadni a szigetelés vastagságát. Aztán jött a telefon, hogy a manométer meg a biztonsági szelep egy jelentōs része nem látszik ki a szigetelés alól... :)
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 680
12 479
113
Milyen szakon végzett ez? Északon...?
A befedést úgy érted, hogy fogva a kör km-ű csövet és hungarocell lapokkal vette körbe, tehát cső körül volt egy doboz metszetben nézve?
Nem ez a durva, a hungarocell 80 C felett lágyulni és zsugorodni kezd. A csőben meg 250 C-os cucc megy... wazz...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
De komolyan, miket vártok? Hogy legyenek jó szakemberek? Most meséli keresztgyerek, hogy a (hiányszakmákat oktató) szakiskolájukban nem indul szakoktatás, hanem pályaorientációs képzés címen indulnak az új osztályok, azaz a 3 éves szakképzésből legalább elmegy egy év hereverészettel, valami himihumi minimális szakmaisággal, hogy majd kitalálja a gyerek, mit is akar csinálni; de nem ám csak úgy... kanapéval, játszószőnyeggel meg plüssállattal lesz berendezve a 9.-esek terme, a szakoktatók, meg, hogy kiteljen az órakeretük, majd tesit fognak oktatni. De jelenleg is elég alacsony (10% körüli) akik a szak elvégzése után a szakmunkára alkalmasak is lesznek, ami nem egy jó arány.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
Láttál már biztonsági szelep kézikerekének a küllői között lépcsőkorlátot? Vagy olyan lépcsőt, amibe belenyílik az ablak, ezért 8 centire lehet kinyitni az ablakot? Vagy ajtólapon átvezetett fűtéscsöveket?
Élőben még nem...
Azt hittem, hogy a zinteneten vannak foglalkoztatva emberek, akik az ilyet lemodellezik, hogy legyen min röhögni :eek:
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 194
113
Láttál már biztonsági szelep kézikerekének a küllői között lépcsőkorlátot? Vagy olyan lépcsőt, amibe belenyílik az ablak, ezért 8 centire lehet kinyitni az ablakot? Vagy ajtólapon átvezetett fűtéscsöveket?
Ozynak igaza van sok mindenben. A hegesztő vizsgát tényleg nevezhetjük papírgyárnak (sok helyen sem a magyar, sem a német hegesztő papírt el sem fogadják). Van viszont a rendszerben egy csapdahelyzet, ami minden uniós országban sajna rontja a kimenetet; ugyebár a vizsgáig eljutnak az emberek. Oda a kamara delegál 3 embert (1 vizsgaelnök, 2 kamarai tag). Ehhez jön a képző intézmény képviselője. A vizsgán az utóbbi érdekelt, h ne legyen bukás, mert a főnöke megdorgálja. Sebaj, majd a kamarai tagok...na nem, mert ha szőröznek, akkor a vizsgaszervező tehet AJÁNLÁST, hogy legközelebb kikkel (vagy kikkel nem) akar (tud) együtt dolgozni. Az elnökre dettó. Tehát ha a bizottság mindenkit megbuktat, garantáltan sehova sem mehetnek (ismerek ilyet). A másik, h mindenkit átengednek (különféle indokkal)...akkor mindenki "boldog", nincs gond...csak ilyen a kimenet. Megoldaná a gondot, ha törölnék a vizsgaszervezői ajánlás rendszerét, és a kamara "mindenhatósága" is megszűnne (mert ugye ők kérnek fel vizsgára tagokat+elnököt...nyilván vannak "csókosok").
Ami a hegesztést illeti, nem vagyok az első gyök láttán ilyen szigorú; lehet, h régen hegesztett, nincs a kezében a mozdulat, stb... Magamon is megfigyelem, ha tavasszal kell vmit barkácsolni, akkor az eleje bizony taknyolt. Kell pár óra, mire belejövök (gépbeállítás, gáz, előtolósebesség, stb).
 

minszk2

Well-Known Member
2016. június 19.
663
705
93
Megjegyeztem már én is itt egyszer régebben, hogy a válság valójában Magyarországon tört ki, hisz gyorsan nővő eladósodás mellett már 2006-tól zuhanórepülésben voltunk 2007 végére már 0%-on, amíg mások még 6-7%-os növekedést hoztak össze akár még 2008-ban is.
https://tradingeconomics.com/hungary/gdp-growth-annual
https://tradingeconomics.com/hungary/government-debt-to-gdp
Szlovákoknál volt az 10% körüli is 2007-ben.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
200mm széles, 50mm vastag lapok, dróttal összekötve, valahogy felrakva a csōre... Ezt 100mm vastag kōzetgyapottal csinálják, majd az egészet körbelemezelik. Itt is volt olyan, aki elfelejtette egy reaktoron a csonkokhoz hozzáadni a szigetelés vastagságát. Aztán jött a telefon, hogy a manométer meg a biztonsági szelep egy jelentōs része nem látszik ki a szigetelés alól... :)

Nekem alumínium hőkezelő kemencék telepítése ügyében van nagyon hasonló tapasztalatom, főleg a beüzemelések körül.
- 2002 Európában a második ugyan ilyen típusú kemence sor, a gyártó egész komoly mérnöki háttérrel
- 2007 kapacitás bővítés miatt vettünk új kócerájokat, a gyártó még szódával elmegy
- 2017 újabb kapacitás bővítés a gyártót ott basz...attam át beüzemelésnél, ahol csak az érdekeink a cégnél megkívánták, és ez egy nálam öregebb fószer volt, akinek ez volt az utolsó előtti melója.
Konklúzió, a 3 sor ( 8+4+3 kemence kamra) ugyan attól a Svájci cégtől volt, de a 3. beruházási tendernél a 2002-es eredeti cég alkalmazottakból már csak 1 volt ismerős, az is a sales-es volt. A régiekkel a tudás is távozott és a kemencék szinvonala sem lett jobb, sőt....
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Ozynak igaza van sok mindenben. A hegesztő vizsgát tényleg nevezhetjük papírgyárnak (sok helyen sem a magyar, sem a német hegesztő papírt el sem fogadják). Van viszont a rendszerben egy csapdahelyzet, ami minden uniós országban sajna rontja a kimenetet; ugyebár a vizsgáig eljutnak az emberek. Oda a kamara delegál 3 embert (1 vizsgaelnök, 2 kamarai tag). Ehhez jön a képző intézmény képviselője. A vizsgán az utóbbi érdekelt, h ne legyen bukás, mert a főnöke megdorgálja. Sebaj, majd a kamarai tagok...na nem, mert ha szőröznek, akkor a vizsgaszervező tehet AJÁNLÁST, hogy legközelebb kikkel (vagy kikkel nem) akar (tud) együtt dolgozni. Az elnökre dettó. Tehát ha a bizottság mindenkit megbuktat, garantáltan sehova sem mehetnek (ismerek ilyet). A másik, h mindenkit átengednek (különféle indokkal)...akkor mindenki "boldog", nincs gond...csak ilyen a kimenet. Megoldaná a gondot, ha törölnék a vizsgaszervezői ajánlás rendszerét, és a kamara "mindenhatósága" is megszűnne (mert ugye ők kérnek fel vizsgára tagokat+elnököt...nyilván vannak "csókosok").
Ez sajnos így működik. Pl. az országban ha jól tudom, akkor 4 helyen képeznek hegesztő szakmérnököt, buktatás ritkán van. A kérdés, kell ennyi??? Nem. Kb. 6 éve felvetettem, hogy az ország versenyképességét rontja, hogy hegesztésileg meg anyagtudományilag a 70-es évek derekán tartunk. Erre persze le lettem hurrogva, hogy a szent MSZT (Magyar Szabványügyi Társaság) milyen jól végzi a munkáját, meg az egyetemeken is milyen komoly doktorandusz képzés folyik. Aha, persze. Doktori témák, a teljesség igénye nélkül:
- n+1 téma a fémhabokról
- alakemlékező anyagok
- n+1 doktori téma a sztentekről
- a századik kísérleti eredmény megismétlése a nagyszilárdságú acélok hegesztéséről

komoly. Mivel a nagyszilárdságú acélok az egyik fő területem, nagyjából tudom, hogy tart a világ. Magyarországon azt csinálják, hogy minden tanszék a másiktól lopja el az erőforrásokat. Minden tanszékre kell GLEBBE gép, amivel a hőhatásövezetet lehet szimulálni. (4gép. Németországban van 6...). Az ipar már közel 20 éve használja ezeket az acélokat, nagyjából ismert, hogy mi miért van, illetve mit miért nem szabad, de erre Magyarországon még 2017-ben is lehetett kutatási pénzt nyerni... Aztán ezek egyszer majd lesz valami publikáció ezekből a munkákból, ami majd angolul valahol megjelenik. Emiatt akartam egy szorosabb műszaki együttműködést létrehozni. Az egyik - már halott kollégám mesélt arról, hogy régen milyen szakmai összejöveteleket tartottak maguknak.Egy korsó sör mellett dumáltak arról, hogy most éppen milyen porszórással kellene a kalanderhengereket kijavítani, vagy Pakson lehetne-e használni salakhegesztést, satöbbi.

Mára lezüllött oda a "szakmai" élet, hogy évente egyszer elmennek zacsit áztatni Hajdúszoboszlóra, ahol egymást körbe udvarolják, majd termékbemutatók orrvérzésig. Elkezdtem szakcikkeket lefordítani, tematikusan feldolgozni, előadásokat csinálni belőle. Tagja voltam már akkor is a német meg az amerikai hegesztőmérnöki szövetségnek, így hozzájuthattam kevésbé publikus kutatási anyagokhoz is. Elkezdtem tematikus, összefoglaló cikkeket írni erőművi anyagokról, nagyszilárdságú acélokról, stb. Naivan elküldtem a magyar "szakmai" élet prominens személyeinek, hogy így gondoltam, induljunk el ezen az úton. Vagy választ sem kaptam, vagy kioktató leveleket kaptam. 4 hónap múlva viszont láttam az írásom más neve alatt, de előtte még lefordítottam pár német előírást magyarra. Utána ezeket már pénzért árulták.

Részemről itt a magyar szakmai élet végért. Vén dinoszauruszok, mélyen belenőve a székükben. A mai szabványok angolul vagy magyarul elérhetőek. A szakmai élet addig tart, amíg el nem megy a slepp valamelyik szép helyre, ahol a nemzetközi konferenciák vannak. Persze konferencia leirat, vagy előadás már évtizedek óta nincs... Szóval basszák meg
Ami a hegesztést illeti, nem vagyok az első gyök láttán ilyen szigorú; lehet, h régen hegesztett, nincs a kezében a mozdulat, stb... Magamon is megfigyelem, ha tavasszal kell vmit barkácsolni, akkor az eleje bizony taknyolt. Kell pár óra, mire belejövök (gépbeállítás, gáz, előtolósebesség, stb).
Akinek az a munkája, hogy hegesztő és napi szinten hegeszt, annak ezt tudnia kell, pláne, ha 3 hete vizsgázott - a papír szerint. Valószínűleg nem tudnék beállni egy pótos kamionnal egy árukiadóhoz, mivel életemben egyszer vezettem kamiont, azt is pót nélkül. Ha kamionos lennék, valószínűleg menne..
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
De komolyan, miket vártok? Hogy legyenek jó szakemberek? Most meséli keresztgyerek, hogy a (hiányszakmákat oktató) szakiskolájukban nem indul szakoktatás, hanem pályaorientációs képzés címen indulnak az új osztályok, azaz a 3 éves szakképzésből legalább elmegy egy év hereverészettel, valami himihumi minimális szakmaisággal, hogy majd kitalálja a gyerek, mit is akar csinálni; de nem ám csak úgy... kanapéval, játszószőnyeggel meg plüssállattal lesz berendezve a 9.-esek terme, a szakoktatók, meg, hogy kiteljen az órakeretük, majd tesit fognak oktatni. De jelenleg is elég alacsony (10% körüli) akik a szak elvégzése után a szakmunkára alkalmasak is lesznek, ami nem egy jó arány.
Magyarországon az általános iskolából kikerülők negyede analfabéta: https://www.penzcentrum.hu/karrier/...piskolas-funkcionalis-analfabeta.1070440.html
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Kb. annyi a cigány + elcigányosodott magyar...
A kettőnek semmi köze egymáshoz. Sajnos olyan mértékű az érdektelenség, hogy abba belefullad az ember. Én olyan iskolákban tanítok, ahol nincs cigány, mégis kínlódás. Öntudat marha nagy, de se saját, vagy otthonról hozott motiváltság, igényesség, szorgalom, viselkedési kultúra igen alacsony. Ha nincs semmi (otthonról hozott) alap, akkor nincs mire építkezni.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
A kettőnek semmi köze egymáshoz. Sajnos olyan mértékű az érdektelenség, hogy abba belefullad az ember. Én olyan iskolákban tanítok, ahol nincs cigány, mégis kínlódás. Öntudat marha nagy, de se saját, vagy otthonról hozott motiváltság, igényesség, szorgalom, viselkedési kultúra igen alacsony. Ha nincs semmi (otthonról hozott) alap, akkor nincs mire építkezni.
Ha tanár vagy, azért érdekelne, hogy szerinted ezt mi okozza?
 
Status
Not open for further replies.