Na látod ezzel a véleménnyel többet lehet kezdeni, mint az orbánozással.Először gondoltam a 2010 után megnövekedett kivándorlásra, de az nem lehetett jelentős hatással a 15 évesek körében. Esetleg ha tanárok vándoroltak ki nagy számban, de ez nem valószínű. A másik dolog ami eszembe jutott, hogy esetleg a rendszerváltás érett be most. A 2009, 2012, 2015-ös felmérések az 1994, 1997 és 2000-ben születettek teljesítménye. Tehát a születések utáni hatás tükröződése. De a rendszerváltás után már telt el elég idő és az olyan változások, mint a szülők növekvő életkora is inkább javította volna a teszt eredményét. Tehát az egyik dolog az, hogy nem igazán találni olyan dolgot, ami miatt épp 2010 után esett volna be a görbe.
A másik dolog, hogy a 2010-es változások okozták-e a hirtelen változást? Nem egyszerű kérdés, de míg korábban a tanárok képzettsége és a tankönyvek illeszkedtek egymáshoz, addig a fieszes kézbe került tankönyvkiadás után a kettő közötti különbség nőtt. A Klikk és egyéb őrültségek meg erősen rombolták az oktatási rendszer kohézióját. Nem igazán látok más okot egyelőre, mint hogy hamar beérett fideszes vetés az oktatásban.
Meg persze ott van a felelősség kérdés is. A tanárok jó ideje tüntetnek, hogy baj van az oktatással. Erre kijön ez az eredmény. A kormány természetesen nem felelős semmiért, amúgy sincs semmi komoly dolog... Már az is haladás, hogy ezúttal már ők is kínosnak éreznék, hogy az elmúltnyolcév-re kéne fogni a dolgot.
Tévedsz, ha úgy gondolod, hogy nincs jelentős hatással a gyerekekre a kivándorlás. Tapasztalataim szerint van hatása, mert, ha csak az apa vándorol ki, akkor tulajdonképpen egyből csonka-családról is beszélhetünk.
Ha nem is feltétlenül a rendszerváltás érett be, de hány évesek is a mai gyerekek szülei? Ők mikor szocializálódtak? Tehát már jelenleg a rendszerváltás második generációjánál tartunk -minimum.
A tapasztalatom, hogy szülők növekvő életkora csak ront a helyzeten -már ha a növekvő életkor alatt a minél későbbi gyermekvállalást érted. Mert a ma szülő korú anyukák/apukák normális esetben már inkább a nagyszülőség felé kellene forduljanak. (40-50 éves szülőnek már nem általános iskola alsóba kellene járnia a gyerekének) És a nagyszülői kor már más hozzáállást igényel (pl. nincs türelem, fizikai állóképesség egy saját gyerekhez)
De mindez csak tömören, mert szerintem lehetne még társadalmi, családi, étkezési, kulturális satöbbisatöbbi hatásokról beszélni, és ezek összessége van hatással a gyerekre, az országra, vagy akár a PISA-ra.