Mac szerintem ki fogja innen moderálni, mert OFF, de egy fene, válaszolok:
1. Az Eurozónán kívüli EU tagállamoknak (meg nem EU, de alapvetően vele kereskedő országoknak, ld Svájc, Norvégia) _nincs_ _önálló_ _monetáris_ _politikája_. Fear of floatingot tol mindenki, azaz bár mindenki inflációs célkövetést folytat lebegő árfolyam mellett (kivéve Dánia a 2.25% sávjával), valójában meg a külkereskedelmük és a fizmérlegük 70%-a az EU-hoz köti őket. Azaz az inflációra leginkább a devizán keresztül hatnak. Meg az adósságuk finanszírozására is. Dánoknál ezért a jegybank monetáris tanácsa kb annyit szokott "dönteni", hogy az ECB irányadó kamatlábát követik valamekkora prémium mellett (meg lehet nézni a honlapjukon a tanácsülések összefoglalóit, elég spártaiak...). Svajci meg cseh árfolyamplafon is beszédes volt.
A baltiak teljes bankrendszere svéd bankok kezében van (mérlegfőösszeg 80%-a). Továbbá az összes skandináv tolta egymást 2008 után euró-swap megállapodásokon keresztül, amit 2010-ben (? vagy 11) állandó szerződésben is rögzítettek. Szóval likviditásból nem tudnak kifutni.
Az Európai Stabilitási Mechanizmusról se feledkezz meg, abból most tudnának 140 millárd eurónyi államkötvényfinanszírozast pótló forrást nyújtani egy bajba jutott tagállamnak.
Lengyelek továbbra is szívják a fogukat. Múlt ősszel legalább is amikor legutoljára arra jártam még erősen anyáztak a jegybankárok. Nálunk az összes hitelállomány 65%-a (ebből chf 35%), lengyeleknél meg 33%-a (ebből chf 20%) volt 2011-ben (YESIN, P. (2013). Foreign Currency Loans and Systemic Risk in Europe. Federal Reserve Bank of St. Louis Review, vol. 95, no. 3, pp. 219–35.).
Honi dolgokkal kapcsolatban az a baj, hogy nehezen eldönthető: egyfelől szépen kiszélesítették az adóalapot és jól ki lett tömve fogyasztási adóval minden. Ami viszont necces, az az EU-s források esete: amíg beáramlik, addig egy csomó áfa is bemegy a büdzsébe, meg nő a GDP. Ez viszont jókora ciklikusságot visz a rendszerbe. Az előző rezsim fullba nyomta a kretént, szóval ahhoz képest fejlődés, de nálunk pont ugyanolyan vastagon ment az austerity csak celofánba volt csomagolva. Ezért is fogytak el az emberek a közszférából...
2. Nettó hülyeség, a 2008-as válság előtt is kijött már egy csomó szakcikk, már a 2006 májusi mini összeomlást is a rossz amerikai ingatlanpiaci hírek tolták. Az, hogy hazai médiában ez nem jelent meg (kivéve a portfolio.hu-t, vagy az akkor még olvasható Figyelőt) az más kérdés (nem volt benne Fekete Pákó meg Zsülike). 2007 őszen meg már minden a toxikus kötvényekről és a gyengülő dollárról szólt. Persze volt Európában bőven elég kretén politikus, aki még a 2008 októberi nagy lefagyáskor is csak túrta az orrát, de az politikai berendezkedéstől függelten kórkép.
3. Az a baj a QE-vel, hogy túltolták. Eredetileg azért találtak ki, hogy lenyugtassák a kötvénypiaci befektetőket azzal, hogy van bent egy biztos vásárló a paicon. Illetve, hogy pótolják a likviditas hiányt. Meg, hogy legyen valamiféle monetáris transzmisszió. Deflációs környezetben lehet is ilyen művelni, de 8 évig tolva eltorzította teljesen az eszközárazást. Jelenlegi kamatszintek mellett bármilyen alacsony belső megtérülési rátájú hülyeséget lehet finanszírozni. Aztán meg kamatemeles során borul a bili és megint elindul felfelé a nemteljesítési ráta. Csak akkor már inflációval kombinálva, tehát nem lehet eltolni még egy QE-t. Igazi 1970-es évek retrója lészen.
Amúgy nem kell nekem hinni, nem vagyok én pap, bárki le tudja magának szimulálni otthon, csak kell alapnak egy új keynesi infláció, output, valami AR(1) alapú pénzügyi mérleg. Utóbbi többletét-hianyát össze kell kötni a jegybanki mérleggel, azt ra kell dugni egy Taylor-szabályra, és az egészet visszacsatoltatni egy kamatparitassal, hogy legyen deviza árfolyam változásod is. A paramétereket meg be kell kalibrálni panel-rögresszióval. A hibatagok lehetnek normál eloszlasúak (vagy valami moderált Student-T). Majd ráakasztani egy for-ciklust, és tolni 1000 iterációt 100x, oszt megnézni mi jön ki. Cssssssúnyaaaa dolgok. A QE "olyan mint sajtreszerlővel maszturbalni: kezdetben jó ötletnek tűnik, de később már inkább fajdalmas".
4. mélységesen egyetertünk.
Eh, csak nem birom ki, hogy ne folytassuk megha masik topicban is, leven erdekes a tema es a velemenyed a bitcoinrol mutatja hogy erdemes veled beszelgetni.
1. Van onallo monetaris politika, ha van sajat valutad. Ettol fuggetlen, hogy mas allamokkal kereskedsz es az hatassal van rad. Attol meg azt csinalsz a te valutaddal amit akarsz, nyilvan a piaci helyzetnek megfelelolen, arra nyilvan tekintettel kell lenned, de ne mond mar, hogy a Budapestrol meghatarozott magyar monetaris poltika annyira fuggetlen mint a Frankfurtbol meghatarozott gorog monetaris politika. A te logikad szerint akkor csak Eszak-koreanak van onallo monetaris politikaja. Dania nem jo pelda, mivel a dan korona az nem mas mint az euro egy egysege, kb. mint a yuan a renminbi-nek. Danokat atvagtak, elhitettek veluk, hogy van sajat valutajuk, pedig nincs, igy nekik valoban nincs onallo monetaris politikajuk.
Lo-ban nem sir a jegybank, itt az eves reportjaik angolul:
http://www.nbp.pl/homen.aspx?f=/en/publikacje/r_roczny/r_roczny.html Neha felmerul, hogy esetleg az allam csinaljon valamit, de ugy dontottek, hogy semmit sem tesznek, majd magatol megoldodik a devizahitel problemaja, kifutnak oszt jolvan. Elhiszem, hogy egyes bankarok sirnak, mert el sem tudjak kepzelni azt, hogy milyen egy valodi devizahitel problema, mivel a felugyelet Lo-ban mar a valsag elott evekkel betiltotta, es igen vannak most rossz, nem teljesito hitelek amiket meg a tilats elott folyositottak, de ossze sem lehet hasonlitani a Mo-i helyzettel, Lo-ban max. jodolgukban sirnak.
Amugy nem hasonlithatod ossze egy kis, kulfoldtol jobban fuggo gazdasag fuggetlenseget mondjuk Lo-eval, tehat amig Mo-nak mind az exportja es az importja a ~80%-os savban mozog a GDP-hez kepest, addig Lo-e a 30-50%-os savban, tehat Lo-nak van nagy sajat belso piaca, sokkal kevesbe erzekeny arra, hogy mi van kulfoldon, hiaba EU tag, ez az egyik oka, hogy Lo-ban nem volt valsag es nem erdekli, hogy mi szenved ossze az eurozona, mig Mo-t valoban jobban megutheti egy begyuruzo valsag, de a fundamentumok total masok mar mint 2008-ban (ahogy korabbi hsz-emben irtam), vagy mint a Baltikumban napjainkban, tehat ha lesz is hamarosan valsag, azt Mo sokkal jobb allapotban fogja varni mint az elozot, en nem felek.
Igazad van, hogy kb. 80%-ban a bankok sved kezben van a Baltikumnak, Mary Stokes peldaul egyenesen azt irta (Economonitor megtalalod), hogy a sved bankok a "kvazi" monetary authority a tersegben, szoval azt Svedorszag donti el, hogy mikor mennyi likviditas van a Baltikumban, hihetelenul ki vannak szolgaltatva, ez az egyik oka, hogy ott kokemeny austerity volt, megha a kormany bele is bukott. Tehat pont hogy barmelyik pillanatban kifutnak a likviditasbol, Svedorszag egy masodperc alatt dontehet ugy, hogy volt-nincs likviditas. Amugy ezt nem ertem, hogy ez hogy jon ide, nem ugy tunik, hogy az mellett ervelsz, hogy kozeleg egy nagy valsag, hanem eppen azt mondod, hogy milyen jol ellesznek a baltiak. Pedig nem, nagyon nagy arat fizettek (munkanelkuliseg, allamadossag) azert, hogy nem voltak eleg fuggetlenek, kovetkezo valsag arrol fog majd szolni ott, hogy inkabb csatlakoznanak Oroszohoz, kis tulzassal...
Inflacio mindenhol alacsony, epp ezt szeretnek a jegybankok emelni, van is ter hozza, mar emelkedik is egy kis ideje, nincs ezzel gond, termeszetes.
2. persze, igaz, hogy kijottek 2008 elott is cikkek, hogy valsag van, de csak mert USA-ban 2007-ben kezdodott a valsag, nem gondoltam, hogy ennyire reszletesen bele kell menni a datumokba, a lenyeg, hogy mivel (par megnemertett zsenit leszamitva) mindenkinek hirtelen es nagyot utott a valsag, most mindenki valsagot lat minden sarokban, de a fundamentumok teljesen masok ma mint 2008-ban, persze mint mondtam van ahol sokkal rosszabb a helyzet, pl. Baltikum, de az az o bajuk, meg esetleg az eurozonae, nem Mo-e. Persze hat ra valamennyire, es igen, lesz valsag, mert azok midig jonnek mennek, de a Baltiak nyomorabol nem kovetkezik, hogy Mo-t megint ugy megutne egy valsag mint 2008-ban, es az alacsony kamatokbol sem kovetkezik, Csehorszag mar egy ideje emelgeti a kamatot, ez normalis, amilyen alacsonyan volt kell is, ettol nem dol ossze a vilag.
Tizezres limit miatt kov. hsz-ben folyt.