[Kantin] Nyelvtan Nándor csalafintaságai (helyesírás)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 987
113
Az első elképzelés nem rossz, volt rá példa, sajnos a tempó ingyenesen nem megy senkinek. A másik megoldás, hogy a heti egy esemény rendszerességet két hétre váltanám, így több idő lenne a posztok kidolgozására nemcsak nyelvtani, mondattani, hanem tartalmi anyagokra is több időt lehetne fordítani. Utóbbi saját döntés lenne, mert nem vagyok kényszerben a posztokkal kapcsolatban. (erre hajlok mostanában, pld. a BAP-ot sem szerettem volna eredetileg fél éjszaka alatt összehozni, idő hiányában, hogy a héten kikerülhessen.)
A bloggolást viszont nem hagyom abba, egyrészt azért mert a hagyományos újságírás egyre kevésbé jut el a célközönséghez, másrészt mert valószínűleg hiányozna annak a nem csekélyszámú törzsközönségnek, amely olvassa. Sajnos a neten elsősorban magyar katonai fejlesztéshez írt anyagok nagy része propaganda ömlengés, így valószínüleg küldetéstudatom - amely egyébként hülyeség - hogy szubjektív szemüvegemen keresztül leírjam gondolataimat. A blogot, egyébként már külföldön is médiaként jegyzik, már cca. fél tucat országban, nem azokkal a magazinokkal vagyok regisztrálva, amelyeknek írok, hanem a blog alapján.
Egyébként gondolom örülne több ember, különösen NER oldalról, ha megszünne a blog, hiszen ismét egy a mainstream hazai médiával szemben és kritikusabb hangvételű internetes forrás szünne meg.
Ugyanakkor, pld. a fenti mondatokat,(amely egyébként a poszt egyetlen mondatát mazsolázza) ha nem ide, hanem a levelzés pontra bökve küldted volna és ennek alapján javítanám, akkor sokkal értelmesebb lett volna, mások akik segítik a munkámat, de nem csak kritizálnak, azok ide küldik ezeket a jelzéseket.
A mondatot egyébként a leírtak alapján javítottam.
köszönöm...
A Szárazföldiket szívesen átnézem, ha gondolod. Mert ha ennyi benne a tárgyi hiba akkor a kritikus véleményed szakmai alapja lesz megkérdőjelezhető és támadható, amit itt is tapasztalhatsz ilyenkor.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 201
113
A Szárazföldiket szívesen átnézem, ha gondolod. Mert ha ennyi benne a tárgyi hiba akkor a kritikus véleményed szakmai alapja lesz megkérdőjelezhető és támadható, amit itt is tapasztalhatsz ilyenkor.
Köszönöm! Amikor írok ilyet, átküldöm a HTKA postán, de ott akár az e-mail cím is válthatunk!
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 201
113
Ok, csak ha a kész "termék" sem tartalmilag, sem formailag (stilisztikai és helyesírási problémák) nem megfelelő, majd arra várunk, hogy más csinálja meg helyettünk, megfelelőre a tartalmat, a mi nevünk alatt.
Ráadásul elvárva, hogy ingyen, kussban végezzék el helyette a melót, a visszajelzés gombot használva. Ráadásul a képanyag is problémás, mert egy része nem saját, a másik meg értelmezhetetlen.
Pl. minek kellett telibefényképezni az Estonia stand feliratát, ahelyett, hogy ténylegesen haditechnikai eszközt fényképezne. Vagy 3 lengyel Leo2-est berakni a cikkbe, anélkül, hogy a különbségeket kirészletezte volna.
Szóval nekem nem lenne kedvem hozzájárulni egy ilyen tartalomhoz, amit ráadásul bevallottan politikai befolyásoló célzattal hoznak létre.
Szóval oldja meg ezeket a problémákat maga @kelepisti , mi meg majd jól nyilvánosan megszakértjük... :cool:
Ez a válasz az eredeti szándék kifordítása. A blog haditechnika, de nem pártpolitikai, egyik oldalról sem!!!. Amiket kirakok és mások képei azokhoz ott a forrás megjelölés.
Egyébként, több ismerősömmel beszéltem, hogy ha akarnak, írjanak posztokat, akkor azok szerzői nevekkel kerülnek fel, és az one-man-show egy több készítőből álló bloggá alakul át. A problémájuk az jelenleg, hogy nincs idejük tartalmat készíteni. Tehát nyitott a lehetőség, hogy a blog egy szerzőgárda által üzemeltetett is több személy írásával készülő "termék" legyen. Amit nem akarok: sem a jelenlegi kormánypárti kiszolgáló írásokat (lásd milyen fasza az L39NG) , sem a Zrínyi programot és egyébként is a magyar katonákat ekéző, de valóságtartalmat nélkülöző írásokat közlő posztokat. A többtagú szerzőgárdás megoldás esetén szerintem konszenzusos megoldás jöhet szóba. A végén, hogy ki dönt, és maga a folyamat az megbeszélhető a csatlakozáskor, illetve átalakuláskor.

Ami a képanyagot illeti a posztokhoz, mindenki azzal operál ami van neki. Nekem több 1000 képem volt Kielcéből, és ha két hetente lenne a frissítésem akkor több időm lett volna pld. a képek válogatására is. Ami a 3 lengyel leo képet illetni, nos ki tudja, lehet, hogy lesz poszt majd a leopard változatok bemutatásáról, de a kiállítási poszt készítésére írd és mond fél-egy napom volt,írással képszerkesztéssel, ezért egyesével nem a lengyel tankokkal foglalkoztam. Egyébként ha egy ekkora kiállítási anyagot olyan mélységben kéne vesézni, akkor fél évig nem kéne mással foglalkozni.. A kielceihez hasonló mélységű volt a Brüni kiállításról is tudosításom tavaly..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and krisss

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Nagyon ideje volt már. Bár még mindig nem azt látom, hogy az ukrán topik kreténebb eleget kapna...
a0bQ4yX_700bwp.webp
125256796_2145159702290979_7994779241180860948_n.png
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Ami a képanyagot illeti a posztokhoz, mindenki azzal operál ami van neki. Nekem több 1000 képem volt Kielcéből, és ha két hetente lenne a frissítésem akkor több időm lett volna pld. a képek válogatására is. Ami a 3 lengyel leo képet illetni, nos ki tudja, lehet, hogy lesz poszt majd a leopard változatok bemutatásáról, de a kiállítási poszt készítésére írd és mond fél-egy napom volt,írással képszerkesztéssel, ezért egyesével nem a lengyel tankokkal foglalkoztam. Egyébként ha egy ekkora kiállítási anyagot olyan mélységben kéne vesézni, akkor fél évig nem kéne mással foglalkozni.. A kielceihez hasonló mélységű volt a Brüni kiállításról is tudosításom tavaly..
És ki az, aki siettet? A saját bloggodat írod. A sietség látjuk, hogy hova vezet.
Ha van több ezer képed egy rendezvényről, akkor érdemes azt valami koncepció szerint felhasználni.
Nem tudom, hogy milyen koncepcióban hordozott bármilyen informaciót az Estonia felirat. o_O
Vagy a lengyel zászló...
De találtam még hibát:
PGSR-3i „Bealge” Mk.II.
Gondolom a Beagle -re gondoltál.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
És ki az, aki siettet? A saját bloggodat írod. A sietség látjuk, hogy hova vezet.
Ha van több ezer képed egy rendezvényről, akkor érdemes azt valami koncepció szerint felhasználni.
Nem tudom, hogy milyen koncepcióban hordozott bármilyen informaciót az Estonia felirat. o_O
Vagy a lengyel zászló...
De találtam még hibát:

Gondolom a Beagle -re gondoltál.
A sietségre. Volt olyan videóm, ahol a szkript valami 7 körös lektorálást kapott és aztán még a késztermék is darabokban lett és végül egybe.
Nem is jön ki két hetente anyag, de a végterméken szerintem látszik a törődés.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 201
113
Saját vállalás, hogy hetente pénteken frissítés ment az elmúlt években. Egyébként senki sem hajt :)... Saját bolondéria, de a munka és a gyerekek mellett tényleg erősen leterhelő, fárasztó - és akkor még ott vannak a HT-nak, meg külföldi lapoknak írt cikkek, amelyek viszont alaposabban át vannak nézve, mint egy fáradtan este 11-től hajnalig készített blog.

A következő időszaktól marad péntek, de két hetente lesz a frissítés. Anyag van bőven.. Ami a torlódást okozta, hogy rengeteg esemény volt az elmúlt 30-40 napban. Igy is az összes múzeum, és ilyesmi majd az uborkaszezonban lesz feldolgozva.
És ki az, aki siettet? A saját bloggodat írod. A sietség látjuk, hogy hova vezet.
Ha van több ezer képed egy rendezvényről, akkor érdemes azt valami koncepció szerint felhasználni.
Nem tudom, hogy milyen koncepcióban hordozott bármilyen informaciót az Estonia felirat. o_O
Vagy a lengyel zászló...
De találtam még hibát:

Gondolom a Beagle -re gondoltál.
köszönöm, megnézem javítom.
A következő anyag egy kis haditengerészeti csemege, nem olyan mély lélegzetű. Egy görög páncélos cirkáló (múzeumhajó), amelyen csak mobillal lehetett fotózni. Aztán valószínűleg az Athén Flying Week, de közben meg nyakamon lesz valószínüleg a Brawe Warrior..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Melyik a helyes szerintetek?
rakéta-sorozatvető
VAGY
rakétasorozat-vető

Elvileg az utóbbi, bár sok helyen láttam leírva mindkettőt...
 
K

kamm

Guest
Melyik a helyes szerintetek?
rakéta-sorozatvető
VAGY
rakétasorozat-vető

Elvileg az utóbbi, bár sok helyen láttam leírva mindkettőt...
:D Hat az utobbi biztosan nem, mert nem raketasorozatokat "vet", hanem egy olyan sorozatveto, amelyik raketakat lo ki.

Raketa-sorozatveto. Viszont ez az allando kotojelezes ez egy kommunista "ujitas" (okorseg) szerintem, szoval azt nem tamogatom...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
A harcirész (úgy mint robbanófej) egybe írandó?
Szerintem igen, de sokféle módon láttam már leírva...
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 785
113
Idézet az ukrán segílyről:
Magyarország pontos szerepvállalása egyenlőre nem ismert, ám a Magyar Nemzet szerint, a leírtak alapján a csomagból kikerült a közös hitelfelvételről szóló rész − ami miatt Magyarország nem támogatta a kezdeményezést −, a tagállamok a bizottsággal kötött kétoldalú megállapodások mentén fogják biztosítani a támogatást a háború sújtotta országok részére.

Szégyen, hogy még a Mandineren is egyeNlőréznek. Fizikai fájdalmat okoz a szemnek.
Ha erre jár valami illetékes, akkor átdobhatja az elkövetőnek ezt:

Mutatja a Nátzi, hogy a linkelt értekezésben szúrja a szemét a helytelenül használt ‘egyenlőre’ szó.

Előfordul ez itt is olykor a hozzászólások között.
Pedig van ám erre egy nagyon egyszerű (torta)recept, a következő párbeszéd híven illusztrálja:

  • Milyen szeletekre vágjam fel ezt a szép Esterházy-tortát?
  • EgyeNlő(k)re!
Így: n-nel, egyenlő darabokra. Igazságosan, nem testvériesen.

Ha azt akarjuk kifejezni, hogy pillanatnyilag, ideiglenesen, első körben (de nem feltétlenül véglegesen), akkor viszont az egyelőrehatározószót alkalmazzuk (n nélkül).

Vesd össze: “egy előre, egy hátra”.

Nándi tippje:
Az egyenlőre szót nagyon ritkán (leginkább soha) használjuk. Ha bizonytalan vagy, írd mindig n nélkül, abból baj nem lehet. Előre “egyelőre”!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
.

Kicsit fáradtan már többször belefutottam a problémába, hogy milyen fontos fegyver-rendszer, 3-4 betűs technika/technológia rövidítése az RSZR, vagy SZBK.
SEMMINEK !!! :eek: ...mert ezek a betű-kupacok Ruszin-Szendi Romolusz és Szalay-Bobrovniczky Kristóf személyeket szeretnék takarni, ami ha nálam sem mindig sikerül, akkor a mit sem sejtő látogatóknál sem nagyon! ...gondolom Én.
Gyors kiegészítés: Utóbbi, jelenlegi honvédelmi miniszter fedőneve még erre-felé a "Bobó".

...visszaugorva: Röviden egy-két további karakterrel lehet megadni a tiszteletet Nekik és a kezdő(-nem-kezdő) HTKA-olvasóknak:
Ruszin-Szendi Romolusz: R-Sz. R.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Sz-B. K.

További tévedés-elkerülő megoldások:
Szovjetunió: SzU,
Varsói Szerződés: VSz,
...és gondolom még sok más esetben lehet segíteni a gyanútlan, kezdő, fáradt HTKA-olvasónak. :D


Ha van jobb javaslat --akár ez-esetekben is--: :hadonaszos:


U.I.: Tévedés joga fenntartva ám! ;)

.

NEM, semmi kifogásoló-irogatás, és hasonlók B+!
Ezt csak udvariasságból és megtévesztésből írtam! :mad:

Nnnna! Értve vok' !


.

:D :D :D :D :D

Na-jó: ... pihent voltam, és lazítás képpen poénkodtam az előző U.I.-ban: ;) + :p
...aki komolyan veszi: megérdemli. :D


Innen viszont ismét komoly:
A vicces formától függetlenül "áll" a részemről a hozzászólás fő-tartalma:
a Ruszin-Szendi Romolusz rövid --javasolt formája -- => R-Sz. R.
és a Szalay-Bobrovniczky Kristóf rövid --javasolt formája -- => Sz-B. K.
A használat helyesen kb./szerintem így javasolt és alkalmazandó!

Köszzz! :hadonaszos:

.

.


.