• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Igen, de vész esetén annyi lesz. És egy ilyen berendezés 1000 ilyen adag előállítására képes.

Ezt te jobban tudod nálam, de gyaníthatóan azért, mert nincs meg a képesség, hogy a helyszinen főzzenek.

Elismerem, hogy nincs rálátásom a jelenlegi állapotokra. Arról írtam, hogy mit tartok normálisnak.

Semmi nem vészesetére készül innentől kezdve nem lehet semmit megítélni ez alapján vagy ebből az állapotból kiindulni!A vész esete az semmi mellett nem lehet érv,mert az a normálistól felhasználástól extrémen eltérő állapot!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Leningrád ostrománál volt,hogy 10dkg kenyér volt a napi adag,ha ezt vesszük alapul(10dkg) akkor egy gulyáságyúból eszik egy egész dandár...
Aztán még sem arról beszélünk,hogy egy gulyáságyú/dandár...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Semmi nem vészesetére készül innentől kezdve nem lehet semmit megítélni ez alapján vagy ebből az állapotból kiindulni!A vész esete az semmi mellett nem lehet érv,mert az a normálistól felhasználástól extrémen eltérő állapot!

Akkor kérlek szépen nyisd meg ezt a linket.
http://www.karcher-futuretech.com/versions/futuretech/assets/TFK_250_en.pdf
Itt írja:
Two cooks can prepare a complete meal for 250 persons in only two hours. In an emergency it is possible to supply at least 1000 people with simple dishes in the same time.
És aztán ezt is amit gacsat linkelt:
http://veteranapro.hu/index.php?page=item&id=296
"Egy készlet gulyáságyú 400-500 adag egytálétel elkészítésére alkalmas, melegen"

Szerinted meg miért használják pont ezeket a németek? Miért van rendszerben valam hasonló az amerikaiaknál? Az oroszoknak is van ám. De ha nagyon elkezdesz keresgélni, egy csomó hadseregnél is találsz majd ha nem is pont ilyen modellt de valami hasonlót. Ausztráloknál történetesen nem találtam gúlyáságyút viszont találtam tábori konyhát, amit kamionnal szállítottak a helyszinre és ott szerelték össze.
Sőt! Vannak ezeknél jóval nagyobbak is, amelyek egy konténert is elfoglalnak.
Szerinted egy magára valamit is adó hadsereg, miért tart rendszerben mind a mai napig gúlyáságyúkat?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Pont itt nem kerestem. A régi rendszerből kivont 69M gúlyáságyú kézikönyve. Itt már visszafogottabb számokat ad meg 120-240 főt.
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/69m_mozgokonyhateljesleiras1972.pdf

Persze,hogy annyit adnak meg,hisz annyira van kitalálva...Tudod ebben nem csak gulyást lehet főzni ezen kívül a megálmodói nem abból indultak kis,hogy gulyást fog enni a katona csakis és kizárólag...
Tudod miért olyan kialakítású a csajka amilyen?Na elárulom:a mélyebb alsó felébe megy a leves a nem olyan mély tetejébe meg a második azaz ha adnak levest meg pörköltöt akkor az úgy néz ki a gulyáságyúban,hogy egy üstben készül a leves egyben a pörkölt a harmadikban meg a tészta vagy krumpli vagy amit köretnek adnak.
Tehát amikor kitalálták a gulyáságyút ez volt az elképzelés nem pedig az,hogy lefőznek 400-500 adag gulyást és azt eszi a zászlóalj látástól vakulásig minden főétkezésre minden nap.

Gondolom nem kell elismételnem amit egyszer már leírtam a tényekkel kapcsolatban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Az meg külön röhejes,hogy egy honvédségi hivatalos szakutasításban leírt dolgot nem ténynek veszel hanem visszafogott adatnak.
Ne nevettesd ki magad engedd el ezt az egy gulyáságyú/zászlóalj ötletedet mert butaság!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Gondolom nem kell elismételnem amit egyszer már leírtam a tényekkel kapcsolatban.

Te azt bizonygattad, hogy a gúlyáságyú mint olyan, koncepcióját tekintve elavult és felesleges. Én meg azt, hogy nem, szerintem mind a mai napig megmaradt a létjogosultsága. Erre hoztam egy csomó bizonyítékot egy rakás hadseregből, ahol mind a mai napig léteznek. Lehet nem ez a nevük, lehet nem mindenhol szerelik fel egytengelyes utánfutóra, méretükben, kapacitásukban és kialakításukban változhatnak, de mindegyik azon elv szerint működik, hogy a mozgó csapatok után menjen egy konyha is, ahol rendes ételt készíthetnek a katonáknak.
Légyszi magyarázd el nekem, hogy hol tévednek ezek a hadseregek?

Tudod miért olyan kialakítású a csajka amilyen?
Igen, tudom, de nem csak ezért. Mikor nem étkészletként használták akkor "uzsonnásdoboz" szerepkörben teljesített. Bevetés előtt tettek bele kenyeret, pár főttojás, sajtot vagy ami volt és az volt a MRE. Viszonylag jól védte a kaját a külső behatásoktól.
Meg tudom érteni, hogy kikoptak mivel a MRE és az egyszerhasználatos műanyag tálak és evőeszközök sokkal higénikusabbak, viszont mint "uzsonnásdoboz" szerepkörben talán még lehetne egy esélyük. A MRE mellé ha nem foglalja el valami fontosabb helyét betennék egy teli csajka paradicsomot esetleg lilahagymát.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 142
15 773
113
Kérdés.

Van oylan előírás, hogy egy gulyáságyúval/mobil konyhával 1 nap csak egy alkalommal lehet/szabad főzni?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 142
15 773
113
Te azt bizonygattad, hogy a gúlyáságyú mint olyan, koncepcióját tekintve elavult és felesleges. Én meg azt, hogy nem, szerintem mind a mai napig megmaradt a létjogosultsága. Erre hoztam egy csomó bizonyítékot egy rakás hadseregből, ahol mind a mai napig léteznek. Lehet nem ez a nevük, lehet nem mindenhol szerelik fel egytengelyes utánfutóra, méretükben, kapacitásukban és kialakításukban változhatnak, de mindegyik azon elv szerint működik, hogy a mozgó csapatok után menjen egy konyha is, ahol rendes ételt készíthetnek a katonáknak.
Légyszi magyarázd el nekem, hogy hol tévednek ezek a hadseregek?


Igen, tudom, de nem csak ezért. Mikor nem étkészletként használták akkor "uzsonnásdoboz" szerepkörben teljesített. Bevetés előtt tettek bele kenyeret, pár főttojás, sajtot vagy ami volt és az volt a MRE. Viszonylag jól védte a kaját a külső behatásoktól.
Meg tudom érteni, hogy kikoptak mivel a MRE és az egyszerhasználatos műanyag tálak és evőeszközök sokkal higénikusabbak, viszont mint "uzsonnásdoboz" szerepkörben talán még lehetne egy esélyük. A MRE mellé ha nem foglalja el valami fontosabb helyét betennék egy teli csajka paradicsomot esetleg lilahagymát.

A gulyáságyú ha nem is felesleges/használhatatlan, de ma már szvsz léteznek ideálisabb megoldások. Frontvonalban/harcmezőn valami MRE szerű megoldás, ideiglenes táborhelyen meg vagy máshol elkészített, vagy előkészített, ott csak megmelegített/befejezett étel vagy valami komolyabb, konténeres/palettás mobil konyhai egység.

A gulyáságyúk egyfelől túl kis kapacitásúak, másfelől túlságosan ki vannak téve az időjárási viszonyoknak - bár az újabbak már elég rendesen körbesátrazhatóak.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nem érted Mackensen. Nem a meleg étellel van a baj, hanem az előállítási helyével. Ha van kapacitás konténerizált konyhára, akkor minek gulyáságyú, márpedig a zászlóaljnál van! A katasztrófavédelemnél van létjogosultsága a sátoros gulyáságyúnak.

A másik pedig, amit nem értesz, hogy nem cél, hogy a mozgó csapatok után bármilyen konyha menjen, mert annak rendes működése kártékony hatással lenne a mozgékonyságra. A zászlóalj települő részei adják a konyhát, ha van lehetőség településre valahol. Itt fog meleg ételt látni a harcoló katona. Fog látni, mert nem lehet heteken át harcban tartani, előbb utóbb aludni fog, akkor is ha amfetamin tablettákat etetünk vele. Amikor pedig visszavonják a frontról, mert váltást kapott, akkor feltöltik a készleteit. a lőszert, az üzemanyagot, a katona gyomrát, stb. Ez így megy a XXI. században. Tápérték, annak változatossága és a kemény harchoz szükséges tápanyag, vitamin és morálfokozó (édesség, kávé) tartalma miatt jobban jár harc közben egy jól összeállított MRE csomaggal, mint az egysíkú meleg étellel. Merthogy az MRE változatosabb táplálkozást tud biztosítani, mint háborús körülmények között a mobil konyha.

Arra ugyanis nem gondolsz, hogy mennyi és milyen alapanyagot fognak magukkal vinni! Ha olyan helyen dolgozol, ahol van korszerű üzemi konyha, akkor tudod, hogy meglehetősen egysíkú lesz a táplákozás ott hetek múltával. Merthogy bizonyos fajta alapanyagokból, a korszerű konyhák, legyenek modern gulyáságyúk, vagy konyhakonténerek, csak limitált fajtájú menüt fognak tudni előállítani. Előbb utóbb jobban fogod unni, mint az konzervkaját! Tök mindegy lesz, nem az anyukád, csajod változatos főztje lesz, hanem ugyanaz a csirke, rizs és krumpli. És éppen ezért mindegy, hogy végső soron MRE-t, vagy főt ételt kap e, a katona, az számít csak, hogy a szükséges tápérték és extrák (édesség +kávé) megvannak e!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Te azt bizonygattad, hogy a gúlyáságyú mint olyan, koncepcióját tekintve elavult és felesleges. Én meg azt, hogy nem, szerintem mind a mai napig megmaradt a létjogosultsága. Erre hoztam egy csomó bizonyítékot egy rakás hadseregből, ahol mind a mai napig léteznek. Lehet nem ez a nevük, lehet nem mindenhol szerelik fel egytengelyes utánfutóra, méretükben, kapacitásukban és kialakításukban változhatnak, de mindegyik azon elv szerint működik, hogy a mozgó csapatok után menjen egy konyha is, ahol rendes ételt készíthetnek a katonáknak.
Légyszi magyarázd el nekem, hogy hol tévednek ezek a hadseregek?


Igen, tudom, de nem csak ezért. Mikor nem étkészletként használták akkor "uzsonnásdoboz" szerepkörben teljesített. Bevetés előtt tettek bele kenyeret, pár főttojás, sajtot vagy ami volt és az volt a MRE. Viszonylag jól védte a kaját a külső behatásoktól.
Meg tudom érteni, hogy kikoptak mivel a MRE és az egyszerhasználatos műanyag tálak és evőeszközök sokkal higénikusabbak, viszont mint "uzsonnásdoboz" szerepkörben talán még lehetne egy esélyük. A MRE mellé ha nem foglalja el valami fontosabb helyét betennék egy teli csajka paradicsomot esetleg lilahagymát.


Uzsonnás doboz funkcióhoz nem kell,hogy a tetejének is legyen befogadó képessége...

Azt pedig blogen kolléga leírta,hogy miért nem tartom értelmét a gulyáságyúnak.Egyszerűen túl kicsi.Gondolj bele.egy zászlóaljhoz kell vagy öt(1,2,3 szd+harctámogató+törzs+eü).Ez azt jelenti,hogy több ember fog kelleni üzemeltetni a gulyáságyút mint egy konténert ami ugyan úgy megfőz egy zászlóaljra.Ezen kívül ugye a konténert elviszi egy gép viszont gulyáságyúnként szükség van egy autóra(5 G Merci többet fogyaszt és drágább fenntartani mint egy Rábát).Ha meg nagyon meleg kaját akarsz kivinni a századokhoz hátraküldöd az ellátó altisztet a konténerhez az majd jól elviszi és kiosztja.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Uzsonnás doboz funkcióhoz nem kell,hogy a tetejének is legyen befogadó képessége...
Mert tányérnak is használták. Felfogtam amit mondasz csak kiegészítettem, hogy mikor nem étkészlet volt akkor "uzsonnás doboz". Az amerikaiaknak nem csajkájuk volt hanem "csak" étkészletük.
storage.jpg


Ami a gúlyáságyút illeti minden ok amit mondtok, de akkor mégis miért erőltetik?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amúgy ha már itt tartunk, a főzőalkalmatosságot rajszinten nélkülözhetetlennek tartom. Kávéfőzés miatt. Rajszinen szerintem feltétlen el kell látni a gépesített katonát (mivel a járműben elfér) kávéfőzővel, jó minőségű őrölt kávéval és főzőalkalmatossággal. Nehezen tudnám elképzelni az életemet, hogy nem jutok rendes kávéhoz és az MRE tartalmában a nescafé az egyetlen tényező, amivel hosszú távon nem tudnák megbékélni!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Amúgy ha már itt tartunk, a főzőalkalmatosságot rajszinten nélkülözhetetlennek tartom. Kávéfőzés miatt. Rajszinen szerintem feltétlen el kell látni a gépesített katonát (mivel a járműben elfér) kávéfőzővel, jó minőségű őrölt kávéval és főzőalkalmatossággal. Nehezen tudnám elképzelni az életemet, hogy nem jutok rendes kávéhoz és az MRE tartalmában a nescafé az egyetlen tényező, amivel hosszú távon nem tudnák megbékélni!

Egy benzinfőző (gázolajjal is megy) erre bőven elég.

Szerintem azért használják még a gúlyáságyúkat, mert szét tudod telepíteni őket és közelebb tudod vinni a frontvonalhoz. Egy szélesebb arconalat is el tudsz így látni étellel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
De nincs arcvonal. A posztmodern háborúban mozgó sereg- és csapattestek vannak, amelyek kritikus pontokon, vagy szükségszerűen a főerők leküzdése végett összecsapnak egymással.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Amúgy ha már itt tartunk, a főzőalkalmatosságot rajszinten nélkülözhetetlennek tartom. Kávéfőzés miatt. Rajszinen szerintem feltétlen el kell látni a gépesített katonát (mivel a járműben elfér) kávéfőzővel, jó minőségű őrölt kávéval és főzőalkalmatossággal. Nehezen tudnám elképzelni az életemet, hogy nem jutok rendes kávéhoz és az MRE tartalmában a nescafé az egyetlen tényező, amivel hosszú távon nem tudnék megbékélni!
Le kell szoknunk. Inkább még most, tőlem tudd meg. :)
De nincs arcvonal. A posztmodern háborúban mozgó sereg- és csapattestek vannak, amelyek kritikus pontokon, vagy szükségszerűen a főerők leküzdése végett összecsapnak egymással.
Így van, és a hőképalkotásra képes drónok illetve telepített FLIR tornyok miatt az egész terepen való főzőcskézést át kell gondolni. Nem mindegy, hogy milyen távolságról látnak meg.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen