• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Így van, és a hőképalkotásra képes drónok illetve telepített FLIR tornyok miatt az egész terepen való főzőcskézést át kell gondolni. Nem mindegy, hogy milyen távolságról látnak meg.

Naigen ez meg emgy másik komoly tényező. Lehet ez fogja betenni a kaput a harctéri főzőcskézésnek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Le kell szoknunk. Inkább még most, tőlem tudd meg. :)
Így van, és a hőképalkotásra képes drónok illetve telepített FLIR tornyok miatt az egész terepen való főzőcskézést át kell gondolni. Nem mindegy, hogy milyen távolságról látnak meg.

Igen, ez egy probléma, de az álcázott járművön belül megoldható. Azzal úgyse lehet mit csinálni. Ha van megfelelő takarója, akkor jól álcázott, ha nincs, akkor egy kávéfőzés nem módosít rajta!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Még kelet-ukrajnában is van arcvonal, pedig az igazán nem egy nagy kiterjedésű hábotrú.

Csak azért volt, mert egyik hadviselő fél se volt kellően felkészült. A második öbölháborúban például nem volt és ez független volt a légifölénytől, mert a szárazföldi erők taktiája határozta meg a konfliktus természetét.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Még kelet-ukrajnában is van arcvonal, pedig az igazán nem egy nagy kiterjedésű hábotrú.
Amikor beálltak a vonalak, kb. ugyanaz az ellátmányozás ment tovább mint ami addig a mozgó harc során volt.

Igen, ez egy probléma, de az álcázott járművön belül megoldható. Azzal úgyse lehet mit csinálni. Ha van megfelelő takarója, akkor jól álcázott, ha nincs, akkor egy kávéfőzés nem módosít rajta!
A kávéfőzőt tényleg tudod megfelelően takarni (itt egy kis gázfőzőre meg egy Szarvasira gondolok pl.) de nem is erre, hanem a gulyáságyú méretű cuccokra gondoltam. Amikor egy kézi hőkamera kiszúr 10-12 fokban kb. 2 kilométerről egy 36-38 fokos testhőmérsékletű embert, akkor gondolod egy főzőkocsit és az azt körülvevő meleg környezetet mennyiről látják meg a nagyobb eszközök.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A kávéfőzőt tényleg tudod megfelelően takarni (itt egy kis gázfőzőre meg egy Szarvasira gondolok pl.) de nem is erre, hanem a gulyáságyú méretű cuccokra gondoltam. Amikor egy kézi hőkamera kiszúr 10-12 fokban kb. 2 kilométerről egy 36-38 fokos testhőmérsékletű embert, akkor gondolod egy főzőkocsit és az azt körülvevő meleg környezetet mennyiről látják meg a nagyobb eszközök.

Persze, az reménytelen. De a kávézást még nem kell leírni! Viszont a járművek álcázása nem probléma:
http://saab.com/land/signature-management/platform-integrated-systems/mcs_mobile_camouflage_system/
http://www.baesystems.com/en/feature/adativ-cloak-of-invisibility
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Mert tányérnak is használták. Felfogtam amit mondasz csak kiegészítettem, hogy mikor nem étkészlet volt akkor "uzsonnás doboz". Az amerikaiaknak nem csajkájuk volt hanem "csak" étkészletük.
storage.jpg


Ami a gúlyáságyút illeti minden ok amit mondtok, de akkor mégis miért erőltetik?

Mert olcsóbb mint a konténer...

Szóval akkor kb 2db 400g készétel konzerv és 2db gyíkhús súlyával egyező. A kocka csoki helyett meg rakjon be aki akar egy Melba kockát vagy egy konyakos meggyet. Engem nem győz meg az MRE.


Pedig sokkal jobb tele van olyan dolgokkal(a normális) amit menet közben meg tudsz enni azaz nem kell éhezned ha teszem azt az ebéd kimarad.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 276
68 234
113
Uzsonnás doboz funkcióhoz nem kell,hogy a tetejének is legyen befogadó képessége...

Azt pedig blogen kolléga leírta,hogy miért nem tartom értelmét a gulyáságyúnak.Egyszerűen túl kicsi.Gondolj bele.egy zászlóaljhoz kell vagy öt(1,2,3 szd+harctámogató+törzs+eü).Ez azt jelenti,hogy több ember fog kelleni üzemeltetni a gulyáságyút mint egy konténert ami ugyan úgy megfőz egy zászlóaljra.Ezen kívül ugye a konténert elviszi egy gép viszont gulyáságyúnként szükség van egy autóra(5 G Merci többet fogyaszt és drágább fenntartani mint egy Rábát).Ha meg nagyon meleg kaját akarsz kivinni a századokhoz hátraküldöd az ellátó altisztet a konténerhez az majd jól elviszi és kiosztja.
Ezt mondom én is. Ezért a lájk. Amúgy megvan még az a hátra szerelhető két tartályos ételhordó a seregben? Már 20 éve is elég ramatyok voltak,de az életemet mentették meg mikor a külső őrségnek hordtam ki a kaját Tatán. Őszintén szólva szépen bekajáltam rendszeresen az őrségnek szánt kajából az Ural platón. Ők így jártak én meg nem maradtam éhes a szelet kenyér+2 szelet parizer kombós vacsorák után.
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 276
68 234
113
TFK-250,MFK...
De azon a képen amin az újat bemutatták,a régi konyha alatt is új alváz van. Legalábbis nem az eredeti. Német alváz az is. De ha nem használják ,akkor miért cserélték le? Pont egy ilyen jelentéktelen dolgot mint a vonófej meg a futómű? Eddig is volt alatta. Miért nem az üstöket cserélték rozsdamentesre?

http://www.respirator.hu/?mnuGrp=&m...epviselt_tamogato&csoport=Támogató rendszerek
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ezt mondom én is. Ezért a lájk. Amúgy megvan még az a hátra szerelhető két tartályos ételhordó a seregben? Már 20 éve is elég ramatyok voltak,de az életemet mentették meg mikor a külső őrségnek hordtam ki a kaját Tatán. Őszintén szólva szépen bekajáltam rendszeresen az őrségnek szánt kajából az Ural platón. Ők így jártak én meg nem maradtam éhes a szelet kenyér+2 szelet parizer kombós vacsorák után.
Találtam róluk képet
1361732208etel4.jpg

23453.jpg

Ez meg egy német
3059970984_036f80973e.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mert olcsóbb mint a konténer...

Kétlem, hogy pont ezen spóroltak volna az amerikaiak, inkább csak egy más szemléletet tükröz, ami a csapatok étkeztetését illeti. Nekem amúgy nagyon szimpatikus, mivel ezt a legkönnyebb tisztán tartani és teljes értékű kés, villa és kanál jár hozzá.
 
Last edited: