Ezt kozgazdaszkent had javitsam ki, mert ugy latom, hogy a cel es az eszkoz itt osszekeveredett.
1. Minden valutanak van egy optimalis erteke, amit a jegybank allit be. Nem jo, ha tul eros, az sem ha tul gyenge. Ez valojaban az adott gazdasag/orszag gazdasagi erteket arazza be a kulfoldhoz kepest, hiszen belfoldon nincs ertelme, a sor 4 złoty akkor is ha ennyit vagy annyit er a złoty az eurohoz kepest. (Az osszehasonlitas nem nominalis, hiszen a nominalisan gyenge olasz lira volt az egyik legerosebb valuta eveken at, de ebbe nem megyek bele.)
2. Ezzel szorosan osszefugg az adott gazdasag kamatszintje. Ennek is van egy optimalis erteke, es ezt is a kozponti bank allitgatja.
A rubel arfolyama esett a haboru eredmenyekeppen (nem onmagaban, hiszen belso erteke nincs, hanem a tobbi valutahoz kepest). (Ami vegso soron azt jelentette, hogy az orosz embereknek tobbet kellett dolgozniuk, termelniuk es azt eladni kulfoldre, hogy a korabbi eletszinvonalukat megtartsak, mint a haboru elott). Tovabba a kamatszint is emelkedett (mert hirtelen keves lett a penz, igy az ara (kamat) nott).
Ezert az oroszok, hogy visszaemeljek az optimalis szintre az arfolyamot rubelben kertek az olaj arat, tehat lemasoltak a petrodollar modszert. Ez tul jol sikerult, a rubel tul eros lett.
Ezert mit lehetett csinalni? Hat lecsokkentettek a kamatot, ami amugy is tul nagyra nott. Most tehat van egy optimalis rubel arfolyamuk (mint a haboru elott) es egy tul magasrol visszacsokkent kamatszintjuk. Tehat az orosz gazdasag koszoni jol van, legalabbis makro szinten, ezt a ket tenyezot vizsgalva.