Kínai harckocsik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

telak

Member
2013. június 26.
365
5
18
<blockquote rel="dudi">Mackensen


Hozzáteszem van helye a könnyű páncélzatú löveges járműveknek tűztámogatási feladatkörben (Sprut, 2S1, B-1, stb.) de azok nem harckocsik, hanem önjáró lövegek [nem pzkfw, nem stug, hanem grille :) ) Bár én ezt is feleslegesnek tartom, mert a BMP-3 100 milis ágyúja elég, vagy Vietnámban a Marine fillérekbe kerülő Ontosa több sikert ért el a haditengerészeknél close support feladatkörben, mint az M48-60 széria. Ma se csinálnék bonyolutabb gépett e célra. Fogok egy M113-ast/LAW-t/Patriát és rávágok egy 105-ös RCL-t vagy 120-as aknavetőt és egy könnyű hck árának töredékből van mivel gyilkolni a géppuska fészkeket a desszantnak.

Így van! Hasznos lehet egy olyan jármű ami képes rombolni az ellenség erősebb védpontjait közvetlen tűzcsapással. Az önjáró lövegek többnyire közvetett irányzásúak, az MBT-k túl nehezek, míg egy pszh, vagy ifv tűzereje nem mindíg elegendő az ellenállás kifüstölésére. Az amcsik is rájöttek, hogy a légierő sem mindíg jön időben. A mai könnyű harckocsi inkább egy köztes megoldás az ifv és a tank között. Amolyan közvetlen támogató harcjármű. Leginkább a Stug eredeti funkcióját fedi. Itt már olyan erők ellen vetik be, ahol a tankjaink a fő védelmet szétzilálták, és a gépesített gyalogság elkezdi felszámolni a megmarad védekező csoportokat.
A BMP-3 véleményem szerint se nem teljes értékű ifv, sem pedig könnyű hk. Amolyan hibrid megoldás. Az MGS-rendszer orosz módra, nagyjából
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Amit itt felsosoltok olyanból mind van nekik. De nézzétek meg inkább a videót az M8-cal. Egy ilyesmit nem lehet megoldani egy IFV/APC alvázon.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 793
17 585
113
Amit itt felsosoltok olyanból mind van nekik. De nézzétek meg inkább a videót az M8-cal. Egy ilyesmit nem lehet megoldani egy IFV/APC alvázon.

Szia!

Biztos nem lehet? És mi a helyzet a CV90120-al vagy a Granatkastarpansarbandvagn (Grkpbv)-el? :)

Amúgy szvsz még egy CV9040 is elég jól helyettesít egy könnyű hk-t 8pláne ha tudna indítani egy komolyabb ATGM-et).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Szerintem nem. A második mondat összefüggésben van az elsővel:)
IFV-ből csinlhatsz könnyű harckocsit, semmi kétség. Van is rá több példa is, nem csak a CV90120. De nézd meg az M8-ast azzal a rengeteg plusz páncélzattal. Egy IFV-nek sokkal nagyobb a páncéltaste. Ha arra aggatsz annyit mint az M8-ra, akkor kétlem, hogy tartani tudod a 25 tonnát.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 066
113
A páncélozatlan lánctalpas jármű szerintem is fölösleges. Nem látom a funkcióját a légideszantos járműveket leszámítva. De a 40mm-es Boforsnál nagyobb löveg ott is fölösleges. Tank ellen esélye nincs, a könnyűgyalogság jobban jár jó minőségű páncéltörő rakétákkal 4x4-es felderítő járműveken a tankok ellen, mert szerintem az úszóképes és 120/125mm-es simacsövű lövegekkel felszerelt 8x8-as tankvadászokat leszámítva semmilyen vékonybőrűnek nincs esélye igazi harckocsikkal szemben és ez utóbbinak is csak a gyorsaság miatt.

De tényleg, volt valaha háború, ahol ezek beváltak valamilyen feladatkörben, amely feladatkör kifejezetten könnyűharckocsit igényelte?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 793
17 585
113
De nézd meg az M8-ast azzal a rengeteg plusz páncélzattal. Egy IFV-nek sokkal nagyobb a páncéltaste. Ha arra aggatsz annyit mint az M8-ra, akkor kétlem, hogy tartani tudod a 25 tonnát.

Az biztos, mivel a CV90 alapból több 25 tonnánál:)

Viszont többekhez hasonlóan én is amondó vagyok, hogy ezeknek a 25 tonna alatti harckocsiknak egy modern hadseregben nincs sok értelme. Legfeljebb 105 mm-es hk ágyút használhatnak,a mi nem sokat ér egy modern MBT ellen. Oké, a Sprutnál 125mm-es van, de nem használhat űrméret alatti lövedéket, mert nem bírná a szerkezet, viszont egy páncéltörő rakéta indításáhot nem kell ágyúcső, ráadásul egy 125mm-es kumulatv töltetű rakéta is keskeny egy modern MBT-hez. Ennél szerintem Egy Vena is többet ér, mert az a közvetlen irányzás mellett közvetett tüzelést is végre tud hajtani, ráadásul jóval nagyobb távolságra.

Viszont - ahogy írták is - egy ilyen könnyű tömegű eszköz páncélzata akár egy nehéz rombolópuskával is átüthető.
 
2013. december 7.
934
4
18
De ha nagy az ágyú nagy a gránát is, és ezek a könnyű harckocsik tűztámogatásra és az ellenséges gyalogság leküzdésére szánt járművek. A Stug-os hasonlat helytálló.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 066
113
De e téren jobban járnának egy 120mm-es automata aknavetővel és egy 20mm RCWS-el szerelt 4x4-es, vagy 6x6-os úszóképes járművel. Könnyű is, kicsi is, többet is tud. Mondjuk egy VAB és benne egy szingapúri SRAMS, míg rajta egy izraeli SAMSON.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Könnyű harckocsiknak mindíg is volt értelmük. Katasztrófák akkor voltak, mikor teljes értékű harckocsik ellen használták őket.
A kérdés inkább az, hogy fejlesztesz egy külön ilyen járművet, vagy egy alap IFV/APC páncéltestét használod fel?
A helyzet az, hogy ha egy viszonylag kis hadsereged van akkor felesleges egy csak erre a feladatra dedikált jármű fejlesztése. Sokkal olcsóbb a fejlesztés és üzemeltetés ha egy elterjedt jármű fő egységeit használod. Viszont ha egy nagy hadsereged van akkor szerintem érdemes egy erre a feladatra külön járművet fejleszteni, mert gyakorlatilag minden paraméterében verni fogja az előbbit.
Nézzétek meg azt a 3 videót amit fennebb belinkeltem.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 920
4 710
113
De ha nagy az ágyú nagy a gránát is, és ezek a könnyű harckocsik tűztámogatásra és az ellenséges gyalogság leküzdésére szánt járművek. A Stug-os hasonlat helytálló.

Erről van szó. A 2. vh keleti hadszintér tapasztalatai alapján a lövészek támogatására lett szükség a nagy repeszhatású lövedékek közvetlen irányzású célbajuttatását, azonnal végrehajtani tudó járműre. Ezért kezdték létrehozni a rohamtüzérséget és felszerelni stug önjárókkal. Hasznosnak is bizonyultak. A hk. lövegek nem a legmegfelelőbbek erre a tűzfeladatra. A páncélozott célok (hk.) leküzdése csak másodlagos, többnyire önvédelemből fakadó feladat számukra.

A modern könnyű harckocsik helye a lövészszázadoknál (zlj.-nál) van. Lehetséges kiváltani velük a lövészdandároknál felállított harckocsizászlóaljakat, melyek nem igénylik a nehéz és drága hk-kat így elég a kizárólagos hk dandárokat felszerelni velük.

Az elv jó, ha így vannak használatban, de amint valaki az MBT-ket akarja pótolni velük... (az nem normális)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
:)))
A military-today-t is beelőztük. Most vettem csak észre, hogy ők is írtak a típusról.
http://www.military-today.com/
http://www.military-today.com/tanks/new_chinese_light_tank.htm
 
2013. december 7.
934
4
18
blogen:
amennyiben van rá lehetőséged aknavető hellyett inkább ágyút, akár kisnyomásút is, érdemes használni mert sokszor szükséges lesz az alacsony szögcsoportoslövészet és a közvetlen irányzású pontlövészet.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 066
113
Mi az amit nem lehet megoldani egy húsz milliméteres gépágyúval? Ugyanakkor jogos, gépágyút érdemes kiegészíteni egy negyven milliméteres gránátvetővel és lehetőség szerint valamilyen rakétavetővel (RPO, AT-4) is az olyan célok leküzdésére, amire régebben 80-100mm-es löveget használtak közvetlen irányzással. Lényegében egy mini és páncélozatlan BMPT az univerzális megoldás.

Itt egy jó kiindulópont ehhez amin az elsődleges gépágyú és másodlagos fegyverzetnek a gránátvető már helyben van:
http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/7/1267.pdf
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Harckocsiágyúnál jobbat még senki nem talált ki. Felsorolsz egy raks fegyvert egy toronyban. Egy harckocsiágyú mindegyiknél jobb paramétert fog mutatni, csak a lőszert kell majd cserélni.
Amit leírtok, 120 mm ágyú/aknavető, mindenfélével kombinált torony stb. stb. mind van nekik, de ha lehet akkor ez a tuti.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Ehunn ZBD03 aknavetős vltozata.
144209aex8oane85kp88fb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
D

danielblack

Guest
Szerintem össze sem mérhető a két eszköz páncélozottsága és harcértéke.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
<i>A légi deszant képességét leszámítva miben jobb egy filléres T-72-estől?</i>

Nem ugyanaz a kategória, de valóban nem sokban. De nem is azért fejlesztik ezeket, hogy teljes értékű tankok ellen használják.
Viszont a légi deszant képességen kívül van még egy dolog amiben jobb lehet egy teljes értékű tanknál, ez pedíg a magas légköri üzemeltetés.
Kína jó ideje kinlódik a tankjaival a tibeti fennsíkon. Ennek átlagmagassága olyan 4500 méter. Tankot üzemeltetni ilyen magasságban olyan mintha a Mont Blancon (4800 m) próbálkoznál ilyesmivel. A levegő jóval ritkább mint tengerszinten, ezért a motorok teljesítménye drasztikusan lecsökken. Ez oda vezet, hogy padlógázon járatjk a motort és az erőátviteli rendszer is jóval nagyobb igénybevételnek van kitéve, nő az üzemanyagfogyasztás, sokkal gyakoribbak a meghibásodások, gyorsabban használódik el minden.
A képek alapján úgy tűnik, hogy egy elég nagy motor ven benne, tehát a fajlagos teljesítménye sokkal nagyobb egy közepes harckocsiénál. Gyanítom, hogy tervezésénél az is a prioritások közt volt, hogy Tibetben is jó teljesítményt nyújtson.
De ha már összehasonlítunk T-72 vs könnyű hk.
- páncélzat a T-72-é az elsőbség
- tűzvezérlés a könnyű hk mindenben veri, elég csak a képre nézni
- tűzerő, ha ebben is 125 mm ágyú van, akkor egyenlő
- terepjáróképesség, a nagyobb fajlagos teljesítmény miatt a könnyű hk van előnyben
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 920
4 710
113
blogen:
amennyiben van rá lehetőséged aknavető hellyett inkább ágyút, akár kisnyomásút is, érdemes használni mert sokszor szükséges lesz az alacsony szögcsoportoslövészet és a közvetlen irányzású pontlövészet.

Üdv,

Ez csak részben igaz, főleg az újabb dél-kelet ázsiai országok fejlesztéseinél láttam ilyen elgondolásokat, amik a náluk jellegzetes dzsungelben történő hadviselésre jellemző igényeknek felel meg. Rövid lőtávolságú tarackokkal (ált 122 mm-es) pótolhatják az aknavetőket.

Általában kisebb alegységszinten az aknavetőkkel oldják meg a fedett, fedezék mögött elhelyezkedő célok leküzdését, így a hatékonyabb. Ez a ZBD03 tökéletes lehet a erre a célra.

Mi az amit nem lehet megoldani egy húsz milliméteres gépágyúval? Ugyanakkor jogos, gépágyút érdemes kiegészíteni egy negyven milliméteres gránátvetővel és lehetőség szerint valamilyen rakétavetővel (RPO, AT-4) is az olyan célok leküzdésére, amire régebben 80-100mm-es löveget használtak közvetlen irányzással. Lényegében egy mini és páncélozatlan BMPT az univerzális megoldás.

Nagyon sokmindenhez nem elég egy 20 mm-es.
Egy elég komoly vegyes páncéltörő lövészeten vettem részt ahol a teljes MH pct. fegyverarzenál 3-3 darabja felsorakozott.
(rakéták, ágyúk, gránátvetől).
Az ágyúk (MT-12 100 mm-es) gyorsasága, hatékonysága, pontossága és kezelhetősége igen nagy fölényt mutatott a többihez képest.

Persze, mára evavultak ezek az eszközök, de mint az ágyú, a közvetlen érintkezésű harcoknál -önjáró alvázon- mindig megőrzi a fölényét. Ellene védekezni mindig nehezebb lesz, és a kezelése jóval egyszerűbb a többinél.