Kínai harckocsik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
A harckocsi elektronikája CAN BUS rendszerű (CAN 2.0B) , 250 kbs tudású.
A benne lévő hiperkomoly számítógép egy Pentium M 1.4 Ghz-es proci, 32 GB-s lemezzel meg USB 2.0-val.
Vagyis egy ős öreg civil asztali PC :D
Ez az erőgép a központi modul!
Egyáltalán tisztában vagy vele, hogy ez valójában micsoda? Nem hiszem, hogy létezne olyan 2000 évek óta gyártott autó, amibe ne lenne ilyesmi.
De áruld, már el, hogy a T-90 esekben, milyen adatbúsz van? Itt nem a tűzvezérlésről van szó, hanem a jármű meghajtásáról.
Van egy olyan érzésem, hogy a jelenlegiekben nincs is. De ha igen, jó lenne összevetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Egyáltalán tisztában vagy vele, hogy ez valójában micsoda? Nem hiszem, hogy létezne olyan 2000 évek óta gyártott autó, amibe ne lenne ilyesmi.
De áruld, már el, hogy a T-90 esekben, milyen adatbúsz van? Itt nem a tűzvezérlésről van szó, hanem a jármű meghajtásáról.
Van egy olyan érzésem, hogy a jelenlegiekben nincs is. De ha igen, jó lenne összevetni.
Nem elképzelhetetlen, hogy a Ladákban ez sincs...
 
  • Vicces
Reactions: Veér Ispán

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Egyáltalán tisztában vagy vele, hogy ez valójában micsoda? Nem hiszem, hogy létezne olyan 2000 évek óta gyártott autó, amibe ne lenne ilyesmi.

Ne fárasszál már. Pontosan tudom mi az, a régebbi kocsimban, a 20 éves Toyota Avensisemben is volt már...

De áruld, már el, hogy a T-90 esekben, milyen adatbúsz van? Itt nem a tűzvezérlésről van szó, hanem a jármű meghajtásáról.
Van egy olyan érzésem, hogy a jelenlegiekben nincs is. De ha igen, jó lenne összevetni.

Persze, hogy nincs, a mechanikus váltó meg az adagolós dízel nem igényel Can Bus-t XD

Inkább arról beszélgessünk, hogy a központi számítógép miért egy 20 éves Intel Pentium M, a meghajtás vezérlés meg egy 300 Mhz-es motorola Processzor. Persze ezek teljesítményben elegendőek, csak nekem akkor is nagyon vicces 20 éves amcsi dolgokat felfedezni, a Roni által hightech elektronikásnak gondolt kínai tankban XD

Az oroszok ugyan erre az Elbrus 2S-t meg az MCST-R1000/R2000-et használják 90 nm-en több maggal.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Alap és normál páncél:
Védelmet nyújt a páncéltörő (AP) lövedékek behatolása ellen is. (Ez azért kedves tőle XD)
Egységes hengerelt páncél, 550 mm vastag, RHA érték. (550 mm KE)
Megakadályozza a páncéltörő (HEAT) robbanásveszélyes lövedékek behatolását, 750 mm-es egyenletes vastagságúra hengerelt páncélzattal (RHA) egyenértékű. (750 mm CE)
(Referenciának a T-72B: 520 mm KE, és 800 mm CE)
Védelem FY-II-vel: 750 mm KE és 1300 mm CE
(T-72B+K5: kb. 650 mm KE és 1200 mm CE)

3. Működési elv
A kompozit páncél nagy keménységű, kis sűrűségű fémből és nem fémes anyagokból készül.
A fémek olyan nagy ferdeségekkel és felületekkel készülnek, amelyek az oldalak aszimmetriáját okozzák.
Mivel innentől kezdve hülyén fordít, a lényeg az, hogy NERA-s páncélja van a páncél modulokban.
Az oldalsó kötényezése gumikötény, meg RPG fogó rács is.
Van NBC (ABV) rendszere is. Meg tűzoltó rendszere is. Ez is tök alap dolog.
Van lézerbesugárzásjelző meg ködgránát vető is.
Valamiért ide írták az idegen barát felismerő rendszer meglétét is, ami 98%-os pontosságú.... :rolleyes:
Neked valami problémád van ezekkel a milliméterekkel. Amolyan fétis féleség. Ismétlem: egy szóval sem mondom, hogy a páncélvédelme erősebb lenne a T-90-nél. Annyit mondok, hogy mivel modul rendszerű, korszerűbb.

A fordítás alapján szerintem jól ítéltem meg a tankot. Ezt a T-90A-val lehet egy szintre tenni.
Abban nincs a parancsnoknak 360 fokos irányzéka.
A T-90A védelme jobb, hőkamerája picivel jobb (ez nem számít), lövedékei hasonló teljesítményűek, ahogyan a motorereje is.
Ezt az egész védelem dolgot az ERA lapokra alapozod, ami bármikor változtatható.
A VT-4-ben kényelmesebb a váltó, de ahogyan én értelmezem, munkagépes hidroszivattyús, ami kevésbé hatékony erő átadásban, mint a mechanikus orosz. Ellenben jóval kényelmesebb használni a tankot.
Hol találsz még nem hidromeghanikus erőátvitelű harckocsit?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Persze, hogy nincs, a mechanikus váltó meg az adagolós dízel nem igényel Can Bus-t XD
Ami megint meghatározza az adott vas ipari fejlettségét.
Inkább arról beszélgessünk, hogy a központi számítógép miért egy 20 éves Intel Pentium M, a meghajtás vezérlés meg egy 300 Mhz-es motorola Processzor. Persze ezek teljesítményben elegendőek, csak nekem akkor is nagyon vicces 20 éves amcsi dolgokat felfedezni, a Roni által hightech elektronikásnak gondolt kínai tankban XD
Ez egy dedikált export harckocsi. Fogadok, hogy ha leásunk szenzor szintre egy rakás kereskedelemben szabadon megvehető alkatrészt találunk majd. Beleértve az autómata sebváltó kart is. Vol ettől valami videó, de nem találom. Úgy érzem, hogy ha minnél több "civil" könnyen beszerezhető alkatrész van benne, annál jobban meggyőzhető a vásárló.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Ezt a páncél dolgot indiai fórumon is kivesézték. Át is emelem a fényképeket, mert egy helyen vannak.

Nos. Mind a két hk esetében két része van a páncélnak:
1. Egy alap páncélzat, aminek az összetétele titkos és max találgathatjuk, hogy mik lehetnek az összetevőik és, hogy milyen védelmet nyújtanak.
2. ERA páncélzat, ami viszont nagy értékek közt variálható.

A nagy külömbség a két hk közt, hogy amíg a T-90 esetében az alap homlokpáncél rögzített, addig a kínai tanknál levehető.
T-90
main-qimg-96c2459a604fa24f1b885fb860b8f974-lq-jpg.183548

t-90-turret-armor-jpeg.183503

kolpak.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Kínai hk esetében a torony alapból kb így néz ki
exo8gigwoaakuiu-jpg.183506

és erre jön rá valami ilyesmi:
exo8gh4waaa0paf-jpg.183513

Ezen a képen még jól látható a páncélban lévő légrés, amit alaból egy lapocska fed le.
VT-4-nél is valami ilyesmi lehet
untitled-png.183510


Ezt a technológiát, ha minden igaz még annó Izraeltől vásárolták, mikor felmerült a Merkava megvétele.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Ezt az egész védelem dolgot az ERA lapokra alapozod, ami bármikor változtatható.

Az ERA nélküli alap páncélja a VT-4-nek 550 mm KE, a T-90A-nak meg 700 mm KE. Ez önmagában jelentős különbség.

Annyit mondok, hogy mivel modul rendszerű, korszerűbb.

Nem. A VT-4-ben egy cserélhető blokkban van egyben a páncélzat.
A T-90A esetén meg egy 20 mm-s lemez fedi, amit körbe lehet vágni és azt szedsz ki vagy raksz be amit akarsz. Pont ugyan ilyen megoldást használ az M1 vagy a Leopárd 2 is. A VT-4 megoldása meg a Merkava III/IV-re hasonlít.
Ez sem véletlen, lásd. Merkava topik. A zsidóktól licencelték ezt a technológiát, még a 90's években!
Mind két megoldás jó és működik. Egyik sem korszerűbb a másiknál, szerintem.

Úgy érzem, hogy ha minnél több "civil" könnyen beszerezhető alkatrész van benne, annál jobban meggyőzhető a vásárló.

Szerintem a Pentium M processzort 15 éve nem gyártják. Aztán lehet kínában ilyen fejlett alkalmazásokhoz mégis.
Ha egy mai I3-as proci lenne benne, vagy egy ARM akkor csak annyit mondanék, hogy lám nem kínai, de érthető a dolog.
A 20 éves Pentium M meg a szintén 20 éves motorola meg ciffra nyomorúság.
Ez egy korai M1A2-ben lenne érthető alkatrész!
Mert ezek szerint nincs olyan megbízható kínai tömegprocesszor amit bele mernek tenni egy tankba. Pedig vannak már saját telefonba való Chipjeik is. (Csak az ugye meg nem ilyen strapás/EMP-s alkalmazáshoz való)
 
  • Tetszik
Reactions: laiki and Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Ezt a páncél dolgot indiai fórumon is kivesézték. Át is emelem a fényképeket, mert egy helyen vannak.

Nos. Mind a két hk esetében két része van a páncélnak:
1. Egy alap páncélzat, aminek az összetétele titkos és max találgathatjuk, hogy mik lehetnek az összetevőik és, hogy milyen védelmet nyújtanak.
2. ERA páncélzat, ami viszont nagy értékek közt variálható.

A nagy külömbség a két hk közt, hogy amíg a T-90 esetében az alap homlokpáncél rögzített, addig a kínai tanknál levehető.
T-90
main-qimg-96c2459a604fa24f1b885fb860b8f974-lq-jpg.183548

t-90-turret-armor-jpeg.183503

kolpak.jpg


Csak, hogy értsed miről van szó, ilyen blokkos építésű a Leopárd/M1/T-72B/T-80U/T-90A stb.. páncélja is:
2487c1319c170e2a0f81133f123ae339.jpg


221cf6d89144df6604415ffdaa8b6a82.png


Amint látod már a T-72B is hozzá lehetett férni a betétekhez. Annyi, hogy a fedő lemezt föl kell vágni. De ez így van a nyugati vasaknál is.
Értem én, hogy elvileg jó poén daruzgatni, de a helyzet az, hogy senkisek sem állnak hegyekben a fölösleges páncéltömbök.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Az ERA nélküli alap páncélja a VT-4-nek 550 mm KE, a T-90A-nak meg 700 mm KE. Ez önmagában jelentős különbség.
Már megint megölsz a millimétereiddel. Én ezeket a számokat állandóan fenntartásokkal kezeltem

A T-90A esetén meg egy 20 mm-s lemez fedi, amit körbe lehet vágni és azt szedsz ki vagy raksz be amit akarsz. Pont ugyan ilyen megoldást használ az M1 vagy a Leopárd 2 is. A VT-4 megoldása meg a Merkava III/IV-re hasonlít.
Igen. Apró külömbség, hogy ezt nem a csapatok végzik, hanem szakik a gyárban. Elsősorban azért nem engedik a csapatoknál ezt elvégezni, mert szigorú hadititok a frontpáncél szerkezeti felépítése. Másodsorban kétlem, hogy csak úgy tábori körülmények közt precízen össze lehet rakni egy ilyen páncélzatot. De ha igen, akkor erre még békeidőben ki kell képezd a műszakiakat. És nem csak ki kell képezd a műszakiakat, de az egészet totál titoktartás mellett kel.
Őszintén én ezt kétlem, hogy valaki bevállalta volna. Ha te Leopard, Abrams T-90 páncélt akarsz modernizálni vagy javítani, azt majd a gyártó elvégzi neked. VT-4 esetében is a gyártó fog neked modernebb páncélt gyártani, de azt te is kicserélheted otthon.
Mert ezek szerint nincs olyan megbízható kínai tömegprocesszor amit bele mernek tenni egy tankba. Pedig vannak már saját telefonba való Chipjeik is. (Csak az ugye meg nem ilyen strapás/EMP-s alkalmazáshoz való)
Ha te ezt következtetted ki. Részemről rendben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Elsősorban azért nem engedik a csapatoknál ezt elvégezni, mert szigorú hadititok a frontpáncél szerkezeti felépítése. Másodsorban kétlem, hogy csak úgy tábori körülmények közt precízen össze lehet rakni egy ilyen páncélzatot.

Leegyszerűsítem. Hány plusz páncélmodult vettek a Thaiföldiek a tankjaikhoz? :rolleyes:
Ha meg senki sem vesz ilyet (sosem hallottam/olvastam ilyenről), akkor ez egy nem reális előny.

Ha te Leopard, Abrams T-90 páncélt akarsz modernizálni vagy javítani, azt majd a gyártó elvégzi neked.

Pontosan. Háború esetén meg mindenkinek van központi nagy javító bázisa ami nem a fronton van. Ott végzik az ilyen melót, a gyárból hozott alkatrészekkel.

Ha te ezt következtetted ki. Részemről rendben.

Szívesen hallgatom, hogy szerinted a 15 éve megszűnt támogatású amcsi processzort miért rakják be a kínai tankba, ha nekik állítólag van jobb.... :rolleyes:

És akkor még mindig meg vagy győződve arról, hogy ez T-90M szint?
Ezzel az elektronikával? Ezzel a páncélzattal? Ezzel a hőkamerával? A 0.3 milirados ágyúszórással?
Ez a tank jó indulattal a T-90A szintje.
De nem is kell ennél többet tudnia, olcsó harckocsi főleg afrikai fejlődő országoknak.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Leegyszerűsítem. Hány plusz páncélmodult vettek a Thaiföldiek a tankjaikhoz? :rolleyes:
Ha meg senki sem vesz ilyet (sosem hallottam/olvastam ilyenről), akkor ez egy nem reális előny.
Azt nem tudom, hogy honnan vagy te ennyire jól informált? Hány plusz motort vettek hozzá? Hány plusz belső csövet az ágyúkhoz? Hány plusz panorámairányzékot? Lerendeltek 38+10 tankot és ennyi. Semmi nélkül.
Szívesen hallgatom, hogy szerinted a 15 éve megszűnt támogatású amcsi processzort miért rakják be a kínai tankba, ha nekik állítólag van jobb.... :rolleyes:
Mert még mindíg gyártják?
Pontosan. Háború esetén meg mindenkinek van központi nagy javító bázisa ami nem a fronton van. Ott végzik az ilyen melót, a gyárból hozott alkatrészekkel.
Tudnál mutatni egy NATO/VSZ hadgyakorlatokról legalább utalást, hogy ilyesmit gyakoroltak volna a csapatok? Titkos, mi?
Ezzel a hőkamerával?
Ezé hűtött, a másiké nem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Azt nem tudom, hogy honnan vagy te ennyire jól informált?

Mondom, 1 olyan üzletet hozzál ahol plusz páncél blokkot vettek hozzá!

Mert még mindíg gyártják?

Megszűnt támogatásút írtam. Igazából abakuszt is lehet venni, használhatnák azt is :D
A fejlett kínai hightech XD

Ezé hűtött, a másiké nem.

És ez mire érv? :rolleyes:
Mert ugye a Catherine FC jobb, mint a kínai hőkamera a VT-4-ben, az orosz nem hűtött meg tisztább képet ad , mint a Catherine, ezt már láttuk. Akkor miben jobb a kínai? :D
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Mondom, 1 olyan üzletet hozzál ahol plusz páncél blokkot vettek hozzá!
De mondom, hogy nem ismerem a szerződések részleteit.
Viszont örülök, hogy te ismerője vagy ilyen bennfentes infóknak és tudod pontosan, hogy miből mennyit rendeltek és miből nem.
Megszűnt támogatásút írtam. Igazából abakuszt is lehet venni, használhatnák azt is :D
A fejlett kínai hightech XD
Nem értem, hogy miért ne lehetne egy ilyesmit beépíteni egy export harckocsiba? Azt meg pláne, hogy ebből, hogy lehet következteni bármire is a saját harckocsiaikba épített csippekre. De ismétlem. Nekem megfele a te következtetésed.
És ez mire érv? :rolleyes:
Mert ugye a Catherine FC jobb, mint a kínai hőkamera a VT-4-ben, az orosz nem hűtött meg tisztább képet ad , mint a Catherine, ezt már láttuk. Akkor miben jobb a kínai? :D
Nyílván az orosz nem hűtött tisztább képet ad, mint az eredeti francia.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Azt meg pláne, hogy ebből, hogy lehet következteni bármire is a saját harckocsiaikba épített csippekre.

A VT-4-ről beszélgetünk, ami szerinted T-90M szint. Csak kiderült, hogy nagyon nem az.
De ha van hasonlóan jó forrásod a Type-99-re szívesen veszem. Én is komolyabbnak gondolom ennél.

Nyílván az orosz nem hűtött tisztább képet ad, mint az eredeti francia.

Volt szerencséd a másik topikban megnézni.... Tisztábbat add. Az is le lett írva miért :rolleyes:
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
A VT-4-ről beszélgetünk, ami szerinted T-90M szint. Csak kiderült, hogy nagyon nem az.
De ha van hasonlóan jó forrásod a Type-99-re szívesen veszem. Én is komolyabbnak gondolom ennél.
Ez a mikrocsip téma eléggé érdekes. Volt pár hír ilyesmikről. Hogy nem exportálnak oroszországba, most meg megint.
És most a nyugati félvezetőket kezdik felváltani a kínai félvezetők az orosz hadtechben
Még az is lehet, hogy egy szép nap találnak majd valamilyen Pentium M procit valamelyék orosz szupertankban.