<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez:
Lopakodó drón Kínából
Hm, egy kis hozzáfűzés az USA és a másolat drónok kérdéséhez...
Igen, a fizikai törvények mindenkire egyformán érvényesek, ezért inkább a járt utat követik a feltörekvők. (persze lehet hogy ezt az utat már elhagyták az eredeti fejlesztők, de ezt most hagyjuk)
Szóval van egy nagyjából kitaposott út, a szokásos elvárásokkal, lehetőségekkel, és paraméterekkel. Ez olyan mint a Forma1. (bocs a hasonlatért) Mindenki tudja mi a szabály, kötve vannak a formatervben, mindenki a megadott követelmények szerint mindent beleadva építi a gépét, de cirka harminc perc alatt az élen haladó egy kört ver az utolsóra...
Miért írom ezt? Egy ilyen formatervezett repcsit összerakni ha nem is smafu, de mindenképp csak egy kezdeti lépés... Reptetni is az.
ami kell a profizmushoz:
- optimalizált hajtómű
- sokoldalúan tesztelt forma (ahol milliméterre minden a radarelhárítás-irányíthatóság kompromisszumáról szól.
- radarelnyelő burkolat (tudom, mi is fejlesztünk, de miért gondoljuk, hogy csak a kínaiak tudnak technológiát lopni? - ha lesz jobb burkolat, az a felfedezése utáni egy héten belül az USA tudásbázisában is ott lesz)
- elekktronika - védelem a külső behatás ellen: jelenleg komplett globális rendszerrel az USA rendelkezik, és bár vesztett gépet Irán felett, ezáltal a legtöbb tapasztalattal is a felől, hogy mit és hogyan lehet támadni, védeni..
- fegyverzet, felderítés: itt még senki nem mutatott fel komolyabbat drón szinten a NATO országokon kívül.
Konklúzió: bottal ütögetés (egyenlőre) ez a másolmány, akkora tapasztalati előnyt kell ledolgozni, amire húsz éven belül nem sok esély van. Mert az USA drónjai is sebezhetőek, de ugyan hány ilyen kínai önjáróra lehetne építeni egy komolyabb bevetést, miközben a paraméterek egyikében se veszi fel a versenyt a legfejlettebbekkel?