Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 092
20 678
113
Félreértés ne essék, én is szoktam horgászni.
DE az, amit a MOHOSZ és a területi szervek művelnek (értsd jól: látványpékség a horgászok gyűlöletének kielégítésére), gyakorlatilag semmi egyéb, csak pénz és humánerőforrás pazarlás egy olyan helyzet kezelésére, amire nem képesek érdemi nyomást gyakorolni. Nem beszélve a potenciális környezetszennyezésről, ugyanis vannak fenntartásaim azt illetően, hogy tényleg kizárólag acél sörétet használnak az illetékesek…
Ezt a pénzt élőhelyfejlesztésre, szelekciós halászatra, diverzebb fajösszetétel létrehozására és fokozottabb halőrzésre lehetne fordítani. A folyamatosan zaklatott nagy kárókatonák több halat fognak fogyasztani, mint amit a békén hagyásuk mellett ennének. A sok tapsikoló gyökér a kommentszekcióban efféle elvont információtartalmat már nem képes felfogni.

Szóval én horgászként mondom azt, hogy a nagy kárókatonákat (és a hódokat) bizony békén kéne hagyni.
Én azóta gyűlölöm mindet, mint egy darab szart, mióta -nagyobb részben- miattuk kioffolták a balatoni halászatot.
Egyé' hekket paraszt...
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 090
10 300
113
Félreértés ne essék, én is szoktam horgászni.
DE az, amit a MOHOSZ és a területi szervek művelnek (értsd jól: látványpékség a horgászok gyűlöletének kielégítésére), gyakorlatilag semmi egyéb, csak pénz és humánerőforrás pazarlás egy olyan helyzet kezelésére, amire nem képesek érdemi nyomást gyakorolni. Nem beszélve a potenciális környezetszennyezésről, ugyanis vannak fenntartásaim azt illetően, hogy tényleg kizárólag acél sörétet használnak az illetékesek…
Ezt a pénzt élőhelyfejlesztésre, szelekciós halászatra, diverzebb fajösszetétel létrehozására és fokozottabb halőrzésre lehetne fordítani. A folyamatosan zaklatott nagy kárókatonák több halat fognak fogyasztani, mint amit a békén hagyásuk mellett ennének. A sok tapsikoló gyökér a kommentszekcióban efféle elvont információtartalmat már nem képes felfogni.

Szóval én horgászként mondom azt, hogy a nagy kárókatonákat (és a hódokat) bizony békén kéne hagyni.
Hát, a MOHOSZ-nak lennének egyéb teendői is.
Kezdetnek azt a horgászatot betiltani amikor valaki egy 24 órás peca alatt sok tíz kiló fehérjedús etetőanyagot talicskázik bele a vízbe, valamint nem csak a kifogott hanem az összetépkedett halak darabszámát is korlátozni kellene, az nem normális amikor valaki megakaszt 20-30 süllőt egy este.
Abból a bevételből amit mára beszednek a halőrzés is lehetne még erősebb.
Én is horgászom, nem vagyok ellensége ennek a hobbinak.
A kárókatonák ügyében nem tudok dönteni, a megjelenésük ilyen tömegben nem normális, de hát mindig itt volt.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 949
15 688
113
Szóval én horgászként mondom azt, hogy a nagy kárókatonákat (és a hódokat) bizony békén kéne hagyni.

Nem kell, túlszaporodtak a védettség miatt, ami egy jó ideig indokolt volt, de mára már annyian vann hogy csak szépen lerabolják a halakat és nem csak a horgásztavakból, hanem mindenhonnan. Ez egy ilyen béna adminisztratív megoldás, hogy védett is, de engedéllyel megy az állományszabályozás is. Ha nem menne, a halak bánnák meg minden, ami a halakra épül.

Ugyanaz, mint a sakál, a gyökér természetvédők addig pátyolgatták, amíg elszaporodott és pusztít mindent ahol éri, most meg nem győzik lőni/csapdázni.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 579
11 179
113
Hát, a MOHOSZ-nak lennének egyéb teendői is.
Kezdetnek azt a horgászatot betiltani amikor valaki egy 24 órás peca alatt sok tíz kiló fehérjedús etetőanyagot talicskázik bele a vízbe, valamint nem csak a kifogott hanem az összetépkedett halak darabszámát is korlátozni kellene, az nem normális amikor valaki megakaszt 20-30 süllőt egy este.
Abból a bevételből amit mára beszednek a halőrzés is lehetne még erősebb.
Én is horgászom, nem vagyok ellensége ennek a hobbinak.
Teljesen jogos felvetés: irreális az, amit egyesek művelnek az etetőanyagokkal. Ahogy a sporthorgászok által összekaszabolt szájú halak ügye is elég elszomorító.
A kárókatonák ügyében nem tudok dönteni, a megjelenésük ilyen tömegben nem normális, de hát mindig itt volt.
A kárókatona évezredek óta szerves része az európai faunának. Régen az elbeszélések szerint hemzsegett a hal folyókban, tavakban, még az elöntött réteken is (pl. réticsík). Csak hát jött az okos ember, szabályozta a folyókat, megszüntette az ívóhelyek zömét, öntötte (önti) bele a szennyvizet és az egyéb szennyezőanyagokat, “revitalizálja” a holtágakat (kiszedi a bedőlt fát, kikotorja, a vízinövények ellen idegenhonos amúrt telepít be). Jön a még okosabb horgászegyesület, ami csak a tógazdasági pontyot ismeri és önti ezer tonna számra a természetes vizekbe. Ami csak túrja az aljzatot, zavarosabb lesz a víz, rosszabbak a körülmények, kisebb szaporulat…
Ehhez jön hozzá a klímaváltozás okozta melegedő éghajlat, nincs vagy csak rövid ideig van telente jég a vizeken, ami miatt a baltikumi kormoránok nálunk telelnek át, nem vonulnak délebbre.

Ez mind-mind azt okozza, hogy egy egy fajra (ponty) kihegyezett, idegenhonos fajokkal “szennyezett” vízrendszerünk van, ahol szinte minden egy szent cél, az átlag retardált horgász jólétének rendelnek alá.

Nem a nagy kárókatona jelenti itt a gondot, hanem az ember, az emberi önzőség.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 056
7 318
113
Mégse kapsz az étteremben. Ahogy semmilyen balatoni halat sem.
AZ örök rejtvény. Hová tünt a balatoni halászati zrt által lehalászott hal. Mert én még akkor se találkoztam itt a Balaton mellett velük, (pedig itt élünk már jó néhány évtizede)...csak mesterséges-tavi iszap ízű szarral, de az is drága volt.
Pedig még a telepítés közben is húzták maguk mögött a leengedett hálót :oops:
A kárókatonák ügyében nem tudok dönteni, a megjelenésük ilyen tömegben nem normális, de hát mindig itt volt.
Ez kicsit olyan mint a cölöpös kijárók miatt hal ki a nádas, esete....Balatoni gyerek vagyok, vitorláztunk apámmal, ismerőseinkkel-igaz csak a nyugati felében a Balatonnak- de csak hébe hóba láttunk kárókatonákat.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 090
10 300
113
Ez kicsit olyan mint a cölöpös kijárók miatt hal ki a nádas, esete....Balatoni gyerek vagyok, vitorláztunk apámmal, ismerőseinkkel-igaz csak a nyugati felében a Balatonnak- de csak hébe hóba láttunk kárókatonákat.
Igen nagy részben azok miatt pusztul a nádas. Kérdezhetek: van bejárótok?
Hogy ezt nehéz elfogadni? Hát, lehet hogy neked az. Nyilván ha kivágsz száz négyzetmétert, az nem pusztítja el az egész nádast, de azért ha pár ezren teszik ezt az segít abban.
De pusztítja az állandóan magas vízszint és sok egyéb ok.


Én a Balatonon nőttem fel, volt csónakunk, reggeltől estig a parton horgásztam, nem is emlékszem hogy gyerekként láttam volna kárókatonát, de akkor még be is fagyott a Balaton.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 092
20 678
113
No, azt pont halásszák mind a mai napig a Sió torkolatban szerintem, talán 3-4 éve volt hír hogy vízleeresztéskor fogtak 50+ tonnát.
És azt nem a horgászok miatt nem telepítenek többet a tóba.
Nem kéne telepíteni ha hagynák működni az ökoszisztémát, legyen az pecás, NER f@sz, bárki.
Tudtommal őshonos volt (?) benne az angolna. És még milyen finom is.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 090
10 300
113
Nem kéne telepíteni ha hagynák működni az ökoszisztémát, legyen az pecás, NER f@sz, bárki.
Tudtommal őshonos volt (?) benne az angolna. És még milyen finom is.
Sosem volt benne sok. Talán még mindig több van mint amennyi természetesen lenne .
És a Balaton okoszisztemajat már nem lehet hagyni egyedül működni, mert elbasztuk. Majd ha el lehet bontani a partvedo műveket, megemelni a vizet a szabályozás előtti szintre, akkor. Vagyis majd ha kihaltunk
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 056
7 318
113
Igen nagy részben azok miatt pusztul a nádas. Kérdezhetek: van bejárótok?
Hogy ezt nehéz elfogadni? Hát, lehet hogy neked az. Nyilván ha kivágsz száz négyzetmétert, az nem pusztítja el az egész nádast, de azért ha pár ezren teszik ezt az segít abban.
De pusztítja az állandóan magas vízszint és sok egyéb ok.


Én a Balatonon nőttem fel, volt csónakunk, reggeltől estig a parton horgásztam, nem is emlékszem hogy gyerekként láttam volna kárókatonát, de akkor még be is fagyott a Balaton.
Ott maradtak meg nádasok ahol kijárók vannak. ahol nincs nádas ott strand, hotel, sétány, kikötő van. elég fekete fehér a dolog ugyanis az egyszerű paraszt nem írt nádat. A befektetők viszont igen. És igen volt moduláris kijárónk, és képzeld a nádas perfektül megvan.
Elég csak ránézni például a déli partra ahol kizárólag csak a kisemberek kijáróinál van nádas. Szóval ha ezer meg ezer kijáró lenne, akkor nem lenne a kihalás szintjén a nád.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 940
27 854
113
(Valószínűleg) a rágcsálók elszaporodása miatt már most csapatostul vannak erdei fülesbagoly fiókák, normál esetben most kezdődnek a párzási időszak náluk. Szóval senki ne lepődjön meg (nagyon), ha kirepült fiókát lát.