Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Nincs bennem indulat. Csak nem értem, ha gazdálkodó, tervezett erdőkivágás van, ahogy mondtad, akkor miért baj, ha a köztes időben természetes okokból kidőlt fák jó részét ott lehet hagyni. Ha azt mondod, hogy el kell vinni, mert kárt okoz, ha ott marad, azt megértem. De csak a pénzért, vagy a nekünk embereknek szebbnek tűnő erdőképért szerintem nem feltétlenül szükséges. Sok száz éves gyakorlatról beszélsz, de a mai tudásunk az ökoszisztémák működéséről kicsit több, mint elődeinké. Lehet, hogy másképp kell csinálni egy-két dolgot, hogy fennmaradjon az, amit eddig nem pusztítottunk ki. De mondom, ha így jó, hát legyen. A kertemben is több a lepke, méh, miegymás, ha nem állandóan 3 centis a fű, csak ezért gondoltam...
Muveles szempontjabol problemas ha kidolt fakat hagynanak tarvagas utan. A tuskokat ki kell furni. Ehhez traktor kell.majd ezekbe a godrokbe kerul az uj csemete elultetesre. Majd kaszalni kell ameddig a csemetek meg nem erosodnek annyira hogy elnyomjak a magasnovesu gazafeleket. Ez nehezkes ha torzsek hevernek erre arra. Majd hogy egyenesen magasra noljenek a fak "metszeni" kell galyazni. Az elsot meg lehet foldrol vegezni itt kissebb gondot okoz csak a foldon hevero torzs de a masodikat mar traktorplatorol kell vegezni itt a traktort mar akadalyozza. Esetleg novenyvedoszert kell kijuttatni /elofordulhat hogy olyan rovarkartevo tamad amit pusztitani kell./ ennek kijuttatasa szinten traktort igemyel. Ahogy egy esetleges tapanyagpotlas is...
Ok, de a tarvágásig miért nem maradhat? Az is vagy 20-30 év, vagy több. Akkor úgyis mindent visznek.
Ok, de a tarvágásig miért nem maradhat? Az is vagy 20-30 év, vagy több. Akkor úgyis mindent visznek.
Ma Magyarországon már nem jellemző a tarvágás. Általában csak annyi fát szednek ki, hogy nyiladék keletkezzen a lombkoronában és ezzel próbálják imitálni a fa kidőlést. A gond az, hogy nem marad ott a törzs, ami megköti a nedvességet, táplálékul, menedékként szolgál a rovaroknak, kisebb állatoknak, megtelepedhetnének rajta a gombák és különböző növények is. Ismert folyamat például, hogy sok esetben akár fák magjai is szívesen kezdenek nőni a kidőlt fák korhadó törzsén. Magyarországon is vagy 30 éve komoly kutatások kezdődtek a természetes erdő témában, aktívan felhasználva a Csörgő patak völgyében található viszonylag érintetlen erdőben tapasztaltakat.
Van, amikor a természet leutánozása a legegyszerűbb és legokosabb megoldás.
Néha lehet látni ilyen érdekes formákat. Ezeknek az szokott az oka lenni, hogy egyszerűen elkorhadt a fatörzs, amin az időközben felnövő fa megkezdte a növekedést.
Igazából akkor igazán egészséges egy erdő, ha ez egymáshoz közeli területen több különböző életkorú és több fajtájú fa is jelen van. Így nem csak egy összefüggő lombkorona-szint van alatta egy "halott" erdővel, hanem jelen van a gyep/cserje és lombkorona-szint is.
Az egyidős fákból álló telepített erdő lombkoronája teljesen zárt, emiatt az alatta lévő talajon szinte semmi nem képes megmaradni.
Ugyanez miatt szokott kialakulni, hogy a szinte teljesen összezáródó lombkoronával rendelkező, hosszú életű bükkerdőkben nincs cserje/gyepszint, itt jószerivel csak olyan növények találhatóak amelyek nem fotoszintetizálnak, esetleg örökzöldek, amelyeknek elég a beszűrődő fény is, ilyen mondjuk a Magyal vagy a Tiszafa.
Ezzel szemben egy ritkásabb Tölgyerdőben gyakrabban jelen van mind a 3 szint. A Tölgy mellett jellemzően megjelenik a Kőris, Juhar, Galagonya is, bokrokból pedig a Mogyoró, Szeder gyakori.
Érdekesség, hogy a természetes fenyőerdők sem szoktak zárt lombkorona-szinttel rendelkezni. A sovány talaj miatt nagyobb a távolság a fák között, ahol meg szokott jelenni a Nyír, Berkenye, Boróka, Áfonya.
A legtöbb emberben valami hasonló kép jelenik meg a fenyőerdő hallatán.
Pedig egy természetes fenyves inkább így néz ki.
Az erdők fafaj szerinti behatárolása az általad leírt módon korlátozott ismeretekre mutat rá(ne sértődj meg) !
A fenyő nem lesz 7-800m alatt és kellő nedvesség nélkül életképes legalábbis az alpesi fajok . Míg a mediterrán fajok (fekete és az erdei fenyő ) meg invazív idehaza ! Az alpesi régiók fenyőerdei kefe sűrűek soha nem lesz alatta aljnövényzet , míg a mediterrán fajok (amiket a képeken raktál fel) már a lombszerkezetük miatt se lesznek zártak !
! De egy bükkösbe is hiába vannak csemete és fiatalkorban elegyfák a bükkös 30-40 éves korára elöli a többit és szorosan zárt tömböket alkot .
Ugyanez miatt szokott kialakulni, hogy a szinte teljesen összezáródó lombkoronával rendelkező, hosszú életű bükkerdőkben nincs cserje/gyepszint, itt jószerivel csak olyan növények találhatóak amelyek nem fotoszintetizálnak, esetleg örökzöldek, amelyeknek elég a beszűrődő fény is, ilyen mondjuk a Magyal vagy a Tiszafa.
Tehát lehet itt dobálózni környezetvédelmi szakszövegnek tűnő dolgokkal de a természet védők igen nagy része is addig védi a természetet amíg kap rá pénzt és addig harcol amíg az anyagi érdeke meg kívánja ! A lapos tetőkön is megtelepszenek a fák ha úgy adódik de nem az a normális pont mint a farönkbe fát ültetünk . Tudod és igen sok erdőt telepítettem különféle módszerekkel , 30ha új telepítést már ráhagytam az utókorra majd valamikor 2100 környékén valakinek mosolyt csal az arcára addig meg szolgálja a földet és az emberiséget . A Gömör-Tornai karszton saját elképzelés szerint felújított majd 40ha-ért sok szakmai dicséretet kaptam , mert erősen szarvasos területen is 6 év alatt áttudtam adni I. osztályúan !
Ezt magam is leírtam, hogy a bükkerdő az jellemzően annyira zárt, hogy nagyon kevés faj képes csak megtelepedni a fák alatt.
Fogalmam sincs ki vagy, nem is érdekel. A lényeg, hogy rengeteg erdész, erdőmérnök is azon pörög, hogy amit a szockóban az erdészek csináltak az bizony nem volt jó. 30 éve vannak élő kísérletek, ennek egyik hamar meghonosodó lépése volt a tarvágás megszüntetése. Mára kezd az is változni, hogy bizony az erdőt nem kell tisztára porszívózni és érdemes a fa egy részét hagyni elrohadni az erdőn.
https://parkerdo.hu/termeszetvedelem/termeszetvedelem-a-parkerdoben/eletet-ado-holtfa/
http://real.mtak.hu/49613/1/OnodiG_WinklerD_holtfa_2014.pdf
http://www.mbt-biologia.hu/gen/pro/mod/let/let_fajl_megnyitas.php?i_faj_azo=738
http://volgyerdo.hu/index.php/hu/blog/termeszetvedelem/4-az-idos-es-holt-fak-rendkivuli-fontossaga
http://eloerdo.hu/index.php?m=holtfa&ny=hu
Nagyon jó videók, de most egy olyan kérdésem merült fel, hogy a környezetvédelemhez tartozó biotechnológiáról van egy elég jó anyagom, amit ha valakit érdekel picit qtalqkítvq közérthetősítve megosztanék itt. De tényleg csak ha van érdeklődő.
Ide is felteszem, pódiumbeszélgetés a Homokhátság sivatagosodásáról, vizmegtartásról,...
https://telex.hu/belfold/2020/12/15...es-felszamolas-vizugy-duna-ipoly-nemzeti-park
Vajon mennyit spórolt az az ember aki nem leadóhelyre vitte a 6000 liter olajat?!
És akkor ilyen, amikor a kasszában maradt pénzt muszáj év végén elkölteni:
Szép rendezett lett a part a Ively-éren, nyáron még így nézett ki:
És hogy ez miért baj:
Mert elvermeltek az itt élő lápi pócok, aminek darabja 250e forint eszmei értékű, régen lapáttal adták a disznónak, de a Kárpát-medencéből lassan eltűnik.
De a kétéltúek sem tudnak ilyen hidegben menekülni:
a felelőst hátra vinni és tarkón lőni.https://telex.hu/belfold/2020/12/15...es-felszamolas-vizugy-duna-ipoly-nemzeti-park
Vajon mennyit spórolt az az ember aki nem leadóhelyre vitte a 6000 liter olajat?!
És akkor ilyen, amikor a kasszában maradt pénzt muszáj év végén elkölteni:
Szép rendezett lett a part a Ively-éren, nyáron még így nézett ki:
És hogy ez miért baj:
Mert elvermeltek az itt élő lápi pócok, aminek darabja 250e forint eszmei értékű, régen lapáttal adták a disznónak, de a Kárpát-medencéből lassan eltűnik.
De a kétéltúek sem tudnak ilyen hidegben menekülni:
Remélem. Ahogy azt is, hogy a Kossuth téren lógatják fel.Kíváncsi vagyok lesz e felelőse ?