Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Ok, de a tarvágásig miért nem maradhat? Az is vagy 20-30 év, vagy több. Akkor úgyis mindent visznek.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Nincs bennem indulat. Csak nem értem, ha gazdálkodó, tervezett erdőkivágás van, ahogy mondtad, akkor miért baj, ha a köztes időben természetes okokból kidőlt fák jó részét ott lehet hagyni. Ha azt mondod, hogy el kell vinni, mert kárt okoz, ha ott marad, azt megértem. De csak a pénzért, vagy a nekünk embereknek szebbnek tűnő erdőképért szerintem nem feltétlenül szükséges. Sok száz éves gyakorlatról beszélsz, de a mai tudásunk az ökoszisztémák működéséről kicsit több, mint elődeinké. Lehet, hogy másképp kell csinálni egy-két dolgot, hogy fennmaradjon az, amit eddig nem pusztítottunk ki. De mondom, ha így jó, hát legyen. A kertemben is több a lepke, méh, miegymás, ha nem állandóan 3 centis a fű, csak ezért gondoltam...

Kevered ! Ha néha magától kidől néhány fa az nem gond az hasznos is lehet ! Én a 2017 áprilisi hódöntést hoztam példának ahol ledűlt a hótól gyökerestől vagy 250 000m3 fa a Bükkben ebből híres BNPI kb az 1/3-t hagyta az erdészeteknek összegyűjteni a többi azóta is ott rohad uszkve 2,5-3 mrd Ft értékben ! Nekem ez a bajom ha nem jött volna le ! Illetve támogatom a vágástéri hulladék erőművi felhasználását ami igen jelentős mert a bruttó fatömeg 25-30 % . Idehaza termelünk évi 2-2,2 millió m3 fát ennek mennyi is a 25%? Ugye , hogy jelentős na ezt kéne és sajnos még sokszor hagyják is ott rohadni !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Muveles szempontjabol problemas ha kidolt fakat hagynanak tarvagas utan. A tuskokat ki kell furni. Ehhez traktor kell.majd ezekbe a godrokbe kerul az uj csemete elultetesre. Majd kaszalni kell ameddig a csemetek meg nem erosodnek annyira hogy elnyomjak a magasnovesu gazafeleket. Ez nehezkes ha torzsek hevernek erre arra. Majd hogy egyenesen magasra noljenek a fak "metszeni" kell galyazni. Az elsot meg lehet foldrol vegezni itt kissebb gondot okoz csak a foldon hevero torzs de a masodikat mar traktorplatorol kell vegezni itt a traktort mar akadalyozza. Esetleg novenyvedoszert kell kijuttatni /elofordulhat hogy olyan rovarkartevo tamad amit pusztitani kell./ ennek kijuttatasa szinten traktort igemyel. Ahogy egy esetleges tapanyagpotlas is...


Amit írsz az a síkvidéki nyarasokra igaz ! A hegyvidéki kemény lombos elegyes erdőinket már természetes úton újítják meg !
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ok, de a tarvágásig miért nem maradhat? Az is vagy 20-30 év, vagy több. Akkor úgyis mindent visznek.

Ma Magyarországon már nem jellemző a tarvágás. Általában csak annyi fát szednek ki, hogy nyiladék keletkezzen a lombkoronában és ezzel próbálják imitálni a fa kidőlést. A gond az, hogy nem marad ott a törzs, ami megköti a nedvességet, táplálékul, menedékként szolgál a rovaroknak, kisebb állatoknak, megtelepedhetnének rajta a gombák és különböző növények is. Ismert folyamat például, hogy sok esetben akár fák magjai is szívesen kezdenek nőni a kidőlt fák korhadó törzsén. Magyarországon is vagy 30 éve komoly kutatások kezdődtek a természetes erdő témában, aktívan felhasználva a Csörgő patak völgyében található viszonylag érintetlen erdőben tapasztaltakat.
Van, amikor a természet leutánozása a legegyszerűbb és legokosabb megoldás.
b1e40c1fc6d951dfeb48882726cc150d.jpg

image-003.jpg

Néha lehet látni ilyen érdekes formákat. Ezeknek az szokott az oka lenni, hogy egyszerűen elkorhadt a fatörzs, amin az időközben felnövő fa megkezdte a növekedést.
hoh_rainforest_nurse_trees_by_seancfinnigan_da0sdpc-fullview.jpg

Igazából akkor igazán egészséges egy erdő, ha ez egymáshoz közeli területen több különböző életkorú és több fajtájú fa is jelen van. Így nem csak egy összefüggő lombkorona-szint van alatta egy "halott" erdővel, hanem jelen van a gyep/cserje és lombkorona-szint is.

Az egyidős fákból álló telepített erdő lombkoronája teljesen zárt, emiatt az alatta lévő talajon szinte semmi nem képes megmaradni.
Ugyanez miatt szokott kialakulni, hogy a szinte teljesen összezáródó lombkoronával rendelkező, hosszú életű bükkerdőkben nincs cserje/gyepszint, itt jószerivel csak olyan növények találhatóak amelyek nem fotoszintetizálnak, esetleg örökzöldek, amelyeknek elég a beszűrődő fény is, ilyen mondjuk a Magyal vagy a Tiszafa.
Buchenwald_1.jpg

Ezzel szemben egy ritkásabb Tölgyerdőben gyakrabban jelen van mind a 3 szint. A Tölgy mellett jellemzően megjelenik a Kőris, Juhar, Galagonya is, bokrokból pedig a Mogyoró, Szeder gyakori.
tolgyeseink-gyogyitasa-340c2a1b-568589.jpg

Érdekesség, hogy a természetes fenyőerdők sem szoktak zárt lombkorona-szinttel rendelkezni. A sovány talaj miatt nagyobb a távolság a fák között, ahol meg szokott jelenni a Nyír, Berkenye, Boróka, Áfonya.
A legtöbb emberben valami hasonló kép jelenik meg a fenyőerdő hallatán.
70213303-k1.jpg

Pedig egy természetes fenyves inkább így néz ki.
pine-forest-1504687_960_720.jpg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ma Magyarországon már nem jellemző a tarvágás. Általában csak annyi fát szednek ki, hogy nyiladék keletkezzen a lombkoronában és ezzel próbálják imitálni a fa kidőlést. A gond az, hogy nem marad ott a törzs, ami megköti a nedvességet, táplálékul, menedékként szolgál a rovaroknak, kisebb állatoknak, megtelepedhetnének rajta a gombák és különböző növények is. Ismert folyamat például, hogy sok esetben akár fák magjai is szívesen kezdenek nőni a kidőlt fák korhadó törzsén. Magyarországon is vagy 30 éve komoly kutatások kezdődtek a természetes erdő témában, aktívan felhasználva a Csörgő patak völgyében található viszonylag érintetlen erdőben tapasztaltakat.
Van, amikor a természet leutánozása a legegyszerűbb és legokosabb megoldás.
b1e40c1fc6d951dfeb48882726cc150d.jpg

image-003.jpg

Néha lehet látni ilyen érdekes formákat. Ezeknek az szokott az oka lenni, hogy egyszerűen elkorhadt a fatörzs, amin az időközben felnövő fa megkezdte a növekedést.
hoh_rainforest_nurse_trees_by_seancfinnigan_da0sdpc-fullview.jpg

Igazából akkor igazán egészséges egy erdő, ha ez egymáshoz közeli területen több különböző életkorú és több fajtájú fa is jelen van. Így nem csak egy összefüggő lombkorona-szint van alatta egy "halott" erdővel, hanem jelen van a gyep/cserje és lombkorona-szint is.

Az egyidős fákból álló telepített erdő lombkoronája teljesen zárt, emiatt az alatta lévő talajon szinte semmi nem képes megmaradni.
Ugyanez miatt szokott kialakulni, hogy a szinte teljesen összezáródó lombkoronával rendelkező, hosszú életű bükkerdőkben nincs cserje/gyepszint, itt jószerivel csak olyan növények találhatóak amelyek nem fotoszintetizálnak, esetleg örökzöldek, amelyeknek elég a beszűrődő fény is, ilyen mondjuk a Magyal vagy a Tiszafa.
Buchenwald_1.jpg

Ezzel szemben egy ritkásabb Tölgyerdőben gyakrabban jelen van mind a 3 szint. A Tölgy mellett jellemzően megjelenik a Kőris, Juhar, Galagonya is, bokrokból pedig a Mogyoró, Szeder gyakori.
tolgyeseink-gyogyitasa-340c2a1b-568589.jpg

Érdekesség, hogy a természetes fenyőerdők sem szoktak zárt lombkorona-szinttel rendelkezni. A sovány talaj miatt nagyobb a távolság a fák között, ahol meg szokott jelenni a Nyír, Berkenye, Boróka, Áfonya.
A legtöbb emberben valami hasonló kép jelenik meg a fenyőerdő hallatán.
70213303-k1.jpg

Pedig egy természetes fenyves inkább így néz ki.
pine-forest-1504687_960_720.jpg


Ez mind szép és jó kár , hogy ez csak egy olyan elmélet amit nem lehet megvalósítani a mostani viszonyok között ! A fotel környezetvédők persze szajkózzák az "állítsuk vissza az őserdőket" mantrát csak hát fingjuk sincs miképpen kell ezt tenni ! Azért az Erdő műveléstan és a Fa fajok és fatársulások könyveket át kellene nézned !

Az erdők fafaj szerinti behatárolása az általad leírt módon korlátozott ismeretekre mutat rá(ne sértődj meg) ! Ugyanis a tengerszint magasság szerinti fafaj eloszlást nem tudod megváltoztatni ! A fenyő nem lesz 7-800m alatt és kellő nedvesség nélkül életképes legalábbis az alpesi fajok . Míg a mediterrán fajok (fekete és az erdei fenyő ) meg invazív idehaza ! Az alpesi régiók fenyőerdei kefe sűrűek soha nem lesz alatta aljnövényzet , míg a mediterrán fajok (amiket a képeken raktál fel) már a lombszerkezetük miatt se lesznek zártak ! De egy bükkösbe is hiába vannak csemete és fiatalkorban elegyfák a bükkös 30-40 éves korára elöli a többit és szorosan zárt tömböket alkot . Mellesleg a szoros zárt tömbök az időjárással szemben is ellenállóbbak . A kocsánytalan (KTT) tölgyerdőben viszont ha irtod se tudod a bokor és cserje szintet kiirtani . A természet már csak ilyen . Az ártéri vagy "lapos földi" kocsányos tölgyesek (KT) már sokrétűbbek mind fafaj mind életkor tekintetében ! Viszont ebben a formában csak tűzifát adnak ! Márpedig qrvára nem mindegy , hogy 20 000 vagy 200 000 Ft/m3 áron lehet eladni belőle a fát és sajnos ez igaz az egyéb "őserdő" jellegű erdőre !

Tehát lehet itt dobálózni környezetvédelmi szakszövegnek tűnő dolgokkal de a természet védők igen nagy része is addig védi a természetet amíg kap rá pénzt és addig harcol amíg az anyagi érdeke meg kívánja ! A lapos tetőkön is megtelepszenek a fák ha úgy adódik de nem az a normális pont mint a farönkbe fát ültetünk . Tudod és igen sok erdőt telepítettem különféle módszerekkel , 30ha új telepítést már ráhagytam az utókorra majd valamikor 2100 környékén valakinek mosolyt csal az arcára addig meg szolgálja a földet és az emberiséget . A Gömör-Tornai karszton saját elképzelés szerint felújított majd 40ha-ért sok szakmai dicséretet kaptam , mert erősen szarvasos területen is 6 év alatt áttudtam adni I. osztályúan !

Egyéb erdészeti kérdésekben is állok rendelkezésre !
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Az erdők fafaj szerinti behatárolása az általad leírt módon korlátozott ismeretekre mutat rá(ne sértődj meg) !

Nem sértődök meg, nem vagyok erdész. Annyi, hogy a baráti körömben van pár ember akik elvégezték Sopronban az Erdőmérnöki kart. Bringázás közben néha szoktak mesélni, rajtam meg néha megragad a kosz.

A fenyő nem lesz 7-800m alatt és kellő nedvesség nélkül életképes legalábbis az alpesi fajok . Míg a mediterrán fajok (fekete és az erdei fenyő ) meg invazív idehaza ! Az alpesi régiók fenyőerdei kefe sűrűek soha nem lesz alatta aljnövényzet , míg a mediterrán fajok (amiket a képeken raktál fel) már a lombszerkezetük miatt se lesznek zártak !

Igen azért írtam, hogy amit mi fenyőerdőnek ismerünk itthon, az mind telepített és egy természetes fenyőerdő nem úgy néz ki, hogy sűrűn egymás mellett nőnek a fenyők, a talajt pedig sűrű tűlevélszőnyeg borítja és nincs más az erdőben. Tudtommal az elmúlt pár évtizedben a magyarországi fenyvesek területe az ötödére esett vissza ami annak tudható be, hogy a szakma megértette, hegy amit eddig csináltak az a fenyő faanyagon kívül nem sokat ért.

! De egy bükkösbe is hiába vannak csemete és fiatalkorban elegyfák a bükkös 30-40 éves korára elöli a többit és szorosan zárt tömböket alkot .

Ugyanez miatt szokott kialakulni, hogy a szinte teljesen összezáródó lombkoronával rendelkező, hosszú életű bükkerdőkben nincs cserje/gyepszint, itt jószerivel csak olyan növények találhatóak amelyek nem fotoszintetizálnak, esetleg örökzöldek, amelyeknek elég a beszűrődő fény is, ilyen mondjuk a Magyal vagy a Tiszafa.

Ezt magam is leírtam, hogy a bükkerdő az jellemzően annyira zárt, hogy nagyon kevés faj képes csak megtelepedni a fák alatt.

Tehát lehet itt dobálózni környezetvédelmi szakszövegnek tűnő dolgokkal de a természet védők igen nagy része is addig védi a természetet amíg kap rá pénzt és addig harcol amíg az anyagi érdeke meg kívánja ! A lapos tetőkön is megtelepszenek a fák ha úgy adódik de nem az a normális pont mint a farönkbe fát ültetünk . Tudod és igen sok erdőt telepítettem különféle módszerekkel , 30ha új telepítést már ráhagytam az utókorra majd valamikor 2100 környékén valakinek mosolyt csal az arcára addig meg szolgálja a földet és az emberiséget . A Gömör-Tornai karszton saját elképzelés szerint felújított majd 40ha-ért sok szakmai dicséretet kaptam , mert erősen szarvasos területen is 6 év alatt áttudtam adni I. osztályúan !

Fogalmam sincs ki vagy, nem is érdekel. A lényeg, hogy rengeteg erdész, erdőmérnök is azon pörög, hogy amit a szockóban az erdészek csináltak az bizony nem volt jó. 30 éve vannak élő kísérletek, ennek egyik hamar meghonosodó lépése volt a tarvágás megszüntetése. Mára kezd az is változni, hogy bizony az erdőt nem kell tisztára porszívózni és érdemes a fa egy részét hagyni elrohadni az erdőn.

https://parkerdo.hu/termeszetvedelem/termeszetvedelem-a-parkerdoben/eletet-ado-holtfa/

http://real.mtak.hu/49613/1/OnodiG_WinklerD_holtfa_2014.pdf

http://www.mbt-biologia.hu/gen/pro/mod/let/let_fajl_megnyitas.php?i_faj_azo=738

http://volgyerdo.hu/index.php/hu/blog/termeszetvedelem/4-az-idos-es-holt-fak-rendkivuli-fontossaga

http://eloerdo.hu/index.php?m=holtfa&ny=hu
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ezt magam is leírtam, hogy a bükkerdő az jellemzően annyira zárt, hogy nagyon kevés faj képes csak megtelepedni a fák alatt.


Ahol a bükk régió van 600m tengerszinttől ott más kemény lombos fa már nem él meg ! A bükk erdőnek meg sajátossága , hogy nincs bokor/cserje szint .

Fogalmam sincs ki vagy, nem is érdekel. A lényeg, hogy rengeteg erdész, erdőmérnök is azon pörög, hogy amit a szockóban az erdészek csináltak az bizony nem volt jó. 30 éve vannak élő kísérletek, ennek egyik hamar meghonosodó lépése volt a tarvágás megszüntetése. Mára kezd az is változni, hogy bizony az erdőt nem kell tisztára porszívózni és érdemes a fa egy részét hagyni elrohadni az erdőn.


Ezt általánosítani megint hülyeség , voltak jó dolgok és voltak zsákutcák . Csak hát ezek az erdők generációkat átölelő életében nem 1 hét alatt derülnek ki ! Pont úgy mint most ! A bontóvágásos véghasználatok működnek hiszen 100 éve is működtek , az egyéb hülyeségek mint a lékes , fésűs véghasználat meg nem de erőltetik és még pénzt is adnak rá csak amikor megcsinálják jönnek rá mekkora baromság ! A tarvágás fogalma tág , hiszen a mostani bontó vágásnak is tarvágás a vége (néhány hagyásfától eltekintve) csak akkor már ott van az újulat amiből a következő erdő lesz ! A szociban meg inkább ültették az erdőt de ez inkább szerkezet átalakítás volt de az idő eljárt felette el kell ismerni egy zsákutca volt levonódott a következtetés és már tilos . Én se vagyok a feltétlen tiszta vágás híve van amikor előnyös benne hagyni valamennyi gallyat van amikor elég a tuskókat és hagyásfákat ! A kisérletek meg vagy hozzák az elképzelést vagy nem . Egy dolgot kellene tudomásul venni addig is voltak erdők és fenntartható gazdálkodás amíg nem voltak a sötétződek meg a megélhetési környezetvédők , de gondok azóta vannak amióta ezek beledumálnak az erdő és vadgazdálkodásba !
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
M

molnibalage

Guest
De villamos topikban is elférne. Mond okosakat is, néhány helyen szerintem viszont téved.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Nagyon jó videók, de most egy olyan kérdésem merült fel, hogy a környezetvédelemhez tartozó biotechnológiáról van egy elég jó anyagom, amit ha valakit érdekel picit qtalqkítvq közérthetősítve megosztanék itt. De tényleg csak ha van érdeklődő.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Nagyon jó videók, de most egy olyan kérdésem merült fel, hogy a környezetvédelemhez tartozó biotechnológiáról van egy elég jó anyagom, amit ha valakit érdekel picit qtalqkítvq közérthetősítve megosztanék itt. De tényleg csak ha van érdeklődő.

Just do it ! Majd meglátjuk ! Az biztos kapsz majd jót és rosszat is ! LOL
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ide is felteszem, pódiumbeszélgetés a Homokhátság sivatagosodásáról, vizmegtartásról,...



Nagy lendülettel kezdtem nézni de sajnos ugyan azzal a sötétzöld szemlélettel találtam szembe magamat mint az erdőgazdálkodásnál és például az élőhely fejlesztésnek álcázott nagyragadozó visszatelepítésnél ! De mindig ezt csinálják az általam csak megélhetési környezetvédőknek nevezett alakok ! Kiemelnek egy adott dolgot egy sokkal komplexebb környezetből és mindent annak alárendelve vázolnak egy víziót ami elméletként még akár jó is lenne de mihelyt hozzá adjuk a kihagyott tételeket akkor egyből kiderül , hogy hülyeség ! Sokat foglalkoztam az ipari nemes nyarasok vízgazdálkodásával ami tényleges probléma a talajvízre vetítve . De az a gondolat , hogy újra árasszuk el az alföldet mert régen milyen jó volt , igaz az akkori emberek véleményét nem veszi számításba (hiszen rég volt tán igaz se volt ) az már az idiotizmus netovábbja . A kunság homokdombjai mindig is problémásak voltak , a mainál nagyságrendekkel nagyobb kiterjedésűek voltak csak a II.Vh utáni nagy fásítási programok hoztak igazi megoldást a homokra . Bár a fáknak meg ugye víz kell . Azt a víziót amit az előadás boncolgat igazából csak elméleti szinten kell kezelni . Víztározó kapacitásunk bővítésén viszont már most gondolkodni kellene !
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
https://telex.hu/belfold/2020/12/15...es-felszamolas-vizugy-duna-ipoly-nemzeti-park
Vajon mennyit spórolt az az ember aki nem leadóhelyre vitte a 6000 liter olajat?!

És akkor ilyen, amikor a kasszában maradt pénzt muszáj év végén elkölteni:
131314769_3379992715459730_77557296297224539_o.jpg

Szép rendezett lett a part a Ively-éren, nyáron még így nézett ki:
131353990_3387426524716349_2750972392632526231_o.jpg

És hogy ez miért baj:
130770371_3379992602126408_1667065606355041031_o.jpg

Mert elvermeltek az itt élő lápi pócok, aminek darabja 250e forint eszmei értékű, régen lapáttal adták a disznónak, de a Kárpát-medencéből lassan eltűnik.
De a kétéltúek sem tudnak ilyen hidegben menekülni:
131004526_3377375585721443_2043987326205737556_o.jpg

130828853_3379992765459725_8576204455917909755_o.jpg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
https://telex.hu/belfold/2020/12/15...es-felszamolas-vizugy-duna-ipoly-nemzeti-park
Vajon mennyit spórolt az az ember aki nem leadóhelyre vitte a 6000 liter olajat?!

És akkor ilyen, amikor a kasszában maradt pénzt muszáj év végén elkölteni:
131314769_3379992715459730_77557296297224539_o.jpg

Szép rendezett lett a part a Ively-éren, nyáron még így nézett ki:
131353990_3387426524716349_2750972392632526231_o.jpg

És hogy ez miért baj:
130770371_3379992602126408_1667065606355041031_o.jpg

Mert elvermeltek az itt élő lápi pócok, aminek darabja 250e forint eszmei értékű, régen lapáttal adták a disznónak, de a Kárpát-medencéből lassan eltűnik.
De a kétéltúek sem tudnak ilyen hidegben menekülni:
131004526_3377375585721443_2043987326205737556_o.jpg

130828853_3379992765459725_8576204455917909755_o.jpg


Kíváncsi vagyok lesz e felelőse ?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
https://telex.hu/belfold/2020/12/15...es-felszamolas-vizugy-duna-ipoly-nemzeti-park
Vajon mennyit spórolt az az ember aki nem leadóhelyre vitte a 6000 liter olajat?!

És akkor ilyen, amikor a kasszában maradt pénzt muszáj év végén elkölteni:
131314769_3379992715459730_77557296297224539_o.jpg

Szép rendezett lett a part a Ively-éren, nyáron még így nézett ki:
131353990_3387426524716349_2750972392632526231_o.jpg

És hogy ez miért baj:
130770371_3379992602126408_1667065606355041031_o.jpg

Mert elvermeltek az itt élő lápi pócok, aminek darabja 250e forint eszmei értékű, régen lapáttal adták a disznónak, de a Kárpát-medencéből lassan eltűnik.
De a kétéltúek sem tudnak ilyen hidegben menekülni:
131004526_3377375585721443_2043987326205737556_o.jpg

130828853_3379992765459725_8576204455917909755_o.jpg
a felelőst hátra vinni és tarkón lőni.