Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Mondjuk vannak tervek dunai víztározókra.

Homokhátság csatorna...

Ismerem őket, de ezzel mondjuk a tiszántúli aszályon túl sokat nem segít, de még az öntözés minőségét, max mennyiségét javíthatja.
Érdekes, hogy a homokhátságon elég nagy vízfelületek voltak csatorna nélkül is. El kéne gondolkodni, hogy hova és miért tűntek el.
Tervekből elég sok van. Megvalósításból sajnos sokkal kevesebb. Pedig vannak a műtárgyépítésénél sokkal olcsóbb és ugyan úgy megvalósítandó feladatok. Pl. mezsgyék kijelölése, fasorok ültetése -de közben az ártéri erdők gyérítése.
De, ezek a viszonylag radikális megoldások sem zárják ki a szélsőséges időjárást, vagy az aszályt; mert ezek voltak régen is.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
de közben az ártéri erdők gyérítése
Hogy miért "akarok" egyszerre ültetni és irtani?
Az alábbi videókból látszik, hogy az árterek erdei milyen hatalmas mennyiségben tartalmaznak invazív fajokat, amik negatív hatással vannak sok mindenre; növényekre, állatokra -de még a gazdálkodásra is. Most ott állnak, oda nem illő módon; a soha ki nem termelt, vagy kitermelésük nem is tervezett tájidegen erdők vannak. Amik kitermelése a mai energiaigényes (és papír, meg fa alapanyag hiányos) korszakunkban még nemzetgazdaságilag sem egy haszontalan tevékenység lenne. Mert ne gondoljuk, hogy lesz annyi fa fűtésre (energia előállításra) és ipari felhasználásra, mint amennyire szükség lenne. Már az utóbbi években is gond volt ebből -ha nem is feltétlen inden területen hiány. Ezzel párosulni tudna egy táj-regenerálási lehetőség, amit követni tudna a mezőgazdaság -hisz újra megjelenhetnének a vizenyős, fás legelők, amik hasznosítása extenzív módon viszonylag költséghatékony lenne.


 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Azzal együtt, hogy nekem is van - mondjuk így - öröklött, engedélyeztetésre váró kutam, ezt egy nagyon-nagyon elhibázott lépésnek tartom.
Mondjuk én nem fogom megvárni ennek a végét, rövidesen elintézem a jegyzőnél.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Azzal együtt, hogy nekem is van - mondjuk így - öröklött, engedélyeztetésre váró kutam, ezt egy nagyon-nagyon elhibázott lépésnek tartom.
Mondjuk én nem fogom megvárni ennek a végét, rövidesen elintézem a jegyzőnél.
Az igazi gond az ellenőrzés hiánya. Számtalan helyet tudok, ahol felszíni vizekből is veszik az öntözővizet "okosban", a fúrt kutak vidéken mindenhol vannak, ahol nem túl költséges a talajviszonyok miatt a létesítés, ha engedik azt, ha nem. Én is úgy vettem a házat, hogy már volt rajta kút.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Az igazi gond az ellenőrzés hiánya. Számtalan helyet tudok, ahol felszíni vizekből is veszik az öntözővizet "okosban", a fúrt kutak vidéken mindenhol vannak, ahol nem túl költséges a talajviszonyok miatt a létesítés, ha engedik azt, ha nem. Én is úgy vettem a házat, hogy már volt rajta kút.
Szép nem szép, én pont pénteken értesítettem, egyben felvilágosítást kértem az engedélyek meglétéről a katasztrófavédelemtől, mint vízügyi hatóságtól, a kormányhivataltól és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságtól, amiért az egyik helyi vízfolyást eltorlaszolták homokzsákokkal és egy bazi nagy szivattyúval öntöznek belőle.
Ez még a kisebbik baj, a nagyobbik az, hogy a terület a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018. évi CXXXIX. törvény által lehatárolt Országos Ökológiai Hálózat ökológiai folyosó minősítésű része.
Ráadásul megfigyeléseim szerint minimum 17 védett ízeltlábú-, hüllő-, kétéltű- és madárfaj élőhelye. Ami a torlasz miatt teljesen víz nélkül maradt. Mivel ez biztosítja egy másik, nagyobb csatorna vízutánpótlását is, ahol még több védett élőlény fordul elő, így még szomorúbb a helyzet…
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
De van egy még szomorúbb történet is. A lakóhelyemen van egy ex lege védett láp, amit a kedves gazdálkodók min. 4-5 helyen fúrt kutakkal vettek körbe. Az utóbbi években egyre jobban szárad ki a láp, mert már csökken a talaj felől a vízutánpótlása.
Gondolkoztam, hogy mit tehetnék ez ügyben, de túl sok dolog nem jutott az eszembe.
 
W

Wilson

Guest
De van egy még szomorúbb történet is. A lakóhelyemen van egy ex lege védett láp, amit a kedves gazdálkodók min. 4-5 helyen fúrt kutakkal vettek körbe. Az utóbbi években egyre jobban szárad ki a láp, mert már csökken a talaj felől a vízutánpótlása.
Gondolkoztam, hogy mit tehetnék ez ügyben, de túl sok dolog nem jutott az eszembe.
Egy bejelentés az illetékes természetvédelmi hatóságnál?
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Egy bejelentés az illetékes természetvédelmi hatóságnál?
Ez lesz a vége. Plusz a katasztrófavédelem, mert ők a vízügyi hatóság.

Alapvetően azért dilemmázok, mert ismerem a helyi viszonyokat, tudom, hogy ezen a konkrét területen az értelmes szántóföldi növénytermesztéshez öntözés szükséges. Nem is szeretném mások megélhetését kockáztatni, azonban azt sem nézhetem tétlenül, hogy egy ex lege védett láp - tele értékes védett madárfajokkal - egyszerűen kiszárad...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
De van egy még szomorúbb történet is. A lakóhelyemen van egy ex lege védett láp, amit a kedves gazdálkodók min. 4-5 helyen fúrt kutakkal vettek körbe. Az utóbbi években egyre jobban szárad ki a láp, mert már csökken a talaj felől a vízutánpótlása.
Gondolkoztam, hogy mit tehetnék ez ügyben, de túl sok dolog nem jutott az eszembe.
Nemzeti parkot értesítheted meg akiknek eddig is szoltál.
Valamint az önkormányzatot is értesítsd.
Egyszer egy kis alföldi lápocskát én is probáltam megmenteni, azt a környékbeliek telehordták sittel hogy legyen hol parkolni a gépekkel. Semmi nem történt, mert nem lápként volt nyilvántartva. Az nem volt zavaró senkinek hogy nem a saját területükre hordják a jóemberek a sittet.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Nemzeti parkot értesítheted meg akiknek eddig is szoltál.
Valamint az önkormányzatot is értesítsd.
A jegyző szarik rá, meg azért sem lép, mert a helyi politikában valamilyen szinten részt vesz, nem mer konfrontálódni a gazdákkal. (Van egy folyamatban lévő helyi jelentőségű védett természeti terület létesítésére irányuló beadványom előtte... hát ne tudd meg, hogy mit kell baszogatnom azért, hogy haladjon az ügy...) A mezőőröknek meg nincs jogosultsága ilyen ügyben intézkedni.
De a nemzeti park jó ötlet.

Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a láp magánterületen (osztatlan közös tulajdon) helyezkedik el.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
:(
3f978e0990016e2a36dea40778909a89


skynews-met-weather-map_5835060.jpg
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113
De van egy még szomorúbb történet is. A lakóhelyemen van egy ex lege védett láp, amit a kedves gazdálkodók min. 4-5 helyen fúrt kutakkal vettek körbe. Az utóbbi években egyre jobban szárad ki a láp, mert már csökken a talaj felől a vízutánpótlása.
Gondolkoztam, hogy mit tehetnék ez ügyben, de túl sok dolog nem jutott az eszembe.
Géprombolás.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Ez lesz a vége. Plusz a katasztrófavédelem, mert ők a vízügyi hatóság.

Alapvetően azért dilemmázok, mert ismerem a helyi viszonyokat, tudom, hogy ezen a konkrét területen az értelmes szántóföldi növénytermesztéshez öntözés szükséges. Nem is szeretném mások megélhetését kockáztatni, azonban azt sem nézhetem tétlenül, hogy egy ex lege védett láp - tele értékes védett madárfajokkal - egyszerűen kiszárad...
Ilyen esetben nem gondolom, hogy elsődleges tényező lenne a mezőgazdaság. Válasszon olyan növénykultúrákat, amik szárasságtűrőbbek -bár tudom, hogy ennek mik a nehézségei. De lassan muszáj lesz változtatni a megszokott növénykultúrákon is; ha nem is teljes mértékben, de egyre inkább szükségszerű lesz behozni, vagy visszahozni fajokat. Az ember csak egy pillanatig van e tájon; ha nem is lehet mindig mindent megvédeni, de szemléletileg igyekezni kell a természetes értékek fenntartására, megőrzésére törekedni.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
Ilyen esetben nem gondolom, hogy elsődleges tényező lenne a mezőgazdaság. Válasszon olyan növénykultúrákat, amik szárasságtűrőbbek -bár tudom, hogy ennek mik a nehézségei. De lassan muszáj lesz változtatni a megszokott növénykultúrákon is; ha nem is teljes mértékben, de egyre inkább szükségszerű lesz behozni, vagy visszahozni fajokat. Az ember csak egy pillanatig van e tájon; ha nem is lehet mindig mindent megvédeni, de szemléletileg igyekezni kell a természetes értékek fenntartására, megőrzésére törekedni.

Vannak önözési módok, amikre azt írták már évtizedekkel ezelőtt is, hogy harmad-vízzel hoz azonos termést!

Ebbe kellene tolni pár tíz milliárdot az évi 100+ HUF-milliárdos média-ingyenélők eltartása helyett!



..hogy legyen konstruktív kritika ez a hsz, van megoldás-javaslat is:
Belőlük is "kijönne" egy ezres a határvadászokhoz, ha a burkolt semmittevést már úgysem tudjuk megfizetni!
...esetleg tolhatnának egy "kis" --najó: nagy-- gerilla marketinges tájékoztatást a v-Leyden-féle 30+ milliárd €-s sms-es Covid-vakcinák rendeléséről a nyugati fórumokba!!!




..."hálából", különben folytatódik --hisz nincsenek következmények-- a Mo.-cseszegetés!!!
...vagy megy tovább a szemmel láthatóan felesleges/eredménytelen "EU-simizés" a (hivatalos) "részünkről" ???




A TISZTELETET --Magyarországnak, és a jelenlegi "arcának: Orbán Viktornak-- nem könyöradomány-kéregetésért adják meg a környezetünkben lévő országok, hatalmi csoportok, hanem annak aki ki tudja és ki meri harcolni azt, ami JÁR !!!.



.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Vannak önözési módok
Én megengedem, hogy a fórumon tegezhetsz. De csak a fórumon. :D

harmad-vízzel hoz azonos termést!
Magyarországon komolyabb öntözés nélkül, egy gyenge évben is megterem a szükséges étkezési és takarmánygabona. Az öntözés egy része a problémamegoldásnak. Talán a kisebb és kevésbé hatékony része. Öntözni leginkább a kapás növényeket, a zöldségeket, gyümölcsöket érdemes. De azok esetében egyrészt nem feltétlen az öntözés kiépítése a legdrágább és legmegfizethetetlenebb tétel; másrészt pedig ezekben a kultúrákban eléggé normális minőségben ki van fejlődve (pl. alap, hogy csep. szalagot használnak) Főleg, hogy a kertészeti kultúra több okból is kezd a szántóföldi művelésből lassanként eltünni.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 383
23 113
113
Miért nincs keleten eső?