Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Igen ! Trianok után a csonka haza 11%-t borította erdő , ma ez a szám már 23% felett van és 2025-30 között meglesz a 25% is ! Ami árnyékolja az összképet , hogy 1996-2012-ig a kárpótlásban felelőtlenül kiosztott erdőkben rablógazdálkodás folyt . A Magyar erdők 56%-ban magán tulajdonban , 43%-ban állami és 1%-ban közösségi tulajdonban vannak ! A magán erdők óriási fatömeg vesztést szenvedtek el '96-'12-ig . A változást 2012 hozta el amikor a fidesz az engedély nélküli fakitermelést a szabálysértési tételből bűncselekmény kategóriába tette hozzácsatolva a környezetkárosítás tényét is ! Azóta a fatömeg növekedés ismét emelkedőben van már a magán erdőkben is ! Nyilván mindent lehetne jobban csinálni de a Magyar erdőtörvény és erdőgazdálkodás köszöni jól van !
Azért ez most biztos változni fog, tekintettel a fűtési szokások átalakulására, és a miniszteri utasításra a kitermelés fokozására. Kíváncsi leszek rá, hogy 2-3 év múlva mi lesz az arány.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
Igen ! Trianok után a csonka haza 11%-t borította erdő , ma ez a szám már 23% felett van és 2025-30 között meglesz a 25% is !
Ez így önmagában igazán örvendetes és támogatni való tevékenység.

Azonban nagyon nem mindegy, hogy mit és hova telepítenek. Példának okáért a Duna-Tisza-közét, a Homokhátságot igazán sikeresen kizsigerelték és kiszárították a túlzott - jellemzően - akác és fenyőtelepítéssel, de a nyárfát is nyugodtan ide lehet venni. A Homokhátságon az erdők nem megtartják, hanem éppen csökkentik a talaj víztartalmát, ezzel pedig gyorsítják a kiszáradást, az elsivatagosodást. (Ne feledjük el, hogy a térséget az ENSZ már egy ideje hivatalosan is félsivatagként tartja számon.)
De ugyanígy veszélyes lehet a smaragdfa/császárfa ültetése is, mert a nagy tápanyag és vízigénye kizsigereli a talaj utolsó tartalékait is.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Olyat találtam, hogy erősültség:
1800: 29,7%*
1925: 11.8%*
1970: 15,8%*
1990: 18,2%*
2017: 20,9%**
2019: 20,8%**

Grafikán*** 2000-2017:
erdoterulet_magyarorszag-1024x717.jpg


Habár 2017 és 2019 között volt egy 0,1% csökkenés az erdőteletípésnél növekedés látható****:
2017: 1301 ha
2019: 1587 ha
Miközben ugyan abból kiolvasható, hogy a kitermelés minimálisan, de csökkent 2019-ben 2017-hez képest.


*https://www.arcanum.com/hu/online-k...-valtozasa-a-honfoglalastol-napjainkig-1A803/
** és **** https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_ome008b.html?down=1223
***https://erdeiprogramok.hu/2019/07/24/nem-fogynak-a-fak-egyre-tobb-az-erdo-magyarorszagon/
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az, hogy hol készül a laptop pl azzal jelenleg nem tudsz mit kezdeni, de azon hogy passzióból pártkádernek ott kell ház és azért szétcseszik a nádast, kivágják a növényeket a római parton stb, stb azon lehetne változtatni.
Ahogy a városokat is lehetne élhetőbbé tenni. Nem autóparkoló és sztráda - és sosem volt, csak a 60-70es évektől lett ez az agyfosása az embernek. A József nádor téren miért is kellett mindent leburkolni pl? A kopaszit miért is kellett szétcseszni?
Ez egy gyenge kifogás és felelősségáthárítás. Nem veszed meg, nem cserélgeted stb. Vagy ha igen, akkor ne bezzegezz, hogy a Jóskapista meg bezzeg házat épít két fa helyén és szétcseszi három béka élőhelyét és pláne ne pártkáderezz, mert ehhez szerintem nem túl sok köze van. A bunkó az bunkó. Sajnos a helyi hatóságok és előljáróságok ennyire inkompetens barmok (tisztelet a kivételnek), hogy a saját lokális érdekeiket nem képesek képviselni. ("Senkiháziak kezében a popszakma") És ez nem jó, rossz. Hidd el, nekem is fontos a két fa, meg a három béka; de attól még Téged nem mentesít és nem ruház fel olyan joggal, hogy a magad környezetkárosítását ignoráld.
Nem szeretem a térkövet. Nincs is, nem is nagyon kéne. De látni kell, hogy a városban vannak más szempontok is, mint, hogy mennyi fa van. Mert tetszik vagy sem, de vannak más szempontok is, mint a környezetvédelem. Ideális esetben történik értékközelítés, rangsorolás; máskor meg vagy szándék, vagy lehetőség végett nem. De mondom. De hát kérem, miért is tőlem kérded, miért is tőlem kéred számon, amit a pártkáderek -ja, hogy a 30+ éve tartó fővárosi folyamatokban ezek nincsenek?- szétcsesznek? Képzeld én még a helyet sem foglalom ott, a levegőd se szívom el, mert arra a településre a lábam sem óhajtom betenni. Kérd számon a képviselődtől, polgármesteredtől, OGY. képviselőtől. Vannak fogadóóráik.
De mellesleg amennyire az országban látom, ez nem önkormányzati trend, hanem az átlagjóskák trendje, hogy legyen díszkő, egyen és zöld pázsit, sterilitás meg medence meg minifa (ha egyáltalán). Amivel megint csak nem értek egyet, de nem mehetek oda mindenkihez számonkérni a nagy fákat, a méhlegelőt, meg a leburkolt területeket.

Nyáron van meleg. Stimmt.
Soha nem volt eddig ennyi erdőtűz a mediterráneumban, nem beszélve csehországról.
Nem voltak fél nyáron át tartó, ekkora hőhullámok. A sarkok kurva gyorsan pusztulnak. Szerinted ez tök rendben van?
Nagyon örülök, hogy nem élek örökké, de még így is tartok tőle, hogy az én életemben egy ilyen UA-RU háború
a legkisebb problémánk lesz.
Az erdőtüzeknek több oka van. Nyilván a meleg is. Meg lehet, hogy az erővédelmi okokból is kialakuló, öregedő faállomány is. Meg biztos több más, nem vagyok erdész, így csak néhány triviális dolgot vélelmezek. De, tudomásul kell venni, hogy mindig volt és mindig lesz erdőtűz; csak maximum ez nem kapott akkora figyelmet, nem élt az ember benne az "erdőben".
Ja, pont hőhullámok lehet, hogy nem voltak pont lejegyezve, de mindenféle szélsőséges időjárás meg igen. El kell olvasni a feljegyzéseket szélsőséges telekről, meg olyan áradásokról, viharokról, hogy HVásárhely mellől Gyuláig sodorta a szél a hajómalmot, a rajta levő csendbiztossal egyetemben. (Ez is egy érdekes vízügyi történelmi adalék, hogy miként lehetett ha ma ránézünk a jelenkori vízrajzra.) Szóval volt már minden.
Jégkorszakban élünk, amiből úgy tűnik kifelé tartunk; a földi átlaghőmérséklet nő, de nem egyenletesen, hanem növekvő ütemben. Ez is természetes folyamat lehet. Amihez nyilván a technikai, technológia változása (direkt nem fejlődést írtam) nyilván pár évszázada hozzájárul. És? Te teszel ellene valamit? Vagy megint csak milyen jogon kéred számon az embereken?

Nekem ez a számonkérő hangnem. Meg az "én nem, de más igen" hozzáállás, amivel nem értek egyet. De ha Neked így jó...
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ez egy gyenge kifogás és felelősségáthárítás. Nem veszed meg, nem cserélgeted stb. Vagy ha igen, akkor ne bezzegezz, hogy a Jóskapista meg bezzeg házat épít két fa helyén és szétcseszi három béka élőhelyét és pláne ne pártkáderezz, mert ehhez szerintem nem túl sok köze van. A bunkó az bunkó. Sajnos a helyi hatóságok és előljáróságok ennyire inkompetens barmok (tisztelet a kivételnek), hogy a saját lokális érdekeiket nem képesek képviselni. ("Senkiháziak kezében a popszakma") És ez nem jó, rossz. Hidd el, nekem is fontos a két fa, meg a három béka; de attól még Téged nem mentesít és nem ruház fel olyan joggal, hogy a magad környezetkárosítását ignoráld.
Nem szeretem a térkövet. Nincs is, nem is nagyon kéne. De látni kell, hogy a városban vannak más szempontok is, mint, hogy mennyi fa van. Mert tetszik vagy sem, de vannak más szempontok is, mint a környezetvédelem. Ideális esetben történik értékközelítés, rangsorolás; máskor meg vagy szándék, vagy lehetőség végett nem. De mondom. De hát kérem, miért is tőlem kérded, miért is tőlem kéred számon, amit a pártkáderek -ja, hogy a 30+ éve tartó fővárosi folyamatokban ezek nincsenek?- szétcsesznek? Képzeld én még a helyet sem foglalom ott, a levegőd se szívom el, mert arra a településre a lábam sem óhajtom betenni. Kérd számon a képviselődtől, polgármesteredtől, OGY. képviselőtől. Vannak fogadóóráik.
De mellesleg amennyire az országban látom, ez nem önkormányzati trend, hanem az átlagjóskák trendje, hogy legyen díszkő, egyen és zöld pázsit, sterilitás meg medence meg minifa (ha egyáltalán). Amivel megint csak nem értek egyet, de nem mehetek oda mindenkihez számonkérni a nagy fákat, a méhlegelőt, meg a leburkolt területeket.


Az erdőtüzeknek több oka van. Nyilván a meleg is. Meg lehet, hogy az erővédelmi okokból is kialakuló, öregedő faállomány is. Meg biztos több más, nem vagyok erdész, így csak néhány triviális dolgot vélelmezek. De, tudomásul kell venni, hogy mindig volt és mindig lesz erdőtűz; csak maximum ez nem kapott akkora figyelmet, nem élt az ember benne az "erdőben".
Ja, pont hőhullámok lehet, hogy nem voltak pont lejegyezve, de mindenféle szélsőséges időjárás meg igen. El kell olvasni a feljegyzéseket szélsőséges telekről, meg olyan áradásokról, viharokról, hogy HVásárhely mellől Gyuláig sodorta a szél a hajómalmot, a rajta levő csendbiztossal egyetemben. (Ez is egy érdekes vízügyi történelmi adalék, hogy miként lehetett ha ma ránézünk a jelenkori vízrajzra.) Szóval volt már minden.
Jégkorszakban élünk, amiből úgy tűnik kifelé tartunk; a földi átlaghőmérséklet nő, de nem egyenletesen, hanem növekvő ütemben. Ez is természetes folyamat lehet. Amihez nyilván a technikai, technológia változása (direkt nem fejlődést írtam) nyilván pár évszázada hozzájárul. És? Te teszel ellene valamit? Vagy megint csak milyen jogon kéred számon az embereken?

Nekem ez a számonkérő hangnem. Meg az "én nem, de más igen" hozzáállás, amivel nem értek egyet. De ha Neked így jó...
Mondhattad volna az elején, hogy globális felmelegedés szkeptikus vagy - akkor inkább ehelyett többet megyek ki játszani a macskával
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Figyu mi itt ojrópában és úgy általában a fejlett világban gyakorlatilag megteszünk szinte mindent a fenntartható környezetért ! De mi csak a világ lakosságának 1/7 részét képezzük ! A másik 6/7 meg szarik mindenre -szószerint- öntik a szemetet a folyókba , a szennyvizet nem tisztítják , égetnek mindent ami éghető etc ! Amíg ott nem lehet előrébb lépni addig minden egyes újabb környezetvédelmi szigorítással magunkat szopatjuk de a helyzet nem fog javulni ! Senkit se érdekel milyen környezet pusztító a ritkafémföldek bányászata és pala gáz/kőolaj kitermelése addig amíg nem a szomszédjában végzik ! A repesztéses technológiáknál a kinyeréshez vizet préselnek a talaj azon rétegében ahol a gáz/kőolaj van , na azt a vizet örökre elveszítjük mert olyan mélységbe kerül és ami még rosszabb , hogy az a víz édesvíz ! Lehet gondolkodni a tetű amcsi technológián !
Igen, részben igaz. De nem csak ez a környezetvédelem.

Környezet védelem, ha mondjuk megtiltjuk a fesztiválokat, vagy a hangos zenét, mert az éjszakai állatokat zavarja. Környezetvédelem, ha éjjel lekapcsoljuk a dísz, meg a közvilágításokat, szintén éjszakai állatok miatt.
Környezetvédelem, hogy nem építünk zöldmezőben gyárakat, még van lehetőség barnamezős beruházásra.
Környezetvédelem, hogy kiírtjuk az olyan erdősültségeket, ahol zömében invazív fajok vannak.
Környezetvédelem, ha nem a gazdálkodási speciálisan és megkötésekkel használható területeken támogatjuk a nem odavaló kultúrák termelését.
Kevesebb autópálya, kevesebb fuvarozás, kevesebb dolog a Világ más feléről.
Vagy épp kevesebb steril kert, kevesebb medence a házaknál, több árnyékolás, több tűrés...

Ezeket nem tesszük meg, pedig megtehetnénk; de elvárosiasodó életformánkból nem akarunk engedni.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Az elsős olvasókönyvvel is foglalkozhatnál macskázás helyett, mert ilyet nem írtam. Leírtam, hogy összetett folyamat.
Akkor miről beszélünk? Miért ne pártkáderezzek, ha ők tehetik meg, Natura2000 és bármi ilyet figyelmen kívül hagyva.
Szted gipsz jakabnak is ugyan így engednék? Nemár.

És egyáltalán nincs az sehol megírva, hogy a városokban így kell élni. Miért kéne? Egyre lakhatatlanabbak.

Növekvő ütemben nő: persze, mert egymást erősítő káros folyamatok zajlanak, egyre gyorsabban fog.
És nem lesz visszafordítható - ha még.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Miért ne pártkáderezzek, ha ők tehetik meg, Natura2000 és bármi ilyet figyelmen kívül hagyva.
Nézd, káderezz; Te dolgod. De érdekes módon, ezt egy irányba teszed. De lelked rajta. Csak így az egész mondadód politikai és nem környezetvédelmi felhanggal bír.

Szted gipsz jakabnak is ugyan így engednék? Nemár.
Nem tudom, miért, engedték? Meg kinek? Volt engedély?

És egyáltalán nincs az sehol megírva, hogy a városokban így kell élni. Miért kéne? Egyre lakhatatlanabbak.
Közvetlen, vagy közvetetten az ott lakók teszik azzá. Nem, nem így kell élni; ez tény. Lehetne máshogy is. Azonban a korlátokat is figyelembe kell venni, hogy miért kell -részben- így élni. (Nem ültethetsz fát, mert ott megy a vezeték; jó, ne legyen ott a vezeték; rendben; nem lesz akkor közmű, de lesz fa. Ne legyen díszburkolat, mert meleg, ronda, természetidegen stb. De esetleg bizonyos időszakokban nagy a tömeg, mert a tömegközlekedést használja, és nincs ember, aki takarítsa. Jó, nem lesz díszburkolat, de akkor egy keskeny járdán libasoban mehet a tömegközlekedéshez egy kisvárosnyi ember. És lesz fa. Oké. aláírom, hogy szélsőséges és nem mindenre ráhúzható helyzetek, de hát Te élsz ott, változtass rajta.) (Meg sajnos azt látjuk, mint írtam, hogy egy viszonylag nagy társadalmi tömeg igénye a sterilitás és a felé halad, ami a városépítészetben is megjelenik.)

Növekvő ütemben nő: persze, mert egymást erősítő káros folyamatok zajlanak, egyre gyorsabban fog.
Is. Meg azért is, mert mondjuk egy tonna jég vélhetően ugyan azon körülmények közt is hamarabb olvad el, mint három. (Ha jól tudom.) A változás nem lineáris, hanem gyorsuló ütemű alapvetően is, amihez -mint írtam is, csak nem tudtad értelmezni- az elmúlt évszázadok technikai változásai is hozzájárultak. (Mert tudod volt olyan, hogy angol ipari forradalom; vagy ha jól emlékszem szereted a hajókat, azok miből vannak, milyen technológiával vannak előállítva? De személyes: Hogy fér össze a kettő -környezetvédelem és hajók szeretete?) De ez a változás benne van a természetben, hogy ahogy volt nagy és kis jégkorszak, és bizonyos értelemben ma is jégkorszakban élünk; értelemszerűen volt nem jégkorszak is. Ezt megkérdőjelezni is akkora badarság, mint a technológiai forradalom (nem csak klimatikus) negatív hatásainak voltát nem elfogadni.
 
W

Wilson

Guest
Az, hogy nem a magyar környezetvédelemhez van köze, hogy jól, vagy rosszul van szervezve. Miért nem a felvidéki hatóságoknál reklomálsz, hogy miért szar a környezetvédelmük? Miért a magyart ostorozod?

Ez a térkövezés az új jelszó? Nyilvánvaló tök baromság, de azt vedd figyelembe, hogy a természetben meg közben több erdő van, mint 100 éve valaha. Minden jó? Nem. Lehetne jobb? Igen. De ez az állandó fikázás ez egy ordenáré dolog.
Mellesleg a térkőnek is megvannak a maga előnyei, pl. gépi takaríthatóság, nagyobb tömegek mozgásának biztosítása stb. Persze a városiaknak lehet, hogy egy fokkal melegebb lesz. És nyilván amúgy én sem térköveznék, de hát azt se mondtam senkinek, hogy százezres, meg milliós városokban kell élni.
Ha a faültetvênyeket érted erdő alatt akkor igazad van, ha az erdőre mint ökológiai egységre akkor viszont nincs.
 
W

Wilson

Guest
Jaj, ne keressünk már csomót a kákán. A faültetvényekre is szükség van az ipar szempontjából és az értékesebb erdők védelméért. De nőtt, pont.
Ez nem kákán a csomó keresés, de ökológiai szempontból óriási külömbség van egy faültetvény és egy erdő között, mivel a magyar statisztikákban a faültetvényeket is erdőkênt tartják nyilván.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ez nem kákán a csomó keresés, de ökológiai szempontból óriási külömbség van egy faültetvény és egy erdő között, mivel a magyar statisztikákban a faültetvényeket is erdőkênt tartják nyilván.
Hány % a faültetvény? Mitől faültetvény egy faültetvény? A faültetvényeknek nincsenek e pozitív környezeti hatásuk?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Hány % a faültetvény? Mitől faültetvény egy faültetvény? A faültetvényeknek nincsenek e pozitív környezeti hatásuk?
A faültetvényeknél vannak olyan esetek amikor negatív környezeti hatasuk van,( lásd feljebb), de egy erdőnek összehasonlíthatatlanul nagyobb ökológia értéke és pozitív hatása van mint egy faültetvénynek.

Faültetvény: A gazdasági erdő legszélesebb formája, ahol egyetlen fafaj ültetése, nevelése zajlik vágásérettségig.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 295
113
Mitől faültetvény egy faültetvény?
Mondjuk attól, hogy egy monokultúráról van szó: egy fafaj az egyeduralkodó, nincs mellette más.
A faültetvényeknek nincsenek e pozitív környezeti hatásuk?
Lehet pozitív hatásuk (pl. CO2, talajmegkötés; fogja a port; értékes valódi erdők helyett szolgáltat faanyagot), de ha mellé tesszük a negatívokat (gyér aljnövényzet, madarak számára szinte élhetetlen; akác szinte nem termel humuszt, így kizsigereli a földet; fenyőerdőben minimális csapadék jut le a talajig, így folyamatosan szárítja a talajt; stb.) nem biztos, hogy összegezve őket továbbra is pozitív.