Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Mármint mit? Az egyik csak ilyen ötlet -nem tudás; a másik, meg egy 100 évvel ezelőtt működött technológia, amit működtettek. Az egyértelmű, hogy olyan környezetvédelmi előírásokkal nem kellett foglalkozni, mint ma.
Leirtam, az artezi viz kutak kisero gazanak osszetetele olyan, hogy sokszor nem tudod meggyujtani az alkotok aranya miatt..... Ha meg sikerul is meggyujtani, szarul eg.... Inkabb robban.... Meg leirtam, regen a jo minisegu foldgazt is elfaklyaztak, mert ne tudtak vele mit kezdeni. Pedig azt simsn el lehet egetni. 1943-ban epult MO-on, a tudomasom szerinti elso foldgaz vezetek, Bazakerettye es Nagykanizsa kozott. Ettol a kezdoponttol kezdtel el az azzig gaszontalan mellektermeket felhasznalni....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Leirtam, az artezi viz kutak kisero gazanak osszetetele olyan, hogy sokszor nem tudod meggyujtani az alkotok aranya miatt..... Ha meg sikerul is meggyujtani, szarul eg.... Inkabb robban.... Meg leirtam, regen a jo minisegu foldgazt is elfaklyaztak, mert ne tudtak vele mit kezdeni. Pedig azt simsn el lehet egetni. 1943-ban epult MO-on, a tudomasom szerinti elso foldgaz vezetek, Bazakerettye es Nagykanizsa kozott. Ettol a kezdoponttol kezdtel el az azzig gaszontalan mellektermeket felhasznalni....
Ezek szerint lehet, hogy a felhasználását kicsit rosszul tudod; csak mint technológia-történeti érdekességként említettem, hogy a "biogáz" felhasználása elég régi (120 éves) múltra megy vissza, még hazánkban is.

Tessék:
"A pusztaszőlősi gázszeparátor története több mint 120 évvel ezelőtt kezdődik. A szeparátor a malmot hajtotta, amelyik a falu egyetlen fő útján, út túloldalán található, a szeparátorral szemben. A szőlősi birtok a Wenckheim-család tulajdona volt. A szélmalmot 1880 körül építették. Már akkoriban köztudott volt, hogy a pusztaszőlősi víz gáztartalma magas volt. A víz magas gáztartalmát használták ki akkor, amikor a szél nem fújt és nem tudtak őrölni. A gázszeparátorhoz ástak egy 300 méter talpmélységű kutat és a kitermelt termálvíztől elszeparálták a gázt, amelyet egy kovácsoltvas tartályban fogtak fel. A vízből kiváló gáz gyakorlatilag felnyomta a hatalmas tartályt, ami tárolóként szolgált a víz leengedését követően. Szükség esetén ezzel hajtották a malom motorjait. A feljegyzések szerint 1901-től Szőlős közvilágítását is ezzel a gázzal oldották meg, ami az akkori Magyarországon igencsak ritkaságszámba ment. A melegvíz egy részét a kastély, a cselédlakások és a műhelyek melegvízellátásánál hasznosították.

Bolgárkertészeket is telepítettek a faluba. A melegvíz nagy része a primőrök előállítását segítette, mellyel aztán ellátták a tótkomlósi, az orosházi és a hódmezővásárhelyi piacokat. A vízből jutott a halastavakba is, ezek egy része bivalyúsztatásra is szolgált."


(Nyilván nem ásták a kutat, hanem fúrták.)

 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Ezek szerint lehet, hogy a felhasználását kicsit rosszul tudod; csak mint technológia-történeti érdekességként említettem, hogy a "biogáz" felhasználása elég régi (120 éves) múltra megy vissza, még hazánkban is.

Tessék:
"A pusztaszőlősi gázszeparátor története több mint 120 évvel ezelőtt kezdődik. A szeparátor a malmot hajtotta, amelyik a falu egyetlen fő útján, út túloldalán található, a szeparátorral szemben. A szőlősi birtok a Wenckheim-család tulajdona volt. A szélmalmot 1880 körül építették. Már akkoriban köztudott volt, hogy a pusztaszőlősi víz gáztartalma magas volt. A víz magas gáztartalmát használták ki akkor, amikor a szél nem fújt és nem tudtak őrölni. A gázszeparátorhoz ástak egy 300 méter talpmélységű kutat és a kitermelt termálvíztől elszeparálták a gázt, amelyet egy kovácsoltvas tartályban fogtak fel. A vízből kiváló gáz gyakorlatilag felnyomta a hatalmas tartályt, ami tárolóként szolgált a víz leengedését követően. Szükség esetén ezzel hajtották a malom motorjait. A feljegyzések szerint 1901-től Szőlős közvilágítását is ezzel a gázzal oldották meg, ami az akkori Magyarországon igencsak ritkaságszámba ment. A melegvíz egy részét a kastély, a cselédlakások és a műhelyek melegvízellátásánál hasznosították.

Bolgárkertészeket is telepítettek a faluba. A melegvíz nagy része a primőrök előállítását segítette, mellyel aztán ellátták a tótkomlósi, az orosházi és a hódmezővásárhelyi piacokat. A vízből jutott a halastavakba is, ezek egy része bivalyúsztatásra is szolgált."


(Nyilván nem ásták a kutat, hanem fúrták.)

Nem akarok kukacos lenni, de nem azt irtam, hogy sehol sem gyujthato meg a kiserogaza az artezi viznek, hanem, hogy altalaban szarul eg... tobbnyire. Nyilvan errol nem tudtam, de eleg kezdetleges valami lehetett. De, a viszonylag jobban hasznosithato kiserogaz oka lehetett az, hogy ott egy foldgaz telepen ucsorogtek az emberek. A torteneted ezzel fugghet ossze. Viszont Pusztaszolost ismerem, marcsak azert is mert korabban ott gaztelep volt, azota meg foldalatti gaztarolo. 2000-ben, amikor a kitores volt, magam is ott voltam. A Deutsh Tompika sportminiszter is megjelent, de el lett onnan tanacsolva. Pokoli, amikor ennyi gaz eleg. Kitalalod mi benne a legkellementlenebb az ottani embereknek? Ha szeretsz jatszani, tippelhetsz....Kivancsi lennek eltalalod-e?

Ui.: nem minden artezi vizkut van kozvetlenul, iparilag hasznosithato gaztelep felett. A kiserogaz osszetetele, bar az Alfoldon jelentos a mennyisege, mindenhol , mas es mas.... Azt hiszem, ebben is megegyezhetunk....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Nem akarok kukacos lenni, de nem azt irtam, hogy sehol sem gyujthato meg a kiserogaza az artezi viznek, hanem, hogy altalaban szarul eg... tobbnyire. Nyilvan errol nem tudtam, de eleg kezdetleges valami lehetett. De, a viszonylag jobban hasznosithato kiserogaz oka lehetett az, hogy ott egy foldgaz telepen ucsorogtek az emberek. A torteneted ezzel fugghet ossze. Viszont Pusztaszolost ismerem, marcsak azert is mert korabban ott gaztelep volt, azota meg foldalatti gaztarolo. 2000-ben, amikor a kitores volt, magam is ott voltam. A Deutsh Tompika sportminiszter is megjelent, de el lett onnan tanacsolva. Pokoli, amikor ennyi gaz eleg. Kitalalod mi benne a legkellementlenebb az ottani embereknek? Ha szeretsz jatszani, tippelhetsz....Kivancsi lennek eltalalod-e?

Ui.: nem minden artezi vizkut van kozvetlenul, iparilag hasznosithato gaztelep felett. A kiserogaz osszetetele, bar az Alfoldon jelentos, mas es mas.... Azt hiszem, ebben is megegyezhetunk....
Igen; ez van a cikkben is leírva, hogy mi az oka.

Nyilván nem is írtam, hogy mind használható, hanem, mint sokadszorra mondom, érdekes történelmi példa -és itthonról; a rendszerben gondolkodásnak is jó példája.

Nem szeretek játszani.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Igen; ez van a cikkben is leírva, hogy mi az oka.

Nyilván nem is írtam, hogy mind használható, hanem, mint sokadszorra mondom, érdekes történelmi példa -és itthonról; a rendszerben gondolkodásnak is jó példája.

Nem szeretek játszani.
A kerdesem koltoi volt, sejtettem a valaszt... Amugy is leirtam volna. A ho is kemeny volt a hang elviselheto. Persze a meghelelo eszkozokkel. De, ami ellen nem volt orvossag, ugy erezted, hogy leszakadnak a belso szerveid. Igen rossz frekvenciaju volt a kiaramlo gaz rezonanciaja....


UI.: egyebkent jo volt a peldad, amit hoztal....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
A kerdesem koltoi volt, sejtettem a valaszt... Amugy is leirtam volna. A ho is kemeny volt a hang elviselheto. Persze a meghelelo eszkozokkel. De, ami ellen nem volt orvossag, ugy erezted, hogy leszakadnak a belso szerveid. Igen rossz frekvenciaju volt a kiaramlo gaz rezonanciaja....


UI.: egyebkent jo volt a peldad, amit hoztal....
:D ;) :p
 
W

Wilson

Guest

Minden nyolcadik madárfajt kihalás fenyeget, aminek az intenzív mezőgazdaság is az oka


2022. október 2. 10:39

Míg Európában az erdei madárfajok állománycsökkenése 3 százalékos volt 1980 és 2020 között, addig a mezőgazdasági területekhez köthetően ez az érték 57 százalék ugyanezen időszakon belül. Nem véletlen tehát, hogy számos más probléma mellett a nagyüzemi termelés negatív következményeire hívja fel a figyelmet a Birdlife International, vagyis a Madártani Szervezetek Világszövetsége, amely négyévente átfogó, globális jelentésben mutatja be a vadon élő madarak állományainak változásait. A 2022-es tájékoztató az utóbbi évekhez hasonlóan lesújtó képet nyújt az élőhelyek állapotáról.

 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 243
113

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 243
113
Már biztos többször feltettem, de most, hogy megint kitört a biomassza aranyláz, újra ide teszem Gyulai Iván sorozatát erről az "aranylázról" és annak értelmetlenségéről!



 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 243
113
Amúgy hulladék az ami nincs a helyén!
Az emberi és állati ürüléket (minden más szerves anyaggal együtt) a lehető legrövidebb úton, veszteség nélkül vissza KELL juttatni a természetes körforgásába!
Minden más megoldás, energia igényes, entrópia növelő, életanyag megsemmisítő, tehát veszteséget okoz!
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem nem kell annyi hozzá. @Negan jobban tudja, de én most, olyan 27-40 l-s fogyasztást olvatam, 40 tonnás kamionra. De hát nem is 100 km-ről kell szállítani. Eleve egy nagyobb telepen elég sok keletkezik helyben (sajnos már nem találom a Szarvasi tehenészet biogázüzemét a yt-on), de sokszor több nagy telep van egymáshoz pár km-en belül. Vagy egy település szenyvíztelepe is lehetséges "üzem".
Milyen gyakran vannak nagy mezőgazdasági nagyüzemek itthon, ahol a sokezer tonnás / év, de inkább a 10 k/évet eléred használható, legalább so-so kihozatalú alapanyaggal?

Ráadásu akár a híd, akár a szalmos trágya szállítása és ürítése messzire minden csak nem triviális.
Nem konténeres, nagyon alacsony sűrűsége van, cserébe a cucc asszem enyhén talán savas, de mégsem folyadék, büdös, stb.
Tartálykocsival se nagyon lehet megoldani.

Ha drága az áram a mesterséges körülmények miatt és szénné dotálod, akkor persze teli lehet ezekkel szórni mindent is.
De máskülönben két kézen lehet, hogy megszámolható, hogy itthon hány helyen éri meg vele foglalkozni. És akkor is legfeljebb 10-20-szor 2-4 MWe beépített teljesítményről lehet szó. Okkal nincs teli ezekkel az ország. Én három vagy négy üzem ilyenről tudok összesen.
Bp-tól kifelé a M6-nál van egy, Csengersimán, Csepelen és még egyszer láttam valahol bejárás közben látótávolságban fermentor tartálynak látszó objektumokat.

A nagyon nagy szennyvíztelepeken megérheti még tartósan magasabb áramánál.
Én eleve több kisebb termelő üzemre gondolnék. (Nyilván ennek rosszabb az egységnyi energiára jutó ára, de nem kell annyit, vagy épp semennyit szállítani). Lehet, hogy bizonyos szempontból drágább, de kérdés, hogy mi lesz a jövőbeni energiaellátás és főleg annak ára (nem hiszem, hogy visszatér a régi ár; pláne egyhamar) és valószínűleg jobban kiszámítható, mint pl. a napelem.
Lásd fent. Amíg drága az áram. Az üzem, aminek bővítésének tervezésében részt vettem, azóta sem csinálta meg bővítést.
Nekik is eleve csak úgy érte meg volna az egész, hogy évi valami párezer tonna glicerint kellett volna venni, hogy "bebikázza" az átlag kihozatalt.
Anélkül eleve halott ügy volt hazai viszonyok között.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Milyen gyakran vannak nagy mezőgazdasági nagyüzemek itthon, ahol a sokezer tonnás / év, de inkább a 10 k/évet eléred használható, legalább so-so kihozatalú alapanyaggal?

Ráadásu akár a híd, akár a szalmos trágya szállítása és ürítése messzire minden csak nem triviális.
Nem konténeres, nagyon alacsony sűrűsége van, cserébe a cucc asszem enyhén talán savas, de mégsem folyadék, büdös, stb.
Tartálykocsival se nagyon lehet megoldani.

Ha drága az áram a mesterséges körülmények miatt és szénné dotálod, akkor persze teli lehet ezekkel szórni mindent is.
De máskülönben két kézen lehet, hogy megszámolható, hogy itthon hány helyen éri meg vele foglalkozni. És akkor is legfeljebb 10-20-szor 2-4 MWe beépített teljesítményről lehet szó. Okkal nincs teli ezekkel az ország. Én három vagy négy üzem ilyenről tudok összesen.
Bp-tól kifelé a M6-nál van egy, Csengersimán, Csepelen és még egyszer láttam valahol bejárás közben látótávolságban fermentor tartálynak látszó objektumokat.

A nagyon nagy szennyvíztelepeken megérheti még tartósan magasabb áramánál.

Lásd fent. Amíg drága az áram. Az üzem, aminek bővítésének tervezésében részt vettem, azóta sem csinálta meg bővítést.
Nekik is eleve csak úgy érte meg volna az egész, hogy évi valami párezer tonna glicerint kellett volna venni, hogy "bebikázza" az átlag kihozatalt.
Anélkül eleve halott ügy volt hazai viszonyok között.
Sokkal de sokkal több van az országban. Teljesség igénye nélkül párat ki-googliztam, meg ami adatot gyorsba' találtam:
Zalában van, Szegeden szennyvíztelepen 2*330Kwh-s motorral, van egy másik 1200 KW-s Szegeden, Csongrádon 100KW, Szarvason évente 27,6 millió kilowattóra villamos energiát termel, Nagykörös: Éves villamosenergia termelés: 12-14GWh. Pálhalma.

Csak tehenészetből is felületes kereséssel néhány nagyobb példa:
Mezőhegyesi "új" marhatelep 880 férőhelyes, aminek kb az éves termelése 144.54.000 liter bélsár és ürülék és ha jól értem, akkor ehhez jön még az alomanyag (45-50 literes ürülékből a kisebb értékkel számolva). Plusz ott van más telep is egy településen belül és a lakossági szennyvíz.
Törökszentmiklós: 485 tejelő +szaporulat (ez is olyan 800 körüli létszám)
Gomba, Hunland, 2700-2800, ebből 1516 fejős tehén
 
M

molnibalage

Guest
Sokkal de sokkal több van az országban. Teljesség igénye nélkül párat ki-googliztam, meg ami adatot gyorsba' találtam:
Zalában van, Szegeden szennyvíztelepen 2*330Kwh-s motorral, van egy másik 1200 KW-s Szegeden, Csongrádon 100KW, Szarvason évente 27,6 millió kilowattóra villamos energiát termel, Nagykörös: Éves villamosenergia termelés: 12-14GWh. Pálhalma.

Csak tehenészetből is felületes kereséssel néhány nagyobb példa:
Mezőhegyesi "új" marhatelep 880 férőhelyes, aminek kb az éves termelése 144.54.000 liter bélsár és ürülék és ha jól értem, akkor ehhez jön még az alomanyag (45-50 literes ürülékből a kisebb értékkel számolva). Plusz ott van más telep is egy településen belül és a lakossági szennyvíz.
Törökszentmiklós: 485 tejelő +szaporulat (ez is olyan 800 körüli létszám)
Gomba, Hunland, 2700-2800, ebből 1516 fejős tehén
3-4 MWe feletti teljesítmény még a legnagyobb telepen sincs. Ezt nézve itthon a még teljesen elszállt és hurráoptimista megközelítéssel is talán a 100-200MWe táján van. De ehhez legalább akkorát kell álmodni, mint anno Marti Luther Kingnek...
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Amúgy hulladék az ami nincs a helyén!
Az emberi és állati ürüléket (minden más szerves anyaggal együtt) a lehető legrövidebb úton, veszteség nélkül vissza KELL juttatni a természetes körforgásába!
Minden más megoldás, energia igényes, entrópia növelő, életanyag megsemmisítő, tehát veszteséget okoz!
Az emberi ürülék számtalan fertőzésveszélyes mikrobát tartalmaz. Nem olyan dolog, aminek a termőföldben van a helye.
Nekik is eleve csak úgy érte meg volna az egész, hogy évi valami párezer tonna glicerint kellett volna venni, hogy "bebikázza" az átlag kihozatalt.
Nem túl jelentős költség amúgy, a biodízel gyártás során rohadt sok keletkezik, amit a vegyipar nem igen hasznosít, mert tisztítani kéne.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Köszönöm mindenkinek a választ a témában; azt hiszem érdekes és hasznos beszélgetés volt, hasznos ismeretekkel véleménnyel lettem, lettünk gazdagabbak.
Még egyszer mindannyiótoknak köszönöm!
 
M

molnibalage

Guest
Az emberi ürülék számtalan fertőzésveszélyes mikrobát tartalmaz. Nem olyan dolog, aminek a termőföldben van a helye.

Nem túl jelentős költség amúgy, a biodízel gyártás során rohadt sok keletkezik, amit a vegyipar nem igen hasznosít, mert tisztítani kéne.
Az a "nem túl jelentős költség" akkora vol 2011-ben, hogy emiatt bukott el a projekt, amennyire tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97