Nyilván nem egyedül a lengyel gazdaság teljesítménye az egyetlen mutató, ami
lehetővé teszi ezeket.
Meg nyilván itt a fórum nem fogja tudni -meg más sem, hogy akkor mégis miért.
/az elméletgyártáson kívül persze/
De az szerintem szinte biztos, hogy nekik segített az a hozzáállás, hogy nem szarnak
az asztal közepére, mint egyesek.
Kicsit számolgatnék. Náluk a NATO minimum a gazdaságukból kiindulva az, hogy évi 2,72 milliárd dollár értékben vásároljanak új fegyvert. Ez nyilván nevetséges lenne egy lengyel viszonylatban, ahol senki nem beszél a minimum elvárásokról. De a lényeg az alsó sorban volt, hogy már amit felírtak, és ebben nincs benne minden, az 100milliárd dollárnál nagyobb hitel.
Hoztak tavalyelőtt egy törvényt, hogy a
hadsereg az államtól függetlenül vehet fel hitelt és majd később a minisztérium költségvetéséből törleszteni fogják, csak legyen meg gyorsan minden, amire szükség van.
Nem szeretném most zongorázni, hogy ők most alul fegyverzettnek érzik magukat, így amíg be nem érkeznek a vasak, addig a működési költség helyett felviszik 20%-ról 30%-ra az új eszköz vásárlást. Meg az adókból mondjuk nem csak 2%-ot adnak már oda. Csak annyit kérdeznék, hogy
ha csak 2%-ra vesznek fel hitelt, ami a mostani inflációs környezetben egy álom és nem biztos, hogy a valóság, akkor mennyi lesz ennek a több, mint 100 milliárdnak az éves kamata? Mondom magyarul, ez az az összeg, amiből nem lett új vas vásárolva, csak amolyan
sürgősségi felár fizetése a polcról gyorsan mentalitásnak.
Én a részemről örülök annak, hogy lengyel barátainknak ennyi fegyvere lesz, mert ők azon kevés kivétel nemzet, akik a történelem során nem veszélyt jelentettek ránk nézve, hanem általában inkább segíteni próbáltunk egymásnak. De az látszik, hogy nem fogják egycsapásra visszafizetni és eltüntetni az erre felvett hitelt. Második ránézésre meg az látszik, hogy ezek a varsói remények szerint hamarosan megérkeznek és embert toboroznak az új alakulatokba, a kiképzések elkezdődnek, nem fognak tudni azzal játszani, hogy a katonai kiadások nagy részét majd a hitel törlesztő részére fordítom.
Mert közben vannak egyéb kiadások.
Én azt mondom, hogy ha ők ezt érzik szükségesnek a védelmük érdekében, akkor egy dicséretes dolog, hogy megtették és megrendelték. Viszont hiányzik egyelőre az a
hadiadó láb, ami ezt lehetővé teszi. Ez az, amit egyelőre nem látunk. Csak halkan jegyzem meg, hogy nem csak raktárról adtak át Ukrajnának fegyvereket, hanem nem rég gyártott saját ágyúkat, légvédelmi indítókat, miegymást. Tényleg érdemes lenne náluk kicsit adót emelni, mert ha az a piramis játék összeomlik és hirtelen senki nem kapja meg Kijevből a pénzét, amit oda adott hitelként, akkor azok az országok fognak nyertesen kikerülni az örvényből, akik erre felkészültek és gyorsan tudják betömni a lyukat, amit ez vágni fog.
Márpedig ne legyen kétsége afelől senkinek, hogy ez a fekete lyuk meg fog érkezni, mert keleti szomszédunk lakossága ha csak 20 millióra esett vissza, akkor sem fogja önerőből finanszírozni még a jelenlegi hadsereg töredékét sem. Sem a hitelek visszafizetését.
Igen-igen! Már Scholzék is bemondták a 2%-ot. Az kicsit több, mint duplája a jelenlegi lóvénak!
Igen, de Berlin számai több, mint hatszorosa Varsóénak. Ha ezt a kancellár megcsinálja, akkor a másik oldalon GDP 12%-ára kellene felvinni a hadi kiadást, hogy ugyan annyi legyen a két katonai költségvetés.
Azt most hagyjuk, hogy a németek is milyen jól költik a pénzt! A lengyelek is a PZH2000-nek megfeleltethető saját tarackra alapozzák a csöves tüzérséget, nem jelenik meg náluk az olcsóbban karban tartható kerekes meg pláne nem a vontatott a tervekben. Abramseket akarnak üzemeltetni Leo2-kel szemben. Mind a két oldalon megjelennek a komoly fenntartással járó F-35-ök.
Ezért nem akarok német-lengyel számháborúba bele menni, mert egyik sem sportos, könnyen fitten tartható hadsereget tervez az eddigiek alapján, hanem mindegyik izomra gyúr és kalória égető sereget épít.