• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 783
12 662
113
"Ő" ki is? ...Leopard 2/StuG2000+ ??? :eek:

Esetleg a svédek átépítik a 103-as mintájára az A4-eket! ;) + :hadonaszos:

Az érdekelne!!! ...a svéd
előd(jobbról, lent) is igen jó volt a maga idejében!



334789350_1228995587984530_5993933027456165549_n.jpg
Cm_uCcCVYAAMVKR.jpg


.
Áhh STRV 103 8-as prémium páncélvadász. Elég jó az álcája, de ha nem talpalod le, (beülsz a tankban a valóságban, és megnyomod az "X"-et :D ) akkor szinte semmire való. Alacsony sziluett miatt nehéz eltalálni, de papírkutya. :) Én az E25-öt többre becsülöm...picit lő de gyorsan, és száguldozik :D Mondjuk nekem nincs, mert felhívtam a NATOSKODÓKAT (ez olyan mint a rásszístáskodó), és aszonták, nincs raktáron, nem küldenek fuckrajnába :D
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Igen tudjuk, olaszok, hagyomány: egyszer-kétszer még felezik majd a végső állapot előtt!

A rómaiak is volt hagyomány:duplázgatták... :oops:

Nektek hagyomány sincs! ...csak pár-száz év, vagy vissza a gyökerekhez! :oops: + :hadonaszos:

.
250 harckocsi az olasz védelmi kiadásnak viszonylag aprópénz. Meloni tavaly azt mondta, az idei költségvetésben 8,25 milliárd € értékben lesz eszközbeszerzésre keret. Ha valamiért nem jutna harckocsira ebből a pénzből, de mégis prioritást élvez a harckocsi csere (szerintem Olaszország domborzata miatt messze nem a legfontosabb egy 70 tonnás MBT), akkor a következő években maximum nem lesz lecserélve a 3 San Giorgo osztályú LPD, vagy nem lesz DDG beszerzés. 2 komolyabb ladik árából röhögve kijön 250 modern harckocsi, még 2 csónak árából meg mellé lehet gurítani 400 IFV-t is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 972
113

Itt 250 db Leo2A7 vasarlasrol irnak 8 milliard Euroert. Kivancsi vagyok mennyit kell varniuk ra, mert a KMW 2030-ig mar tele van megrendelesekkel. Plusz evi 13db a kapacitasuk.
Hasznalt Leo meg nincs es nem is lesz. Ami esetleg megis az megy Ukrajnaba.
Hasznalt M1 Abrams lesz ebbol is mint a bocskorosoknal meg a lengyeleknel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113

Itt 250 db Leo2A7 vasarlasrol irnak 8 milliard Euroert. Kivancsi vagyok mennyit kell varniuk ra, mert a KMW 2030-ig mar tele van megrendelesekkel. Plusz evi 13db a kapacitasuk.
Hasznalt Leo meg nincs es nem is lesz. Ami esetleg megis az megy Ukrajnaba.
Hasznalt M1 Abrams lesz ebbol is mint a bocskorosoknal meg a lengyeleknel.
Hát ha bedobnak egy 250 darabos rendelést akkor a kmw esélyesen kapacitást fog növelni de az meglàtszani 2025 után fog legkorábban.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 972
113
Hát ha bedobnak egy 250 darabos rendelést akkor a kmw esélyesen kapacitást fog növelni de az meglàtszani 2025 után fog legkorábban.
Meg az is megeshet ahogy hallottam nemi picsogast, hogy az Usaban gyartjak majd a Leopardokat inkabb.

Na de mindegy, az olaszoknal ott az Iveco, meg meg par jarmuipari ceg.
Csak majd a hetfoi meg penteki batcheket kell kerulni a vevonek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Meg az is megeshet ahogy hallottam nemi picsogast, hogy az Usaban gyartjak majd a Leopardokat inkabb.

Na de mindegy, az olaszoknal ott az Iveco, meg meg par jarmuipari ceg.
Csak majd a hetfoi meg penteki batcheket kell kerulni a vevonek.
Hát az olaszok be tudnak szállni némi kapacitással, szerintem erre is utaznak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Az eddig tankokkal egyáltalán nem rendelkező Litvánia is harckocsik beszerzését tervezi az ukrajnai tapasztalatok alapján. (Ennyit a "tank haláláról"! :p )

A típus még nincs eldöntve: Leopard 2, Abrams, K2 de akár a KF51 is érdekes lehet nekik

54 harckocsiban gondolkodnak és 2030-ra tervezik felállítani a "páncélos hadosztályukat" a már meglévő Boxerekkel és PZH-kal.

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Az eddig tankokkal egyáltalán nem rendelkező Litvánia is harckocsik beszerzését tervezi az ukrajnai tapasztalatok alapján. (Ennyit a "tank haláláról"! :p )

A típus még nincs eldöntve: Leopard 2, Abrams, K2 de akár a KF51 is érdekes lehet nekik

54 harckocsiban gondolkodnak és 2030-ra tervezik felállítani a "páncélos hadosztályukat" a már meglévő Boxerekkel és PZH-kal.

Ahhoz azért 54 harckocsi kicsit karcsú.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Ahhoz azért 54 harckocsi kicsit karcsú.
Azt ugye tudod hogy a 2,8 milliós Litvániáról beszélünk? :)
Összevetés 9,5 milliós Magyarországnak lesz jelen állás szerint 44 korszerű harckocsija...

Ha olyan arányban, mértékben feygverkeznénk mint őke akkor 150 harckocsinknak és vagy 500 IFV-nknek kellene lenni...

(amyűg további 200 Boxer vásárlásáról is egyeztetnek éppen)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azt ugye tudod hogy a 2,8 milliós Litvániáról beszélünk? :)
Összevetés 9,5 milliós Magyarországnak lesz jelen állás szerint 44 korszerű harckocsija...

Ha olyan arányban, mértékben feygverkeznénk mint őke akkor 150 harckocsinknak és vagy 500 IFV-nknek kellene lenni...

(amyűg további 200 Boxer vásárlásáról is egyeztetnek éppen)

Szerintem nem az ellenség méretére és a litvánok elszántságára gondolt Dudi.

54 harckocsiban gondolkodnak és 2030-ra tervezik felállítani a "páncélos hadosztályukat" a már meglévő Boxerekkel és PZH-kal.

Szerintem pár emberben az a kérdés merült fel, hogy mit is nevezünk páncélos hadosztálynak? Vagyis... Feltételezem, hogy nem kérdésként merült fel például egy honvédban, hanem neki meg kellett tanulnia, hogy a NATO mit nevez ennek. Lehet azzal trükközni, hogy 90 MBT-t nevezek tankezrednek vagy 135-150 hk-t, attól függően, hogy a századokat milyen módon építem fel és hány századból építek fel egy zl-at...
Azért azt szögezzük le, hogy 54 tank egy lengyel mintájú zl (nekem értelem szerű, hogy oda akarnak betagozódni) és ez elég egy páncélgránátos dandár felállítására, de még egy páncélos dandárra sem elegendő, ahol 2 MBT zl+2 IFV zl van, ha jól tudom. A hadosztály meg magasabb szintű szervezeti forma.

Szóval szerintem nem arra gondolt, hogy lenéznénk egy 3 milliós Litvánia erőfeszítéseit, aki szándékozik annyi modern harckocsit vásárolni, mint a 20 milliós Románia, hanem arra gondolt, hogy több, mint eufemizmus, hogy APC alapú közepes dd-t és könnyű dd-t is belepakolva mindent összedobnak, más cikkben úgy emlékszem azt olvastam, hogy az összes tartalékos vagy még feltöltés alatt álló alakulatukat is belevonták, hogy meglegyen formálisan a hadosztály méret, és ezt elnevezték páncélosnak, mert szerepel benne egyetlen zl MBT.

Saját véleményem, hogy bár a litván politikai vezetés azzal indokolta ezt, hogy "az ukrán háború megmutatta, hogy ellentámadni nem lehet hadosztály méret alatt sikeresen, ezért kell felállítani"... Nos oké, de Kijev irányítása alatt több tízmillió polgári lakosú ország és többszázezres hadsereg van, ahol ők el tudnak különíteni élőerőt (ha ehhez beérkezik kellő nyugati felszerelés) egy ellentámadáshoz. De a balti államban meg ennyivel rendelkeznek összesen. Ha összevonnak mindent egy ellentámadáshoz, akkor megszűnik máshol a védelem.

De ez az én saját véleményem. Az utolsó rész egészen biztosan. De lehet az előbbinél is rosszul sejtem, hogy Dudi mire gondolt és lehet nem erre.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Szerintem nem az ellenség méretére és a litvánok elszántságára gondolt Dudi.



Szerintem pár emberben az a kérdés merült fel, hogy mit is nevezünk páncélos hadosztálynak? Vagyis... Feltételezem, hogy nem kérdésként merült fel például egy honvédban, hanem neki meg kellett tanulnia, hogy a NATO mit nevez ennek. Lehet azzal trükközni, hogy 90 MBT-t nevezek tankezrednek vagy 135-150 hk-t, attól függően, hogy a századokat milyen módon építem fel és hány századból építek fel egy zl-at...
Azért azt szögezzük le, hogy 54 tank egy lengyel mintájú zl (nekem értelem szerű, hogy oda akarnak betagozódni) és ez elég egy páncélgránátos dandár felállítására, de még egy páncélos dandárra sem elegendő, ahol 2 MBT zl+2 IFV zl van, ha jól tudom. A hadosztály meg magasabb szintű szervezeti forma.

Szóval szerintem nem arra gondolt, hogy lenéznénk egy 3 milliós Litvánia erőfeszítéseit, aki szándékozik annyi modern harckocsit vásárolni, mint a 20 milliós Románia, hanem arra gondolt, hogy több, mint eufemizmus, hogy APC alapú közepes dd-t és könnyű dd-t is belepakolva mindent összedobnak, más cikkben úgy emlékszem azt olvastam, hogy az összes tartalékos vagy még feltöltés alatt álló alakulatukat is belevonták, hogy meglegyen formálisan a hadosztály méret, és ezt elnevezték páncélosnak, mert szerepel benne egyetlen zl MBT.

Saját véleményem, hogy bár a litván politikai vezetés azzal indokolta ezt, hogy "az ukrán háború megmutatta, hogy ellentámadni nem lehet hadosztály méret alatt sikeresen, ezért kell felállítani"... Nos oké, de Kijev irányítása alatt több tízmillió polgári lakosú ország és többszázezres hadsereg van, ahol ők el tudnak különíteni élőerőt (ha ehhez beérkezik kellő nyugati felszerelés) egy ellentámadáshoz. De a balti államban meg ennyivel rendelkeznek összesen. Ha összevonnak mindent egy ellentámadáshoz, akkor megszűnik máshol a védelem.

De ez az én saját véleményem. Az utolsó rész egészen biztosan. De lehet az előbbinél is rosszul sejtem, hogy Dudi mire gondolt és lehet nem erre.
Azért van idézőjelben a "hadosztály", mert az idézett cikk is így írja. Nyilván komplett litván haderő nem tudna kiadni egy hadosztályt - még miénk sem igazán, legfeljebb papíron...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azért van idézőjelben a "hadosztály", mert az idézett cikk is így írja. Nyilván komplett litván haderő nem tudna kiadni egy hadosztályt - még miénk sem igazán, legfeljebb papíron...

Igen, a papír mindent elbír. És nem is azért írtam, mert te rosszul fordítottad volna, hanem a litvánok kijelentése tűnik túlzónak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Azt ugye tudod hogy a 2,8 milliós Litvániáról beszélünk? :)
Összevetés 9,5 milliós Magyarországnak lesz jelen állás szerint 44 korszerű harckocsija...

Ha olyan arányban, mértékben feygverkeznénk mint őke akkor 150 harckocsinknak és vagy 500 IFV-nknek kellene lenni...

(amyűg további 200 Boxer vásárlásáról is egyeztetnek éppen)
Teljesen független az ország népességétől az, hogy egy hadosztályban hány harckocsi van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Szerintem nem az ellenség méretére és a litvánok elszántságára gondolt Dudi.



Szerintem pár emberben az a kérdés merült fel, hogy mit is nevezünk páncélos hadosztálynak? Vagyis... Feltételezem, hogy nem kérdésként merült fel például egy honvédban, hanem neki meg kellett tanulnia, hogy a NATO mit nevez ennek. Lehet azzal trükközni, hogy 90 MBT-t nevezek tankezrednek vagy 135-150 hk-t, attól függően, hogy a századokat milyen módon építem fel és hány századból építek fel egy zl-at...
Azért azt szögezzük le, hogy 54 tank egy lengyel mintájú zl (nekem értelem szerű, hogy oda akarnak betagozódni) és ez elég egy páncélgránátos dandár felállítására, de még egy páncélos dandárra sem elegendő, ahol 2 MBT zl+2 IFV zl van, ha jól tudom. A hadosztály meg magasabb szintű szervezeti forma.

Szóval szerintem nem arra gondolt, hogy lenéznénk egy 3 milliós Litvánia erőfeszítéseit, aki szándékozik annyi modern harckocsit vásárolni, mint a 20 milliós Románia, hanem arra gondolt, hogy több, mint eufemizmus, hogy APC alapú közepes dd-t és könnyű dd-t is belepakolva mindent összedobnak, más cikkben úgy emlékszem azt olvastam, hogy az összes tartalékos vagy még feltöltés alatt álló alakulatukat is belevonták, hogy meglegyen formálisan a hadosztály méret, és ezt elnevezték páncélosnak, mert szerepel benne egyetlen zl MBT.

Saját véleményem, hogy bár a litván politikai vezetés azzal indokolta ezt, hogy "az ukrán háború megmutatta, hogy ellentámadni nem lehet hadosztály méret alatt sikeresen, ezért kell felállítani"... Nos oké, de Kijev irányítása alatt több tízmillió polgári lakosú ország és többszázezres hadsereg van, ahol ők el tudnak különíteni élőerőt (ha ehhez beérkezik kellő nyugati felszerelés) egy ellentámadáshoz. De a balti államban meg ennyivel rendelkeznek összesen. Ha összevonnak mindent egy ellentámadáshoz, akkor megszűnik máshol a védelem.

De ez az én saját véleményem. Az utolsó rész egészen biztosan. De lehet az előbbinél is rosszul sejtem, hogy Dudi mire gondolt és lehet nem erre.
Így igaz.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Vogon

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
536
1 530
93

Itt 250 db Leo2A7 vasarlasrol irnak 8 milliard Euroert. Kivancsi vagyok mennyit kell varniuk ra, mert a KMW 2030-ig mar tele van megrendelesekkel. Plusz evi 13db a kapacitasuk.
Hasznalt Leo meg nincs es nem is lesz. Ami esetleg megis az megy Ukrajnaba.
Hasznalt M1 Abrams lesz ebbol is mint a bocskorosoknal meg a lengyeleknel.

Úgy tűnik, a 250 úgy jön ki, hogy abból 125 új Leo2A7, 125 pedig korszerűsített Ariete, új 1500LE Iveco motorral, fokozott aknavédelemmel, fejlettebb tűzvezető rendszerrel.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A harkocsivásárlás, nem népesség, nem pénz, nem müszaki, nem haderőfejlesztési és nem fenyegetettségi kockázatelemzés alapján végzett beszerzés, hanem fentiek közös ismeretében, és a katonai doktrína felállításával végzett tevékenység. Ezért kurvára felesleges egyes témákat, pld. népesség stb. kivenni a halmazból.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 516
113
Tigrisek a sárban aktualizálva:



Simán lehet gyakorlat,mármint direkt mentek bele a rittyóba,gyakorolják a mentést,vontatást.
Csináltak ilyet a yenkik is,valamelyik európai országban- de lehet tévedek- hogy belehajtottak egy Abramsot a dagonyába,hogy elakadjon,és a másik tankokkal szépen húzgálták kifelé.
Nincs ezzel gond,max ha közben az Oroszok észreveszik,és szét davajozzák,hanyag eleganciával.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Simán lehet gyakorlat,mármint direkt mentek bele a rittyóba,gyakorolják a mentést,vontatást.
Csináltak ilyet a yenkik is,valamelyik európai országban- de lehet tévedek- hogy belehajtottak egy Abramsot a dagonyába,hogy elakadjon,és a másik tankokkal szépen húzgálták kifelé.
Nincs ezzel gond,max ha közben az Oroszok észreveszik,és szét davajozzák,hanyag eleganciával.
A vicc az, hogy ez egy kb 7 éves svéd videó.