M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
Azon kívül, hogy az összes szám pontatlan, azt a két lényeges dolgot kifelejtetted, hogy:
  • A nyugati harckocsik bölcső csap sikja (vízszintes lővonal sikja) jóval magasabb. A Leopard 2 pl. 2009 mm, a T-72 csak kb. 1650 mm !)
  • valamint a torony tető magassága is jóval magasabb, mint orosz tarsaiké.

Ezekből adódik az ágyú kisebb függőleges mozgás tartománya (ami egyértelmű hátrány).
Viszont szintén ezen okok miatt átlag fél méterrel alacsonyabb a hatásos célfelületük magassága (amellett, hogy a felület is csak fele, kétharmada).
Ez utóbbi jellemzők viszont egyértelmű előnyök.
Nem mindegy, hogy egy 1 m magas fedezék mögül mennyi látszik ki a tankból, illetve az sem mindegy, hogy milyen magas harckocsi keresi a rejtő bokrokat a trepen....
Én ezt azért árnyalnám…
A t62/leopard 1/amx30 roof top magassagá kb. megegyezett…de a negatív kitérésben lévő eltérés ott is megvolt
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 496
18 546
113
Ami az egyik helyen előny,az másutt hátrány.
Személyes véleményem,hogy az orosz hk-k előnyben vannak egy sikvidéki támadó műveletben-de különben minden más helyzetben hátrányban.
IDF is komoly hátránynak értékelte az orosz gépek kicsi negativ lőszögét-és ők nemcsak harcoltak ellenük,de a T55Tiránok révén velük is harcoltak.Hiszek nekik.
Savallották, persze....
Még még rozsdásodtak is..., folytatták az olajat, persze.
:)
De azért a Merkava-é is csak hanygyafasznyival lett jobb....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 496
18 546
113
Én ezt azért árnyalnám…
A t62/leopard 1/amx30 roof top magassagá kb. megegyezett…de a negatív kitérésben lévő eltérés ott is megvolt
Nem gondolnám. Szerintem a toronytető magasságot kell nézni (nem a pki kupoláét, ami sok helyen szerepel), az alapjén pedig van 15-20 cm-nyi magasság különbség. Ez pont annyi, mint az újabbaknál. Az AMX-30 is kb. 10 cm-rel magasabb.


main-qimg-275b94a315d949f974b54e3a6edde614
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and bel
S

speziale

Guest
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 182
113
Én a T-55, T-62-re -5 fokot találtam. De arra is van szabályzat.
Amúgy a 8 a 4- nek matematikailag duplája, de sejted mennyi a különbség a valóságban...
;)
Most megnéztem pár oldalon,mit irnak (én -4,+17re emlékeztem a T62nél)-hát elég vegyes.T55/62re .-4,-5 fokokat irnak,72re -4 és -6 egyaránt elófordul,de legalább a +15ben egyetértenek.
Meglehet,az alváltozatok között volt e tekintetben is különbség.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem kellett volna a Leó 2-es toronyhátuljába rakni a műszerezettséget és hidraulikát, lehetne toronyhátulos, és senki nem szidná, joggal.
Egyszerűbb az idétlenségig pótpáncélozni valamit, mintsem értelmes konstrukciót építeni, kivéve túlgondolt haditervek társulnak hozzá.
Figyelj már aranyapám ha te ilyen okos vagy akkor mi a bűbánatért itt osztod az eszet és nem valamelyik tervező irodában nyomkodod az egér gombját egy tervező programban dolgozva ?

Elhiszem , hogy marhára érdekel és már sok minden olvastál róluk de ha még nem értél el oda , hogy a tudásod milyen kicsi a valódihoz képest akkor még tényleg a tanulás elején jársz !

Esment csak azt tudom mondani olvass vissza és rájössz , hogy igen sok dologban csak a fingreszelés megy !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 656
79 888
113
Biztos? A mellékelt képen azt írja, hogy az csak energiát biztosítja neki. Az a henger szerű valami az a kompresszor, nem a forgató.
Ezt találtam, ez állítólag az:
FCsx56GUcAIEcNy.jpg
Maga a forgató mechanizmus biztosan a toronykoszorúra van építve, mert ott van a fogaskerék is.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 742
113
Ha nem offolok, a T-72-esnél a következőképp oldották meg:


Unlike the T-62, T-55 and T-54 series where turret rotation was actuated by an electric motor mounted on the turret ring, a hydraulic turret rotation motor was needed to cope with the high load of the unbalanced turret, especially if the tank was on an incline or a side slope. This meant that if the turret or turret ring was penetrated, the possibility of an explosion of aerosolized hydraulic fluid was eliminated completely.

To remedy this issue, the hydraulic turret rotation drive was located in the hull, behind the port side fuel tanks, and the hydraulic gun elevation booster was suspended under the 125mm gun alongside the gyro block. Only the replenisher fluid container (20) for the gun elevation drive is in the turret, behind the turret cheek armour. As such, there are no pressurized hydraulic fluids circulating in the turret exposed to a direct hit in case the turret is penetrated during combat.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and zulu

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
1) nincsen energiám minden általad betett forrást végig bogarászni...de remélem ez nem olyan szinten mozog, mint a tegnap betett angol forrás...vagy az amikor azzal próbáltad a t62 szar távmérőjét cáfolni, hogy beraktál egy szovjet hadgyakorlaton elért eredményt, ahol ismert távolságra tüzeltek....
Az angol forrás természetesen csak egy becslés, és nem tükrözi a valóságot. Ugyanakkor azt azért mutatja, hogy a védelmet nem emelték az egekbe, mint Hpasp teljesen hibás számítása. Mindössze azért tettem be.
A T-62-vel kapcsolatban szerintem ott már inkább arról volt szó, hogy elbeszéltünk egymás mellett. Azt nem cáfoltam én sem, hogy a T-62 távmérője gyengébb mint az M60-é vagy a Leopardé.

mennyi az M60 védettsége? Fip számításai szerint ugye a teknő front 258mm, a torony meg 250mm...
Teknő az rendben van, a torony viszont nem. A 250mm csak egy régi mítosz, ami abból ered, hogy az M60A1 fejlesztésénél ez volt a követelmény, annak érdekében, hogy teljes védelmet biztosítsanak az egyébként eléggé túlbecsült 100mm-es páncélgránátok ellen.
A helyzet az, hogy egyetlen könyv vagy dokumentum sem létezik, ami bemutatná milyen védelme van a lövegpajzsnak. Szerencsére azóta voltak akik kimentek és lemérték, és hát elég durva anyagvastagságok vannak ott... Az M60A1 toronyra én azt a 325mm-t tartom reálisnak, ami az egyik feljebb linkelt amerikai dokumentumban szerepel. (Fip7 pfd-jében is megtalálod).

A páncéltest homloklemeze ugye 109mm, de 65 fokban. Bármennyire is lágyabb az acél, ez azért elég komoly akadály. 3BM6, oké, esélyes, hogy átüti. De a korábbi 3BM3 és 3BM4, háááát... A 3BM3-nak ilyen szögek mellett problémát jelent a volfrámmag leválása, a 3BM4 teljesítménye meg egyszerűen elégtelen. Én nagyon valószínűnek tartom, hogy a tesztet a 3BM3-al végezték a szovjetek, max. 1000 méterig átütötte. Szerintem egybevág az ismert adatokkal. Akárcsak a T-62 lőutasítása. A homlokpáncélra NEM javasolják az űrméret alatti lövedéket!

Amúgy az M60A1 nagyobb mérete nem hátrány a Leoparddal szemben. A T-62 lőutasításban ugyanis vannak grafikák, amik bemutatják mekkorának látszik a T-62 optikájában a 4 vizsgált típus (Leopard-1, M60A1, Centurion, AMX-30). Nincs jelentős különbség a Leopard és az M60 között!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 863
113
Amennyiben a fenti rajzok méretarányosak, akkor méricskértem rajtuk szögeket, és anyag vastagságokat.

M1-Abr-arm.jpg


Persze ezek csak durva becslések, négy HHS NERA lapot feltételezve, az orosz tankönyv számítási módszere szerint...
2021-10-24-22-31-25-Leo-2-AV-xlsx-Excel.jpg

... inkább 450mm lesz ez az M1 test homlok.

Most próbáljuk ki azt az átírtást amit a harckocsi páncélos munkámban használtam.
Balról jobbra haladva:
115 mm RHA + 4*20 mm NERA + 30 mm HSLA
Átváltás:
115*1+80*0,7+30*1,3= 115+56+39 mm
Szögben felszorozva:
150+132.5+51= 333,5 mm RHA.

Feltételezve, hogy a 115 mm-s acéllap 300 HB-nél keményebb lehet a valóságban (akkoriban ilyen vastagságban még nem készültek 500 HB-s lemezek, de 400+HB-t már tudtak) teljesen reális lehet a hivatalos 350 mm KE érték (300 HB-s RHA-ban, feltételezve)

Ahogyan én számolok, úgy valahogy mindig kijön egy a hivataloshoz hasonló érték....
(általában kicsit alábecsülök 10-20 mm-rel. Lehet a NERA szorzójánál nem a 0.7 lenne a helyes érték hanem a 0.75-0.8 körül)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ha úgy fegyverkezünk, hogy nem egy világverő, hanem csak egy tűrhető harckocsit akarunk, a még lepusztultabb szomszédok ellen, oda megfelel.

Ha csak olyan lepusztult sereget sikerül összehoznunk a haderőfejlesztéssel, mint a német BW, akkor én már elégedett leszek.

Ezek szerint akkor neked sincs információd arról, hogy mibe pusztultak el az amcsi Tábornokok Irakban az Iszlám Állam ellen. Ha visszalapozol párat, akkor találsz videót.

De el kéne döntened, hogy az Abrams a szavaiddal élve "világverő" és a Leopárdot csak az veszi, aki nem tud annál jobbat megvásárolni vagy "kinek a GT a bogara, kinek a sofőr melletti lőrekesz". Mert nagyon gyorsan váltogatsz ezen két álláspont között, de köszönőviszonyban sincs egymással.
Pedig még én is elismerem, hogy ha több pénzt raknánk a Zrínyibe, tök jó lenne egy olyan tank, amit ATGM-mel nem lehet kilőni. Az ukránoknak a Javalinje, a románoknak és a szerbeknek a Spikeja képes a Leopárdot a torony tetején átütni direkt erre megírt programmal és amit vásároltunk, az nagyon sérülékeny ez ellen. Ráadásul terjednek ezek a keringő lőszerek és azok is pont ott támadnak.
Kellene valami olyan tankot is beszerezni, amiben nincs a kumulatív sugár útjában lőszer. Azt mondod, a jenki Abrams pont nincs veszélyeztetve amiatt, hogy átüti egy 1000mm-es penes kum sugár a felső tetőpáncélt és a lőszert egyben.

Tényleg fejtsd ki!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány