M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 870
113
Milyen komolyabb teszteken vérzett el az Abrams a Leóval szemben ?

Három tesztről tudok:

- Svéd, ott az Abrams és a Leó 2-es fej-fej mellett 91 - 86 %-okat kaptak,

- a Görögnél szintén fej-fej mellett az Abrams és a Leó 2-es, 75 - 72 %-al, és az ex-TGy M1A1-ekért is kilincseltek, csak pénztelenül,

- Briteknél a Challenger és az Abrams volt a finalista, a Leó 2-es nem kellett.

A svédeknél komoly tényező volt a saját elképzelések mentén történő tovább fejlesztés, ebben a németek jobb partnerek voltak.
A Leopárd 2 páncélzatát is jobban fejleszthetőnek ítélték meg.

A Görögöknél már akkor a németek pénzén éltek. Gazdaságpolitikai oka volt a Leopárd 2 győzelmének.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 870
113
ellenben azt állítottam és a valóságban is láthattuk, hogy ha a testet átlövik akkor tökmindegy hogy hol a lőszer a testben

Ezzel senki nem vitatkozik.

egyébként meg a t72-ben is van a toronyban lőszer...csak az nincs elszeparálva....az meg hogy hány % van itt vagy ott, kb. lényegtelen...ha van 5-6 lőszer ami berobban akkor az bizony kakukk lesz

Hol van ez a lőszer a toronyban????
Mert a fekvő automata töltő tetejére ráállított lőszer, pl. a parancsnok ülése mögött, az még mindig a páncélteknőn belül van....
De nem akarok ezzel itt offolni, ott van rá a T-72 topik.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 746
113
A svédeknél komoly tényező volt a saját elképzelések mentén történő tovább fejlesztés, ebben a németek jobb partnerek voltak.
A Leopárd 2 páncélzatát is jobban fejleszthetőnek ítélték meg.

A Görögöknél már akkor a németek pénzén éltek. Gazdaságpolitikai oka volt a Leopárd 2 győzelmének.

És mégis az 1994-es frissen kijött M1A2-est is ezerszeresen erősítgették, most a Next Generation Armor Package-nél tartunk, addig a Leónál külső függesztésű ékkel / AMAP-al szerencsétlenkednek.

Svédeknél az átlagos harcérintkezés 500 - 1,000 méter, nem pedig 2 - 3 km-en történő nagyvolumenű tankcsatákat kell képzelni.



A Görögök ugyan Németek által istápoltak, de szerencsére nem vetették el teljesen az Abrams-et: 400 ex-U.S. Army M1A1 tanks have been offered to Greece.

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 895
113
És mégis az 1994-es frissen kijött M1A2-est is ezerszeresen erősítgették, most a Next Generation Armor Package-nél tartunk, addig a Leónál külső függesztésű ékkel / AMAP-al szerencsétlenkednek.

A Görögök ugyan Németek által istápoltak, de szerencsére nem vetették el teljesen az Abrams-et: 400 ex-U.S. Army M1A1 tanks have been offered to Greece.

Igazából az A, B, C, D páncélváltozat az pont nem téged támaszt alá. Ezek a páncélváltozatok nem utólag felszerelhetőek, hanem a beépített NERA páncélzat fajtái.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 746
113
Igazából az A, B, C, D páncélváltozat az pont nem téged támaszt alá. Ezek a páncélváltozatok nem utólag felszerelhetőek, hanem a beépített NERA páncélzat fajtái.

Hiába érték el a Type D NERA-t, de attól még kellenek az ékek / AMAP pluszba melléjük.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 746
113
Orosz harckocsiknál is a karusszel 1968 - 1994 között vadiúj / jó, de sebezhető / megöregedett cucc volt, de mára elavult, el kéne engedni, és szépen toronyhátulosnak lenni, emiatt kedvencema a T-80UM2 Black Eagle és a T-84-es Oplot.

A Fail-Safe-ségen érvek a karusszel ellen:

- nehezen tudja fogadni a hosszú penetrátorokat,

- az újratöltés bonyolult, lassú, nehézkes, mármint a kifogyott lőszerkészleté

- a padlón fekvése ellenére tekintélyes helyet foglal, ez a felelős a krampácsolt toronyért.

EWRvKEuWkAIwF41.png



Ha kiveszik / lecserélik másra, akkor jöhetnek az egybeszerelt, hosszított penetrátorok, az élhető torony, és a Fail-Safe-ség.

EThq1EiWoAAqumx
 
S

speziale

Guest
Én a Leclerc-ről témázok, nem a Glass Cannon AMX-30-asról, aminél kísérletileg feltűnt a toronyhátulosság, csak az még nem volt semmilyen válaszajtóval elkülönítve ?

A Leclerc-nek szép kis fejlesztési fája van:

nem tudtam, hogy a II. vh óta a francia hk fejlesztés a Leclerc-ben merül ki...

de fejtsd ki kérlek, hogy miben is hasonlít a Leclerc az M1-re?

  • talán gázturbinája van?
  • talán torziós felfüggesztése van?
  • talán nincs a testben lőszere?
  • talán DU páncélja van?
  • talán manuális töltésű?
  • talán nem a német DM43-al került rendszeresítésre?



Milyen komolyabb teszteken vérzett el az Abrams a Leóval szemben ?

Három tesztről tudok:

- Svéd, ott az Abrams és a Leó 2-es fej-fej mellett 91 - 86 %-okat kaptak,

- a Görögnél szintén fej-fej mellett az Abrams és a Leó 2-es, 75 - 72 %-al, és az ex-TGy M1A1-ekért is kilincseltek, csak pénztelenül,

- Briteknél a Challenger és az Abrams volt a finalista, a Leó 2-es nem kellett.

ja...annyira mindenhol fej-fej mellett voltak, hogy végül sehol se nyert :D

amikor még versenyeztem én is majdnem megdöntöttem a Kipketer világcsúcsát, csak éppen 10mp hiányzott hozzá :D:D
 
S

speziale

Guest
A svédeknél komoly tényező volt a saját elképzelések mentén történő tovább fejlesztés, ebben a németek jobb partnerek voltak.
A Leopárd 2 páncélzatát is jobban fejleszthetőnek ítélték meg.

hát látod-látod egy hk-t sok szempont szerint lehet ám értékelni...

A Görögöknél már akkor a németek pénzén éltek. Gazdaságpolitikai oka volt a Leopárd 2 győzelmének.

hahó...a görög teszt 1998-ban volt nem 2010-ben...eltévedtél olyan 12 évvel...
egyébként meg emlékeim szerint te fordítóztad a görög teszt eredményeit....ott vannak feketén fehéren a dolgok...[/QUOTE]
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 746
113
Ízlés szerint mikor mi:
kampfpanzer-leopard-2-a7v-kaserne-bad-frankenhausen.jpg

1000w-q95.jpg

1714164-main.jpg

Az ék és az AMAP között van bőven különbség.

Az ék páncéllemezei megtervezett pozícióban a tervezők reklámszövege szerint alkalmasak arra, hogy destabilizálják, és eltörjék az APFSDS-eket. Kémiai energiájú lőszerek esetén egyszerű üreges páncélzatként működik, a bázispáncélt kiegészítve ez is elégséges (de meglátásom szerint nem valami hatékony).

cZCHx5u.png


Az AMAP pótpáncélos verzióknál igen kemény (akár 600 bhn is!) acél lemezkék (több, eltérő vastagságú lapocska, 6-3-1 vagy 11-7-5-3-1 kombó is van) és a mögé tett kerámia adja a védelmet. Ez gyakorlatilag fizikailag károsítja a lövedéket becsapódáskor és a kumulatív sugár koncentrálódási folyamatát akadályozza, így kb 30-50%-al növeli az eredeti páncél hatását. De hátránya, hogy találat után elég terjedelmes területen széttörik a kerámia és védtelen marad a harckocsi. Előnye, hogy moduláris, könnyen cserélhető, a MEXAS továbbfejlesztett változata.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 746
113
nem tudtam, hogy a II. vh óta a francia hk fejlesztés a Leclerc-ben merül ki...

de fejtsd ki kérlek, hogy miben is hasonlít a Leclerc az M1-re?

  • talán gázturbinája van?
  • talán torziós felfüggesztése van?
  • talán nincs a testben lőszere?
  • talán DU páncélja van?
  • talán manuális töltésű?
  • talán nem a német DM43-al került rendszeresítésre?





ja...annyira mindenhol fej-fej mellett voltak, hogy végül sehol se nyert :D

amikor még versenyeztem én is majdnem megdöntöttem a Kipketer világcsúcsát, csak éppen 10mp hiányzott hozzá :D:D

A teknőben levő lőszer egy ideiglenes szükségmegoldás, különben nem nagy ördöngősség továbbgondolni, 33-assá.

Az Abrams-nél elvi lehetőség az automata töltőgép, csak jelenleg nincs háborús készülődés, ami ezt a modernizációt igényelné, pedig éles harchelyzetben mennyit könnyítene, hasonló szintű ellenfelek ellen.

A lövegéről kevesebbet tudok, amit ismerek, az Rh-120 és az M256 közötti különbségek, ahogy oldalakkal korábban beszéltük.


hahó...a görög teszt 1998-ban volt nem 2010-ben...eltévedtél olyan 12 évvel...
egyébként meg emlékeim szerint te fordítóztad a görög teszt eredményeit....ott vannak feketén fehéren a dolgok...

Új vagyok a fórumon, akkor még nem voltam itt, de azon sokminden akadt, pl. a Chally tűzvezetése bekrepált, 8 / 20 találati arány, és hasonlók, és az Abrams és a Leó 2-es kábé egyformán teljesítettek, és azért az Abrams-et is eltették talonba, hátha később jó lenne olyant beszerezni.

Akármennyire furcsa háborúnak találom a Görög - Törököt, mindkettőt rég kihajítottam volna a NATO-ból, de el kell fogadni, hogy egymás ellen fegyverkeznek, sajnos, és akkor mégis milyen határokon, terepen tudnának megütközni egymással ?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A 2003 - 2011-es Iraki háborúban 2006 végéig 500 + Abrams-et kellett hazaszállítani az USA-ba nagyjavításra, addig az utánpótlás nélkül levő Irakiaknak mit kellett volna csinálniuk ?


Mind az Amerikaiak, mind a Britek is komoly hátránynak értékelték a Német gépek sofőr melletti lőszertárolóját, a Britek is emiatt utasították el véglegesen a Leót, horrorisztikusan alacsony túlélési képességűnek látták, és még a Vickers-féle áttervezett sem hozott volna sok javulást. Hiszek nekik. Amit meg Challenger 3-asként reklámoznak, annak kellett volna lennie a 2000-es években, nem pedig 20 évvel később hozni NATO standardra, a csakazértis különutas lőszerrel.

A NATO fegyverekben, mint pl. a Javelin-ben és a Spike-ban van forráskód, ami letiltja a Friendly Fire-t. A Kornet-M is bír Top Attack üzemmóddal, de alkalmazói nem az eszükről híresek, hagyományos vízszintesen reptetik, meg eszetlenül lövöldözik még a személygépkocsira is.

Szükség esetén az Abrams-et lehet ERA kazettázni, szemből is, és kétféle APS is, és 95 % fölötti a védelme, ha nem elég az alappáncél + toronyhátulosság.


Először is van egy óriási fogalmi zavar nálad, azzal kezdeném. Ha még jobban elmérgesedik a viszony és az USA elkezdi megdemokratizálni Törökországot, akkor higgyél nyugodtan benne, hogy az amerikaiak Jevelinje nem fogja felismerni, hogy ez egy NATO barát Leopárd2-es és őt nem támadom. Apró darabokra fogja bontani. Ahogy a magyar Leopárd2-esek sincsenek legyengítve, hogy ez most egy NATOval barátságos ukrán T-64-es és őt nem bántom. Az, amit az ukrán Javelinekről mondasz, az igaz lehet, de a mi Fisint egységeinknek kell megszereznie az ukrán Friend or Foe kódot.
Vagyis amiben tévedsz, a gyártó nem butítja le a termékét, csak egy hardvert ad ahhoz, hogy ez meglegyen. A magyar Leok a magyar MIG harci helikre sem fognak lőni. Ez nemzeti kriptográfia. Bármennyire is dicsérik most a magyar katonákat, én félve remélem, hogy vannak annyira egyben fejben, hogy külön kódot használnak hadgyakorlatokon és külön kód van naponta frissítve arra, ha valódi csatatérre kell kimenni. (Egyébként ez a rendszer kikapcsolható, de a katonákra óriási demoralizáló erővel hatna, ha azt mondaná a parancsnokság, hogy megszerezte az ellenség a kódot és enélkül kell menni a háborúba. Mit szerzett meg még?)

Remek lőszer elhelyezés...

kérlek fejtsd ki, hogy az M1 tetőpáncélja mennyivel jobban véd egy felülről jövő atgm ellen...mert szerintem semmivel...főleg az A7+-nál ami duplatetős kialakítású

Látod Márk! Legalább valaki érti a viccet. Az Abrams pont oda rakja az összes lőszert, ahová a legújabb fejlesztések a rakétákból és keringő lőszerekből 90%-ban beesik. És ha itt egy Javelin betalál, akkor a Tábornok ugyan úgy egy túlsúlyos vaskoporsó, mint bármelyik más tank a világon. Jelenleg egyáltalán nem igaz az az állításod, hogy "a mai háborúkban úgy sincsenek tankcsaták, nem is kell lőszert vinni csak pár darabot, de cserébe az Ábrahám az ATGM-mel kilőhetetlen". Ez szimplán a helyzet téves felismerése.
Én azt kértem, hogy nézzük három idősíkban. A HH végén, amikor a németek meg a jenkik elkezdték tervezni, akkor mennyire feleltek meg a követelményeknek? Technikailag óriási előrelépés volt mind a két típus. Amit hajtogatsz, hogy nem viszel minden lőszert az szimplán hülyeség a szovjet hk túlerővel szemben. Az az előny, amit te perdöntőként látni akarsz, az pusztán nem létezik. Az amerikai harckocsizók a '80-as években nem vittek volna csak pár darab lőszert az oroszok ellen, csakhogy ne legyen a teknőben. (Olyanról sem hallottam, hogy kérték volna a gyártót, hogy szerelje ki, mert nekik nem kell és tegyen be abba a térbe valami hasznos dolgot.)

A második sík, amit javasoltam, hogy vizsgáljuk meg az általad fikázott Leopárdot az Abrams-szel szemben, az a magyar beszerzés és napjaink csataterei. Hát el kell szomorítsalak, hogy egy lokális konfliktusban félszáz Leopárd2-re (vagy Abramsre) 1000-nél is több T-64-es jönne ukrán fronton, papíron 300 TR-85 egy hipotetikus román fronton (és messzire vezet a topic témájától, ha megengednék egy vitát, hogy van-e ennyi beindítható tankjuk) és jelenleg 200 feletti beindítható és modernizált T-72 variáns Szerbia felől.
Ténylegesen nagyon erős képzelőerő szükséges ahhoz, hogy egy magyar Abrams beszerzés esetén mi ki ellen vinnénk csökkentett mennyiségű lőszert... Szlovénia ellen nem ellenzem, hogy a magyar Abramsbe majd kevesebb lőszert vigyetek... De ellenük a Leopárd is vihet csökkentet darabszám lőszert. Nem látom azt a csatateret a közelünkben, ahol bliccelni lehetne az ellátmánnyal.
A harmadik felajánlott idősík a jövő. Már ma túlhaladott az idő a Leopárd2 kasznin, de az Abramsen is. Ezt bizonyítja az utóbbiak iraki csúf leszereplése. A németeknek én ma nem azt tanácsolom, hogy hagyják el a Leopárd2 meglévő előnyeit és csinálják olyanra, mint az Ábrahámok, azok összes hátrányával. Az embernélküli torony lesz szerintem a jövő. Ennek ma legnagyobb akadálya, hogy a humánerőt nagyon gyorsan, állítólag akár 2 óra alatt is leamortizálja. A verseny, hogy ki tud megcsinálni élhető munkaállomást ezzel a technológiával. Ebben a németek nagyon jók, de még semmit nem láttunk tőlük ebből. Ha átgondolod, hogy ez mit jelent, akkor rájössz, hogy amit te a jelenben kardinális kérdésnek tartasz, az ennél a generációugrásnál eltűnik.
Vagyis a múltban, a tervezés pillanatában nem volt egyik tank sem döntő előnyben a másikkal szemben. Amit te mondasz, az fikció, hogy te nem vinnél a testben lőszert, az amcsik a '80-s években vittek volna, mert csatába készültek, nem kirándulásra. A jelenben sem Hazánk biztonsági környezete nem tenné lehetővé, hogy bármelyik típust csökkentett lőszerkészlettel indítsuk útnak egy regionális konfliktusba, sem a világban létező valós csataterek nem igazolják vissza, hogy egy toronyban lévő lőszer biztonságosabb egy toronytetőbe becsapódó Javelin vagy keringő lőszer ellen. A találatok valószínűsége továbbra is még jobban oda koncentrál, ahol az M1 a lőszereit tartja. És a múlthoz képest az átütés valószínűsége is megnőtt, hála a gyenge pontra zuhanó szoftvernek. A jövőt illetően pedig (pont ezért is) az egész konstrukció radikális áttervezése igényeltetik. Mint mondtam korábban a K2 és az Armata olyan előremutató fejlesztéseket tartalmaz, amelyek miatt nincs értelme olyanokon vitázni, hogy "ha rajtam múlna, akkor osztott lőszer és jobban el tudom helyezni". 15 év múlva remélem előállnak egy olyan Leopárd3-mal, ami nem csak a 130-as ágyú miatt ad más dimenzióban válaszokat a jelen kérdéseire.

A visszaolvasás alatt azt a videót értettem, amiben seggbe lőttek egy Abramset és az dirib-darabjaira hullott. Nem csak megemelte a kobakját, teljesen cafatokra robban azonnal. Ugyan ez lett volna egy Leopárd2 esetén is, nem rosszabb és nem jobb a két típus. Mindegyiknél tudjuk, hogy hol milyen áthatolási értéknél semmisül meg. Abban sincs különbség, ha a '80-as évekbeli első M1-esekre rálőnél most egy T-72-B3-mal BM-59-es lőszerrel, akkor az orosz bedarálná. Nincs olyan technológiai csoda az Abramsben, ami miatt ne kéne folyamatosan továbbfejleszteni, ahogy a Leopárd2-t is. Csak te szereted úgy tekinteni, hogy az egyik az már mindig is tökéletes volt a másik meg a hiányosság beismerése, hogy lépést tart a korral.

Azt állítani, hogy az amerikaiak előrébb tartanak az MBT tervezésben, miközben német ágyút használnak és nagyon sok minden más is onnan vesznek át, hát... kicsit érdekes nézőpont.

Felhozod, hogy mind az angolok, mind az amerikaiak nem voltak megelégedve a Leopárd2-vel. Amúgy az angolok az Abrams-szel sem voltak megelégedve, ők teljesen saját tankot csináltak továbbra is. Persze, a német személyautókkal sem a japánok, sem az amerikaiak nincsenek megelégedve. Az egyik Susukit, a másik Ford Mustangot vesz magának. És ezzel be van bizonyítva, hogy a Föld fele hülye, mert ők meg németet vesznek.

Én csak javasolni tudom neked, hogy kicsit szakadj el attól a nézőponttól, hogy én GT fan boy meg én toronylőszer fan boy vagyok, ezért aki nem látja ezekben az elsöprő technológiai fölényt, az pusztán nem látja az egy és örök igazságot. Mind a kettő tart lőszert a toronyban és a testben is, mind a kettő megállta több évtizedig a helyét és nem maradt alul a másikkal szemben, el lehet ismerni, hogy az amerikaiak nagyobb hangsúlyt fektettek bizonyos dolgokba -szegényített urán lövedék, a motor kicsit jobb harci teljesítménye, lőszer elhelyezésben is más filozófiát követ-, míg a németek is meglépték a maguk fejlesztéseit az amcsik előtt -120-as löveg, jobban átgondolt karbantartás, messze olcsóbb fenntartás, felfüggesztés.

Ahogy te is idézed a görögöket és a többi tendert, nincs érdemi különbség a két tank használhatósága között, csak mások a súlyok, amiket erősítettek. A legtöbb ország pusztán a szempontok felállítása miatt döntött szinte minden esetben a Leo2 mellett, mert az ő előnyei jobban alkalmazkodnak az üzemeltetők feltételeihez. Oké, egy videójátékban én Abrams-et is szívesen kipróbálnék, mert ott nem kell költségvetést csinálni, meg ha nem viszek csak pár szem lőszert sincs semmi gond, mert vagy kilövöm a másikat vagy kezdek egy új csatát. A gyakorlatban meg nem virtuális játékok mennek 1 vs. 1 háborúkkal, hanem kis létszámú modern hk szokott küzdeni nagy létszámú elavult konstrukciókkal. (Öböl-háború, Szíria, stb.)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Most próbáljuk ki azt az átírtást amit a harckocsi páncélos munkámban használtam.
Balról jobbra haladva:
115 mm RHA + 4*20 mm NERA + 30 mm HSLA
Átváltás:
115*1+80*0,7+30*1,3= 115+56+39 mm
Szögben felszorozva:
150+132.5+51= 333,5 mm RHA.

M1-Abr-arm.jpg


Ahogy én számolnék (legyen balról jobbra):
RHA = (115mm / cos 40°) + ( ΔM · TE · 4db · (20mm / cos 65°)) + (30mm / cos 40°)

2021-10-24-22-31-25-Leo-2-AV-xlsx-Excel.jpg


TE - értéke mivel HHS lapokról van szó legyen: 1.3
ΔM - NERA lapok tömegtényező változása (orosz tankönyv görbeseregéből - 4 lap 60°: -2%): 1.02

RHA = (150mm) + ( 1.02 · 1.3 · 4 · 47.32mm) + (39.16mm) = (150mm) + ( 250.99mm) + (39.16mm) = 440mm

Feltételezve, hogy a 115 mm-s acéllap 300 HB-nél keményebb lehet a valóságban (akkoriban ilyen vastagságban még nem készültek 500 HB-s lemezek, de 400+HB-t már tudtak) teljesen reális lehet a hivatalos 350 mm KE érték (300 HB-s RHA-ban, feltételezve)

Most olvasgatok az amcsi harckocsi páncélok fejlődéséről egy 10ezer szavas tanulmányt.
Marha érdekes. :D

Ahogyan én számolok, úgy valahogy mindig kijön egy a hivataloshoz hasonló érték....

Az az érték, maximum csak a WoT vallás körében számít hivatalosnak.
De szívesen veszek linket ami tényleg hivatalos forrásra mutat. ;)

(általában kicsit alábecsülök 10-20 mm-rel. Lehet a NERA szorzójánál nem a 0.7 lenne a helyes érték hanem a 0.75-0.8 körül)

Erre a 0.7-es szorzóra viszont nagyon kíváncsi lennék, hogy miből is számoltad ki, mivel itt van a kutya elhantolva.
:)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Visszaellenőrzésként, számoljuk ki a felső homlokot is:

RHA = 40mm / cos 85° = 459mm

Elég közel van az alsó homlok értékéhez, és ha azt feltételezzük, hogy az alsó - felső homlok között nincs túl nagy eltérés, hiszen azonos követelményekkel szemben kellett megfelelniük, akkor a számítás legalábbis elvileg rendben van.
(CIA FoIA rajzon elkövetett szög és vastagság mérési hibáktól eltekintve)
:D

M1-arm.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 895
113
Az ék és az AMAP között van bőven különbség.

Az ék páncéllemezei megtervezett pozícióban a tervezők reklámszövege szerint alkalmasak arra, hogy destabilizálják, és eltörjék az APFSDS-eket. Kémiai energiájú lőszerek esetén egyszerű üreges páncélzatként működik, a bázispáncélt kiegészítve ez is elégséges (de meglátásom szerint nem valami hatékony).

cZCHx5u.png


Az AMAP pótpáncélos verzióknál igen kemény (akár 600 bhn is!) acél lemezkék (több, eltérő vastagságú lapocska, 6-3-1 vagy 11-7-5-3-1 kombó is van) és a mögé tett kerámia adja a védelmet. Ez gyakorlatilag fizikailag károsítja a lövedéket becsapódáskor és a kumulatív sugár koncentrálódási folyamatát akadályozza, így kb 30-50%-al növeli az eredeti páncél hatását. De hátránya, hogy találat után elég terjedelmes területen széttörik a kerámia és védtelen marad a harckocsi. Előnye, hogy moduláris, könnyen cserélhető, a MEXAS továbbfejlesztett változata.
Igen?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 848
113
Repült tornyú Abrams-et ritkán láttam, eddig egyet, az 155-ös IED áldozata lett, de a sima ATGM / stb találatnál úgy működik a feature-je, ahogy kell. A 2003 - 2011-es Iraki háborúban 2006 végéig 500 + Abrams-et kellett hazaszállítani az USA-ba nagyjavításra, addig az utánpótlás nélkül levő Irakiaknak mit kellett volna csinálniuk ?


" - Turret ammunition blast doors worked as designed
- Documented instance where turret ready rack compartment hit and main gun rounds ignited. Blast doors contained the explosion and crew survived unharmed except for fume inhalation "

vagy melyikre gondolsz ?





Ami az egyik helyen tolerálható hiányosság, az másutt durva hátrány.

A Leopárd - Challenger - Abrams egyformán 7 millió dollár környékien, vételárban nincs különbség, max a "kedvezményes" nyomott ár, végighúzzák előttük a mézesmadzagot, amire ráragadnak. Meg a nemtörődömség. Az olyan kvalitású országok, ahol még 2005 - 10-en túl is vannak M60-as Patton-ök meg Leopárd 1-esek, azoktól milyen komoly hozzáértést lehet a sereghez társítani ?

Mind az Amerikaiak, mind a Britek is komoly hátránynak értékelték a Német gépek sofőr melletti lőszertárolóját, a Britek is emiatt utasították el véglegesen a Leót, horrorisztikusan alacsony túlélési képességűnek látták, és még a Vickers-féle áttervezett sem hozott volna sok javulást. Hiszek nekik. Amit meg Challenger 3-asként reklámoznak, annak kellett volna lennie a 2000-es években, nem pedig 20 évvel később hozni NATO standardra, a csakazértis különutas lőszerrel.

A NATO fegyverekben, mint pl. a Javelin-ben és a Spike-ban van forráskód, ami letiltja a Friendly Fire-t. A Kornet-M is bír Top Attack üzemmóddal, de alkalmazói nem az eszükről híresek, hagyományos vízszintesen reptetik, meg eszetlenül lövöldözik még a személygépkocsira is.

Szükség esetén az Abrams-et lehet ERA kazettázni, szemből is, és kétféle APS is, és 95 % fölötti a védelme, ha nem elég az alappáncél + toronyhátulosság.
Lehet rá ERA kazettákat pakolni, csak a SEP V3 nélküle is 72 tonna. Előnye az Abramsnek a lőszetárolás, de a nyugati hk-k közül ha megnézzük az Abrams, Challenger 2 minden fejlesztési kísérlete elmebeteg tömeggel járt,az Ariete bírna sokat de az meg alapból nem érte el ezek védelmi szintjét, míg a Leopard korszakosan paritásban volt a legjobbakkal passzív védelem szintjén és a fejlődése során minden ráaggatott dologgal együt is könnyebb maradt. És ez azért jelentős előny, hiszen a védelme elég jó bármikor, a fegyvere elég jó bármikor, a mozgékonysága is, a kommunikációja is,a szenzorai is. Ellenben a kisebb tömeg, mégha ez sem kevés elég komoly üzemanyag és alkatrészlogisztikai könnyebbséget jelent, és még így lesz az útvonalválasztásban eltérés egy A7DNK-A7+ javára egy Abrams SEP V3-mal szemben.