M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 752
113
Next step in Abrams MBT development: The new Abrams will integrated unmanned turret, Autoloader, integrated APS, Hybrid Electric Drive propulsion and power generation system.

FCxz2RbXEAAvKdX

Ezt már 1983-ban feltalálták, lásd M1 TTB / Abrams Block 3-as, csak túlságosan futurisztikus volt, és a Boxer / Molot / Buntar is a másik oldalról államcsőd miatt befuccsolt, de legalább elrakták a tervrajzait, és elővehették Armataként, csak ne lopnának ...

D7xSf8DXYAABetY.jpg





u5c5d55pm6f71.jpg
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 752
113
Bazzeg nézz már egy harci szitut mi találnak el többször a teknőt vagy a tornyot ? Szerinted miért a tornyot erősítik ? Mert talán az a fő célpont ? Azt könnyű megcélozni ?

Ha Hull Down bújkálnak, akkor nyilván a torony lesz a legfőbb célpont, de ha előjönnek, akkor Mire lőnek ? Az Orosz harckocsiknál miért a teknőre ment az OKR Otrazsenyija és a társai, addig a torony ERA téglázásával ráértek ?

A meglyuggatott Párduc és JSz-3-as fotói milyenek ? Azokat minimum 1 km-ről lövöldözték, nyilván nem Point Blank.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Az az érték, maximum csak a WoT vallás körében számít hivatalosnak.
De szívesen veszek linket ami tényleg hivatalos forrásra mutat. ;)

Nézd, a fellelhető források többsége 350 mm KE-t állít, ezek egy része szerintem több, mint 20 évvel a WOT előtti.
Tettem is be erről anyagot a páncélzatokról szóló írásomba.

Erre a 0.7-es szorzóra viszont nagyon kíváncsi lennék, hogy miből is számoltad ki, mivel itt van a kutya elhantolva.

Erről is beszéltünk már, lapozz vissza ha gondolod. Több szakirodalomból származnak a különböző korrekciós értékek.
A tipikus értékek általában 0,7-0,8 között vannak megadva az adott korszak (HH) NERA páncéljaira.
Eleve vékony acéllemezekről beszélünk rugalmas felfüggesztésen.
Egy 30 mm-s NERA lemez ami áll 3 mm HSLA-ból, 6 mm gumiból és 21 mm HSLA-ból nem add akkora védelmet, mint egy 30 mm-s, stabilan beheggesztett HSLA lemez.

Ha egy adott lövedék (nyíl) átmérője 25 mm, akkor egy 30 fokos szögben álló 3 mm-s lemez az 6 mm-nek felel meg.
A páncélok ballisztikájában van egy jól ismert hatás, amely arról szól, hogy ha a lövedék átmérője nagyobb, mint a páncélzat vastagsága, akkor a páncélzat védelmi értéke drámaian lecsökken, a saját "elvi" védelmi értékénél sokkal jobban. Főleg nagysebsségű lövedékeknél!
A tudományos hátterét nem tudom elmagyarázni, de ez egy tény.
Ebből kifolyólag a NERA lemez relatív 6 mm-s felső rétege lényegében nem létező a nyíllövedék számára.

A gumi réteg közvetíti az erőt és ez lenne a mozgató felület. De!
Egyrészt a KE tömege sokszorosa a HEAT harci rész JET tömegének, viszont a sebessége egy nagyságrenddel kisebb! (15 km/s vs. 1.5 km/s)
E mellet az átmérője is egy nagyságreddel nagyobb a KE-nek (25 mm vs. kb. 2 mm).
Az anyaga a KE-nek meg a nyíró erőknek ellenálló nehézfém, nem pedig elfolyósodott réz/alumínium.
Remélem ebből azért ki lehet találni mi a dörgés....
Soha, senki sem mutatott még nekem klasszikus NERA által eltört KE nehézfémnyíl elemet!
Szóval a NERA nyíró mechanikai védő hatása elenyésző a KE lövedék esetén, így a gumit sem érdemes számolni.

Marad a 21 mm-s hátlap a 25 mm-s átmérőjű KE nyíl ellen.
A hátlap ha 30 fokban áll, akkor 42 mm-s reletív vastagságú. Ez minimálisan elegendő.
Ellenben a rugalmas felfüggesztés miatt ellenállás helyet könnyen kimozdulhat.
(lásd. Merkava NERA elemei nagy erejű találat esetén. Nincs áthatolás rajtuk, mert a lövedék kilöki őket az útból)
De tételezzük fel, hogy nem mozdul ki, hanem a KE-nek át kell mennie rajta. Akkor is 30 helyet egy 21 mm-s lapról beszélünk már csak.

Én csak pongyolán tudom megfogalmazni itt röviden az idegen nyelvű szakirodalom ezen tudását, de ez van.
Ott 0.7-0,8-s szorzók vannak megadva.
Pl. A T-72B-s NERA aránya 30/21 ezen a téren, ami ugye 70%....
Persze más tank NERA-ja eltérhet ettől, pl. az M1 Abrams NERA-ja a rajzon csak 20 mm-s....
A Leopárd 2 rajzon a NERA 38 mm-s... Ott az arány 38/30, vagyis 79%, vagyis még mindig a 0,7-0,8-as szorzón belül vagyunk!
(A szakirodalomban bonyolultabban jutnak el különböző leírásokban ezekhez a számokhoz, én magamnak így egyszerűsítettem le)

A nagyszilárdságú páncél acélnál is simán 1.3-as szorzót használok, miközben 1.1-1.3 között szórnak a valós értékek....
A CST esetén 0,9-el számoltam, mert a szobjet MBL-1 a minta, ami ezt hozza, miközben az amcsi és angol öntvényel 0.7-0,8-ig szórnak....

Egyszerűen csak tudomásul kellene venni, hogy ha nincs tűpontos leírásod egy adott páncélról, akkor tűpontosan sem lehet számolni!
Ezért is írtam a munkámban minden alkalommal azt, hogy a számolt értékek csak becslések....
(amik azért elég közeliek lettek a hivatalos/félhivatalos adatokhoz)

Azt meg, hogy a mai NERA-t mit tudnak csak találgatni lehet. Én simán elhiszem az 1-1,1-s értéket is RHA szorzóban, csak a HH alatt ez nagyon nem így volt....
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Visszaellenőrzésként, számoljuk ki a felső homlokot is:

RHA = 40mm / cos 85° = 459mm

Ezt csak azért gondolom értelmetlennek, mert az 5 fokos szögön lényegében minden lövedék lepattan.
Így pedig a test homlokpáncéljának a védelme valójában egy végtelen érték ;)
A 40 mm meg úgy jöhetett ki nekik, hogy:
1. Valószínűleg ez a teknő tetőpáncéljának is a vastagsága.
2. A 40 mm nagyobb, mint a tipikus nyíllövedékek átmérője (20-30 mm) így az "átmérő hatás" semmilyen sormában sem jelentkezhet.
Gyakorlatilag simán az 5 fokos szög megoldja a védelmet :D

(Most abba nem megyek bele, hogy ritkán azonos a teknő két részének a védelme. Talán a T-62-s volt az utolsó ilyen harckocsi. Sok harckocsi esetén még a toronyfront és a teknő front között sincs ilyen összefüggés)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
mivel a t72 és t80 védettségét manapság már elég jól meg lehet mondani, ezért azokról pontosan tudjuk, hogy hülyeségek....akkor miért gondolod, hogy a többi nem az...
Csakhogy az angol dokumentum meglehetősen régi... akkoriban még nem ismerték pontosan a T-72 és a T-80 védettségét sem.

ugye tudod, hogy most nem velem vitatkozol, hanem a US tradoc-al ;)

az alapján meg bizony találat esetén kb. 90% volt a kill probabilty 1500 méteren
Igazából nem. A szovjet teszt nem mond ellent a TRADOC nak. Olvasd el mit írnak a szovjetek: szemből (0 fok) a torony átlőhetetlen. 30 foknál meg akár 3000m-ről is megvan.
Egy a baj ezzel a TRADOC-al. Nem tudjuk mi alapján vizsgálták. Nekem az a gyanúm, hogy valós harchoz hasonló körülményekkel, minden létező eshetőséget beleszámítva. Ebbe pedig beletartozik az is, hogy a találat nem közvetlenül szemből érkezik. Így semmi ellentmondás nincs.

ezt szerintem te sem gondolod komolyan...a Leo1 roof top magassága 2,3m...az M60-é meg 3m...ez mekkora eltérés EFFEKTÍV cél/vizuális felület (utóbbi a felderíthetőség miatt fontos) szempontjából?
ugye nem azt akarod mondani, hogy a szovjetek is csak úri huncutságból készítettek kis homlokfelületű hk-kat?
A szovjet harckocsik mérete nem a felderíthetőség miatt volt akkora amekkora. A meghajtás miatt. A II.Vh óta végig küszködtek a megfelelő teljesítményű motorok hiánya miatt. Ezért kellett minél kissebb harckocsikat tervezni. Kis méret - kis tömeg. Ez a probléma már túl későn, a 80-as évek közepén oldódott meg, a 6TD és a GTD-1250 megjelenésével. Az új konstrukciók, az Objekt-477, 299, 195, és az Armata is lényegesen nagyobbak a T-64/72/80-nál, egyszerűen azért mert nem kell alkalmazkodni a kis teljesítményű motorok korlátozott erőtartalékaihoz.

Felderíthetőség szempontjából sincs jelentős különbség. A II.Vh-ban is szidták a Shermant, hogy milyen magas, ennek ellenére mégsem volt ez jelentős hatással a harcok kimenetelére. A különbség olyan tényleg meglehetősen lapos járműveknél kezdődött, mint pl. a StuG III, vagy ha a hidegháborút nézzük, a Kanonenjagdpanzer.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Amúgy a mekkora a végzetes lőszerrobbanás és vagy tűz esélye egy adott típusnál "játék" számai, abban az esetben ha a frontpáncélon átmegy a lövedék.
A tornyot 65%-ban, míg a teknőt 35 %-ban éri találat.
main-qimg-92c1f1f734eb3e570452a60f3c1e1e8e

Ezt eloszjuk bal és jobb oldalra. Így kapunk:
32.5+32.5 torony. És 17.5+17.5 teknő találati arányt.

M1 Abrams:
65% esély a lőszer robbanásra
35% esély az üzemanyag tűzre

Leopárd 2:
50% esély a lőszer robbanásra
17.5% esély az üzemanyag tűzre (érdekes az üzemanyag rendszer osztottsága***) és 32.5%-os esély a torony hidraulika tűzre.

T-72:
35% esély a lőszerrobbanásra és az üzemanyag+hidraulika tűzre egyszerre

Leclerc:
82,5% esély a lőszerrobbanásra
17,5% esély az üzeamanyag tűzre

Persze ez egy nagyon leegyszerűsítő gondolat kísérlet. Főleg, hogy a főpáncél átlövése önmagában elég durva dolog.
Viszont jó adalék a "hol van jó helyen" vitához.

***Leopárd 2 teknő elrendezés:
hcApzrhuBFh36nOzfF3L28ZoDxbC-Lm9fZfSYpU1RDRWYC4PKfXS0vRMKQLgm0BSSlCBwqF07k9oquSYgs_K9NUnyrBQoIyaoDrwgeC6dFT8GfCsckEFaTM_ia_GUplBsIC2r1iIUk2ZEg

A lánctalp fölötti üzemanyag elrendezés hasonlít a T-80 és a Challenger megoldására, ami jó a belső tüzek elkerülésére.
Viszont városi harcban tök jól fel tudod gyújtani a saját tankodat, mivel az üzemanyag páncélozása ilyenkor nevetséges mértékű. A lőhető felület meg fentről és oldalról alég nagy.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
M1-Abr-arm.jpg


Ahogy én számolnék (legyen balról jobbra):
RHA = (115mm / cos 40°) + ( ΔM · TE · 4db · (20mm / cos 65°)) + (30mm / cos 40°)

2021-10-24-22-31-25-Leo-2-AV-xlsx-Excel.jpg


TE - értéke mivel HHS lapokról van szó legyen: 1.3
ΔM - NERA lapok tömegtényező változása (orosz tankönyv görbeseregéből - 4 lap 60°: -2%): 1.02

RHA = (150mm) + ( 1.02 · 1.3 · 4 · 47.32mm) + (39.16mm) = (150mm) + ( 250.99mm) + (39.16mm) = 440mm



Most olvasgatok az amcsi harckocsi páncélok fejlődéséről egy 10ezer szavas tanulmányt.
Marha érdekes. :D



Az az érték, maximum csak a WoT vallás körében számít hivatalosnak.
De szívesen veszek linket ami tényleg hivatalos forrásra mutat. ;)



Erre a 0.7-es szorzóra viszont nagyon kíváncsi lennék, hogy miből is számoltad ki, mivel itt van a kutya elhantolva.
:)
Nem adod fel, mi?

Még mindig nem vagy képes felfogni, hogy a szovjet szakkönyv NEM NERA-t vizsgál?
Úgyhogy te csak ne mutogass másokra, hogy a WoT-ban hisznek... Te sem vagy jobb, semmivel. Sőt... Veled ellentétben, az általad olyannyira lenézett WoT játékosok többsége szerintem tudja mi az a NERA...

Jó lenne ha hoznál akár egyetlen forrást is ami bizonyítja a 440-460 mm-t. Jaaaaaaa... az nincs...

Én már korábban is írtam, rühellem ezt a matekozást. De ennek ellenére Fip7 ebben az esetben egész jó munkát végzett, képes megérteni olyan dolgokat amiket te nem. Az ő számítása tényleg elég közel van a valós értékekhez.
 
S

speziale

Guest
Csakhogy az angol dokumentum meglehetősen régi... akkoriban még nem ismerték pontosan a T-72 és a T-80 védettségét sem.

és a Leo2-t /M1-ét igen?
attól, hogy valamire még rá van írva, hogy confidental attól még nem szentírás
de megint mondom nem ez az egyetlen angol dokumentum ami orbitális hülyeséget állít

Igazából nem. A szovjet teszt nem mond ellent a TRADOC nak. Olvasd el mit írnak a szovjetek: szemből (0 fok) a torony átlőhetetlen. 30 foknál meg akár 3000m-ről is megvan.
Egy a baj ezzel a TRADOC-al. Nem tudjuk mi alapján vizsgálták. Nekem az a gyanúm, hogy valós harchoz hasonló körülményekkel, minden létező eshetőséget beleszámítva. Ebbe pedig beletartozik az is, hogy a találat nem közvetlenül szemből érkezik. Így semmi ellentmondás nincs.

és a valóság szempontjából melyik számít inkább? ;)
ez csak azért fontos mert megítélésem szerint az, hogy találat esetén 90 vagy 97%-os valószínűséggel lőnek ki az már a whatever kategória....akkor jobban megéri a találati valószínűséget csökkenteni, mondjuk a kisebb mérettel

A szovjet harckocsik mérete nem a felderíthetőség miatt volt akkora amekkora. A meghajtás miatt. A II.Vh óta végig küszködtek a megfelelő teljesítményű motorok hiánya miatt. Ezért kellett minél kissebb harckocsikat tervezni. Kis méret - kis tömeg.

ezért is...de csak mondom, hogy a t62 alig volt kisebb mint a Leopard az AMX30-nál meg szerintem konkrétan nagyobb volt...de a 60-as évekbeli lőszer/löveg szórás mellett ez bizony számított...mármint mondjuk egy M60/Leo1 méret eltérést figyelembe véve...főleg nagyobb távolságon

Felderíthetőség szempontjából sincs jelentős különbség. A II.Vh-ban is szidták a Shermant, hogy milyen magas, ennek ellenére mégsem volt ez jelentős hatással a harcok kimenetelére.

feltételezem tudod mi az a relációanalízis...na ez a tipikus igaz-igaz nincs kapcsolat esete
 
S

speziale

Guest
Amúgy a mekkora a végzetes lőszerrobbanás és vagy tűz esélye egy adott típusnál "játék" számai, abban az esetben ha a frontpáncélon átmegy a lövedék.
A tornyot 65%-ban, míg a teknőt 35 %-ban éri találat.
main-qimg-92c1f1f734eb3e570452a60f3c1e1e8e

Ezt eloszjuk bal és jobb oldalra. Így kapunk:
32.5+32.5 torony. És 17.5+17.5 teknő találati arányt.

M1 Abrams:
65% esély a lőszer robbanásra
35% esély az üzemanyag tűzre

Leopárd 2:
50% esély a lőszer robbanásra
17.5% esély az üzemanyag tűzre (érdekes az üzemanyag rendszer osztottsága***) és 32.5%-os esély a torony hidraulika tűzre.

T-72:
35% esély a lőszerrobbanásra és az üzemanyag+hidraulika tűzre egyszerre

Leclerc:
82,5% esély a lőszerrobbanásra
17,5% esély az üzeamanyag tűzre

Persze ez egy nagyon leegyszerűsítő gondolat kísérlet. Főleg, hogy a főpáncél átlövése önmagában elég durva dolog.
Viszont jó adalék a "hol van jó helyen" vitához.

***Leopárd 2 teknő elrendezés:
hcApzrhuBFh36nOzfF3L28ZoDxbC-Lm9fZfSYpU1RDRWYC4PKfXS0vRMKQLgm0BSSlCBwqF07k9oquSYgs_K9NUnyrBQoIyaoDrwgeC6dFT8GfCsckEFaTM_ia_GUplBsIC2r1iIUk2ZEg

A lánctalp fölötti üzemanyag elrendezés hasonlít a T-80 és a Challenger megoldására, ami jó a belső tüzek elkerülésére.
Viszont városi harcban tök jól fel tudod gyújtani a saját tankodat, mivel az üzemanyag páncélozása ilyenkor nevetséges mértékű. A lőhető felület meg fentről és oldalról alég nagy.

És akkor miért is a Leopard-ban van a legrosszabb helyen a lőszer??
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
S

speziale

Guest
Nézd, a fellelhető források többsége 350 mm KE-t állít, ezek egy része szerintem több, mint 20 évvel a WOT előtti.
Tettem is be erről anyagot a páncélzatokról szóló írásomba.



Erről is beszéltünk már, lapozz vissza ha gondolod. Több szakirodalomból származnak a különböző korrekciós értékek.
A tipikus értékek általában 0,7-0,8 között vannak megadva az adott korszak (HH) NERA páncéljaira.
Eleve vékony acéllemezekről beszélünk rugalmas felfüggesztésen.
Egy 30 mm-s NERA lemez ami áll 3 mm HSLA-ból, 6 mm gumiból és 21 mm HSLA-ból nem add akkora védelmet, mint egy 30 mm-s, stabilan beheggesztett HSLA lemez.

Ha egy adott lövedék (nyíl) átmérője 25 mm, akkor egy 30 fokos szögben álló 3 mm-s lemez az 6 mm-nek felel meg.
A páncélok ballisztikájában van egy jól ismert hatás, amely arról szól, hogy ha a lövedék átmérője nagyobb, mint a páncélzat vastagsága, akkor a páncélzat védelmi értéke drámaian lecsökken, a saját "elvi" védelmi értékénél sokkal jobban. Főleg nagysebsségű lövedékeknél!
A tudományos hátterét nem tudom elmagyarázni, de ez egy tény.
Ebből kifolyólag a NERA lemez relatív 6 mm-s felső rétege lényegében nem létező a nyíllövedék számára.

A gumi réteg közvetíti az erőt és ez lenne a mozgató felület. De!
Egyrészt a KE tömege sokszorosa a HEAT harci rész JET tömegének, viszont a sebessége egy nagyságrenddel kisebb! (15 km/s vs. 1.5 km/s)
E mellet az átmérője is egy nagyságreddel nagyobb a KE-nek (25 mm vs. kb. 2 mm).
Az anyaga a KE-nek meg a nyíró erőknek ellenálló nehézfém, nem pedig elfolyósodott réz/alumínium.
Remélem ebből azért ki lehet találni mi a dörgés....
Soha, senki sem mutatott még nekem klasszikus NERA által eltört KE nehézfémnyíl elemet!
Szóval a NERA nyíró mechanikai védő hatása elenyésző a KE lövedék esetén, így a gumit sem érdemes számolni.

Marad a 21 mm-s hátlap a 25 mm-s átmérőjű KE nyíl ellen.
A hátlap ha 30 fokban áll, akkor 42 mm-s reletív vastagságú. Ez minimálisan elegendő.
Ellenben a rugalmas felfüggesztés miatt ellenállás helyet könnyen kimozdulhat.
(lásd. Merkava NERA elemei nagy erejű találat esetén. Nincs áthatolás rajtuk, mert a lövedék kilöki őket az útból)
De tételezzük fel, hogy nem mozdul ki, hanem a KE-nek át kell mennie rajta. Akkor is 30 helyet egy 21 mm-s lapról beszélünk már csak.

Én csak pongyolán tudom megfogalmazni itt röviden az idegen nyelvű szakirodalom ezen tudását, de ez van.
Ott 0.7-0,8-s szorzók vannak megadva.
Pl. A T-72B-s NERA aránya 30/21 ezen a téren, ami ugye 70%....
Persze más tank NERA-ja eltérhet ettől, pl. az M1 Abrams NERA-ja a rajzon csak 20 mm-s....
A Leopárd 2 rajzon a NERA 38 mm-s... Ott az arány 38/30, vagyis 79%, vagyis még mindig a 0,7-0,8-as szorzón belül vagyunk!
(A szakirodalomban bonyolultabban jutnak el különböző leírásokban ezekhez a számokhoz, én magamnak így egyszerűsítettem le)

A nagyszilárdságú páncél acélnál is simán 1.3-as szorzót használok, miközben 1.1-1.3 között szórnak a valós értékek....
A CST esetén 0,9-el számoltam, mert a szobjet MBL-1 a minta, ami ezt hozza, miközben az amcsi és angol öntvényel 0.7-0,8-ig szórnak....

Egyszerűen csak tudomásul kellene venni, hogy ha nincs tűpontos leírásod egy adott páncélról, akkor tűpontosan sem lehet számolni!
Ezért is írtam a munkámban minden alkalommal azt, hogy a számolt értékek csak becslések....
(amik azért elég közeliek lettek a hivatalos/félhivatalos adatokhoz)

Azt meg, hogy a mai NERA-t mit tudnak csak találgatni lehet. Én simán elhiszem az 1-1,1-s értéket is RHA szorzóban, csak a HH alatt ez nagyon nem így volt....

Elmondom mi a fentivel a baj...

ha a 21+6+3 elrendezés 0,7-el szorozva ugye pont 0,21-et ad...vagyis ez azt jelentené, hogy a NERA-ban lévő többi elem védelme a levegővel egyenlő...amit azért nehezen hiszek...

de a nagyobb gondok a Leo-nál kezdődnek...ugyanis amíg a 21mm-es acéllap esetében igaz volt, hogy nagyobb a nyilak átmérője, a 30mm-esre már nem igazán. Ráadásul a 38*0,7 az 26,5mm...vagyis itt még a beépített 30mm-es acéllap vastagságát sem veszed figyelembe....
és hát miért is gond ez a 3,5mm? azért mert a 30 fokos szög miatt ez 2*3,5mm...és mivel ugye 2 NERA lapon kell a lövedéknek átmennie, ezért valójában 4szer....sőt mivel ugye van egy másik ugyanilyen NERA blokk, ez valójában már 8*3,5mm=28mm...és mivel ugye ha szemből jön a lövedék, akkor ezt a 35 fok miatt még 1,18-al meg is kell szorozni...hopp máris +33mm-nél járunk

továbbá továbbra is nagyon érdekelne az, hogy ha a NERA lap képes mozogni az miért nem növeli a védelmi értéket...józan paraszti ésszel ugyanis azt gondolnám, hogy itt ugyanarról van szó, mint az autók gyűrődési zónájánál...
 
S

speziale

Guest
Ha Hull Down bújkálnak, akkor nyilván a torony lesz a legfőbb célpont, de ha előjönnek, akkor Mire lőnek ? Az Orosz harckocsiknál miért a teknőre ment az OKR Otrazsenyija és a társai, addig a torony ERA téglázásával ráértek ?

A meglyuggatott Párduc és JSz-3-as fotói milyenek ? Azokat minimum 1 km-ről lövöldözték, nyilván nem Point Blank.

könyörgöm felejtsd már el ezt a hull down pozíciót....te raktál be ábrát találati eloszlásról....bárhol rá van írva,,hogy against hull down target? mert én nem látom...ellenben azt igen, hogy accuracy test...amit egészen biztosan nem hull down célok ellen csinálnak....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
És akkor miért is a Leopard-ban van a legrosszabb helyen a lőszer??

A frontpáncélon át érkező találat fogalmát ugye értjük?
(Eleve kevés dolog képes erre...)
Oldalról viszont sok minden, és abból a szemszögből (ide esik a találatok 24%-a) jobb az M1 vagy a T-72, mint a Leopárd 2.
(Valójában nem létezik tökéletes lőszer/üzemanyag elrendezés, ezt is tisztázzuk.)

továbbá továbbra is nagyon érdekelne az, hogy ha a NERA lap képes mozogni az miért nem növeli a védelmi értéket...józan paraszti ésszel ugyanis azt gondolnám, hogy itt ugyanarról van szó, mint az autók gyűrődési zónájánál...

Leírtam miért. Olvasd el újra.
A Gyűrődő zóna az egy fixen rögzített test az autón. Képzeld mit védene, ha rugalmas lenne a rögzítése és balesetnél gyűrődés helyet leszakadna.... Remélem így már érthető a dolog.
 
S

speziale

Guest
A frontpáncélon át érkező találat fogalmát ugye értjük?
(Eleve kevés dolog képes erre...)
Oldalról viszont sok minden, és abból a szemszögből (ide esik a találatok 24%-a) jobb az M1 vagy a T-72, mint a Leopárd 2.
(Valójában nem létezik tökéletes lőszer/üzemanyag elrendezés, ezt is tisztázzuk.)

te írtad le a következőket:

M1 Abrams:
65% esély a lőszer robbanásra
Leopárd 2:
50% esély a lőszer robbanásra
T-72:
35% esély a lőszerrobbanásra
Leclerc:
82,5% esély a lőszerrobbanásra

a matematika jelen állása szerint ezek közül nem az 50% a legnagyobb szám ezek közül

vagy most már magaddal sem értesz egyet? o_O


Leírtam miért. Olvasd el újra.
A Gyűrődő zóna az egy fixen rögzített test az autón. Képzeld mit védene, ha rugalmas lenne a rögzítése és balesetnél gyűrődés helyet leszakadna.... Remélem így már érthető a dolog.

ebből nekem csak az jön le, hogy nem tudod hogyan is működik a gyűrődési zóna...
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
és a Leo2-t /M1-ét igen?
attól, hogy valamire még rá van írva, hogy confidental attól még nem szentírás
de megint mondom nem ez az egyetlen angol dokumentum ami orbitális hülyeséget állít
Ahogy írtam, ezen nem is vitatkozom. A britek becslése valóban alacsonyabb, mint a valós értékek, de közel sem akkora baromság mint a Hpasp féle 440-460mm.

és a valóság szempontjából melyik számít inkább? ;)
ez csak azért fontos mert megítélésem szerint az, hogy találat esetén 90 vagy 97%-os valószínűséggel lőnek ki az már a whatever kategória....akkor jobban megéri a találati valószínűséget csökkenteni, mondjuk a kisebb mérettel
Igen, de szerintem ez egy átlagolt érték lehet, amibe mindenféle harci szituáció beletartozik. Védelemben nagyobb az esélye, hogy szemből érkeznek a találatok, így az erősebb páncélzat többet ér, mint a kis méret. Itt van az M60A1 egyik nagy előnye a Leopard-1-hez képest.
 
S

speziale

Guest
Igen, de szerintem ez egy átlagolt érték lehet, amibe mindenféle harci szituáció beletartozik. Védelemben nagyobb az esélye, hogy szemből érkeznek a találatok, így az erősebb páncélzat többet ér, mint a kis méret. Itt van az M60A1 egyik nagy előnye a Leopard-1-hez képest.

sok minden lehet...például az is, hogy 1973-ban már nem 3bm3-at zsákmányoltak...

azt se felejtsük el, hogy a 3bm3 lekerekített feje nagyon könnyen elcsúszhatott az M60 erősen döntött páncélján...ellenben a 3bm4 már 560 bhn erősségű acél páncéltörő sapkát kapott
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 1945

Guest
Nézd, a fellelhető források többsége 350 mm KE-t állít, ezek egy része szerintem több, mint 20 évvel a WOT előtti.
Tettem is be erről anyagot a páncélzatokról szóló írásomba.

Ok, de akkor így is hívjuk a gyereket.
Ha az általad fellelt mindenféle források állítják az egy dolog, attól az még nem hivatalos forrás.
Hivatalos forrás számomra a manuál, illetve a tervezési dokumentumok.

Erről is beszéltünk már, lapozz vissza ha gondolod. Több szakirodalomból származnak a különböző korrekciós értékek.
A tipikus értékek általában 0,7-0,8 között vannak megadva az adott korszak (HH) NERA páncéljaira.
Eleve vékony acéllemezekről beszélünk rugalmas felfüggesztésen.

Csakhogy ez az érték erősen függ a nyíl beesési szögétől, illetve a rétegek számától.
Párszor már leírtam...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Ok, de akkor így is hívjuk a gyereket.
Ha az általad fellelt mindenféle források állítják az egy dolog, attól az még nem hivatalos forrás.
Hivatalos forrás számomra a manuál, illetve a tervezési dokumentumok.



Csakhogy ez az érték erősen függ a nyíl beesési szögétől, illetve a rétegek számától.
Párszor már leírtam...
Namost hivatalos manuált,pláne gyártási dokumentációt azért kicsit is még korszerűnek minősithető rendszerben álló hk-rol azért olyan nagyon sűrűn nem osztogatnak az utcasarkon.....
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ezt csak azért gondolom értelmetlennek, mert az 5 fokos szögön lényegében minden lövedék lepattan.
Így pedig a test homlokpáncéljának a védelme valójában egy végtelen érték ;)
A 40 mm meg úgy jöhetett ki nekik, hogy:
1. Valószínűleg ez a teknő tetőpáncéljának is a vastagsága.
2. A 40 mm nagyobb, mint a tipikus nyíllövedékek átmérője (20-30 mm) így az "átmérő hatás" semmilyen sormában sem jelentkezhet.
Gyakorlatilag simán az 5 fokos szög megoldja a védelmet :D

(Most abba nem megyek bele, hogy ritkán azonos a teknő két részének a védelme. Talán a T-62-s volt az utolsó ilyen harckocsi. Sok harckocsi esetén még a toronyfront és a teknő front között sincs ilyen összefüggés)

Elvileg két féle acélt alkalmaztak a legelső M1-esnél.

High Performance Steel
Ezt elvileg valami csoda vákuumos ívkemencében gyártották, maximális vastagsága 40mm volt.
Ennek TE értéke kinetikus lőszerekkel szemben 1.6, míg kumulatív sugárral szemben 1.4.
Keménysége 500..590BHN közötti, ára a duplája a másiknak.

High Yield-120 Steel
Ez normál HSLA RHA, 350BHN keménységgel, tetszőleges vastagságban.

Szóval nem véletlen a 40mm-es vastagság, ez volt a max amit gyártani tudtak akkoriban.