M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
A válaszfal úgy van kialakítva,hogy bőven kibírja lőszer berobbanását.Ha nem így lenne nem lenne értelme ennek a kialakításnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
Valószínűleg nyitva volt a lőszertároló ajtaja a találatkor így átterjedt a tűz a küzdőtérre.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 534
45 002
113
Az mennyire valószinű, hogy az a rakéta, ami szakítja a főpáncélt, szakítsa a lőszertároló rekeszt is?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
Arra gondolsz,hogy átüti a torony homlokpáncélját utána átmegy a küzdőtéren a kumulatív sugár és még a lőszerrekesz válaszfalát is átüti?Szerintem erre a mai ATGM-ek nem agyon képesek,kifogy az "anyag"nagy része a kumulatív sugárból még a homlokpáncél átütése közben.Esetleg oldalról jövő találat esetén ha nagyon jó szögben csapódik be a rakéta.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 534
45 002
113
Amiket láttam eddig, kilőtt Abramseket csúnyán kiégni, videón, azok oldalról kapták be. Szemből kizártnak érzem én is ezt, persze, kummulatív sugárral.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 534
45 002
113
Átmelegszik a vas rendesen. A védőruhákból is csak olyanokat rendszeresítenek, amik rövid ideig védenek a szúróláng hatása ellen. Csak arra szolgálnak, hogy rövid időn belül el lehessen hagyni a kigyulladt gépet. Ami lényeges, hogy ezeknél az öltözeteknél nincs a hősugárzás ellen védő réteg.

https://www.youtube.com/watch?v=gLc-1hiquZY

Ez a ruha akkor érhet valamit, ha folyamatosan egy legalább ugyan ilyen védelmi képességű teljes arcot védő kámzsád, meg kesztyűd is van. S valóban, ez még akkor sem tűzbelépő ruha, én azt mondom, egy ilyen vékony szarral, hősugárzás elleni védelem nélkül, ha bellobban így teljes terjedelmében a küzdőtér, azt konkrétan beszopta az aki menekülni szeretne, mert minden szabad bőrfelületére lehet majd átültetni a bőrt a seggéről, ha egyáltalán túléli, azt is csak úgy tudom elképzelni, hogy valóban pár másodperc alatt kimászik, jó gyorsan
...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Egy ilyen küzdőtérben lezajlott robbanásnál ez a ruha csak statisztikai értelemben nyújt valamekkora védelmet, de abszolút értelemben aligha, hiszen a nagy túlnyomás miatt bőven leég az illető tüdeje, nyálkahártyája de még a gyomra is.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Egy ilyen küzdőtérben lezajlott robbanásnál ez a ruha csak statisztikai értelemben nyújt valamekkora védelmet, de abszolút értelemben aligha, hiszen a nagy túlnyomás miatt bőven leég az illető tüdeje, nyálkahártyája de még a gyomra is.

+1
Megelőztél.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 534
45 002
113
Ez is tény. Bár ha már nyitva van valami ami elvezeti a légnyomást, akkor egy két másodpercig jó ez szerintem, csak tényleg kiváncsi vagyok, hogy a szem, arc, kéz mennyire védett, meg ez ahogy mondtam, pár másodperc max, aztán nomex ide, nomex oda, megégsz csúfondáros módon...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Itt egy szaudi Abrams....úgy látom itt nem élte túl senki.....<blockquote>https://www.youtube.com/watch?v=mhsqzkdymLM
</blockquote>

Legalább egyvalaki biztosan túlélte. 02:02-től nagyon alaposan nézzétek a tank jobb hátsó részét. Kb másfél másodpercig látszik ott egy ember.

https://www.youtube.com/watch?v=R_RUgRtpUKc


Ez is tény. Bár ha már nyitva van valami ami elvezeti a légnyomást, akkor egy két másodpercig jó ez szerintem, csak tényleg kiváncsi vagyok, hogy a szem, arc, kéz mennyire védett, meg ez ahogy mondtam, pár másodperc max, aztán nomex ide, nomex oda, megégsz csúfondáros módon...


Na ja... De ezek a szír katonák pl. szerintem nagyon örültek volna a nomex ruhának, de sajna nekik nem hiszem, hogy volt...

http://www.liveleak.com/view?i=fb9_1444332194
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 131
113
Nem látszik a felvételen, hogy oldalt hol csapódott be, simán kaphatott belőle a küzdőtér is. A parancsnok lelépett, a vezető messze van, de a maradék két személy csak nem jött ki a konzervből, pedig ilyenkor érdemes gyorsan lelépni. Gondolom ha minden fasza lett volna, akkor a parancsnok is bent tovább issza a mojitoját ahelyett, hogy menti az életét.

Igazad van. A parancsnok lelécelt. A vezető távol van a tűztől. De a másik kettőt csak a felvétel idejéig is fél percen át durván forrósodó tepsi sütögette és a felvétel végén még elég intenzív a láng, gyulladnak az új töltetek. Aki a forrósodó tepsiből nem ugrik ki, miközben a fejétől pár 10 centire egyre-másra robbannak a töltetek (még ha egy acél válaszfal mögött is) az valószínűleg nem tud onnan kijönni. A parancsnok sem csukta be maga után után a búvónyílás fedelét. Márpedig akkor a küzdőtérbe felülről is potyogott az égő ponyva és a töltetek égő darabkái. Akik bent maradtak nem önszántukból maradtak.

A válaszfalat arra méretezték, hogy a lőszer robbanását elviselje, de nem arra, hogy a kumulatív sugarat megállítsa. Hacsak a találat nem közel párhuzamos a válaszfallal, akkor egy tisztességesebb átütő képességű sugár nem csak a lőszertároló oldalát lyukasztja ki, hanem a válaszfalat is. Az pedig látszik a robbanásból, hogy ferdén kapja a találatot a torony hátsó része.

A személyzet fele esélyesen veszteség listára került.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
laiki

Az Abrams páncélját nem arra találták ki,hogy hátulról jövő fenyegetéstől védjen így nem is lehet ezt rajta számon kérni.
Tehát ha valami hátulról csapódik be a toronyba az szépen lekukázza az egész tankot úgy ahogy van kezelőkkel együtt.
Oldalról pedig úgy tervezték meg a páncélt,hogy a ferde szögben érkező fenyegetéstől védje(itt nem egy RPG-7-re gondolok).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 369
54 991
113
Az oldal páncél szerintem még ferde szögben becsapódó ATGM ellen sem véd.
Nem is védhet, hiszen a legtöbb ATGM 7-800+ mm-s átütéssel bír. Ez frontpáncéloknál szokásos érték, nem oldalt.
A válaszfal sem érhet sokat, valószínűleg 50-100 mm vastag RHA lehet maximum.
Azért véd a lőszer berobbanása ellen, mert a tető a lőszer tároló felett gyöngített, így a robbanás ereje arra távozik.
Simán elképzelhető, hogy egy oldalról, ferde szögben érkező ATGM átlövi a harckocsi oldalát, a lőszertároló válaszfalat és eldurrantja a tárolt lőszert.
Ilyenkor a lőszertárolóban keletkező forróságból és túlnyomásból jut a küzdőtérbe is+eleve a kumulatív sugár is befűt előtte...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 131
113
laiki

Az Abrams páncélját nem arra találták ki,hogy hátulról jövő fenyegetéstől védjen így nem is lehet ezt rajta számon kérni.
Tehát ha valami hátulról csapódik be a toronyba az szépen lekukázza az egész tankot úgy ahogy van kezelőkkel együtt.
Oldalról pedig úgy tervezték meg a páncélt,hogy a ferde szögben érkező fenyegetéstől védje(itt nem egy RPG-7-re gondolok).

Nem számon kértem, hanem megállapítottam, hogy ebben a helyzetben aki bent maradt, az nem jószántából tette és esélyesen veszteség listára került. Te írtad, hogy minő biztonságban vannak a jóemberek a küzdőtérben, kint meg csak a legéppuskázás várna rájuk. Hát azért ez a felvételen látható helyzetben nagyon nem állja meg a helyét.

Igen. Hátulról minden tankot viszonylag könnyű kilőni. Oldalról sem nagy művészet. Ha az RPG-7 60-as évekbeli gránátjainál bármi komolyabbat kapnak be, akkor csak lapos szögben védik ki a találatot az oldalpáncélok. Mindegy, hogy RPG-7 korszerűsített PG-7VR gránátja, vagy RPG-28, vagy RPG-29, vagy RPG-30, vagy RPG-32 (ezeknek idáig tök ugyanaz a harci része), vagy Panzerfaust-3, vagy RPG-28, avagy Milan, vagy Metis-M/M1, vagy TOW, vagy Kornet, vagy bármi más, amit a 80-as években, vagy azt követően gyártottak. Ezek mind 750 mm és a feletti átütő képességgel rendelkeznek és tandem fejjel. Ugyan a kumulatív töltetek érzékenyek a becsapódási szögre, de annyival nagyobb a felsorolt eszközök átütő képessége, mint amit az oldalpáncél még kibír, hogy elég széles szögtartományban égetik át oldalról is a páncélt. A testet szemből is többször, több nyugati és orosz típuson ütötték már át a fenti fegyverek. Egyedül a torony elölről védet viszonylagosan. De ez esetben is a rakéta típusa válogatja, hogy átüt-e és ha igen milyen szögben.

A felvételek pedig megmutatják. hogy az Abrams is kiég és abban sem életbiztosítás egy viszonylag olcsó és "primitív" fegyver találata sem. Hogy hasznos a robbanásálló válaszfal mögötti lőszerkazetta? Igen. Nagyobb-e a túlélési esély egy M1A1/A2-esben, mint egy T-72-esben? Igen. De olyan órási nagy a különbség? Nem. Manapság már annyira elterjedtek az erősebb harci résszel szerelt rakétagránátok és páncéltörő rakéták, hogy az átütéssel járó találatok tetemes részénél (válaszfal ide- vagy oda) a kezelők egy része is megsérül, vagy meghal az Abrams esetében is.

Egyébként érdekelne, hogy a felvétel elején élve kiugró parancsnok, vagy a sértetlen vezető is mikor ül majd újra harckocsiba egy ilyen élmény után. Akit csak hajszál választott el attól, hogy megsüljön a tepsiben és örökkévalóságnak tűnő másodpercekig robbantak a közvetlen közelében a töltetek és égett konzervdoboz, mielőtt kijutott, az nem biztos hogy ennek az élménynek a megismétlésére vágyik.

A felvételen látható esetben a technika kuka. A kezelők fele elveszett. A másik fele pedig vélhetően nem túl motivált. Ez azért eléggé megsemmisítés attól függetlenül is, hogy egy ember tényleg gyorsan és sértetlenül ugrik ki.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
Szerintem kellően motivált legénységnél nincs gond.A II.vh-ban 1000x előfordult,hogy a kilőtt harckocsi legénysége újra harcba indult de rengeteg olyan eset van,hogy katonák egy egy végtag elvesztése után is harcolni akarnak és harcolnak is.

A felvételek pedig megmutatják. hogy az Abrams is kiég és abban sem életbiztosítás egy viszonylag olcsó és "primitív" fegyver találata sem. Hogy hasznos a robbanásálló válaszfal mögötti lőszerkazetta? Igen. Nagyobb-e a túlélési esély egy M1A1/A2-esben, mint egy T-72-esben? Igen. De olyan órási nagy a különbség? Nem.

Ezzel nem értek egyet(a többivel igen bár én lerendeztem egy mondattal :D ).Ha valami be jut a T-72 küzdőterébe akkor 0% esélye van a teljes személyzetnek a túlélésre.Ezzel szemben az Abramsban vagy bármelyik más hasonló elrendezésű harckocsiban nem ez a helyzet.
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
778
93
A haditechnika legutóbbi számaiban ír Végh Ferenc a grozniji csatákról. Páncélos szempontból. Elég érdekes dolgokat ír , T-72 ,T-80-as találat után a személyzet eltudta hagyni a harckocsit. Javítható volt , újra bevetették. Érdemes lenne elolvasni , abból nekem nem az jön le , hogy a muszka tank atomjaira esik szét.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 131
113
Szerintem kellően motivált legénységnél nincs gond.A II.vh-ban 1000x előfordult,hogy a kilőtt harckocsi legénysége újra harcba indult de rengeteg olyan eset van,hogy katonák egy egy végtag elvesztése után is harcolni akarnak és harcolnak is.

<blockquote>A felvételek pedig megmutatják. hogy az Abrams is kiég és abban sem életbiztosítás egy viszonylag olcsó és "primitív" fegyver találata sem. Hogy hasznos a robbanásálló válaszfal mögötti lőszerkazetta? Igen. Nagyobb-e a túlélési esély egy M1A1/A2-esben, mint egy T-72-esben? Igen. De olyan órási nagy a különbség? Nem.

Ezzel nem értek egyet(a többivel igen bár én lerendeztem egy mondattal :D ).Ha valami be jut a T-72 küzdőterébe akkor 0% esélye van a teljes személyzetnek a túlélésre.Ezzel szemben az Abramsban vagy bármelyik más hasonló elrendezésű harckocsiban nem ez a helyzet.</blockquote>

Ez simán csak nem igaz. A Szíria topicban garmadával vannak azok a videók, ahol a T-55, T-72 személyzetéből egy vagy több ember a TOW, RPG-29, Konkursz, stb,,, találat után kimászik, miközben a harckocsi végül kiég. A saját szemednek azért csak hihetnél.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 032
113
Az,hogy kijönnek-e csak a szerencsén múlik.Ha szerencséjük van nem éri találat a lőszereket a seggük alatt és ki tudnak jönni azért egy Abramsnál teljesen más minőséget képvisel ez a dolog.Biztos láttad azt a videót ahol egy ATGM a motorteret átütve robbantja be a harckocsi lőszerkészletét na ez egy Abramsnél elképzelhetetlen.

T72ammunition_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A kép jól mutatja,hogy nem tudod úgy eltalálni a T-72-t,hogy ne ütközz lőszerbe egy megfelelően nagy átütőerejű ATGM-el vagy lőszerrel azért ezt egy lapon emlegetni vagy azt írni,hogy nem óriási a különbség egy Abramsel összehasonlítva már ne haragudj de nagyon vicces!