M2 Bradley (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
Viszont ez nem válasz arra,hogy mi a bajod az LMG-vel.A géppuskát értem az szerintem sem rajba való.
Nekem az égvilágon semmi.
Azonban én el tudom fogadni a USMC döntését a az M249/IAR csere ügyében. Akkor meg kimondottan, ha támogató alegységek szintjén kompenzálni tudnak.
Most ide visszamásolom a szemantikailag helyes korábbi hozzászólásomat, és így értelmezd:
És arra értettem, hogy az US Army sima és bővített (3+8) Bradley-s rendszere, valamint a Marines 13 fős raja között. Én egyrészt nem tudtam az átalakításról, másrészt miután megnéztem, hogy mire váltanak, nyilvánvalóvá vált hogy jobb lesz. A saját fegyver tapasztalataim alapján, a géppuskát (PKM) nem szerettem, pontosan viszont tudtam lőni (AK63D, SZVD).
Nekem a Bradleybe ültetett szakaszban nem tetszik hogy:
- a rajokat, tűzcsoportokat szétkapják különböző járművekre
- ha egyben nézzük is ezeket a tűzcsoportokat akkor ezek külön alegységként működnek. 4 katona 3 speciális feladattal (teamleader, grenadier, LMG) + 1 egy általánossal (rifleman). Ha 1 fő elesik, már akkor rezeg a léc, mert onnantól a tűzcsoport összharcértéke max. a 3 speciális feladatra korlátozódik. 2 fő elvesztése viszont már drasztikus problémát jelent. Mert akkor melyik fegyverek maradjanak aktívak. Ugyebár PKM-et/LMG-t nem nagyon szokás hátrahagyni.
- ha muszájból ugyan annak a rajnak a katonáit specializáltan csoportosítom (9 főnél), úgy hogy team A (2gren, 2riffleman) team B(2 LMG, 2 riffleman) akkor ha bármelyik tűzcsoport 1-1 speciális fegyverét el is veszti, attól még az alap feladatát el tudja látni. Ez egyéni hepp, nem ragozom tovább.

Szóval, ha már akkor inkább nekem a USMC új szakasz rendszere jobban bejön, de nekem nem ez az optimális szakasz felépítés. Majd ha sok időm lesz, akkor otthonról azt is beteszem egyszer.... :rolleyes:
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Akkor félrertettük egymást.
Én ezt írtam:

És arra értettem, hogy az US Army sima és bővített (3+8) Bradley-s rendszere, és a Marines 13 fős raja között. Én egyrészt nem tudtam az átalakításról, másrészt miután megnéztem, hogy mire váltanak, nyilvánvalóvá vált hogy jobb lesz (a saját fegyver tapasztalataim alapján, a géppuskát nem szerettem, pontosan viszont tudtam lőni).
Nekem a Bradleybe ültetett szakaszban nem tetszik hogy:
- a rajokat, tűzcsoportokat szétkapják, különböző járművekre
- ha egyben nézzük is ezeket a tűzcsoportokat akkor ezek külön alegységként működnek. 4 katona 3 speciális feladattal (tl, grn, ar)+1 egy általánossal (rm). Ha 1 fő elesik, már akkor rezeg a léc, mert onnantól a tűzcsoport összharcértéke max. a 3 speciális feladatra korlátozódik. 2 fő elvesztése viszont már drasztikus problémát jelent. Mert akkor melyik fegyverek maradjanak aktívak. Ugyebár géppuskát nem nagyon szokás hátrahagyni.
- ha muszájból ugyan annak a rajnak a katonáit specializáltan csoportosítom (9 főnél), úgy hogy team A (2grn, 2rm) team B(2ar, 2rm) akkor bármelyik tűzcsoport 1-1speciális fegyverét el is veszti, attól még az alap feladatát el tudja látni. Ez egyéni hepp, nem ragozom tovább.

Szóval, ha már akkor inkább nekem a USMC új szakasz rendszere jobban bejön, de nekem nem ez az optimális szakasz felépítés. Majd ha sok időm lesz, akkor otthonról azt is beteszem egyszer.... :rolleyes:

Nézd lehet ezt szidni, de mint mondtam az amiknak fontosabb volt, hogy a raj használható maradjon. Ha jónak látták volna akár az M2 esetén mehetett volna a 6 fős deszant. Az amik is azt szeretik, hogy a rajparancsnok is kiszáll a gépből. M2A2 esetén már mehetett volna a 2, három fős fire cell+1 SL deszant, de nem. Kínában ez gyakori rajszerkezet egyébként meg a szovjetek is használták lásd BMP2.
Az amerikai 9 fős raj ami kiszáll a gépekből szerinted rugalmatlan, ezzel szemben most az a divat, hogy 6 ember száll ki az IFV-ből a SL meg bent marad mert ő a gépparancsnok is. Ha itt kiesik valaki az az igazán fájdalmas. Akkor a gépen kívül lévő rajnak nincs komolyabb ereje, mint egy ami Fire Teamnek.
Még a 8 fős deszant is valamelyest gyengébb, mert az SL ott is a gépben marad, vagy a gép elveszíti az egyik "szemét".
Azok az országok ahol élesben is volt mechanized harc valamiért jobban szeretik, ha az IFV-ben bent marad a teljes személyzet, az SL meg kiszáll a rajával együtt.
bmp1vbmp2.gif

images

A bőrnyakak rajszerkezetéhez meg annyit, hogy a században ott a Weapons Platoon, amivel jön a GPMG, SMAW, 60 mm aknavető.
Aztán ott a Weapons Company, ahol már van 81 mm aknavető, Jevelin, M2HB, MK-19 GMG is. Rendszer szinten elég jól ki van az találva.
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Nekem az égvilágon semmi.
Azonban én el tudom fogadni a USMC döntését a az M249/IAR csere ügyében. Akkor meg kimondottan, ha támogató alegységek szintjén kompenzálni tudnak.
Most ide visszamásolom a szemantikailag helyes korábbi hozzászólásomat, és így értelmezd:

Elég bárgyú dolog a raj közvetlen tűztámogatását kivenni a rajparancsnok kezéből.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Nézd lehet ezt szidni, de mint mondtam az amiknak fontosabb volt, hogy a raj használható maradjon. Ha jónak látták volna akár az M2 esetén mehetett volna a 6 fős deszant. Az amik is azt szeretik, hogy a rajparancsnok is kiszáll a gépből. M2A2 esetén már mehetett volna a 2, három fős fire cell+1 SL deszant, de nem. Kínában ez gyakori rajszerkezet egyébként meg a szovjetek is használták lásd BMP2.
Az amerikai 9 fős raj ami kiszáll a gépekből szerinted rugalmatlan, ezzel szemben most az a divat, hogy 6 ember száll ki az IFV-ből a SL meg bent marad mert ő a gépparancsnok is. Ha itt kiesik valaki az az igazán fájdalmas. Akkor a gépen kívül lévő rajnak nincs komolyabb ereje, mint egy ami Fire Teamnek.
Még a 8 fős deszant is valamelyest gyengébb, mert az SL ott is a gépben marad, vagy a gép elveszíti az egyik "szemét".
Azok az országok ahol élesben is volt mechanized harc valamiért jobban szeretik, ha az IFV-ben bent marad a teljes személyzet, az SL meg kiszáll a rajával együtt.
bmp1vbmp2.gif

images

A bőrnyakak rajszerkezetéhez meg annyit, hogy a században ott a Weapons Platoon, amivel jön a GPMG, SMAW, 60 mm aknavető.
Aztán ott a Weapons Company, ahol már van 81 mm aknavető, Jevelin, M2HB, MK-19 GMG is. Rendszer szinten elég jól ki van az találva.

A németeknél 6 fő száll ki a Pumából és a 6 főben benne van a parancsnok is.Szerintem nem nagyon van olyan hadsereg a világon ahol a rajparancsnok nem száll ki a gépből a deszanttal együtt.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
A németeknél 6 fő száll ki a Pumából és a 6 főben benne van a parancsnok is.Szerintem nem nagyon van olyan hadsereg a világon ahol a rajparancsnok nem száll ki a gépből a deszanttal együtt.
Én is a német mintában gondolkodom különben, mert a 6 fős rendszert egyszerű 3+8-as rendszerre átállítani, mint fordítva.
Különben van ilyen. Talán a kanadaiak és 'asszem az ausztrálok is így tolják.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A németeknél 6 fő száll ki a Pumából és a 6 főben benne van a parancsnok is.Szerintem nem nagyon van olyan hadsereg a világon ahol a rajparancsnok nem száll ki a gépből a deszanttal együtt.

Nekem az rémlett, hogy a Marder meg a Puma esetén is, a gépparancsnok egyben a SL is. Most már az legalább beugrott, hogy a Marderben is csak 6 fő volt a deszant és nem 8. Mint kiderült ez megint csak az én fejemben létező butaság volt. Köszi!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Nekem az rémlett, hogy a Marder meg a Puma esetén is, a gépparancsnok egyben a SL is. Most már az legalább beugrott, hogy a Marderben is csak 6 fő volt a deszant és nem 8. Mint kiderült ez megint csak az én fejemben létező butaság volt. Köszi!

A rajparancsnok parancsol a gépének akkor is ha bent ül meg akor is ha kint van.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A rajparancsnok parancsol a gépének akkor is ha bent ül meg akor is ha kint van.

Én úgy gondoltam, hogy a rajparancsnok nem száll ki a gépből a németeknél, hanem onnan irányítja a gépet meg a talpasait is. Nem tudom, hogy honnan jött ez nálam, de régóta ez volt a beidegződésem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Én úgy gondoltam, hogy a rajparancsnok nem száll ki a gépből a németeknél, hanem onnan irányítja a gépet meg a talpasait is. Nem tudom, hogy honnan jött ez nálam, de régóta ez volt a beidegződésem.

Nem lehet a deszantot a gépből irányítani.
Még a BMP-1-ből is kiszenvedte magát elölről a pk pedig az nem egy életbiztosítás.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Vagy elkerülte a figyelmem vagy egy mumkot nem ír arról,hogy alapvetően meg mindig nem fognak tudni egy rajt egy gépbe bepakolni meg egy szakaszt 4-be.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus