M270 MLRS / MARS II / MLRS-E / LRU / MLRS Improved (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Az jó, hogy összehasonlítják a kettő töltését, de még csak kategóriában és időben sem stimmel a kettő. Amikor már régen volt a Grad, akkor még elképzelés szintjén sem volt az M270. Kb. Katona lány szint.
MLRS_M270.jpg
A problema nem az, legalabbis orosz szempontbol, hogy regen volt a Grad, a manualis toltesevel es az MLRS meg elgondolas szintjen sem volt, hanem az, hogy az oroszoknal maig a Grad es a hozza hasonloan kiszolgalhato sorozatvetok vannak.... Emlekszem, meg a 80-as evekben lattam fenykepet rola egy kommunista brossuraban, mivel is fenyegeti a beketabort az a gaz NATO, de mar akkor szellemesnek tartottam a csokoteg cserevel torteno tolteset a MLRS-nek.... Igazabol azt nem ertem, hogy az oroszok miert nem rukkoltak elo valami hasonloval az elmult 40-45 evben?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
A problema nem az, legalabbis orosz szempontbol, hogy regen volt a Grad, a manualis toltesevel es az MLRS meg elgondolas szintjen sem volt, hanem az, hogy az oroszoknal maig a Grad es a hozza hasonloan kiszolgalhato sorozatvetok vannak.... Emlekszem, meg a 80-as evekben lattam fenykepet rola egy kommunista brossuraban, mivel is fenyegeti a beketabort az a gaz NATO, de mar akkor szellemesnek tartottam a csokoteg cserevel torteno tolteset a MLRS-nek.... Igazabol azt nem ertem, hogy az oroszok miert nem rukkoltak elo valami hasonloval az elmult 40-45 evben?
Mert csórók és ezekből a régi rendszerekből ezer szám örököltek a szovjet időkből - ezt az "örökséget" élik most fel Ukrajnában.
Su-57-est és Armatát sem nagyon látsz Ukrajnában, mert alig készült belőlük pár tucat az elmúlt 10 évben.
Olaszország GDP-je nagyobb mint az oroszoké, pedig van némi méretbeli különbség.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
A problema nem az, legalabbis orosz szempontbol, hogy regen volt a Grad, a manualis toltesevel es az MLRS meg elgondolas szintjen sem volt, hanem az, hogy az oroszoknal maig a Grad es a hozza hasonloan kiszolgalhato sorozatvetok vannak.... Emlekszem, meg a 80-as evekben lattam fenykepet rola egy kommunista brossuraban, mivel is fenyegeti a beketabort az a gaz NATO, de mar akkor szellemesnek tartottam a csokoteg cserevel torteno tolteset a MLRS-nek.... Igazabol azt nem ertem, hogy az oroszok miert nem rukkoltak elo valami hasonloval az elmult 40-45 evben?
Tudod, vannak tervezési elgondolások, amiket alapvetően a követelmények határoznak meg. A Szovjetunióban/Oroszországban nem feltétlenül volt prioritás a töltés félautomatikus megoldása. Ők az egyszerűség, olcsóság oldaláról közelítették meg a dolgokat, ember meg volt hozzá. Lehet olcsón is jót csinálni, meg baromi drágán is.
Visszatérve a fenti problémára. A nagy kaliberű MLRS lövedékeket eleve nem lehet csak kézzel tölteni. Nézd meg Az Uragan, Szmercs töltését.
 
K

Kopi2000

Guest
Tudod, vannak tervezési elgondolások, amiket alapvetően a követelmények határoznak meg. A Szovjetunióban/Oroszországban nem feltétlenül volt prioritás a töltés félautomatikus megoldása. Ők az egyszerűség, olcsóság oldaláról közelítették meg a dolgokat, ember meg volt hozzá. Lehet olcsón is jót csinálni, meg baromi drágán is.
Visszatérve a fenti problémára. A nagy kaliberű MLRS lövedékeket eleve nem lehet csak kézzel tölteni. Nézd meg Az Uragan, Szmercs töltését.
Nyilvan tudom, hogyan toltik azokat. Ember az az USA-ban is volt. A lenyeg, hogy a manualis toltes miatt kisebb az eszkoz tulelo kepessege azert, mert a kovetkezo toltes soran kenytelen az eszkoz huzamosabb ideig egy helyben allni.... Persze tudom, hogy az oroszok hasznalnak darut, de megis kezimu ka kell ahhoz, hogy egyesevel megtolthetok legyenek a csovek..
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 100
113
Csak szólok,hogy a 60as években mindegyik sorozatvető kézi töltésű volt,nem csak a Grad.A nyugatnémet,az olasz,a spanyol,meg a zsidó is.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Az ember csak egy tényező. A Grad-hoz hányféle lövedék létezik? Azokat hogyan lehetne gyárilag előre, mondjuk indító kontérekbe csomagolni, hányféle és mennyi konténert kellene tárolni, vásárolni, ha átalakítanák a töltési rendszert? Ár/érték arány van, főleg tömeg termékekből. Márpedig a kisebb kaliberű MLRS-k tömegtermékek. Már az összehasonlítás is nagyon sántít az adott clip-ben. Látszik, hogy nem azért csinálta, mert ért hozzá, hanem hatásvadászat miatt. Nem tudom, hogy az oroszok milyen irányban mennek el a 122 mm-es MLRS-k esetén, de szerintem nem a töltést fogják automatizálni. A lövedékek modernizálása mellett a navigációt és céladatok bevitelének digitalizálása a cél.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 100
113
Az ember csak egy tényező. A Grad-hoz hányféle lövedék létezik? Azokat hogyan lehetne gyárilag előre, mondjuk indító kontérekbe csomagolni, hányféle és mennyi konténert kellene tárolni, vásárolni, ha átalakítanák a töltési rendszert? Ár/érték arány van, főleg tömeg termékekből. Márpedig a kisebb kaliberű MLRS-k tömegtermékek. Már az összehasonlítás is nagyon sántít az adott clip-ben. Látszik, hogy nem azért csinálta, mert ért hozzá, hanem hatásvadászat miatt. Nem tudom, hogy az oroszok milyen irányban mennek el a 122 mm-es MLRS-k esetén, de szerintem nem a töltést fogják automatizálni. A lövedékek modernizálása mellett a navigációt és céladatok bevitelének digitalizálása a cél.
Vegfazis iranyitason kívül mindenfajta van az orosznak is.kazettas, gyújtó,tavaknasito,meg propiszoro is.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider
K

Kopi2000

Guest
Az ember csak egy tényező. A Grad-hoz hányféle lövedék létezik? Azokat hogyan lehetne gyárilag előre, mondjuk indító kontérekbe csomagolni, hányféle és mennyi konténert kellene tárolni, vásárolni, ha átalakítanák a töltési rendszert? Ár/érték arány van, főleg tömeg termékekből. Márpedig a kisebb kaliberű MLRS-k tömegtermékek. Már az összehasonlítás is nagyon sántít az adott clip-ben. Látszik, hogy nem azért csinálta, mert ért hozzá, hanem hatásvadászat miatt. Nem tudom, hogy az oroszok milyen irányban mennek el a 122 mm-es MLRS-k esetén, de szerintem nem a töltést fogják automatizálni. A lövedékek modernizálása mellett a navigációt és céladatok bevitelének digitalizálása a cél.
Ha az amik megcsinaltak, akkor elvileg az oroszoknak sem lehetetlen megugrani ezt a szintet. Jelentosen novekedne a harcertek, persze nem a Gradnal, mert annak a lotavolsaga alacsony...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Ha az amik megcsinaltak, akkor elvileg az oroszoknak sem lehetetlen megugrani ezt a szintet. Jelentosen novekedne a harcertek, persze nem a Gradnal, mert annak a lotavolsaga alacsony...
Az orosz nem ami, másképpen gondolkodik, mások a prioritások. Az új lövedékekkel 40 km. Az alacsony? Harcászati szintű.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Az ember csak egy tényező. A Grad-hoz hányféle lövedék létezik? Azokat hogyan lehetne gyárilag előre, mondjuk indító kontérekbe csomagolni, hányféle és mennyi konténert kellene tárolni, vásárolni, ha átalakítanák a töltési rendszert? Ár/érték arány van, főleg tömeg termékekből. Márpedig a kisebb kaliberű MLRS-k tömegtermékek. Már az összehasonlítás is nagyon sántít az adott clip-ben. Látszik, hogy nem azért csinálta, mert ért hozzá, hanem hatásvadászat miatt. Nem tudom, hogy az oroszok milyen irányban mennek el a 122 mm-es MLRS-k esetén, de szerintem nem a töltést fogják automatizálni. A lövedékek modernizálása mellett a navigációt és céladatok bevitelének digitalizálása a cél.
Az indítókonténerek nem gyárilag vannak toltve, hanem az adott feladathoz megfeleoen.
A konténeres megoldás nemcsak gyorsabb utántoltést jelent, de lehetoséget ad a multikaliberes megoldáshoz, azaz nem kel más más kaliberu rakétákhoz kulon technika személyzettel egyutt.

Létezik ilyen szerb megoldás:
https://www-armyrecognition-com.tra...tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc

New_Serbian_267_122mm_multi-caliber_launch_rocket_system_EDEX_2018_Egypt_Defense_Exhibition_925_001.jpg


Szlovák megoldás:
https://www.valka.cz/SVK-DEU-RM-70-85-Modular-122mm-227mm-raketomet-t12992

rm70-85_modular__1__100.jpg


Kínai megoldás
http://www.military-today.com/artillery/sr5.htm

sr5.jpg


... stb ...
 
K

Kopi2000

Guest
Az orosz nem ami, másképpen gondolkodik, mások a prioritások. Az új lövedékekkel 40 km. Az alacsony? Harcászati szintű.
Ahhoz kepest alacsony, hogy az amik -emlekeim szerint-csak az MLRS kategoriaju eszkozt alkalmazzak, es kis tulzassal van belole nekik annyi, mint az oroszoknak a GRAD....
 
  • Vicces
Reactions: ghostrider

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 501
18 621
113
Amúgy van eladó használt M270 akár az USA-nak is? Kevesebb pénzből mint egy új HIMARS!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 016
54 016
113
A britek újabb 3 M270-est küldenek Ukrajnába a korábbi 3 mellé. Ezzel 20 fölé emelkedhet a nyugati rakétatüzérségi rendszerek száma.


Más források szerint amióta a HIMARS-ok és M270/MARS II járművek rendszeresen pusztítják az orosz-lőszerraktárakat, az ukránok napi vesztesége a korábbi 100fő/napról 30 fő/napra csökkent.




Az utóbbi 3 napban volt vagy 2000 halottjuk.
 
  • Vicces
Reactions: mindenen kívül

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 713
113
Lockheed Martin UK offers up Ampthill site for UK M270 MLRS upgrade

LMUK had proposed to upgrade the British Army's M270 MLRS at their Ampthill site in the UK, to accelerate the modernisation of the vehicles.
Following an agreement with the US Department of Defense (DoD), the UK launched a project to upgrade its M270 MLRS in April 2021. The project includes the installation of improved armoured cabs on 44 launcher vehicles in addition to the modernisation of the automotive and launch mechanism components, scheduled to be installed at the US Army's Red River Depot in Texas and Lockheed Martin's facility in Camden, Arkansas.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
Kicsit drágább, mint az ingyenes.
OFF
Amerikai szempontból így is a legolcsóbb módja annak, hogy az oroszok annyira kivérezzenek, hogy nem próbálkozzanak esetleg máshol a NATO keleti határán például a Baltikumban, aminek a kivédése már amerikai katonák életébe is kerülne illetve fokozná egy nukleáris konfliktus esélyét.
Stratégiai szempontból minden dollárt megér az ukránok támogatása az amerikaiaknak.

Bármi is lesz a vége, az oroszok legalább egy-másfél évtizedig nem lesznek képesek számottevő támadó műveletre nyugati irányba a jelentős technikai veszteségek miatt. Addig az amerikaiak tudnak a Csendes-óceáni térségre figyelni, nem a ruszkik miatt aggódniuk. Nekik ez a lényeg.
ON