M48 / M60 Patton harckocsi (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 477
113
M60



Csak az objektivitás megtartása mellet.
Két harckocsi típust vetettek be szíriában a törökök:
1. Leopárd 2A4
2. M60 modernizáció

Az eredmény ismert, a német "csoda tank" ki lett vonva a frontszolgálatból, maradt az ős öreg M60 pimpelve....
Szóval a törökök úgy érezték a pimpelt M60 inkább egészségükre válik, mint a nyugatnémet csoda....
Pimpelve a nyugatnémet csoda lenne ott, csak hát pont a bevetése miatt csúsztak el a pimpelés lehetőségével. Ellenben kiderült nekik is, hogy kohó helyett fejlesztgetni a régi szarokat, ha a modern nem elégséges számú, kurvára megéri.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Nem értem miért lepődünk meg azon, hogy a 80-as évek csupasz technikája 0 modernizációval elvérzett olyan fegyverek ellen amik bőven arra lettek tervezve, hogy azt bármikor kiiktassa.
Erre rásegítve egy jó elbaszott harcászati alkalmazással.
Egyrészt ezen én a legkevésbé sem csodálkoztam. (Bár tudom, USA meg német gyűlölő vagyok...) :rolleyes:
Másrészt azért a Konkurs volt az ellenfél.... Az meg a 70's évek gyereke, persze nem 50 éves rakétákkal lőttek, hanem valószínűleg csak 20-30 évesekkel...
És pogány is erről beszél, meg nem mellesleg a lengyel hadsereg is, hogy a Leopárd 2A4 páncélzatban nem hozza a T-72M1(A)+ERA színvonalat.
Ebből a szempontból a török M60 is mérvadó, hiszen a török döntés az lett, hogy M60 marad, leopárd vissza.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Nyugaton miért csak az IDF aggatta rogyásig a Patton-öket ERA kazettával, az Amik és más eshetőleges Patton használók meg nem ?
Az ARMY a NERA páncélzatban látta a jövőt, az AX lett volna az M60 upgrade következő lépcsőfoka, a protó kész lett 1980-ban, csak erre pont nagyon nem volt felesleges pénz.
Elég komoly belenyúlás lett volna az öreg kohószökevénybe, kapott volna hidropneumatikus felfüggesztést, egy 1180 lovas Continental motort, automata sebességváltót, az Abrams M68A1 később az M68A1E1 lövegét, ehhez fejlesztés alatt az M900 APFSDS. A probléma az volt, hogy az új gyártású gépek ára magasabb lett volna, mint az M1 ára, az M60A3 TTS modernizáción már átesett gépek átépítése is 600 000 dollár körüli összegnek volt kalkulálva, de ezekbe az előzetesen kalkulált átépítési összegekbe szinte soha nem fértek bele. Egy M60A1 feljavítása AX szintre sanszosan 1,3 millió dollár felett lett volna a nyolcvanas évek közepén, ami egy friss-ropogós Abrams IP árának a 3/4-e.
Vs6K1bR.png

m60-super-ax-super-m60_1.jpg

Érdekességképpen ideteszem, 1983-ban, a Patton utolsó gyártási évében egy új M60A3 TTS 1 393 000 USD, egy M1 meg 1 460 000 USD, egy M60A1 RISE, M60A3 TTS szintre hozása meg 438 000 USD.
Na még egyet, inflációval korrigált 1982-es árfolyamon, az M60A2 Starship és normál harckocsivá visszaalakítása volt az addigi legdrágább amerikai harckocsi, darabonként 2 067 000 USD volt az ára, ugyanígy '82-es árfolyamon számolva egy M60A1 mindösszesen 564 000 USD.

A mindég csóró USMC csinált az M60A1 RISE PASSIVE harckocsijain egy (szerintem szépen kifejezve költséghatékony, egyébként meg igénytelen szar) ERA fejlesztést a nyolcvanas évek közepén, azt láthatta is a világ pár évvel később.
0ae206a941d3e75894c28ecd287cfd6b.jpg

06d875d3bb9c39c2068ad125d4a4f153--m-storms.jpg

m60a1_rise_era_004_of_104.jpg

m60a1_rise_era_002_of_104.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
A mindég csóró USMC csinált az M60A1 RISE PASSIVE harckocsijain egy (szerintem szépen kifejezve költséghatékony, egyébként meg igénytelen szar) ERA fejlesztést a nyolcvanas évek közepén, azt láthatta is a világ pár évvel később.
0ae206a941d3e75894c28ecd287cfd6b.jpg
Erre mondta gorkamorka , hogy jobb lett, mint a T-80BV ERA-zása :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Russian_T-80BV-1024x646.jpg


Értelem szerű, hogy a két típus eltér, így nem is érdemes összemérni, de azért mégis csak milyen elfogultnak kell ahhoz lenni, hogy ne tűnjön fel a nyílvánvaló....

Releváns összehasonlításnak Izraeli Magach 6:
1394515287_f0205060_527469648ea06.jpg

Érdemes összevetni az USMC megoldásával....
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Erre mondta gorkamorka , hogy jobb lett, mint a T-80BV ERA-zása :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Russian_T-80BV-1024x646.jpg


Értelem szerű, hogy a két típus eltér, így nem is érdemes összemérni, de azért mégis csak milyen elfogultnak kell ahhoz lenni, hogy ne tűnjön fel a nyílvánvaló....

Releváns összehasonlításnak Izraeli Magach 6:
1394515287_f0205060_527469648ea06.jpg

Érdemes összevetni az USMC megoldásával....
A linkelt képen az aknaforgató miatt nyomibbnak tűnik a kialakítás, de például ilyen egyszerű dolgokkal, mint a ködgránátvető áthelyezése, rögtön nagyon sokat lehetett volna javítani.

Évekkel ezelőtt a Roketsannak volt egy ERA csomagja a török M60-ra, szerintem eddig az messze a legigényesebben felrakott ERA a típusra.
9c1855f656de539623014b4a5c08fcb7.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 477
113
A linkelt képen az aknaforgató miatt nyomibbnak tűnik a kialakítás, de például ilyen egyszerű dolgokkal, mint a ködgránátvető áthelyezése, rögtön nagyon sokat lehetett volna javítani.

Évekkel ezelőtt a Roketsannak volt egy ERA csomagja a török M60-ra, szerintem eddig az messze a legigényesebben felrakott ERA a típusra.
9c1855f656de539623014b4a5c08fcb7.jpg
A jordán M60 Phoenix progi volt a legjobb elképzelés, szerintem.

R.11f8bb8d3d4bcc1046a60a5c33129e38

R.355f0abf0c8d69867269eebdae384203

R.b938300084f56da91982441338ba33df

Nem tudom, hogy megvalósult-e átfogóan, nem néztem utána. Majd most rákeresek.

Jep, 182 db-ot csináltak meg.
M60 Phoenix fő csata tank | Military-Today.com
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
Já, törökök erre kezdték továbbfejleszteni a T-ket, mert kell az RCWS, meg az APS rá nekik.
Itt van egy jó összefoglaló a projektről
https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/m60tm.htm

Ha jól értem a Sabra-kat tuningolják első sorban aztán elkezdték vakarni a régi m60-asokat is. Ezek nem kaptak új löveget egyelőre ha jól értem.

Amúgy az m60 favorizálása az A4 helyett szerintem arra is visszavezethető hogy a leókhoz nem kapnak alkatrészt a németektől.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
Feltételezem ha erre válaszolok, ismét az jön, hogy én off-olom szét a topikot megint a Leo-val....

Nem én hoztam a Leopárd 1-est, azt már mások előttem elkövették az M60A1 RISE Passive ERA kazettázása témájában, szóval mindegy a offolásnak

 
S

speziale

Guest
Nem én hoztam a Leopárd 1-est, azt már mások előttem elkövették az M60A1 RISE Passive ERA kazettázása témájában, szóval mindegy a offolásnak

ne keverd a szezont a fazonnal...