Magyar folyami erők / MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Égen, erről már én is írtam. Olvastad a negatívumokat is?
Pffh... mai világban mi nem drága már :D

btw az AM-al semmi bajom, kéne egy jó alapos nagyjavítás, modernizálás és
vígan elpöfögnek még. Szerencsére folyókon nem kell a legújabb paramétereknek megfelelni.
Személy szerint én még a régi AN-at is sajnálom, bár lehet azok már tényleg múzeumba valók lennének.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
Pffh... mai világban mi nem drága már :D

btw az AM-al semmi bajom, kéne egy jó alapos nagyjavítás, modernizálás és
vígan elpöfögnek még. Szerencsére folyókon nem kell a legújabb paramétereknek megfelelni.
Személy szerint én még a régi AN-at is sajnálom, bár lehet azok már tényleg múzeumba valók lennének.
Nem csak a drágaság a gond, hanem hogy állítólag megbízhatósági gondok is voltak vele...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Nem csak a drágaság a gond, hanem hogy állítólag megbízhatósági gondok is voltak vele...
Állítólag. Konkrétumot még nem találtam róluk.
Meg lehet, hogy ami a Navy sztenderdjeinek már nem fér bele, az attól
még használható. Ha full alkalmatlan lenne, akkor sokkal hamarabb leszerelték volna - szerintem.
/bár igaz, hogy a LCS projekt óta már nem igen van bizodalmam a US Navyben :d /
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
Állítólag. Konkrétumot még nem találtam róluk.
Meg lehet, hogy ami a Navy sztenderdjeinek már nem fér bele, az attól
még használható. Ha full alkalmatlan lenne, akkor sokkal hamarabb leszerelték volna - szerintem.
/bár igaz, hogy a LCS projekt óta már nem igen van bizodalmam a US Navyben :d /
Ennél? Nem volt egészen 6 évet szolgálatban a hajóosztály! :eek:
PB-MkVI-220826-DSC_3697b-770x410.jpg.webp

PB-MkVI-220826-DSC_3695b-1024x495.jpg.webp


Kizárólag 10 éves üzemeltetési szerződéssel venném át. Aztán meglátjuk, hogy mennyit kérnek az üzemeltetésért.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Háát szerintem azért a 2 nagy példád is "túllövés" az ügyben.
Mind a német, mind a svéd partmenti vizekre van kifejlesztve, ha jól látom hajó elleni rakétákkal felszerelve. (A svéd biztosan).
A fő feladatuk a part menti vizek, szigetek védelme, a háborús helyzetben támogatása, ellátása.
A folyami flotillának, amit tudnia kell (szerintem):
  • az ország méretéhez képest nagyon hosszú hajózható vízi utak biztosítása
  • a határfolyók védelmének támogatása (erre ugya az extrém kis merülésű AN-2-es egy elég jó alanya)
  • a vízi utak műtárgyainak a védelme.
  • aknamentesítés (akár régi aknák, robbanó testek folyamatos mentesítése, akár az újak felderítése)
  • a saját vízi átkelések támogatása, az ellenségének a megakadályozása.
  • katasztrófavédelem segítése
  • a különleges alakulatok mozgatása
  • szélsőséges esetben part menti települések, vagy ipari létesítmények ideiglenes, vagy folyamatos védelme.

Ezek nagy részét nem lehet gumicsónakból megoldani. De azért a Yamatót se álmodjuk a Tiszára!
OK, a Yamato tényleg túlzás, maximum a Musashi.

Különben igen, nagyjából ezek a feladatai egy folyami flotillának. Ezeket viszont nem lehet megoldani kisméretű, nyitott fedélzetű csónakokkal. Azok is fontosak, nagyon sok helyzetben használhatóak, de azok mellett nagyon fontos az naszádok. aknaszedő és -rakó hajók jelenléte is. Nem csak a Dunán, de fontos lenne a Tiszán is.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Ennél? Nem volt egészen 6 évet szolgálatban a hajóosztály! :eek:
PB-MkVI-220826-DSC_3697b-770x410.jpg.webp

PB-MkVI-220826-DSC_3695b-1024x495.jpg.webp


Kizárólag 10 éves üzemeltetési szerződéssel venném át. Aztán meglátjuk, hogy mennyit kérnek az üzemeltetésért.
Kizártnak tartom, hogy ha naaagyon tré lett volna, akkor egyáltalán átvették volna.
Egy 43éves hajónál azért csak többet tud, bárhogyan is.

Ó :( Szerintem megvásárolni kellene.
A leszerelt AM-ből meg szeretnék kérni egyet - kvázi, hogy ezt a csodálatos lehetőséget /ti. MKVI rendszeresítése/ felvetettem :D
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Szerintem nekünk nincs szükségünk komolyabb harcképességű és hatósugarú roham és járőrhajókra.Egyszerüen nincs olyan térrészünk,ami ilyet igényelne.Kis,szárazföldi vagy légi útoin könnyen szállitható,gyorsan vizre tehető rohamcsónakok kellenek csak közvetlen harcfeladatokra.Komolyabb idejű járőrfeladatokat ellátni képes naszádokra rendészeti feladatokhoz van szükségünk.
Aknamentesités,tűzszerészeti feladatokra van katonailag szükségünk.Nem csak hajózhatósági,hanem folyamátkelés biztositási szempontbol is.Katonailag a Nestinek a fontosabbak.Ugyanakkor problémásak is,méretüknél fogva.Túl nagyok,hogy szárazföldi úton gyorsan és könnyen mozgathatóak legyenek.
A kolumbiai PAF-III folyami hajók igen ügyes szerkezetek.Moduláris kialakitásuk miatt jol lehetne alkalmazni mind katonai,mind katasztrófaelháritási célokra.
https://honvedelem.hu/images/media/5f58c281af6c6152881709.pdf
Egy rövid ismertető róluk a 26. oldaltol.Elméletileg cserélhető modulfelszereléssel aknaszedés/tűzszerészeti feladatoktol logisztikai,bázishajó,katasztrófaelháritási feladatokra alkalmas.De nagyok.Igen problémas lenne mondjuk a Dunárol átvinni a Tiszára.
Van még azonban egy aknamentesitési módszer,ami gyors,könnyen mozgatható,de drága-a légi aknamentesités.Már a II.vh-ban használták.
656_rd.jpg

Mágneses aknák ellen használták,van róla magyarul is irás,aki akarja,kikeresi.
Modern utódai meg vannak,az US Navy erősen fejleszti őket
https://airbase.blog.hu/2011/10/21/forgoszarnyas_aknasznaszad
MH-60S-with-AQS-20.jpg

Tengeri felhasználásra van helikopter hordozású modern rendszer,az AQS24..MH60 elbirja,vagyis a H225 is elbirja.Hogy aztán mennyire adaptálható folyami körülmények közé,azt ki kell próbálni előbb.N-G reklám szerint alkalmas "barna vizi" aknamentesitésre,amibe beletartozik a folyami aknamentesités is.
Nestinek viszont vannak,szerbeknek modernizációs programjuk is van hozzá.Nekünk lehetőségünk van azt nyugati technológiával jobban kiegésziteni (maga a Nestin osztály különben francia liszensz).
A légi aknamentesítés egyik nagy hátránya, hogy csak a felrobbantom a szarba elvet ismeri. Ez ok a tengeren, de azért Budapest közepén egy híd lábánál erőst elgondolkodnék ezen a verzión.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 039
113
A gond az, hogy nem csak aknamentesítés a fő feladatuk, hanem hogy nekik kell kezelni a vízbe hullott korábbi légibombákat is
Aknamentesités/tűzszerész feladatok,igy irtam.
Akár ezek maradnak hosszú távon, akár egy hasonló méretű típusra lesznek lecserélve, fontos lehet, hogy rendes légvédelmi képességet is kaphassanak.
Szerb modernizációban a Nestinek kaptak egy négyes Igla inditót,és a farrészen lecserélték a két külön egycsövöt egy 4 csöves gá toronyra.Ezek a tornyok kicserélhetők modern gá tornyokra is.Igla állvány meg egy univerzálisabb tipusra.
Szerintem kézenfekvő nekünk a Nestinek korszerűsitése.CB90 számunkra szerintem felesleges.Nagyon jó kis naszádok,oroszok le is másolták (Raptor naszádok).De nekünk nem olyanok a körülményeink,hogy szükségünk lenne rájuk.Rendészeti feladatokra rendészeti motoros kell,nem egy parti deszantnaszád.
Gyorsan és könnyen szállitható kis rohamcsónakok kellenek csak nekünk deszanttámogatásra.A CB90 feladatait nálunk egy úszóképes harcjármű sokkal jobban el tudja látni.Patria XP kell nekünk folyamátkelésre,nem egy rohamnaszád.
Amit még meg lehetne fontolni,az a PAF,bázishajónak.Bár azt is meglehet oldani olcsóbb módon is.
A légi aknamentesítés egyik nagy hátránya, hogy csak a felrobbantom a szarba elvet ismeri. Ez ok a tengeren, de azért Budapest közepén egy híd lábánál erőst elgondolkodnék ezen a verzión.
Bp közepén egy hid lábánál tüzszerészeti módszereket kell használni.
Sea Dragon különben tartalmaz teljesen hagyományos mechanikus tralt is,a régi tipusú érintőszarvas horgonyzott aknák ellen.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Aknamentesités/tűzszerész feladatok,igy irtam.

Szerb modernizációban a Nestinek kaptak egy négyes Igla inditót,és a farrészen lecserélték a két külön egycsövöt egy 4 csöves gá toronyra.Ezek a tornyok kicserélhetők modern gá tornyokra is.Igla állvány meg egy univerzálisabb tipusra.
Szerintem kézenfekvő nekünk a Nestinek korszerűsitése.CB90 számunkra szerintem felesleges.Nagyon jó kis naszádok,oroszok le is másolták (Raptor naszádok).De nekünk nem olyanok a körülményeink,hogy szükségünk lenne rájuk.Rendészeti feladatokra rendészeti motoros kell,nem egy parti deszantnaszád.
Gyorsan és könnyen szállitható kis rohamcsónakok kellenek csak nekünk deszanttámogatásra.A CB90 feladatait nálunk egy úszóképes harcjármű sokkal jobban el tudja látni.Patria XP kell nekünk folyamátkelésre,nem egy rohamnaszád.
Amit még meg lehetne fontolni,az a PAF,bázishajónak.Bár azt is meglehet oldani olcsóbb módon is.

Bp közepén egy hid lábánál tüzszerészeti módszereket kell használni.
Sea Dragon különben tartalmaz teljesen hagyományos mechanikus tralt is,a régi tipusú érintőszarvas horgonyzott aknák ellen.
A legi aknamentesites nem hasznalhato folyoink es tavaink tulnyomo tobbsegen, a Dunan is csak korlatozva. Szoval minek vegyunk egy draga am de hasznalhatatlan es felesleges technikat? Nem kell feltalalni a langyosvizet, ha mar van kialakult technologies.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 039
113
A legi aknamentesites nem hasznalhato folyoink es tavaink tulnyomo tobbsegen, a Dunan is csak korlatozva. Szoval minek vegyunk egy draga am de hasznalhatatlan es felesleges technikat? Nem kell feltalalni a langyosvizet, ha mar van kialakult technologies.
Ez egy jó kérdés.Gyártó promója szerint a rendszer alkalmas "barna vizi" aknamentesitésre.Ez az amcsi szlengben a parti és belvizeket jelenti,és minden nagyságrendre vonatkozik,mi még alkamas vizi közlekedésre-még ha a közlekedő eszköz csak egy kenu is,mert nagyobb nem fér el.
A mi esetünkben nem igazán kell hagyományos vizi aknákkal számolni.Számunkra az olyan szárazföldi aknák érdekesek,amik viz alatt is működőképesek,illetve a légi telepitésű aknák,aknabombák.Ezek pedig olyan helyeken is telepithetők,ahova a Nestinek nem jutnak el,illetve már nem is működőképesek.Pl valamelyik Körös egy gázlóját/átkelőhelyét aknásitják valamelyen távaknásitó módszerrel.No,oda hogy kerülnek a Nestinek,és hogyan tudnának mentesiteni?Sehogy.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ennél? Nem volt egészen 6 évet szolgálatban a hajóosztály! :eek:
PB-MkVI-220826-DSC_3697b-770x410.jpg.webp

PB-MkVI-220826-DSC_3695b-1024x495.jpg.webp


Kizárólag 10 éves üzemeltetési szerződéssel venném át. Aztán meglátjuk, hogy mennyit kérnek az üzemeltetésért.
meg kell kérdezni a bennfenteseinket az ohio i nemzeti gárda magyarjait. De azelőtt mielőtt érdeklődni kezdenénk. ennyi
Én összekötném a cb 90 eseikkel. Mondjuk 12 hajó az marha sok lenne, de ha ingyen adják akkor könnyítsünk az amikon.
Mondjuk érdekes, hogy az ukránoknak nem ezeket a használtakat adták oda, hanem újakat rendeltek azért ez nagyon elgondolkodtató.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 039
113
meg kell kérdezni a bennfenteseinket az ohio i nemzeti gárda magyarjait. De azelőtt mielőtt érdeklődni kezdenénk. ennyi
Én összekötném a cb 90 eseikkel. Mondjuk 12 hajó az marha sok lenne, de ha ingyen adják akkor könnyítsünk az amikon.
Mondjuk érdekes, hogy az ukránoknak nem ezeket a használtakat adták oda, hanem újakat rendeltek azért ez nagyon elgondolkodtató.
Majd ha lesz tengerpartunk,meg Parti Örségünk,akkor kellenek ilyen hajócskák-de addig nem.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Majd ha lesz tengerpartunk,meg Parti Örségünk,akkor kellenek ilyen hajócskák-de addig nem.
nem nagyobbak mint a nestinek egyáltalán! Nem ez a kérdés velük, hanem a miért vonták ki őket? Amúgy a cb 90 esek szerintem is tökéletes választás, mindenre jó jóval olcsóbb plattform. De a lényeg P. gondolat sora, csak ezen elmélkedünk teoretikusan vajon miért vonták oly gyorsan ki ezeket!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
nem nagyobbak mint a nestinek egyáltalán! Nem ez a kérdés velük, hanem a miért vonták ki őket? Amúgy a cb 90 esek szerintem is tökéletes választás, mindenre jó jóval olcsóbb plattform. De a lényeg P. gondolat sora, csak ezen elmélkedünk teoretikusan vajon miért vonták oly gyorsan ki ezeket!
Ha én vagyok a P., akkor ne szégyellősködj! Nyugodtan írd ki, hogy Pöcs! :)
Ha sértegetni akarnának vele, azon is csak röhögök! :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Giskard

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
meg kell kérdezni a bennfenteseinket az ohio i nemzeti gárda magyarjait. De azelőtt mielőtt érdeklődni kezdenénk. ennyi
Én összekötném a cb 90 eseikkel. Mondjuk 12 hajó az marha sok lenne, de ha ingyen adják akkor könnyítsünk az amikon.
Mondjuk érdekes, hogy az ukránoknak nem ezeket a használtakat adták oda, hanem újakat rendeltek azért ez nagyon elgondolkodtató.
Ott azért vedd számításba, hogy irtózatosan túl volt árazva az ő szerződésük. Valami 15M-ra jött ki az eredeti szerződés alapján a darabár.
Hogy mi volt a motívum? Megint a hazai ipar támogatása (ahogy az LCS hajók további átvétele is csak erről szól). Meg egy igen komoly védelmi pénz kifizetése is egyben...
Alapvetően az MK VI hajók tényleg nagyon is a Nestin kategóriájában lennének. Szóval hozzájuk hasonlóan support és parancsnoki feladataik lehetnének. Szóval amennyi most a Nestinből van (3) annál nem kellene több.
Ugye a Nestinekből van még 3 kivont darab, de egyszerűen nem volt értelme velük foglalkozni...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Ott a Duna túlpartja ahová menned kell nagy nyílt szakaszon erős sodrással, a Duna elég cinkes folyó, ha a parttól 10 méterre beleesel könnyen meghalsz. Szemben meg a túlparton ellenséges erők vannak, a partra csak a gyalogságuk tud közvetlenül a parton lenni de az esélye, hogy 3km hosszan a part mentén észrevesznek 75% viszont nem látsz távcsővel sem semmit.
Mi a francért fulladnál bele 10 méterre a parttól?
Haverok részegen Budapesten átuszták oda vissza a BME-nél, a Margitszigetnél és még élnek.
Én végigevezetm kétszer Rajkától Bajáig kenuval, kb mindenhol simán ugrottam bele ha melegem volt. (kivéve hidak környéke és a sarkantyúk), ha tudsz úszni és nincsen betonba öntve a lábad jellemzően nem fulladsz bele. Nyilván nem a zöldárról beszélek, se senki nem fog olyankor erőszakos átkeléssel próbálkozni a Dunán... egyáltalán, ott sem ahol kurva nagy a sodrása.
Valamint ha az ellen már a Dunánál van akkor baszhatjuk..
Kell pár aknamentesítő (pipa, megvan) meg három géppuskás terrorista-migráns-erőszakos csempész kergető nagyobb motor csónak, meg gumicsónakok. A többire ott a helikopter meg a pontonhíd.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Mi a francért fulladnál bele 10 méterre a parttól?
Haverok részegen Budapesten átuszták oda vissza a BME-nél, a Margitszigetnél és még élnek.
Én végigevezetm kétszer Rajkától Bajáig kenuval, kb mindenhol simán ugrottam bele ha melegem volt. (kivéve hidak környéke és a sarkantyúk), ha tudsz úszni és nincsen betonba öntve a lábad jellemzően nem fulladsz bele. Nyilván nem a zöldárról beszélek, se senki nem fog olyankor erőszakos átkeléssel próbálkozni a Dunán... egyáltalán, ott sem ahol kurva nagy a sodrása.
Valamint ha az ellen már a Dunánál van akkor baszhatjuk..
Kell pár aknamentesítő (pipa, megvan) meg három géppuskás terrorista-migráns-erőszakos csempész kergető nagyobb motor csónak, meg gumicsónakok. A többire ott a helikopter meg a pontonhíd.
Hááát. Viszonylag sok vizet volt szerencsém megismerni, de ilyen folyóvízben nyugodt lelkiismerettel nem uszikáznék.
És ezt szerintem nem is nagyon bölcs dolog propagálni.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Giskard

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Inkább hídrendszereket vennék csillió dolláros motorcsónakok helyett. Szerintem több értelme van mint egy 'hadiipari' motorcsónaknak, vagy 'hadiipari' hajónak, ami sokkal katonásabban úszik ám a vizen a sokkal katonásabb motorjával a sokkal katonásabb törzsre szerelve, mer' az ám mind mind annyira katonai, hogy kibaszott millió dollár egy kurva motorcsónak. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ott azért vedd számításba, hogy irtózatosan túl volt árazva az ő szerződésük. Valami 15M-ra jött ki az eredeti szerződés alapján a darabár.
Hogy mi volt a motívum? Megint a hazai ipar támogatása (ahogy az LCS hajók további átvétele is csak erről szól). Meg egy igen komoly védelmi pénz kifizetése is egyben...
Alapvetően az MK VI hajók tényleg nagyon is a Nestin kategóriájában lennének. Szóval hozzájuk hasonlóan support és parancsnoki feladataik lehetnének. Szóval amennyi most a Nestinből van (3) annál nem kellene több.
Ugye a Nestinekből van még 3 kivont darab, de egyszerűen nem volt értelme velük foglalkozni...
Igen én is erre gondoltam, tökéletes parancsnoki hajó lenne a folyamőrségnek is meg a különlegeseknek is. úgyhogy a 4db elférne. De amíg nem derül ki mik a problémák addig ingyen se. De a cb 90 eseket összeköthetnénk a gripenekkel. A svédeknek nincsen ilyen nestin kaliberű hajója? Van valami sk.. olvastan valahol csak magas az árboca.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Inkább hídrendszereket vennék csillió dolláros motorcsónakok helyett. Szerintem több értelme van mint egy 'hadiipari' motorcsónaknak, vagy 'hadiipari' hajónak, ami sokkal katonásabban úszik ám a vizen a sokkal katonásabb motorjával a sokkal katonásabb törzsre szerelve, mer' az ám mind mind annyira katonai, hogy kibaszott millió dollár egy kurva motorcsónak. :D
Nem ugyan az és mindkettő elfér. Az eda ban nincsen ilyen ? Ha van nem értem miért nem nyomultunk már rá. Annyira nem értem, hogy Maróthék semmit se találtak a garázsvásáron gombokért? Ez azért nagy hiba volt!