Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 626
113
1958-as dísszemle:

01.jpg

Fortepan / Kotnyek Antal

02.jpg

03.jpg

Fortepan / Berkó Pál
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Az RPG-7 PG-7V gránátja nem 40mm-es hanem 85mm és 260mm a páncélátütése.A 40mm az az indító cső átmérője.

Na az az RPG-7, gránátvető. :) Mikor is Szombathelyen az 1. löv. zlj. legénységi épületében, estefelé, Bodor ftörm. megjelent. Vállán, egy töltött RPG-7. Végig járta századának szintjén a körleteket és az újoncokkal a következőt közölte. Amit látnak, ami a vállán van az a kisöccse. Akit nem látnak, az a bátyja, aki épp vaddisznó a Bakonyban. Ő pedig a Bodor ftörm. :) Ennyi volt a bemutatkozása az újaknak. A többit az olvasó fantáziájára bízom. ( Az RPG-ben gyakorló gránát volt persze. ) Egyébként Szombathelyen Bodor, Árkosival volt a lövész rajparancsnoki szakkiképző században kiképző. Szétszedték őket, mert egyik akciójuk végén, egy katona maradandó sérülést szenvedett. Árkosi is brutál volt, mint hírhedt emberevő, de a kettő már együtt közvetlen életveszély. :)
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Beraknám ide, a szombathelyi dandár, előtte ezred, szolgálatvezénylését. Kis adalék, azoknak, akiket érdekel a téma. Hogy is állt fel egy 4000 fős dandár napi szolgálata, hogy adták ki az őrséget, konyhát, telephelyet, stb. Az akkori 2 gépesített lövész zlj törzsfőnöke írta ezt a folyamatot le a Savaria dandár facebook oldalán. Változtatás nélkül bemásolom. A törzsfőnök Varga Tibor szds. úr volt akkor, mikor én ott voltam, nagyon kedveltem, igazi profi katona volt.

"Na megpróbálom elmondani röviden. Az ezred hadművelete volt a felelős a szolgálatok kiosztására. Én szerény személyem volt a hadműveleten aki a szolgálat vezénylést készítette, alegységre lebontva. A nevesítés a zászlóalj tőrzsfőnökök és önálló századoknál a fegyvernemi főnökök vagy helyettesei csinálták. Az elv az volt, hogy a hónap napjaiból az utalt alakulatok - létszámuk fügvényében- havi két alkalommal adhattak komplett szolgálatot. /azért adtak komplett szolgálatot, hogy ha csak őrséget adtak volna akkor a maradékkal úgyse lehet kiképzést csinálni/ Igy az utaltak letudták a havi két szolgálatukat a többi az ezredé lett. A tervezés úgy folyt /Hutás Péter őrnagytól tanultam el/, hogy elővettem az ezred éves kiképzési tervét és megnéztem rajta az adott havi kiképzéseket. El volt osztva, hogy mely alegység milyen szolgálatot adhat, a zászlóaljak mindent a kisebb századok az őrség kivételével bármit vagy mint a felderítő szd. akár egy külső őrséget. Ez le volt írva egy okmányban. Ebbe volt elosztva az is, hogy névszerint az állományunkból ki milyen szolgálatot adhat. Bilux, Árkosi így volt mindíg kapuügyeletes. Szolgvezek, raktárosok konyha ügyeletest, lőszeresek kűlső őr pk-t, technikusok mindíg telephely ügyeletest, eű.-sök gyengélkedő ügyeletest adtak. Meg volt adva, hogy az utaltak akkor adjanak szolgálatot ha az ezrednek ezred szintű feladata van. Nem vezényelhető szolgálatba az alegység lövészet, harcászat /z. szintű/ előtt három utána két nappal. Ezek alapján kijött, hogy a zászlóaljak hány napot adnak ki ha az utaltakat levonom. Az alegységeknek kiadott havi kiképzési tervnen egy oldal volt a havi szolgálat kivatés az alegységre. Azt ők nevesítették és leosztották az alegységeikre, majd a kik. terv jóváhagyatásakor leadták a szolgálatvezénylészt a hdm-re név és alegység szerint /ekkor még módosítható volt indokolt esetben/ Aztán elkészűlt az ezred szolgálat vezénylés, TÖF álltal, e. pk. által aláírva, lepecsételve. Ebből aztán két nappal előre a napi parancsba mindíg be lett írva az adott napi 24 órás szolgálat nevesítve, alegységre, létszámra kifejtve. A konyhamunka is itt jelent meg. A szolgálatok sorállományú része nevesítve a század szolgálatvezénylésben és a század parancsban jelent meg. /ami nagyban függött a század írnokkal való haverságtól/ Ha szolgálat megjelent parancsban akkor csak a TÖF engedélyével e. parancsban lehetett módosítani. Remélem kielégitő választ adtam."
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and enzo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Akit érdekel a Néphadsereg, vagy annak történetéből egykori érdekesebb epizódok, azoknak ajánlanám, a facebookon a "savaria laktanya egykori lakói" oldalt. Nyílván más alaklatnak is megvan ez, de én ott voltam katona, tehát ezt ajánlom. :) Kis ízelítő, Szabó Tibor egykori tüzértiszt visszaemlékezéséből.....

"Az önjáró tüzérosztály (és egy kicsit az ezredtüzérség) története 1982. I. félév: A „Duna-82” gyakorlatot az 5. hadsereg és a szovjet Déli Hadseregcsoport törzsei közösen vezették le. A gyakorlatot a kijelölt csapatok június 21–26. között, egy időben három gyakorlótéren hajtották végre. A gyakorlaton csehszlovák, szovjet és magyar egységek vettek részt. A magyar fél a gyakorlatot alapvetően a 11. harckocsi hadosztály három ezredére (15. gépesített lövészezred, 25. harckocsiezred, 22. tüzérezred) és a kijelölt, hadsereg közvetlen egységekre és alegységekre alapozta. A 15. gépesített lövészezred a gyakorlaton mozgósított állománnyal (kivéve az önjáró osztály 3. önjáró ütegét) vett részt. Az ezred gépesített lövészzászlóaljai 1-1 harckocsi századdal megerősítve, egy időben három különböző helyszínen tevékenykedtek. A 2. gépesített lövészzászlóalj, megerősítve az ezred önjáró tüzérosztályával és a vegyes páncéltörő üteggel, az újdörögdi gyakorlótéren a határátlépés feladatait, az ellenség műszaki akadályrendszerének és aknamezőinek leküzdését (rohamosztag zászlóalj - ROG zlj.), az ellenség peremvonalába történő betörést hajtotta végre. A tartalékos állománnyal feltöltött 3. gépesített lövészzászlóalj a „0” ponti gyakorlótéren, a siker kifejlesztése érdekében az ezred II. lépcsőjének harcbevetését gyakorolta be. Az 1. gépesített lövészzászlóalj Ercsi térségében, szovjet és csehszlovák egységekkel együttműködve erőszakos folyóátkelést hajtott végre. Az önjáró osztály az újdörögdi gyakorlótéren két csoportban tevékenykedett. Az 1. önjáró üteg és a 2. önjáró üteg 1. tűzszakasza 7 megosztott irányzású tűzfeladatot lőtt. A 2. önjáró üteg 3 db lövegét beosztották a rohamosztag századok tűztámogató csoportjába, ahol az erődök közvetlen irányzással történő leküzdését gyakorolták. A vegyes páncéltörő üteg 1. harcigép szakasza a zászlóalj harcát támogatta, a 2. harcigép szakasz a rohamosztag századok fedező-támogató csoportjában tevékenykedett. A 2. glz. aknavető ütege a gyakorlat felkészülési szakaszában végrehajtotta a rendszerbeállító éleslövészetet. A gyakorlatot követő miniszteri szemlén, és a „Duna-82” gyakorlaton végzett átlagon felüli munkájukért az önjáró osztály hivatásos állományából 10 fő, a sorállományból 6 fő részesült jutalomban, illetve dicséretben. Az ezred parancsnoka 8 fő sorkatonát dicséretként egy rendfokozattal előléptetett. A képen a rohamosztag század fedező-támogató csoportjába (közvetlen irányzású tűzcsoport) beosztott önjáró löveg a műszaki akadályrendszeren nyitott átjárón halad át."

Kis magyarázatként... a 15 lövész ezred, akkor a szombathelyi alakulat volt. Az elbeszélésből kitűnik, képes volt önállóan, egy gyakorlaton, 3 megerősített lövész zlj és a tüzér o. 2 ütegének egyidejű alkalmazására. Ugye többször téma volt már itt, az egykori Néphadsereg, mikor mennyire lett volna harcképes.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
...
Kis magyarázatként... a 15 lövész ezred, akkor a szombathelyi alakulat volt. Az elbeszélésből kitűnik, képes volt önállóan, egy gyakorlaton, 3 megerősített lövész zlj és a tüzér o. 2 ütegének egyidejű alkalmazására. Ugye többször téma volt már itt, az egykori Néphadsereg, mikor mennyire lett volna harcképes.

Lord Owen mesélte, hogy '68 nyarának egyik estéjén államtitkárként olvasgatta a NATO felderítő jelentését, amiben az állt, hogy a VSz csapatok békeidős tevékenységet folytatnak, a közeljövőben támadás nem várható...
... másnap reggelre Csehszlovákiát lerohanták.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
A Magyar Néphadseregben is rendszeresítésre került az egykor a VSz országaiban általánosan elterjedt és a világ számos fegyveres konfliktusában is megjelenő LPO-50 lángszóró. A korabeli hadgyakorlatokon is feltűnt, néhány filmfelvételen is látható a működtetése.

Kínában és Romániában (Brassóban) is gyártották, a lengyelek egy ideig a VSz felbomlása után is rendszerben tartották, légideszant egységeik tűzerejét növelték vele.

lpo50a1.jpg


Élőben látta valaki az eszközt? Van bárkinek ezzel a fegyverrel, illetve hazai alkalmazásával kapcsolatban bármilyen infója?

(Mikor került nálunk rendszeresítésre, milyen darabszámban, milyen alakulatoknál, mikor vonták ki, stb...)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A Magyar Néphadseregben is rendszeresítésre került az egykor a VSz országaiban általánosan elterjedt és a világ számos fegyveres konfliktusában is megjelenő LPO-50 lángszóró. A korabeli hadgyakorlatokon is feltűnt, néhány filmfelvételen is látható a működtetése.

Kínában és Romániában (Brassóban) is gyártották, a lengyelek egy ideig a VSz felbomlása után is rendszerben tartották, légideszant egységeik tűzerejét növelték vele.

lpo50a1.jpg


Élőben látta valaki az eszközt? Van bárkinek ezzel a fegyverrel, illetve hazai alkalmazásával kapcsolatban bármilyen infója?

(Mikor került nálunk rendszeresítésre, milyen darabszámban, milyen alakulatoknál, mikor vonták ki, stb...)

Szovjet tervezésű, de román gyártású lángszóró. A 93. Vegyivédelmi Ezred lángszórós zászlóaljában és az 5. Deszant Rohamzászlóaljnál volt szervezetszerűen (az eszközei a 93. Vegyivédelmi Ezrednél voltak békében) rendszeresítve. Kiképzés is egyedül a lángszórós zászlóaljnál folyt a könnyű lángszóróra. Az MN összes eszköze a kiskőrösi 93. Vegyivédelmi Ezrednél volt koncentráltan raktározva. Csak „HVHKSZ” esetén lett volna a szárazföldi
csapatok kijelölt alakulatainak átadva. A kiskőrösi ezrednél 220 db volt a szárazföldi csapatoknak tárolva, ennyi volt az MN-ben összesen rendszeresített LPO–50 könnyű gyalogsági lángszóró.*


*Rubin Feladat című könyvből.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
A Magyar Néphadseregben is rendszeresítésre került az egykor a VSz országaiban általánosan elterjedt és a világ számos fegyveres konfliktusában is megjelenő LPO-50 lángszóró. A korabeli hadgyakorlatokon is feltűnt, néhány filmfelvételen is látható a működtetése.

Kínában és Romániában (Brassóban) is gyártották, a lengyelek egy ideig a VSz felbomlása után is rendszerben tartották, légideszant egységeik tűzerejét növelték vele.

lpo50a1.jpg


Élőben látta valaki az eszközt? Van bárkinek ezzel a fegyverrel, illetve hazai alkalmazásával kapcsolatban bármilyen infója?

(Mikor került nálunk rendszeresítésre, milyen darabszámban, milyen alakulatoknál, mikor vonták ki, stb...)

A Bazalt 87 gyakorlaton láttam lángszórós katonákat, ha jól emlékszem a zalaegerszegi dandárhoz tartozó alegységekben. Illetve a youtube oldalon van fent egy videó helységharc gyakorlatról, ahol szombathelyi dandár lövészei alkalmaznak lángszórót a romvárosban.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and ZeiG

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Egy fotó vízi átkelésről. Más topicban sokszor téma a gyalogsági harcjárművek esetén az úszóképesség. Kissé színesítve a dolgot, itt egy régi kép, a szombathelyi dandár tüzér osztályának vízi vezetéséről. A fotót a facebookról loptam, a "Savaria laktanya régi lakói" oldalról.

 

obsitos szkv

New Member
2021. január 15.
11
12
3

Hpasp!​

Megint kérdezek!
Ha már luna... témában írtad, hogy rendszeresítve voltak hozzá 3R10, 3R9, 3R11 fejek.
A 3R9 hagyományos repesz, az 3R10 3-10-20 kt nuki. Mi volt a 3R11?

THX!
 

obsitos szkv

New Member
2021. január 15.
11
12
3
Hol írtam 9R11 fejről????
:eek:
Sehol! :)

"Egy osztály létszáma összesen 131 fő volt amelynek 36%-a. több mint harmada hivatásos katona volt.
Az osztályok alapvető harctechnikai közei a 2K6-os harcászati rakétakomplexumok voltak. A komplexum elemei a követ
kezők voltak:
a különböző tipusu és rendeltetésű harci fejjel szerelt rakéták (3R10, 3R9, 3R11);"

Te a 3R11 fejről írtál. Én meg arról kérdeztem.
Saját kutatásom szerint ez a Lengyel néphadseregben 3R111 néven futott és a 3R10 rakétának megfelelő tömegméretű jellemzőkkel rendelkező volt gyakorló lövészethez. Valószínűsítem...