Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Nehezebb helyzetben vagyunk a honfoglaló magyarság lélekszámának meghatározásakor. A 10. századi ismert temetkezések között ugyanis nem csak a beköltözők, hanem a helyiek sírjaival is számolnunk kell, utóbbiak különválasztása viszont nehézségekbe ütközik. Ha viszont meg tudnánk határozni a 9 – 10. század fordulóján ténylegesen beköltözöttek sírjait, akkor megismerhetnénk a beköltözöttek számát is. Nos, a magyar régészetben kísérlet történt a legrégibb honfoglaló magyar emlékanyag, az ún. I. generáció meghatározására. Mesterházi Károly adati alapján 417 azoknak a síroknak a száma, amelyek olyan temetőből kerültek elő, amelyben ún. I. generációs anyag van73. Ez a szám azonban nem problémamentes (több esetben nem ismerjük a pontos sírszámot egy-egy temetőben), mint ahogy nem problémamentes az ún. I. generációs anyag meghatározása sem74. Ezért ezeket a temetőket kereken 400 sírral számoljuk (még így is a ténylegesnél többet veszünk). Ugyanakkor ezeknek a temetőknek mintegy 2/3-a három generációs, azaz, ezeknél maximum az 1/3-ot számíthatjuk az I. generáció sírjai közé. Ezekkel a korrekciókkal 222 olyan sírunk van, amelyet a beköltözőkhöz kapcsolhatunk (ez a ténylegesnél magasabb szám lesz). A honfoglaló magyaroknál 33 év generációtávolsággal számolhatunk75, tehát ez a 222 sír 33 évre oszlik 30‰-es halálozás mellett. Ha 0,26%-os feltártsági mutatóval számolunk, akkor a honfoglaló magyarok lélekszámát 86 247 főre számolhatjuk. Ez egy hatalmas betelepülő tömeg lenne, amilyenhez hasonlóra a közeleső időszakban megbízható adatunk nincsen. A honfoglaló temetők esetében azonban olyan körülmények állnak fenn, ami miatt az Árpádkori köznépi temetőkre jellemző 0,26%-os feltártsági mutatót itt bizonyára nem vehetjük reálisnak. Azoktól ugyanis a honfoglaló temetők a következőkben térnek el:
1. sekély sírok,
2. homokos területen való temetkezés,
3. arany, ezüst tárgyak a sírokon,
4. lócsontvázak, lószerszámok,
5. fegyverek a sírokban,
6. teljes temető feltárások,
7. a honfoglaló leletek kiemelt kutatása már a 19. századtól.

Ezekkel a tényezőkkel szemben a köznépi temetőkben elsősorban a csontváz az, ami feltűnő, a kisméretű jellegtelen leleteknek ilyen vonatkozásban kevesebb a jelentősége, s a sírok jelentős része (50–75%) mellékletnélküli. Ha az adatoknak megfelelően a feltártsági mutató 0,26 értékéből 0,195-re értékeljük a csontvázat, a mellékletek pedig 0,065-re, akkor a honfoglaló magyar temetők feltártsági mutatója úgy határozható meg, hogy a 0,195 értéket szorozzuk nyolccal (a felsorolt 7 ponthoz az embercsontvázat kapcsolva nyolcadikként), azaz, a honfoglaló temetők feltártsági mutatóját 1,56 értékkel adhatjuk meg. Ez esetben, tehát 1,56%-os feltártság, 33 év generációtáv, 30‰-es halálozás mellett a honfoglaló magyarok lélekszáma a 10. század elején 14 3745,5, azaz kereken 14 000. Ez a szám aligha véletlenül esik közel a betelepülő kunok fentebb megállapított számához. Hogyan viszonylik ez a szám a honfoglaló magyarokra vonatkozó 9–10. századi értékelhető (tehát nem százezrekről szóló) adatokhoz? E vonatkozásban (mint láttuk, a 20 000 lovasra utaló adatot elhagyhatjuk) az első értékelhető adat a 899–900. évi itáliai hadjáratból származik, ahol a brentai csatában Liutprand szerint Berengar serege háromszorosa volt a magyarokénak, száz évvel később pedig Johannes Venetus 15 000 főnyinek mondja Berengar seregét: azaz, a magyar had 5000 körül lehetett76. Ez pedig a magyarok legnagyobb számú, kiállítható serege lett volna. Ugyanakkor Gombos F. Albin a magyar sereget csak 2000 főre, Berengárét meg 6000-re becsüli77, abból kiindulva, hogy nem az egész magyar haderő vett részt a hadjáratban. Gombosnak ez az állítása adatolatlan, illetve éppen a fordítottja az igaz. 4000–5000 főre becsüli a 10. századi magyar haderőt M. G. Kellner, a bolgár háborúra vonatkozóan téves, egyébként korrekt számítása alapján78. Végül 974-ben Pilgrim passaui püspök 5000 férfit és nőt a magyarok jelentős részének számít79. 4000–5000 hadviselő egy 14 000 főnyi nagyságú közösség felnőtt férfiainak számával azonos – nomádoknál ezek természetesen hadviselők voltak (tegyük hozzá, hogy a számadatok már mind a Kárpát-medencei seregre vonatkoznak, azaz a hadakozók közé már nemcsak beköltözött magyarokat számolhatunk). A honfoglaló magyarok lélekszámaként meghatározott 14 000 fő tehát reálisnak vehető, ez viszont a Kárpát-medence 900 körüli lakosságának csak az 1%-át teszi ki. Ilyenformán az e korra adott történeti rekonstrukció igen nehezen tartható reálisnak: a Kárpát-medence későbbi népi viszonyai, ismert népi viszonyai nem magyarázhatók a magyar honfoglalás következményeként. Illetőleg csak akkor magyarázhatók, ha a mai magyarság elődeivel már a magyar honfoglalás előtt számolunk a Kárpát-medencében, tehát folyamatosságot várunk az avar kori és az Árpád-kori népesség között. Ennek a folyamatosságnak az itt bemutatottakon kívül egyéb adatai is vannak, ezek részletezése azonban itt nem lehet feladatunk – megtettük azt egyébként másutt80. Az Árpád-kor és az azt megelőző időszakok népességszáma tehát meglehetős pontossággal megállapítható. Esetenként megállapítható egyes beköltöző csoportok száma is: honfoglaló magyarok – 14 000, szászok – 2000–3000, kunok – 12–14 000. Követhető a székelyek számának alakulása is: 900 körül 14 320, 1155 – 23 600, 1270 – 30 000, 1332 – 34 000. Néhány esetben számítható a városi lakosság. Sok részlet azonban nehezen közelíthető meg, tényleges demográfiai folyamatok nem írhatók le. Az itt vázoltak alapján azonban bizonyos, hogy majd erre is lesz lehetőségünk, hiszen bemutathattuk, hogy a korrekciós visszaszámlálás használható módszer, s lehetőségünk nyílott a régészetileg megismert sírszámok alapján is népességet számolni.

Tehát Vékony a honfoglaló magyarok számát 14000 és 86 000 közé teszi, s a magasabb szám kapcsán ezt írja: "Ez egy hatalmas betelepülő tömeg lenne, amilyenhez hasonlóra a közeleső időszakban megbízható adatunk nincsen."

A sztyeppei népekről meglevő ismereteink is alátámasztják a honfoglalók alacsony számát, a legkomolyabb nomád népek sem voltak nagyobbak 150-200 ezer embernél. A 17.századi Kalmük vándorlásban is mintegy 150-200 ezer ember vett részt. Azért fontos az adat mert a kalmükökről tudjuk, hogy 40 ezer lovast tudtak kiállítani, pont kétszer annyit mint a honfoglaló magyarok.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Pogány

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Hát én most direkt kikerestem az aktuális hetedikes tankonyveket, vagy legaláb is a kerek témákat, és ott a 9. századig általában Szlávok (Slovania) megnevezés van, a 9. században Slovenok vagy "a mai Szlovákok elodjei", majd jon a "Szlovákok a Magyar Királyságban".
Érdekes, a Kárpát-medence történetében én ilyen fogalmakkal nem találkoztam. Szerintem a történelem elferdítésén fáradozó, identitásukat/gyökereiket kereső nemzetek alkotnak ilyen és ilyesfajta elméleteket. (Pl. dákó-román hülyeség.)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Nincs rá bizonyíték, hogy akárcsak egyetlen törzs a hétből ne echte magyar eredetű lett volna, nemhogy bármilyen más nyelvre! A törzsnévi helynevek elterjedése megegyezik a korai magyar helynevek elterjedésével.
Olyan, hogy "echte" (már a szó is szép) magyar, nem létezett. Többféle népcsoportból állt már a honfoglaláskor is a népünk: türk, ugor, mindenféle. (Mellesleg a kabarokkal 10 törzs volt, de lehet, hogy több.) Ahogy vándoroltak őseink, úgy csapódtak-morzsolódtak le népelemek. A nyelvünk pedig (ez egy új elmélet) a sztyeppén olyan lingua franca lehetett a különböző etnikumok között. Részletesebben és tudományos igénnyel: https://www.arpad.btk.mta.hu/
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
Hát én most direkt kikerestem az aktuális hetedikes tankonyveket, vagy legaláb is a kerek témákat, és ott a 9. századig általában Szlávok (Slovania) megnevezés van, a 9. században Slovenok vagy "a mai Szlovákok elodjei", majd jon a "Szlovákok a Magyar Királyságban".
Direkt keress olyat is, amiről már oly sokat cikkeztek felvidéken...:
  • Miért a Matica mondja meg?
https://ma7.sk/kozelet/mit-tanulnak-a-gyerekek-2018-ban-tortenelembol-szlovakiaban
5. osztály, Szent korona képaláirás: „Évszázadokon keresztül olyan államban éltünk, amelynek uralkodói ezt a koronát viselték.”
  • A szlovákiai középiskolai tankönyvek magyarságképe
https://folyoiratok.oh.gov.hu/konyv-es-neveles/a-szlovakiai-kozepiskolai-tankonyvek-magyarsagkepe
illetve:
https://tortenelemportal.hu/2009/11/magyarkep-a-szlovak-tortenelemkonyvekben/
  • A szlovák történelemtankönyvek hibáiról

https://felvidek.ma/2017/10/a-szlovak-tortenelemtankonyvek-hibairol/

Mind nagyon tanulságos összefoglaló, erős idegzetűeknek a lényegről. Ajánlom átolvasni, ...Persze neked ez semmiség, - nem bántásból, de felvidékiként picit én szégyellem magam a "hozzáállásodért" :(
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Direkt keress olyat is, amiről már oly sokat cikkeztek felvidéken...:
Kell írni Berényinek, hogy lobbizza ki a Matovič barátjánál a "tankonyvpiac" pluralizációját. A számotokra legégetobb problémán nincsen más segitség. A tobbi kritikából van a mi jogos (mondjuk Svatopluk mind király), van ami vitatható és van ahol már azért átesnek a ló túloldalára (például a kiadó igazán nem oszt nem szoroz).
 

episyrphus

Active Member
2012. november 18.
74
178
33
Kell írni Berényinek, hogy lobbizza ki a Matovič barátjánál a "tankonyvpiac" pluralizációját. A számotokra legégetobb problémán nincsen más segitség. A tobbi kritikából van a mi jogos (mondjuk Svatopluk mind király), van ami vitatható és van ahol már azért átesnek a ló túloldalára (például a kiadó igazán nem oszt nem szoroz).

PavolIR, azt írod, hogy számotokra, nektek stb. Te akkor magyar vagy vagy pedig szlovák? Én felvidéki magyar vagyok és nekem az anyaországgal kapcsolatban csak a számunkra, nekünk kifejezések jönnek a nyelvemre.
Szlovák közegben dolgozom és tisztelem a nyelvüket és a kultúrájukat, de ha szlovák történelemkönyvekben valami böszmeséget látok, azt nem fogadom el vakon, hanem saját véleményt alkotok róla, mert nagyon jól ismerem a magyar történelmet és a történelmi összefüggéseket, gondolj csak pl. Eszterházy Jánosra. Számunkra egy mártír gróf, a szlovákok szemében háborús bűnös.
Sajnos a történelmet a két nép történészei sok kérdésben másként látják, de határozott közeledés figyelhető meg. A történelem az egy, csak a látásmódban van különbség. Én nagyon örülök, hogy pl. Szent István királyt a szlovákok is elfogadják és nagyon józanul értékelik tevékenységét. Ha szlovákokkal beszélgetek a történelmi Magyarországról, arra vigyázok, hogy ebben az összefüggésben a szlovák nyelvben két kifejezés létezik. A mai Magyarország Maďarsko, a történelmi Magyarország Uhorsko. Ezzel a szlovákok számára sokkal elfogadhatóbb a közös történelem.
Nem egy kezdeményezés születet azzal kapcsolatban, hogy magyar és szlovák történészek együtt írják le a közös múltat. Létezik is egy állandó bizottság ezzelkapcsolatban, amely ha kis lépésekben is, de halad előre. Nekünk, magyaroknak azt kell elfogadnunk, hogy ne nézzük le a szlovákokat, szlovákoknak pedig a magyar néppel való közös múltat kell elfoganiuk. Thököly Imre, Rákóczi Ferenc mindig is nagyon sikeresen toborozott a Felvidéken. Azt tudtad, hogy Juro Jánošík mielőtt rabló lett, Rákóczi katonája volt? Az 1848-as magyar seregben a sereg számarányát tekintve magasabb százalékban szolgáltak szlovákok, mint magyarok, ha az akkori Magyarország nemzetiségi arányait vesszük figyelembe.A szlovák nép teljesen természetes módon részt vett Magyarország életében és kivette részét a gondokból és bajokból is.
Véleményem szerint a két nép múltjában sokkal több az, ami összeköt, amire büszke lehet mindkét fél, mint ami elválaszt.

A tankönyvpiac pluralizációja csak részmegoldás. Először ki kell alakítani egy józan, közös nézőpontot a közös történelmünkkel kapcsolatban. Utána ez alapján módosítani kell Szlovákiában az Állami oktatási programot, Magyaroszrszágon a NAT-ot és utána jöhetnek az új könyvek. Megsúgom előre, az Állami oktatási programmal sokal több lesz a munka...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
Kell írni Berényinek, hogy lobbizza ki a Matovič barátjánál a "tankonyvpiac" pluralizációját.
o_O Nekem Berényi nem referenciapont...írj neki, h gondolod...ami az összeborulásukat illeti azt egyenlőre én nem tudom hova tenni. Bevallom nem is érdekel...

Amikor egy szemmel láthatóan "felvidéki magyar" játsza a szlovákot, na annál nincs hányingerkeltőbb...:confused:

A tobbi kritikából van a mi jogos (mondjuk Svatopluk mind király), van ami vitatható és van ahol már azért átesnek a ló túloldalára (például a kiadó igazán nem oszt nem szoroz).
Ebben pl. egyetértünk, de a "módszert" és az elmúlt évtizedek tendenciáit nagyon jól prezentálják ezek a cikkek,...és ennek a tankönyv-témának ezért ennél bőven van több irodalma is. A legszűkebb családi körömben két iskolaigazgató is van,...sajnos :))) van rálátásom bizonyos dolgokra...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Amikor egy szemmel láthatóan "felvidéki magyar" játsza a szlovákot, na annál nincs hányingerkeltőbb...
Attól hánys, amitól csak akars, de se én, se elodeim, ameddig az emlékezet ér, tényleg nem vagyunk Magyarok. :) Vannak viszont az egyik ágon olyan rokonaim, akik vegyes házasságban elmagyarosodtak (még régebben, a mult század elso felében).

Hogy ovátos vagy Berényit illetoén, azt megértem. Lehet hogy a karmelita kolostor simán beáldozot titeket a szlovák-magyar kapcsolatok érdekében.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
Attól hánys, amitól csak akars, de se én, se elodeim, ameddig az emlékezet ér, tényleg nem vagyunk Magyarok. :)
Felőlem húsosfagyiként is nyilvántarthatod magad...
Hogy ovátos vagy Berényit illetoén, azt megértem.
Ép eszű egy picit is felvilágosult felvidékinek ezek az emberek már nem lehetnek hitelesek,...per pill egyik magát magyarként definiáló szlovákiai pártnak sem hiszek, a vegyespártnak meg végképp nem. Az önkormányzatban is független képvislőként tevékenykedem...
Lehet hogy a karmelita kolostor simán beáldozot titeket a szlovák-magyar kapcsolatok érdekében.
Én erre másképp tekintek. Ha valami hosszútávú magyar terveket feltételezünk (ami szerintem egy V4+ alapú külön unió), akkor teljesen érthetőek a történések. Ha rövid távon és magyaros melldöngetéssel nézzük a dolgokat akkor a látszat olyan, mint ahogyan azt lefestetted. A racionális, hidegfejű gondolkodás viszont az első teóriát erősiti.;)
Úgyhogy én nem aggódom, kivárom -amig erőm engedi- Magyarország megerősödését (politikai, gazdasági és term. katonai értelemben is). Szemmel láthatóan belehúztak,...és én ennek nagyon örülök. Húzzatok bele Ti is, szlovákok!:D
 
  • Tetszik
Reactions: episyrphus

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 654
14 638
113
PavolIR, azt írod, hogy számotokra, nektek stb. Te akkor magyar vagy vagy pedig szlovák? Én felvidéki magyar vagyok és nekem az anyaországgal kapcsolatban csak a számunkra, nekünk kifejezések jönnek a nyelvemre.
Szlovák közegben dolgozom és tisztelem a nyelvüket és a kultúrájukat, de ha szlovák történelemkönyvekben valami böszmeséget látok, azt nem fogadom el vakon, hanem saját véleményt alkotok róla, mert nagyon jól ismerem a magyar történelmet és a történelmi összefüggéseket, gondolj csak pl. Eszterházy Jánosra. Számunkra egy mártír gróf, a szlovákok szemében háborús bűnös.
Sajnos a történelmet a két nép történészei sok kérdésben másként látják, de határozott közeledés figyelhető meg. A történelem az egy, csak a látásmódban van különbség. Én nagyon örülök, hogy pl. Szent István királyt a szlovákok is elfogadják és nagyon józanul értékelik tevékenységét. Ha szlovákokkal beszélgetek a történelmi Magyarországról, arra vigyázok, hogy ebben az összefüggésben a szlovák nyelvben két kifejezés létezik. A mai Magyarország Maďarsko, a történelmi Magyarország Uhorsko. Ezzel a szlovákok számára sokkal elfogadhatóbb a közös történelem.
Nem egy kezdeményezés születet azzal kapcsolatban, hogy magyar és szlovák történészek együtt írják le a közös múltat. Létezik is egy állandó bizottság ezzelkapcsolatban, amely ha kis lépésekben is, de halad előre. Nekünk, magyaroknak azt kell elfogadnunk, hogy ne nézzük le a szlovákokat, szlovákoknak pedig a magyar néppel való közös múltat kell elfoganiuk. Thököly Imre, Rákóczi Ferenc mindig is nagyon sikeresen toborozott a Felvidéken. Azt tudtad, hogy Juro Jánošík mielőtt rabló lett, Rákóczi katonája volt? Az 1848-as magyar seregben a sereg számarányát tekintve magasabb százalékban szolgáltak szlovákok, mint magyarok, ha az akkori Magyarország nemzetiségi arányait vesszük figyelembe.A szlovák nép teljesen természetes módon részt vett Magyarország életében és kivette részét a gondokból és bajokból is.
Véleményem szerint a két nép múltjában sokkal több az, ami összeköt, amire büszke lehet mindkét fél, mint ami elválaszt.

A tankönyvpiac pluralizációja csak részmegoldás. Először ki kell alakítani egy józan, közös nézőpontot a közös történelmünkkel kapcsolatban. Utána ez alapján módosítani kell Szlovákiában az Állami oktatási programot, Magyaroszrszágon a NAT-ot és utána jöhetnek az új könyvek. Megsúgom előre, az Állami oktatási programmal sokal több lesz a munka...

Jajj, csak ne ezt a két gazembert hoztad volna fel...
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 016
54 016
113
A sírokból kinyert dns-re ne nagyon alapozzatok, mert nem volt szokásunk a földbe temetkezni, elégettuk a halottainkat, Vajk elott kb az összeset, amit lehetett, utána lassan elmaradt ez is, és lehetett kubikolni.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Azt tudtad, hogy Juro Jánošík mielőtt rabló lett, Rákóczi katonája volt?
Azt mifelénk valószinuleg mindenki tudja, a leguttóbbi feldolgozásokban is már mindig benne volt. ;)
Jajj, csak ne ezt a két gazembert hoztad volna fel...
Thököly egy alatvaló torok alatvaló volt, de episyrphus igazábol II. Rákóczi Ferencre gondolt - az engem oszintén sokkolna, ha vele valakinek problémája lenne.
... nem volt szokásunk a földbe temetkezni, elégettuk a halottainkat, ....
Ez ugye vicc akart lenni?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 096
26 704
113
Délibábos becslés? :D ne nevetess! Idéznék a történelmi demográfia 2001. évi számából Vékony Gábor Népesedési viszonyok az Árpád-korban c. dolgozatából:tározni a Kárpátmedence népességét 900 és 1500 között

Igen, délibábos becslés. Nincs ugyanis kontroll benne, mechnikusan számol vissza, de az eredményét nem igazolja régészet és a történeti források. Valamelyik erdélyi múzeumban volt kinn egy karikatúra egy hátsó ajtón, hogy néhány prédára éhes honfoglaló lovas héderel Erdélyben és csodálkozva fordul az egyik a másikhoz: Te, itt a szakirodalom szerint virágzó dákoromán falvaknak kellene lenniük!
Ez ugyanez a szituáció, ne a valóságot okold, ha az okoskodás nem stimmel! Márpedig nem stimmel. Nincs bizonyítékunk rá, hogy a honfoglaló magyarság létszáma egyáltalán a félszázezret elérhette! Nincs bizonyítékunk rá, hogy a szlávokon kívül szignifikáns számban egyáltalán élt itt valaki a honfoglalás pillanatában (bár azt már biztosan tudjuk, hogy kis számú avar megérte a magyar honfoglalást, de az is evidens, hogy abszolút kisebbségben voltak az itt talált avarok a honfoglaló magyarokhoz képest is!). Ez van, ezt tudjuk jelenleg bizonyítani.

Törzsnévi eredetű magyar helynevek és az avar etnonímából származó helynevek aránya egyébként önmagáért beszél (sárga = várkony, piros = magyar törzsnévi)!
avar.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 654
14 638
113
Azt mifelénk valószinuleg mindenki tudja, a leguttóbbi feldolgozásokban is már mindig benne volt. ;)

Thököly egy alatvaló torok alatvaló volt, de episyrphus igazábol II. Rákóczi Ferencre gondolt - az engem oszintén sokkolna, ha vele valakinek problémája lenne.

Thököly ugye Zápolya 2, Rákóczi pedig Zápolya3.

6 évvel a Zentai csata és 4 évvel a karlócai béke után a király ellen lázítani és a törökkel cimborálni, nálam címeres hazaárulás.

Rákóczi szövetségeseinek jórésze volt thökölista - Rákóczi anyja is ugye - pl. Esze Tamás is.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 654
14 638
113
Bocsi tarzaan, ma sokat melóztam és rendesen elfáradtam, konkrétan kikre gondolsz?

Nálam Szapolyai János, Bocskai István, Bethlen Gábor és Thököly Imre a magyar történelem legkártékonyabb gazemberei.

Az ő kissé lájtosabb verziójuk János Zsigmond és Rákóczi (valamelyest Kossuth is ebbe a sorba illik).
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 091
13 496
113
Nálam Szapolyai János, Bocskai István, Bethlen Gábor és Thököly Imre a magyar történelem legkártékonyabb gazemberei.

Az ő kissé lájtosabb verziójuk János Zsigmond és Rákóczi (valamelyest Kossuth is ebbe a sorba illik).
OK, ez egy következetes legitimista álláspont.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan