Magyarország légvédelme

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
D

danielblack

Guest
Talán a vega, nyeva, dvina, volhov által nyújtott egykori honi légvédelmi hálózat volt nevezhető "nemzeti rakétavédelemnek"...
A mai légvédelmünk talán a szegényes szárazföldi erőink csapat légvédelmére elég....
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
D

danielblack

Guest
Telepítsetek egy Google Earth-t és ezt a fájlt leszedve megtaláljátok az összes egykori honi légvédelmi rakéta bázist bejelölve. Hihetetlen jó cucc!!!!

http://web.t-online.hu/varhegyiw/1989.kmz
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 274
10 173
113
http://sheabouteverything.blog.hu/2014/09/28/rip_zsambeki_legvedelmi_muzeum#




"...McKinney 2014.09.29. 19:28:55
alkatrész utánpótlás... az egész fegyvernemet lenullázták, az utolsó ilyen nyevás harcálláspont az Érdi is bezárt 2001ben. Mondjuk nem tudom hogy valaha is jól működött volna, állítólag a délszláv válság alatt légtérsértő jugo gép már be volt célozva de Gönc Árpi betojt és nem mert tüzet parancsolni. Talán jobb is, mert lehet hogy nem talált volna. A mig21-es nem maláj utasszállító a magyar baka meg nem ruszki gerilla.
Most már mindegy, ottvannak helyette a fegyverzethiányos grippenek meg valami szar francia mobil rakérarendszer. Tökmindegy mert úgyis csak légyszar vagyunk a terepasztalon..."

Hozzászólásról vélemény?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 519
63 485
113
Pár napja néztem azt a környéket, van vagy 4-5 katonai bázis maradvány arrafelé. Nézem nézem mik lehettek aztán megláttam a zsámbéki bázist. Szomorú hogy már múzeum sem lehet. sokba kerül (1 minimálbéres alkalmazott) ,nincs pénz (ha bezárják se lesz több ahogy az előző 100 bezárás után se lett több)
Talán már ennyire fogytán az olvasztásra váró technika? Magyarország légvédelme-Van olyan? :(
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 462
14 174
113
http://sheabouteverything.blog.hu/2014/09/28/rip_zsambeki_legvedelmi_muzeum#




"...McKinney 2014.09.29. 19:28:55
alkatrész utánpótlás... az egész fegyvernemet lenullázták, az utolsó ilyen nyevás harcálláspont az Érdi is bezárt 2001ben. Mondjuk nem tudom hogy valaha is jól működött volna, állítólag a délszláv válság alatt légtérsértő jugo gép már be volt célozva de Gönc Árpi betojt és nem mert tüzet parancsolni. Talán jobb is, mert lehet hogy nem talált volna. A mig21-es nem maláj utasszállító a magyar baka meg nem ruszki gerilla.
Most már mindegy, ottvannak helyette a fegyverzethiányos grippenek meg valami szar francia mobil rakérarendszer. Tökmindegy mert úgyis csak légyszar vagyunk a terepasztalon..."

Hozzászólásról vélemény?

Kétlem, hogy Göncztől ilyen szintű operatív döntéseket kérdeztek volna. Ha meg igen, meg is érdemlik.

Tényleg, akkoriban mennyi időalatt lehetett elérni valakit sürgősség esetén? Mert egy ilyen helyzetben inkább másodpercek, mint perce vannak a döntésre.

Ráadásul a későbbi (?)AB döntés kimondta, hogy bár a mindenkori KE a fegyveres erők névleges főparancsnoka, de ez nem jelent operatív irányítási hatalmat.

http://public.mkab.hu/dev/dontesek.nsf/0/413887D00724A32FC1257ADA00529B43?OpenDocument
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 029
24 532
113
A valóságban volt többször szerb repülőgép berepülése az országba aránylag elég mélyen.
Igen volt egy olyan berepülés (nem csak szóbeszéd), amikor a Bp. körül települt 11. lérak. dd. osztályai (volhov és nyeva), amik be voltak kapcsolva, csak a rakéta indítási parancsra vártak. (Le is szedték volna a repülőgépet). A légvédelem igazából valóságos háborús helyzetben működött sokáig, de erről nem igazán beszélt senki.
A hadsereg egy mostoha gyerek, a légvédelem pedig (mint a többi fegyvernem), pont akkora, hogy a minimumot éri el. Igazából csak jelképes erő.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 462
14 174
113
A valóságban volt többször szerb repülőgép berepülése az országba aránylag elég mélyen.
Igen volt egy olyan berepülés (nem csak szóbeszéd), amikor a Bp. körül települt 11. lérak. dd. osztályai (volhov és nyeva), amik be voltak kapcsolva, csak a rakéta indítási parancsra vártak. (Le is szedték volna a repülőgépet). A légvédelem igazából valóságos háborús helyzetben működött sokáig, de erről nem igazán beszélt senki.
A hadsereg egy mostoha gyerek, a légvédelem pedig (mint a többi fegyvernem), pont akkora, hogy a minimumot éri el. Igazából csak jelképes erő.

Meddig jött az a gép?

Pedig úgy rémlik, Für Lajos idején azért még próbáltak odafigyelni az MH-ra.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 029
24 532
113
Nagyjából Százhalombatta magasságában lehetett a legmélyebben bent az országban. Lokátorokkal (felderítő P-18 és a lérak. komplexummal - Volhov) végig követtük, főleg az osztály pk. elég izgatott volt, érthetően. Volt olyan nap, amikor 14x riadóztattak, szinte folyamatosan ment az "üzem". Az országhatártól 30 km-en belül már nyomták az 1. fokot. Ez még a Horvát-szerb balhé időszakában volt, az amik akkor még sehol sem voltak.
Mindenképpen be akartak rántani a konfliktusba, elég nehéz lehetett hideg fejjel dönteni sokszor.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 462
14 174
113
<b>Nagyjából Százhalombatta magasságában lehetett a legmélyebben bent az országban. </b>Lokátorokkal (felderítő P-18 és a lérak. komplexummal - Volhov) végig követtük, főleg az osztály pk. elég izgatott volt, érthetően. Volt olyan nap, amikor 14x riadóztattak, szinte folyamatosan ment az "üzem". Az országhatártól 30 km-en belül már nyomták az 1. fokot. Ez még a Horvát-szerb balhé időszakában volt, az amik akkor még sehol sem voltak.
Mindenképpen be akartak rántani a konfliktusba, elég nehéz lehetett hideg fejjel dönteni sokszor.

Aztak*va.

Na az már tényleg tudatos provokáció/berántási kísérlet lehetett. Gondolom arra számítottak,hogy akkor jöttek volna a románok is...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 025
6 312
113
Én "rajzolóként", tervtábla kezelőként szolgáltam a vadászirányításnál és 1993-ban én rajzoltam az üvegtáblára azt a Mig-21-est, amit Német (Germán) Zoltán (későbbi Mig-29 pilóta) elfogott és kivezetett az országból. Akkor ha jól emlékszem kb Baja, Pécs magasságáig jöttek be a jugók. Én akkor kaptam 3 nap jutalom szabit, Német Zoltánt meg előléptették (úgy tudom, hogy akkor lett őrnagy).

A mi radarjaink elvileg az ország északi részét figyelték, ezért az üvegtáblák is úgy voltak kialakítva, hogy az északi részt lehessen álva elérni, a déli rész lent volt a padlónál. Mivel azonban mi láttuk a célt, ezért nekünk kellett vinni és a földön fekve kellett végirajzolnom az egész elfogást, kivezetést.
Éjszaka volt, az ügyeletes tisztek nem hitték el, hogy olyan bent vannak a jugók, többször mondták, hogy félreértem a diktort, aki a radar jeleket fordítja a légvédelmi koordináta rendszerbe a polár koordinátából, de én többször meghallgattam és mondtam, hogy bizony az ott van.

Egyébként olyan komoly Magyar légvédelem akkor sem volt. Egyszer volt egy hadgyakorlatunk, amire mindenki haptákba vágta magát, mindent kisuvickoltak és Mi-8-assal érkeztek a pizsamások.
Maga a gyakorlat viszont annyiból állt, hogy egy diktor felolvasta egy nagy könyvből, hogy honnan támadnak az ellenséges gépek, mi meg erre mit válaszolunk, merre mennek a mi vadászaink, én meg az egészet rajzoltam az üvegtáblára tükörírásban. Mondanom sem kell, hogy egyetlen vadászgép sem volt az égen, úgyhogy az eégsz nagy gyakorlat alatt csak két ember dolgozott, az egyik aki felolvasta a könyvet, a másik aki lerajzolta.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 399
18 719
113
"Magyarország légvédelme"

Igazából nem is kéne már .
Elég a gripen meg valami modern kézi pl sok Stinger.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Én "rajzolóként", tervtábla kezelőként szolgáltam a vadászirányításnál és 1993-ban én rajzoltam az üvegtáblára azt a Mig-21-est, amit Német (Germán) Zoltán (későbbi Mig-29 pilóta) elfogott és kivezetett az országból. Akkor ha jól emlékszem kb Baja, Pécs magasságáig jöttek be a jugók. Én akkor kaptam 3 nap jutalom szabit, Német Zoltánt meg előléptették (úgy tudom, hogy akkor lett őrnagy).

A mi radarjaink elvileg az ország északi részét figyelték, ezért az üvegtáblák is úgy voltak kialakítva, hogy az északi részt lehessen álva elérni, a déli rész lent volt a padlónál. Mivel azonban mi láttuk a célt, ezért nekünk kellett vinni és a földön fekve kellett végirajzolnom az egész elfogást, kivezetést.
Éjszaka volt, az ügyeletes tisztek nem hitték el, hogy olyan bent vannak a jugók, többször mondták, hogy félreértem a diktort, aki a radar jeleket fordítja a légvédelmi koordináta rendszerbe a polár koordinátából, de én többször meghallgattam és mondtam, hogy bizony az ott van.

Egyébként olyan komoly Magyar légvédelem akkor sem volt. Egyszer volt egy hadgyakorlatunk, amire mindenki haptákba vágta magát, mindent kisuvickoltak és Mi-8-assal érkeztek a pizsamások.
Maga a gyakorlat viszont annyiból állt, hogy egy diktor felolvasta egy nagy könyvből, hogy honnan támadnak az ellenséges gépek, mi meg erre mit válaszolunk, merre mennek a mi vadászaink, én meg az egészet rajzoltam az üvegtáblára tükörírásban. Mondanom sem kell, hogy egyetlen vadászgép sem volt az égen, úgyhogy az eégsz nagy gyakorlat alatt csak két ember dolgozott, az egyik aki felolvasta a könyvet, a másik aki lerajzolta.

Én is rajzoló voltam, nemsokkal a rendszerváltás előtt. Városföldön voltunk, egy rt. század és akkoriban a déli légicélokat kellett tájékoztatni Kecskemétre.

A Mig 21-eseink mindig a déli határ mellett fogócskáztak – naponta – akkor a jugók még véletlenül sem repültek be. Ja, meg az oroszok is Kunmadarason.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and endre

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 029
24 532
113
A Német Zoltán féle elfogás és a barcsi kazettás bombás határsértés volt igazából nevesítve, a többiről csak a rendszerben lévők tudtak.
Azért az a légvédelem a hibáival és mennyiségével együtt is nagyságrendel verte a mostanit.
A Gripen és a Stinger csak egy kis szeletét képezi egy elvárható szintű légvédelemnek. Azért el kellene még egy pár fajsúlyos, több szintű, honi és csapatos, igazi légvédelmi rendszer, nemcsak jelképes mennyiségben, különben ezekre sem érdemes költeni.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
"Magyarország légvédelme"

Igazából nem is kéne már .
Elég a gripen meg valami modern kézi pl sok Stinger.

Végülis tényleg.. biztos gyorsan futna a 2 katona és a sártengeren is átjutnának, na meg tuti,hogy nem szednék ki őket a földről...
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Imike
„Egyszer volt egy hadgyakorlatunk, amire mindenki haptákba vágta magát, mindent kisuvickoltak és Mi-8-assal érkeztek a pizsamások.
Maga a gyakorlat viszont annyiból állt, hogy egy diktor felolvasta egy nagy könyvből, hogy honnan támadnak az ellenséges gépek, mi meg erre mit válaszolunk, merre mennek a mi vadászaink, én meg az egészet rajzoltam az üvegtáblára tükörírásban.”

Ezt nem értem. Azt akarod mondani, hogy hadgyakorlatot repülés nélkül tartottak. Mégis, hány célt kellett ilyenkor rajzolni? Már ha publikus.

Nálunk két tábla volt és hadgyakorlat esetén a 2 legjobb (öreg) rajzoló rajzolta csak a vadászokat és 2 gumi a vadászok mellett a szokásos légiforgalmat is, ha épp ügyeletben voltunk. És ilyenkor nem csak Kecskemét repült hanem Pápa is, amit szintén tájékoztatni kellett.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 025
6 312
113
Szia exsorkatona! Valóban úgy ment a gyakorlat, hogy nem repült senki. Én rajzoltam és min. 12, max 15 célt, amiket általában 2 percenként kellett tiszázni, de néha gyakrabban.
Természetesen kiváló lett a gyakorlat eredménye és mindenki örült.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and endre

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Igen, nálunk is kb. ennyi volt, de ezek mind fent is voltak. (inkább kevesebb mint 15 gép)

Nem tudod, hogy manapság is így mennek a hadgyakorlatok? Mert, ha igen az állati nagy szégyen. Legalább arra az évi 2-3 alkalomra összeszedhetné magát a HM. És ha ez így megy a legtöbb Nato tagországban, akkor a mostani állomány visszasírhatja a VSZ-t.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 029
24 532
113
Ti most a "papír célokkal" végrehajtott tervtábla gyakorlatokra gondoltok?, amelyeknek az volt a célja, hogy az állományt gyakoroltassa. Az elméleti felkészültséget ellenőrizték, vagy gyakoroltatták vele. Itt nem csak a tervtábla kezelőket "mozgatták" meg az alakulatoknál, hanem a híradósokat és néha a végrehajtó lérak. harcálláspont ügyeletes tiszteket is. A különböző papír célokat (gyakorló, éles, saját, ellenség, azonosítatlan, polgári stb.) kellett elkülöníteni és az elméleti harci munkát végezni rajtuk. Az egyikre tevékenykedhettél, a másikra nem, ha beért az indítási zónába, a fontossági sorrendet felállítani közöttük.
A vadászoknak és a lérakosoknak jól elkülönített szektorok voltak, vannak kijelölve a tevékenységekre.
Ez a gyakorlás nem tévesztendő össze az ellenőrző célok (általában VSZ szintű) által végrehajtott, a tervezett katonai repülési feladatokat végrehajtó (nálunk heti 3 nap volt az oroszoknál szinte minden nap) és a hadgyakorlatok alkalmával végrehajtott tevékenységekkel. A hadgyakorlatokon is voltak speciális papíron végrehajtott manőverek, ahogyan most is vannak, ezek a törzsvezetési gyakorlatok. Itt nem a technikát és a végrehajtó állományt ellenőrzik, hanem a vezetést.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and endre

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 025
6 312
113
Sziasztok, én csak azt tudom, hogy:
- Beharangozták, hogy nagy gyakorlat lesz.
- Mindent ki kellett pucolni.
- Minden áteresztőponthoz fegyveres őr állt.
- Leszállt egy Mi-8-as, rajta a fejesekkel.
- Lejöttek a HÁP-ra, de ott csak ketten dolgoztunk: a plexi tábla túloldalán, velem szemben ült a diktor, az ölében egy könyv és abból olvasott, én meg rajzoltam.
- A sok ellenséges gép csak támadott, a mieink meg jól elkergették őket.
- A végén mindenki örült és jó kaját kaptunk.
Ez 1993-ban volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika
Status
Not open for further replies.