Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 4082

Guest
Szólok. Magyarban van zoknim, ingem, zakóm, öltönyöm. Úgyhogy marhára csúsztatsz, vagy tájékozatlan vagy. De a honvédség gyakorlójához hol gyártják a textilt? Az EU-ban, ha jól tudom. Vagy nincs Olaszországban, vagy akár Romániában ruhaipar?
Te is tudod, hogy ez luxus és kisipari gyártás nem valódi tömeggyártás.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
De akkor van, vagy nincs? És annyira nem luxus, tök normális árban volt. Nem Marinéni varrja otthon a maszek varrógépén, itt készül az egyik varrodában.
Jó, akkor jön a kérdés,hogy ebben hol a hozzá adott érték, és a kitörési potenciál? Mert bangladesben még mindig egy tál rízsért csinálják.
Szóval oké, egy ideig növekszik ez a válalalt,aztán rájön, ha versenyképes akar maradni, akkor banglades majd átcimkézés.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
molnibalage

"Nem tudom, hogy miért hiszik azt egyesek, hogy csak az Ikarus buszok képesek 20 évig gurulni..."

Mert Magyarországon 20 éves buszból csak Ikarust látnak ;)

Ettől függetlenül tényleg nem kell lebecsülni a 260/280-as típust. Amikor megjelentek a világ élvonalába tartoztak! Csak azóta eltelt 40 év...
50 éves a konstrukció. a 400-as sorozat most 30 éves.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Jó, akkor jön a kérdés,hogy ebben hol a hozzá adott érték, és a kitörési potenciál? Mert bangladesben még mindig egy tál rízsért csinálják.
Szóval oké, egy ideig növekszik ez a válalalt,aztán rájön, ha versenyképes akar maradni, akkor banglades majd átcimkézés.
Minden munkát megcsinálnak olcsóbban. Vigyünk ki minden termelést az országból, az unióból, mert mindig van olcsóbb. Mi meg koktélozzunk? Vagy, hogy képzeled el?
20 éve is kivihette volna Bangladesbe, meg tíz éve is. Mégsem tette.
A Te szakmád nincs ahol olcsóbban megcsinálják? Ha van, ahol tíz szem rizzsel olcsóbban megoldják, akkor miért van meg az állásod?
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Minden munkát megcsinálnak olcsóbban. Vigyünk ki minden termelést az országból, az unióból, mert mindig van olcsóbb.
üdv a világban
A Te szakmád nincs ahol olcsóbban megcsinálják?
Szenved is a cég, mennek is a gyártáskiszervezések, mert amúgy lehúzhatjuk a rolót.
Ha van, ahol tíz szem rizzsel olcsóbban megoldják, akkor miért van meg az állásod?
Mert a MEOt még akkor se tudod kiszervezni, ha már semmi gyártásod nincs, csak átcimkézésed :D
De amúgy viccet félretéve
Ha most, és most eléggé iparfejlesztési koncepcióról beszélünk akkor
Van amit most csinálunk:
A kevesebb hozzáadott értékű, de minőséget követelő iparágak bevonzása, és reménykedés, hogy itt is marad. Ez végülis egy nyugatot sose utolérő, de tisztes megélhetést biztosító út.
Lehet ábrándozni, hogy majd csúcstechet kineveljük ezzel, de ebben nem hiszek. Iszonyatos rések vannak mindenhol, és elherdáltuk/eltűnt/megszűnt/nem is volt, hozzá tudásunk, hogy betömködjük. A nagy cégekkel szemben meg kb az ország teljes költségvetése is kevés. De ez szubjektív.

Ami szerintem helyes lenne, az ahogy @ozymandias kartárs mondotta vala, a tudás alapú rendszer felépítése.
Elmondom én hogy képzelem:
- Általános iskolától kezdve kőkeményen a porosz rendszer tényalapú, de összefüggéseket kereső teljes szigorával természettudomány a prioritás vonalat nyomva kezdhetjük az oktatást. Igen, tudom, a lelkecskék. Fel nem foghatom, az miért jó, hogy emberek az egyetemen futnak bele először abba, hogy nem babusgatott aranyvirágszálak. Amúgy remek szakemberek esnek ki ezen a lelki törésen.
-Gimnáziumokban nagyon magas elvárási színt, szintén termtud a priorítás. Értem én, hogy kell a turizmusba, meg a vendéglátásba is ember, és nem is várom el, hogy mindenkiből Einstein vagy Neumann legyen. De akiben megvan a fogékonyság azt igenis juttassuk el oda. Közben VALÓDI szakmabeliekkel bemutattatni, hogy mégis ki mit csinál. Megint lehet nyavajogni, hogy de Józsika nem is szereti a matekot, ő influenszer akar lenni, csak ennek semmi, de semmi haszna.
Az éretségit nagyon szigorúan venni. Basszus amikor az enyhe szigorításokon megy a nyígás, hogy ez nehéz, miközben a nagy részén átmennék simán szép jeggyel, úgy, hogy nem foglalkoztam vele most már évtizedes távlatban, és nem tartom magam zseninek, akkor hagyjuk, hogy ez nehéz. Nehéz majd a BMEs analitika vizsga lesz, és fel se készíti az embert semmi erre. Nekem volt pár nagyon jó tanárom, akik fontosnak tartották ezt is, de később rá kellett jönnöm, hogy a többség úgy jön egyetemre, hogy se jegyzetelni, se szóbelizni nem tud. Aztán amíg ezt megtanulja behozhatatlan hátrányra tesz szert.
-Az egyetemeken nagyon sok úgymond "modern" szakmunkást kell képezni, mert szükség van olyan jogászra aki érti az adott terület technoblabláját, olyan közgazdászra aki átlátja a dolgokat, olyan informatikusra, akivel meg tudod beszélni a kezelőfelületet, meg, hogy mire kell a program. Ez a tudás, amúgy máris exportképes, hiszen nem magyar gondokról beszélünk.
Meg persze kutatók, kutatómérnökök garmadáját termelni ki.
Az így megjelenő rengeteg embert pedig belenyomni egy rendszerbe, ami az alapkutatástól az alkalmazott kutatáson át azok megvalósításáig képes bármit megcsinálni.
És akkor van lehetőség az előzésre, mert a laborok felszerelése magyar szinten sem pénz, a kutatástámogatás szintén finanszírozható. És az így létrejövő tudás a valódi befektetés.
Nézzük mondjuk a mezőgazdaságon:
Nyilván egy ilyen rendszerben a diplomás parasztok (nem degradáló jelző) már tisztában lesznek a legmodernebb technikákkal, a mezőgazdasági kutató ellátja őket talajspecifikus fajtákkal (francia borászoknál ez működik pont így), a szakmérnökök képesek lesznek megtervezni a hozzá szükséges rendszereket, vegyészek jobb talajjavítókat megalkotni, biotechnológusok olcsóbb, fenntarthatóbb metódusokat létrehozni akár bioremediációra, akár fermentációra. És hogy akkor egy magyar parasztgazdaság úgy fog kinézni, hogy a paradicsom egy termesztőkádban indul palántaként, amit robotok ellenőriznek, kémiai automaták szabályozzák a tápanyagösszetételt, bioszenzorok monitorozzák a környezetet, és robotkarok emelik ki a végén a terményt? Igen Ez baj? Hát szerintem nem, mert olyan minőségi ugrást lehet vele hozni, hogy a magyar fajták ténylegesen gazdagok kedvelt csemegéi lesznek.

Remélem érthető így, hogy mire gondolok.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
üdv a világban

Szenved is a cég, mennek is a gyártáskiszervezések, mert amúgy lehúzhatjuk a rolót.

Mert a MEOt még akkor se tudod kiszervezni, ha már semmi gyártásod nincs, csak átcimkézésed :D
De amúgy viccet félretéve
Ha most, és most eléggé iparfejlesztési koncepcióról beszélünk akkor
Van amit most csinálunk:
A kevesebb hozzáadott értékű, de minőséget követelő iparágak bevonzása, és reménykedés, hogy itt is marad. Ez végülis egy nyugatot sose utolérő, de tisztes megélhetést biztosító út.
Lehet ábrándozni, hogy majd csúcstechet kineveljük ezzel, de ebben nem hiszek. Iszonyatos rések vannak mindenhol, és elherdáltuk/eltűnt/megszűnt/nem is volt, hozzá tudásunk, hogy betömködjük. A nagy cégekkel szemben meg kb az ország teljes költségvetése is kevés. De ez szubjektív.

Ami szerintem helyes lenne, az ahogy @ozymandias kartárs mondotta vala, a tudás alapú rendszer felépítése.
Elmondom én hogy képzelem:
- Általános iskolától kezdve kőkeményen a porosz rendszer tényalapú, de összefüggéseket kereső teljes szigorával természettudomány a prioritás vonalat nyomva kezdhetjük az oktatást. Igen, tudom, a lelkecskék. Fel nem foghatom, az miért jó, hogy emberek az egyetemen futnak bele először abba, hogy nem babusgatott aranyvirágszálak. Amúgy remek szakemberek esnek ki ezen a lelki törésen.
-Gimnáziumokban nagyon magas elvárási színt, szintén termtud a priorítás. Értem én, hogy kell a turizmusba, meg a vendéglátásba is ember, és nem is várom el, hogy mindenkiből Einstein vagy Neumann legyen. De akiben megvan a fogékonyság azt igenis juttassuk el oda. Közben VALÓDI szakmabeliekkel bemutattatni, hogy mégis ki mit csinál. Megint lehet nyavajogni, hogy de Józsika nem is szereti a matekot, ő influenszer akar lenni, csak ennek semmi, de semmi haszna.
Az éretségit nagyon szigorúan venni. Basszus amikor az enyhe szigorításokon megy a nyígás, hogy ez nehéz, miközben a nagy részén átmennék simán szép jeggyel, úgy, hogy nem foglalkoztam vele most már évtizedes távlatban, és nem tartom magam zseninek, akkor hagyjuk, hogy ez nehéz. Nehéz majd a BMEs analitika vizsga lesz, és fel se készíti az embert semmi erre. Nekem volt pár nagyon jó tanárom, akik fontosnak tartották ezt is, de később rá kellett jönnöm, hogy a többség úgy jön egyetemre, hogy se jegyzetelni, se szóbelizni nem tud. Aztán amíg ezt megtanulja behozhatatlan hátrányra tesz szert.
-Az egyetemeken nagyon sok úgymond "modern" szakmunkást kell képezni, mert szükség van olyan jogászra aki érti az adott terület technoblabláját, olyan közgazdászra aki átlátja a dolgokat, olyan informatikusra, akivel meg tudod beszélni a kezelőfelületet, meg, hogy mire kell a program. Ez a tudás, amúgy máris exportképes, hiszen nem magyar gondokról beszélünk.
Meg persze kutatók, kutatómérnökök garmadáját termelni ki.
Az így megjelenő rengeteg embert pedig belenyomni egy rendszerbe, ami az alapkutatástól az alkalmazott kutatáson át azok megvalósításáig képes bármit megcsinálni.
És akkor van lehetőség az előzésre, mert a laborok felszerelése magyar szinten sem pénz, a kutatástámogatás szintén finanszírozható. És az így létrejövő tudás a valódi befektetés.
Nézzük mondjuk a mezőgazdaságon:
Nyilván egy ilyen rendszerben a diplomás parasztok (nem degradáló jelző) már tisztában lesznek a legmodernebb technikákkal, a mezőgazdasági kutató ellátja őket talajspecifikus fajtákkal (francia borászoknál ez működik pont így), a szakmérnökök képesek lesznek megtervezni a hozzá szükséges rendszereket, vegyészek jobb talajjavítókat megalkotni, biotechnológusok olcsóbb, fenntarthatóbb metódusokat létrehozni akár bioremediációra, akár fermentációra. És hogy akkor egy magyar parasztgazdaság úgy fog kinézni, hogy a paradicsom egy termesztőkádban indul palántaként, amit robotok ellenőriznek, kémiai automaták szabályozzák a tápanyagösszetételt, bioszenzorok monitorozzák a környezetet, és robotkarok emelik ki a végén a terményt? Igen Ez baj? Hát szerintem nem, mert olyan minőségi ugrást lehet vele hozni, hogy a magyar fajták ténylegesen gazdagok kedvelt csemegéi lesznek.

Remélem érthető így, hogy mire gondolok.
Érthető és alapvetően teljesen egyet értek. Annyiban nem, hogy csak a természettudományokat kell nyomatni. Jártam műszaki suliba, technikusira, aztán mégis másfele mentem. Értékelem a természettudományt, de nem hiszek "mindenhatóságában". (Bár azt mondom, hogy egy szakmai gimi többet ad, mint egy sima.)
Az iskolarendszer teljes átalakítása sürgős lenne. Nem feltétlen radikális és drága megoldásokkal, hanem finomhangolásokkal. Az alap nem lenne rossz, csak egy kicsit több jogkör az intézménynek itt, kicsi szigorítás ott, számonkérés erősítése.
Magam hatáskörében igyekszem rávezetni a jegyzetelésre, hogy annak, hogy kéne kinézni. Nem sok sikerrel. Már az is nyígás, hogy ha fél oldalt kell írni kisméretű füzetben. Felelés meg már kiment a divatból a suliban. Pont ma beszélgettünk az egyik csoporttal, hogy azért ez nem jó, mert így csak a tz-re tanul. Az meg megint más kérdés, hogy így az információ milyen mértékben és minőségben raktározódik és milyen lesz a szóbeli kifejezőkészsége.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 373
55 014
113

molnibalage


"El nem tudom képzelni, hogy ha ennél komolyabb dolgot kell elintézni, akkor mit csináljon a szerencsétlen átlagember. Fel nem fogom, hogy kisvállalkozások és minden más hogyan tud működni és hogyan nem lépnek valami "aknára", amiről nem tudnak. "

Az első pár évben engem is érdekelt a cégem jogszerű működése, aztán rájöttem, hogy lehetetlen...
Olyan dolgokkal megszívtam, hogy el sem hittem.
Azóta leszarom. Működök ahogyan jónak gondolom, aztán ha valakinek gondja van majd megkeres.
Egy percig sem izgatom ezen magam. Rájöttem, hogy a magyar előírásoknak és elvárásoknak nem lehet megfelelni.
A KKV-k túlnyomó többsége ugyan így működik. Pont ugyan ilyen okokból.

"Ezek után fogalmazzunk úgy, hogy meg van az véleményem itthon arról, hogy mit értek el a jogászok a saját seggük védésén és fontosságuk kihangsúlyozásával és olyan környezet kialakításában, hogy mindenkit kizárjanak onnan."

Ezzel 100%-osan egyet értek. Olyan faszántosan vannak megcsinálva a jogszabályok , hogy egyrészt értelmezhetetlenek másrészt betarthatatlanok. És pont e miatt számonkérhetetlenek. Ezért van az, hogy 1 adott ügyben, 1 adott jogszabály alapján 5 bíró 5 különböző, jogilag megalapozott ítéletet képes hozni...
Abszurdisztán.... :mad:
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"El nem tudom képzelni, hogy ha ennél komolyabb dolgot kell elintézni, akkor mit csináljon a szerencsétlen átlagember. Fel nem fogom, hogy kisvállalkozások és minden más hogyan tud működni és hogyan nem lépnek valami "aknára", amiről nem tudnak. "

Az első pár évben engem is érdekelt a cégem jogszerű működése, aztán rájöttem, hogy lehetetlen...
Olyan dolgokkal megszívtam, hogy el sem hittem.
Azóta leszarom. Működök ahogyan jónak gondolom, aztán ha valakinek gondja van majd megkeres.
Egy percig sem izgatom ezen magam. Rájöttem, hogy a magyar előírásoknak és elvárásoknak nem lehet megfelelni.
A KKV-k túlnyomó többsége ugyan így működik. Pont ugyan ilyen okokból.

"Ezek után fogalmazzunk úgy, hogy meg van az véleményem itthon arról, hogy mit értek el a jogászok a saját seggük védésén és fontosságuk kihangsúlyozásával és olyan környezet kialakításában, hogy mindenkit kizárjanak onnan."

Ezzel 100%-osan egyet értek. Olyan faszántosan vannak megcsinálva a jogszabályok , hogy egyrészt értelmezhetetlenek másrészt betarthatatlanok. És pont e miatt számonkérhetetlenek. Ezért van az, hogy 1 adott ügyben, 1 adott jogszabály alapján 5 bíró 5 különböző, jogilag megalapozott ítéletet képes hozni...
Abszurdisztán.... :mad:
Jó értem, hogy akkor a való életben van egy rakás jogszabály, amit lényegében "telibe szarhatsz", ameddig egy "jóakaród" nem szól?
Kezdtem félni, hogy egyedül én érzem azt, hogy az a jogszabály és rendelet mennyiség lényegében értelmezhetetlen a való életben.

(Arra is kíváncsi lennék, hogy mennyi ellentmondó rendelkezés van...)
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 373
55 014
113

molnibalage


"Jó értem, hogy akkor a való életben van egy rakás jogszabály, amit lényegében "telibe szarhatsz", ameddig egy "jóakaród" nem szól?"

Lényegében igen.

"Kezdtem félni, hogy egyedül én érzem azt, hogy az a jogszabály és rendelet mennyiség lényegében értelmezhetetlen a való életben."

Teljes mértékben. Ráadásul egy adott tevékenységre több tucat törvény is vonatkozhat, vagy adott törvény paragrafusa. Mindezt szétszórva a jogszabály gyűjteményben. Az átlag magán ember vagy egy kis pár fős cég számára ezek értelmezhetetlen dolgok.
Főleg ha helyben kell döntést hozni valós időben.
Gyakorlatilag a józan ész és a jóhiszeműség vezet a működés közben.
Vannak persze gyakran használt alap szabályok amiket be kell tartani például a számlázásnál, szerződésnél vagy a kivitelezésnél.
De ami ezen kívül esik n+1 hülyeség azzal foglalkozni sem érdemes.
 
K

kamm

Guest
Jó értem, hogy akkor a való életben van egy rakás jogszabály, amit lényegében "telibe szarhatsz", ameddig egy "jóakaród" nem szól?
Kezdtem félni, hogy egyedül én érzem azt, hogy az a jogszabály és rendelet mennyiség lényegében értelmezhetetlen a való életben.

(Arra is kíváncsi lennék, hogy mennyi ellentmondó rendelkezés van...)
Ez minden országban így van, jó reggelt.
Sőt, ideat még a jog fele le sincs írva, totalis ügyvédi blackmail es kartell van, nélkülük labdaba sem rugsz, mert a bitok is kozuluk kerulnrk ki (tényleg, Amerikaban nincs olyan, hogy bírói képzés, pentekrol hetfore bukott, inkompetens avagy politikai nimandok lesznek bukott ugyvedbol bírok!)
Ha bemesz pro se azaz magadat képviselve, akkor együtt szivatnak meg, gatlastalanul. Egy igazi tetű rendszer az amerikai korrupt szemét, ehhez képest a magyar egy álom-államigazgatas, szóval csínján a hoborgessel.
 
K

kamm

Guest

molnibalage


"Jó értem, hogy akkor a való életben van egy rakás jogszabály, amit lényegében "telibe szarhatsz", ameddig egy "jóakaród" nem szól?"

Lényegében igen.

"Kezdtem félni, hogy egyedül én érzem azt, hogy az a jogszabály és rendelet mennyiség lényegében értelmezhetetlen a való életben."

Teljes mértékben. Ráadásul egy adott tevékenységre több tucat törvény is vonatkozhat, vagy adott törvény paragrafusa. Mindezt szétszórva a jogszabály gyűjteményben. Az átlag magán ember vagy egy kis pár fős cég számára ezek értelmezhetetlen dolgok.
Főleg ha helyben kell döntést hozni valós időben.
Gyakorlatilag a józan ész és a jóhiszeműség vezet a működés közben.
Vannak persze gyakran használt alap szabályok amiket be kell tartani például a számlázásnál, szerződésnél vagy a kivitelezésnél.
De ami ezen kívül esik n+1 hülyeség azzal foglalkozni sem érdemes.

Ja, ez a legtöbb helyen igy van. Talán a contract law az egyetlen, amiben - történelmi okokból - az angolszász, amúgy total hulladek common law systemek fejlettebbek.
A magyar gazdasági jogterulet nagy részét a rendszerváltáskor a német mintából írták (nem véletlenül lett nalunk sokkal magasabbra teve az rt cegforma belepoje, sokkal kotottebbek a szabályok az angolszasznal stb. )
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
üdv a világban

Szenved is a cég, mennek is a gyártáskiszervezések, mert amúgy lehúzhatjuk a rolót.

Mert a MEOt még akkor se tudod kiszervezni, ha már semmi gyártásod nincs, csak átcimkézésed :D
De amúgy viccet félretéve
Ha most, és most eléggé iparfejlesztési koncepcióról beszélünk akkor
Van amit most csinálunk:
A kevesebb hozzáadott értékű, de minőséget követelő iparágak bevonzása, és reménykedés, hogy itt is marad. Ez végülis egy nyugatot sose utolérő, de tisztes megélhetést biztosító út.
Lehet ábrándozni, hogy majd csúcstechet kineveljük ezzel, de ebben nem hiszek. Iszonyatos rések vannak mindenhol, és elherdáltuk/eltűnt/megszűnt/nem is volt, hozzá tudásunk, hogy betömködjük. A nagy cégekkel szemben meg kb az ország teljes költségvetése is kevés. De ez szubjektív.

Ami szerintem helyes lenne, az ahogy @ozymandias kartárs mondotta vala, a tudás alapú rendszer felépítése.
Elmondom én hogy képzelem:
- Általános iskolától kezdve kőkeményen a porosz rendszer tényalapú, de összefüggéseket kereső teljes szigorával természettudomány a prioritás vonalat nyomva kezdhetjük az oktatást. Igen, tudom, a lelkecskék. Fel nem foghatom, az miért jó, hogy emberek az egyetemen futnak bele először abba, hogy nem babusgatott aranyvirágszálak. Amúgy remek szakemberek esnek ki ezen a lelki törésen.
-Gimnáziumokban nagyon magas elvárási színt, szintén termtud a priorítás. Értem én, hogy kell a turizmusba, meg a vendéglátásba is ember, és nem is várom el, hogy mindenkiből Einstein vagy Neumann legyen. De akiben megvan a fogékonyság azt igenis juttassuk el oda. Közben VALÓDI szakmabeliekkel bemutattatni, hogy mégis ki mit csinál. Megint lehet nyavajogni, hogy de Józsika nem is szereti a matekot, ő influenszer akar lenni, csak ennek semmi, de semmi haszna.
Az éretségit nagyon szigorúan venni. Basszus amikor az enyhe szigorításokon megy a nyígás, hogy ez nehéz, miközben a nagy részén átmennék simán szép jeggyel, úgy, hogy nem foglalkoztam vele most már évtizedes távlatban, és nem tartom magam zseninek, akkor hagyjuk, hogy ez nehéz. Nehéz majd a BMEs analitika vizsga lesz, és fel se készíti az embert semmi erre. Nekem volt pár nagyon jó tanárom, akik fontosnak tartották ezt is, de később rá kellett jönnöm, hogy a többség úgy jön egyetemre, hogy se jegyzetelni, se szóbelizni nem tud. Aztán amíg ezt megtanulja behozhatatlan hátrányra tesz szert.
-Az egyetemeken nagyon sok úgymond "modern" szakmunkást kell képezni, mert szükség van olyan jogászra aki érti az adott terület technoblabláját, olyan közgazdászra aki átlátja a dolgokat, olyan informatikusra, akivel meg tudod beszélni a kezelőfelületet, meg, hogy mire kell a program. Ez a tudás, amúgy máris exportképes, hiszen nem magyar gondokról beszélünk.
Meg persze kutatók, kutatómérnökök garmadáját termelni ki.
Az így megjelenő rengeteg embert pedig belenyomni egy rendszerbe, ami az alapkutatástól az alkalmazott kutatáson át azok megvalósításáig képes bármit megcsinálni.
És akkor van lehetőség az előzésre, mert a laborok felszerelése magyar szinten sem pénz, a kutatástámogatás szintén finanszírozható. És az így létrejövő tudás a valódi befektetés.
Nézzük mondjuk a mezőgazdaságon:
Nyilván egy ilyen rendszerben a diplomás parasztok (nem degradáló jelző) már tisztában lesznek a legmodernebb technikákkal, a mezőgazdasági kutató ellátja őket talajspecifikus fajtákkal (francia borászoknál ez működik pont így), a szakmérnökök képesek lesznek megtervezni a hozzá szükséges rendszereket, vegyészek jobb talajjavítókat megalkotni, biotechnológusok olcsóbb, fenntarthatóbb metódusokat létrehozni akár bioremediációra, akár fermentációra. És hogy akkor egy magyar parasztgazdaság úgy fog kinézni, hogy a paradicsom egy termesztőkádban indul palántaként, amit robotok ellenőriznek, kémiai automaták szabályozzák a tápanyagösszetételt, bioszenzorok monitorozzák a környezetet, és robotkarok emelik ki a végén a terményt? Igen Ez baj? Hát szerintem nem, mert olyan minőségi ugrást lehet vele hozni, hogy a magyar fajták ténylegesen gazdagok kedvelt csemegéi lesznek.

Remélem érthető így, hogy mire gondolok.



Ehhez kell több választási cikluson át, egy olyan elkötelezett politikai vezetés amely " ellenáll" az "összszerelő-üzem gyarmat/kihelyezett-tartomány" létrehozás milliárd-forintos "szirén-hangjainak", és tovább tud lépni, amikor eljön az ideje!
Mostanában van itt, ez az idő!

A "hazai nagyvállalkozói réteg" --néha bevillanó-- látványos "pénzben-lubickolásain" kívül nem látom megcsillanni még a "tápos versenyzőket"!

A nagy esélyesem, a "táp nélküli" Szent-Királyi viz-es család --az én és sokak csalódására-- kiszállt, a szintén nem tápos Fornetti-s tulaj sem viszi tovább, Gattyán alig tudta elvinni a cégét, holott semmi itthoni "(ál-)privatizációs" pénz(milliárdoka)t nem tett bele, sőt...

Nem vagyok türelmetlen.
A "feltőkésítés" utáni külföldi sikereket, terjeszkedést az OTP-n és a MOL-on kívül nem látok sehol.
Ganz 2.0, Weiss Manfred 2.0, "bármi-hasonló" 2.0 nem vakítja el a hazai vállalkozói horizontot, sajnos.

...vagy segítsen valaki nekem levenni a "lecsúszott hegesztő-szemüveget". Valóban lehet, hogy néhány kisebb dolog elkerülte a figyelmemet.


A Dél-Korea/Szingapur/más országok hasonló fejlődési szakaszának a belső versenyét/versenyeztetését "kicsit" hiányolom!!!
(Ami indokolttan, szokott kívülről védett, burkoltan államilag támogatott lenni, ellensúlyozandó a tőkeerős, tapasztalt multik lepapírozott (kamu)"versenyeit"


Haza gumigyárat --aki beszállít a technológiát, nevét, és gyártási kultúrát adó koreai cégnek-- ebből a szempontból teljesen logikusnak tartottam volna.
Ehelyett a koreai cég kapott pár-tíz milliárdot.
...meg jó-pár hasonló eset!

Nem lehetett volna a vissza nem térítendő támogatást tulajdonrészért adni "ajándék" helyett?
Ráadásul sok esetben az idehozott (amortizálódó--technika értéke a támogatással egy nagyságrendben van.
Magamnak lefordítva, hasonló összegért saját tulajdonú beszállító kapacitás is létrehozható lett volna.
Az örökölt foglalkoztatás-teremtési kényszer nagyon jól meg lett oldva, ez valóban dicséretes.
Ezért nem is fogalmazok durvábban. Rég várt --a rendszerváltás óta ígérgetett-- gazdaságpolitikai gesztus volt, látvbányos fizetés-emelési hullámmal.
Úgy tűnik, a Covid okozta törést is ki fogják manőverezni. :) Ez is jó! Jó a "Misi", "Petya" is szépen hozza a Tőle elvártakat!


Viszont a váltás --a hozzáadott-érték növelés szempontjából-- "kicsit" be van fékezve.
Pont a mostani haderő fejlesztés együttműködéseinél látszik, hogy a gyártók/"partnerek" (???) nem nagyon(helyesbítés: nagyon nem) hagynak kilépni bennünket az "összeszerelő tartomány" státuszból!

A "morzsákért" elprivatizált élelmiszer-ipar/mezőgazdasági termék feldolgozás sok éve ígért területe maradt a csirke-gyár és vágóhíd szinten, alig átvéve az igen szép árkülönbözet, igen szép profitjából. Ennek a területnek a nyereségszintjét jelzi is, hogy szinte az összes ilyen márkanév külföldi tulajdonú: Piros mogyorós, Negro, sokmás..,
...hozzácsapom ehhez a termékcsoporthoz az Amodent és társai, árversenyt generáló --ezért felvásárolt-- jó-és-olcsó márkát.
Rengeteg termékkategóriában monopol-helyzet, vagy jól körvonalazódó --multik közötti-- piacfelosztás van.
Ezeket nyirbálják is --rendesen--, el tudom képzelni milyen változás várható ezen a --szinte alig korrupció esélyes-- területen egy kormányváltás után!
Ezeken a területeken is lenne piaci-újrafelosztás új )hazai) szereplőknek, de úgy tűnik, hogy a verseny "érdeklődés hiányában" késik.


Lenne tehát terület a "táposoknak", de nem nagyon tolonganak a "Főnök" körül, hogy sürgetnék a versenynek ezt a szakaszát.
...a kasszánál nagyobb a tolongás, még mindig!
A munkásabb --szaktudást/vállalatépítési ismereteket igényélő--, vállalkozói játszmákat messze ívben kerülik.

Covid alatt rengeteg csődközeli külföldi céget lehetne venni "morzsákért"!
(nem tudom figyel-e az "illetékes": "morzsákért", ...érted: "morzsákért" ;) ).


Nem kis dinamizmust kéne átvenni a "táposoknak" "Petyától", és szaktudást "Misitől"!


Következő
szintre lépés mikor ? ? ?


...vagy jöhetne már az ezekkel a tudással és versenyszellemmel rendelkező, új "hazai-nagyvállalkozó" (jelölt) garnitúra!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 141
113
Talán elfér ez ide, mint hír. Ebből lehetne profitálni, olcsón építünk és olcsók a technológiáink, ebben vagyunk jók a világ víz iparában.
(voltam egyszer valami konferencián, egy mongol fickó, talán államtitkár beszélt rajta a magyar kutakról, meg hogy hívtak holland és izraeli vízépítő mérnököket, cégeket, akik kurva jó megoldásokat kínáltak, csak éppen nekik esélyük sincsen azt megfizetni, ezért jött ide mert a magyarok a 70-es és 80-as években olcsón építettek olyat ami működött)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 126
73 653
113
Dunaújváros a magyarországi nukleáris technológiai gyakorlati képzés és fejlesztés hazai központjává válik...

"A Paks II. beruházás dinamizálja a régió gazdaságát, ennek egyik bizonyítéka az egyetem, amely eddigi funkcióit megtartva a jövőben kulcsszerepet kaphat a nukleáris ipar hazai fejlesztésében. A műszaki szakemberképzésnek és kutatás-fejlesztésnek olyan erőforrásközpontja jöhet létre Dunaújvárosban, amelyre a térség vállalatai és a magyar nemzetgazdaság tartósan építhet majd...

...világszerte komoly igényt tapasztalnak jól képzett atomenergetikai szakemberek és modern technológiák iránt. A Dunaújvárosi Egyetemen létrejövő nukleáris tudásközpont egyedülálló módon ötvözi az elméleti és gyakorlati képzést, biztosítja az iparág ellátásbiztonságát és versenyképességét, ezzel pedig Magyarország nemzetközileg elismert és keresett exporttermékévé válik."