Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
210
520
93

Csak nekem visszatetsző az, hogy a napokban közölt rekordnyereség után ezzel szivatják az országot?


Csak mert nincs kétségem afelől, hogy nem csak a kutak, hanem az autósok és az állam is szívni fog ezért!
Volt a 7végén pár nem várt meghibásodás ami miatt az üzemanyag gyártó kapacitás leült. A srácok dolgoznak ezerrel de ez nem megy pár perc alatt, és ha ez nem lett volna akkor hír se lett volna. De ezt a MOL is elmondja gyakorlatilag a kiadott sajtó közleményében. A szerencse annyi, hogy a meghibásodások nem okoztak akkora bajt ami miatt nemzetközi hír is lehetett volna (lsd. OMV finomítóban visszainduláskor elpukkant deszt torony)
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 057
4 009
113
Volt a 7végén pár nem várt meghibásodás ami miatt az üzemanyag gyártó kapacitás leült. A srácok dolgoznak ezerrel de ez nem megy pár perc alatt, és ha ez nem lett volna akkor hír se lett volna. De ezt a MOL is elmondja gyakorlatilag a kiadott sajtó közleményében. A szerencse annyi, hogy a meghibásodások nem okoztak akkora bajt ami miatt nemzetközi hír is lehetett volna (lsd. OMV finomítóban visszainduláskor elpukkant deszt torony)
Akkor ezek szerint nem a cikkben említett, a Barátság kőolajvezeték trafóját ért támadás, és az árstop az okozója, a több mint 500 benzinkút ellátási zavarának!?
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
210
520
93
Akkor ezek szerint nem a cikkben említett, a Barátság kőolajvezeték trafóját ért támadás, és az árstop az okozója, a több mint 500 benzinkút ellátási zavarának!?
Sajna a szerződésem nem engedi meg a pontosabbakat...
De ott az igazság a nyilatkozatban, csak nem sokan értik.
Bár mostanában olyan híreket olvasok a finomítócal kapcsolatban hogy leteszem a hajam.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 390
2 641
113
Szijjártó állitólag a bmw vel kapcsolatban a jövő héten is bejelenthet valamit.
Tippre gyárbővítés. Esetleg nem bmw, akkor meg rivian& mercedes?
 
  • Hűha
Reactions: hete

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113

Lekapcsolja a lámpát a Tungsram – megszűnik a legnagyobb „magyar multi”​

Egy államilag támogatott lakossági izzócsere-programmal mondjuk lehet, hogy meg lehetett volna menteni.
Egyébként pár hete azon agyaltam, hogy milyen lehetséges energiatakarékossági programok lennének lehetségesek - csak a saját szórakoztatásomra. Sikerült írnom vagy 10 oldalt. : D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 025
73 519
113
Egy államilag támogatott lakossági izzócsere-programmal mondjuk lehet, hogy meg lehetett volna menteni.
Egyébként pár hete azon agyaltam, hogy milyen lehetséges energiatakarékossági programok lennének lehetségesek - csak a saját szórakoztatásomra. Sikerült írnom vagy 10 oldalt. : D
Vagy a közintézmények (iskola, önkormányzat, korház stb.) világításának korszerűsítése, a közúti világítások korszerűsítése, állami cégek építkezéseihez intelligens világítási megoldások szállítása stb. stb.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Egy államilag támogatott lakossági izzócsere-programmal mondjuk lehet, hogy meg lehetett volna menteni.
Vagy nem. Ki tudja.

Előre leszögezem, hogy nem vagyok szakértő, de nem vagyok biztos, hogy azt a pár évet, amit a túlélésre kaptak, olyan fejlesztési projectekre kellett volna fordítani, mint a vertikális farm, meg az ehető rovartenyésztés.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Vagy a közintézmények (iskola, önkormányzat, korház stb.) világításának korszerűsítése, a közúti világítások korszerűsítése, állami cégek építkezéseihez intelligens világítási megoldások szállítása stb. stb.
Én háztartásoknál számolgattam. 4 millió háztartás / 5 izzó (2x2,5w 2x7w 1x9w többségében e27 ~negyedrészt e14) = 20 millió izzó. Kb. nettó 10 milliárdról beszélünk (nagyon maximum). Szvsz a lakosság esetén érhető el nagyobb megtakarítás (ráadásul ugye ez főleg a csúcsidőszakot érinti). Igény esetén ismételhető. Akkor ennek (is) sorba vettem az előnyeit hátrányait. Egyébként ez volt a legkisebb tétel.

Még ilyeneket írtam össze, hogy vezérelt áram elősegítése, ehhez kapcsolódóan gázbojler-csereprogram. Napelemmel történő HVM előállítás (nem napkollektorral! - lényegesen olcsóbb), itt mind lakossági mind intézményi fogyasztók esetén. Akkor ezt tovább bővíthető fűtéskiegészítésre indirekt tárolóval (300l). Akkor FF besorolásig lakóépületek korszerűsítése (ez kb 2 millió lakóingatlan) 1 millió ft-ig akár 100%-ban támogatva (induló évben ~50e-100e db = 50-100 milliárd). De ehhez fel kell mérni, hogy mekkora a szabad kapacitás a piacon. Képzési programokat indítani. Célzott iparpolitika az építőanyaggyártásnál. Utóbbi háromnak évenkénti költségének növelése, az energiahatékonysági-program ehhez csatolt bővítése.
Ha a gáz nagy ősellenség lesz, akkor akár egy gáztűzhelycsere-programra is érdemes lehetne gondolni, de ez már jelentősen növelné a villamosenergia igényt, szóval ez azért egy kicsit másabb. A kamarával közösen kiépíteni egy "disztribútori-hálózatot" + partnerségi-program, a lényeg az, hogy a különböző itthon előállított termékek, ne kerüljenek exportra, hanem azok itthon hasznosuljanak amíg találkoznak kereslettel (ez kicsit nehezen megoldható, de megoldható). Amennyiben a korábban említett 1 millió kevés, akkor államilag támogatott lakossági mikrohitelek 12-24 hónapos futamidővel (500e ft-ig). Ha valaki szerint 1-1,5 millió ft nagyon kevés akkor sajnos nem ismeri a magyar lakóingatlanok állapotát. Ekkora összegből kisebb házaknál a nyílászárók cseréje megoldható, belső falszigetélés, szigetelt álmennyezet alakítható ki, padlás szigetelés valósítható meg stb. Ezek egy-egy rossz szigetelésű épület esetén 30+%-os megtakarítással járhatnak, persze itt a primerenergia felhasználást kell nézni (ugye sok helyen fával/szénnel/vegyesen tüzelnek), illetve hogy ez nem 1:1-ben jelenne meg ez a csökkenés, mivel a "komfortérzet javulásával" is számolni kell.
Ilyesmiken járt az agyam a teljesség igénye nélkül.

Szerk.:
Vagy nem. Ki tudja.

Előre leszögezem, hogy nem vagyok szakértő, de nem vagyok biztos, hogy azt a pár évet, amit a túlélésre kaptak, olyan fejlesztési projectekre kellett volna fordítani, mint a vertikális farm, meg az ehető rovartenyésztés.
Munkát kell adni az ilyen cégeknek, nem pénzt, főleg hogy jelenleg bőven lenne létjogosultsága.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 973
14 023
113
Vagy nem. Ki tudja.

Előre leszögezem, hogy nem vagyok szakértő, de nem vagyok biztos, hogy azt a pár évet, amit a túlélésre kaptak, olyan fejlesztési projectekre kellett volna fordítani, mint a vertikális farm, meg az ehető rovartenyésztés.

Nem belátva a lapok mögé: a hazai-piacra-termelést nem lehet alapozni a hivatalosan behozott/vámolt/ÁFA-zott kínai termékek(Lidl/TESCO/...) 3-5-szörös árán.

Viszont ugyanannak a kínai terméknek/termélcsoportnak az ömlesztve behozott, Tungsram-má"átcímkézett" változatát lehett volna egy 100+ éves márka neve alatt forgalmazni, jó haszonnal --a korábbi "KGST-ismertséget" és a frissebb GE-örökséget is sikeresen használva !!! --, és a nyereségből "ráfejleszteni" a piacs-specifikus elemeket az olcsó kínai gyártásra: a minőséget, piaci résekre "odalépni, ...


...szerintem.


.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem belátva a lapok mögé: a hazai-piacra-termelést nem lehet alapozni a hivatalosan behozott/vámolt/ÁFA-zott kínai termékek(Lidl/TESCO/...) 3-5-szörös árán.

Viszont ugyanannak a kínai terméknek/termélcsoportnak az ömlesztve behozott, Tungsram-má"átcímkézett" változatát lehett volna egy 100+ éves márka neve alatt forgalmazni, jó haszonnal --a korábbi "KGST-ismertséget" és a frissebb GE-örökséget is sikeresen használva !!! --, és a nyereségből "ráfejleszteni" a piacs-specifikus elemeket az olcsó kínai gyártásra: a minőséget, piaci résekre "odalépni, ...


...szerintem.

Az elmúlt 35 évem alatt egyszer sem vettem Tungsram izzót, vagy lámpát.

Otthonra nagyrészt kínai 8-16 wattos led lámpák vannak felszerelve, még az ősrégi eredetileg fénycsöves asztali lámpában is egy 4 wattos van.
Ha meg minőséget akarok valahova akkor Osram.

Anno megéltem amit a GE művelt ferenc uralkodása alatt a kisvárdai "Ízzóval"...
Kaptak 100 milliót arra, hogy nem bocsájtják el a dolgozókat, elverték olyan faxságokra (papíron), mint köztünk gimnazisták között amerikai iskolai pályázat (nem is akartunk részt venni rajta, de minden osztályból a legjobb 5 tanulót kötelezték, hogy meglegyen a létszám).
Majd 1 év se telt el, kirúgtak mindenkit mert "elfogyott" a pénz.
Számon lettek kérve? Ugyan már...
Pedig ez még a válság előtt volt évekkel.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Munkát kell adni az ilyen cégeknek, nem pénzt, főleg hogy jelenleg bőven lenne létjogosultsága.
Lehet, hogy akkor teszem azt takarékosan üzemelő elektromos fűtésrendszer kutatásába kellett volna beletenni a pénzt. Ez is az utóbbi években felfutó ágban van, valamennyire talán még közel is állna a profilhoz.Egy ekkora cégnél én kevésnek tartom, hogy csak világítással foglalkozzon. Ha úgy vesszük, nem is volt látható terméke, ami transzparensen reklámozta volna is őket.
Én is gondoltam erre. Bár nem vagyok híve a gyártáskiszervezésnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 973
14 023
113
Lehet, hogy akkor teszem azt takarékosan üzemelő elektromos fűtésrendszer kutatásába kellett volna beletenni a pénzt. Ez is az utóbbi években felfutó ágban van, valamennyire talán még közel is állna a profilhoz.Egy ekkora cégnél én kevésnek tartom, hogy csak világítással foglalkozzon. Ha úgy vesszük, nem is volt látható terméke, ami transzparensen reklámozta volna is őket.

Én is gondoltam erre. Bár nem vagyok híve a gyártáskiszervezésnek.

Én sem.
...de, Becslésem Szerint:
  1. az 500-1.200 negyed-Eu-s béren foglalkoztatott betanított munkás helyett,
  2. lenne/lehetne/lehetett volna Magyarországnak 80-250 fős saját, hazai, fejlesztő, műszaki értelmisége, a sokszoros EU-s fizetés kb. feléért.
  3. + hazai/EU-s piacképes,
  4. magyar termék,
  5. a "kimaradt" 4-900 fő pedig egy gyorsított, szakirányú képzéssel dolgozhatna magasabb bérért, mint egyébként/közmunkában,
  6. az ismeretlen/bizonytalan problémákat hozó sokezer távokeleti vendégmunkás helyett!!!
Lehetett volna Win/Win, a jelenlegi Lost/Lost helyett.


Apróságokban biztos ki lehet egészíteni a fentieket, a főbb pontok, tendenciák, előnyök meg vannak! ...lennének!!! Szerintem!

De: Miért is nincsenek???
Mert politikailag az Eus pénzért könyörgés is el fogadhatóvá tehető a magyar társadalommal az évi 100-150 milliárd HUF-os közmédiával ???

Mindez az elvárható és évtizedek óta elmaradó társadalom-építés helyett, ami helyet az EU-s társadalom-rombolást kell beépíteni a hazai hosszútávú társadalmi folyamatokba ! ! !


Hmmm...


Az iparról, "kis" társadalmi és politikai háttér ismertetéssel, anapi média-zaj helyett a valós folyamatokról beszélve.


.
 
  • Tetszik
Reactions: PFZ and Flamand
T

Törölt tag 1711

Guest
Én sem.
...de, Becslésem Szerint:
  1. az 500-1.200 negyed-Eu-s béren foglalkoztatott betanított munkás helyett,
  2. lenne/lehetne/lehetett volna Magyarországnak 80-250 fős saját, hazai, fejlesztő, műszaki értelmisége, a sokszoros EU-s fizetés kb. feléért.
  3. + hazai/EU-s piacképes,
  4. magyar termék,
  5. a "kimaradt" 4-900 fő pedig egy gyorsított, szakirányú képzéssel dolgozhatna magasabb bérért, mint egyébként/közmunkában,
  6. az ismeretlen/bizonytalan problémákat hozó sokezer távokeleti vendégmunkás helyett!!!
Lehetett volna Win/Win, a jelenlegi Lost/Lost helyett.


Apróságokban biztos ki lehet egészíteni a fentieket, a főbb pontok, tendenciák, előnyök meg vannak! ...lennének!!! Szerintem!

De: Miért is nincsenek???
Mert politikailag az Eus pénzért könyörgés is el fogadhatóvá tehető a magyar társadalommal az évi 100-150 milliárd HUF-os közmédiával ???

Mindez az elvárható és évtizedek óta elmaradó társadalom-építés helyett, ami helyet az EU-s társadalom-rombolást kell beépíteni a hazai hosszútávú társadalmi folyamatokba ! ! !


Hmmm...


Az iparról, "kis" társadalmi és politikai háttér ismertetéssel, anapi média-zaj helyett a valós folyamatokról beszélve.


Nem azért vették fel a kis kelet-európai országokat az EU-ba, hogy saját iparuk legyen.
Az ilyesmit csírájában elfojtják co2 kvótákkal és bürokráciával.
Mi vagyunk az 60-70-es években elvesztett gyarmatok pótlásai, ennek megfelelő viselkedést várnak el tőlünk.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 390
2 641
113
Ha már Kisvárda... nem világos nekem, hogy most csak a lámpagyártás szűnik meg mindenhol vagy pl az ilyen kft-k is: https://tasp.aero/about-us/
Gondolom az egész céget felszámolják.
Anno voltam ott gyakorlaton 95-98 között valamikor, de már akkor is gyártottak olyan fényforrást ott, amely us aircraftba lett beépítve.
Emlékeim szerint 4 hosszú csarnok volt ott, amiből a hagyományos izzós csak az egyikben volt, a többiben halogén meg stb...
Komoly know how volt/van ott. Cégen belül gyártott 40 méteres automata sorokon csak mérnökből 4-5 fő volt egy műszakban. Ott tapasztaltam meg először a japán precizitást, amikor a rendelt japán vákumszivattyú megérkezett. Sajnálom, hogy csődbe megy. A szülővárosomnak ez nagy érvágás.
Azóta nyitott a független Tungsram ott repülőgép alkatrész felújító/gyártó kft-t. Talán lapátokkal is foglalkoztak. Az biztos megmarad, majd valami helyi haver átveszi és jól meggazdagszik belőle.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 390
2 641
113
Az elmúlt 35 évem alatt egyszer sem vettem Tungsram izzót, vagy lámpát.

Otthonra nagyrészt kínai 8-16 wattos led lámpák vannak felszerelve, még az ősrégi eredetileg fénycsöves asztali lámpában is egy 4 wattos van.
Ha meg minőséget akarok valahova akkor Osram.

Anno megéltem amit a GE művelt ferenc uralkodása alatt a kisvárdai "Ízzóval"...
Kaptak 100 milliót arra, hogy nem bocsájtják el a dolgozókat, elverték olyan faxságokra (papíron), mint köztünk gimnazisták között amerikai iskolai pályázat (nem is akartunk részt venni rajta, de minden osztályból a legjobb 5 tanulót kötelezték, hogy meglegyen a létszám).
Majd 1 év se telt el, kirúgtak mindenkit mert "elfogyott" a pénz.
Számon lettek kérve? Ugyan már...
Pedig ez még a válság előtt volt évekkel.
Csak nem te is földim vagy?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 025
73 519
113
Az elmúlt 35 évem alatt egyszer sem vettem Tungsram izzót, vagy lámpát.

Otthonra nagyrészt kínai 8-16 wattos led lámpák vannak felszerelve, még az ősrégi eredetileg fénycsöves asztali lámpában is egy 4 wattos van.
Ha meg minőséget akarok valahova akkor Osram.
Az Osram is több tulajdonosváltáson van már túl. Volt kínai tulajdonban is. A LED-es lámpáit valószínűleg ugyanúgy Kínában gyártják.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 973
14 023
113
Nem azért vették fel a kis kelet-európai országokat az EU-ba, hogy saját iparuk legyen.
Az ilyesmit csírájában elfojtják co2 kvótákkal és bürokráciával.
Mi vagyunk az 60-70-es években elvesztett gyarmatok pótlásai, ennek megfelelő viselkedést várnak el tőlünk.

Én pedig nem szeretném, ha két-harmadokat az új(/régi ?) politikai vezetés ennek a hazai elfogadtatására használná, a politikai elitnek adott Júdás-pénzért és - látszólagos-- el-/befogadásért "Európába" !!!

..."csak": mert mintha az "új" E-U-ós értékek és érdekek erről motivációról szólnának Közép-Kelet Európa irányába !!!

.