Alapvetően nem állami feladat lenne ezt megoldani... de nyilván nagy részt fog benne vállalni az állam is.Ez sajnos nem így megy. Debrecenben 800 MW villamosáram igényt láttam az akkugyárra.
Más nagy projektnél is hallottam 500 MW táját.
- Mindezt úgy, hogy nem látszik P2 semmilyen szinten 2030-ra. + 0 MW.
- P1 4 blokkja kiesik további hosszabbítás nélkül 2037-re és a realitás az kb. kettő további hosszabbítása talán. Ez -1000MW alsó hangon, rossz esetben -2000 MW.
- Mátrának is kakukk. -900 MW
Ez együtt összesen -2000 és -3000 MW. Úgy, hogy növeled még kvázi a zsinórigényt is vagy 1000 MW+-szal?
Vázold már fel kérlek, hogy hogyan oldják meg, ha:
Na, akkor ha elmennének a falig és SAJÁT erőművet építenének maguknak, akkor is felmerül, hogy mi lenne az üzemanyag?
- Orosz gáz közellenség és nem jöhet be ide vagy el sem adják már talán, de ha lesz, akkor sem lesz drága. Akkor az egész üzem értelme itt nem látszik. Mondjuk akkor lehet, hogy nem is lesz?
- A LNG import mondjuk akkorra talán felpörög, de hosszútávú stabilitása ennek megvan?
- Szénerőmű itthon már nincs, lignit van, amit kivezetünk jelen állás szerint, ahelyett, hogy épülne 900 MW szuperkrit kapacitás. Vagy legalább valamennyi.
- SMR vonatra felszállást nem látni.
- Vízkapacitás nimcs.
Mert ETO előállításához jelenleg orosz olaj az alap itthon. Vagy CCGT erőmű esetén meg orosz gáz.
Tényleg érdekelne, hogy mi innen a kiút.
Mert az egész politikával átszőtt vezetésen azt látom, hogy még mindig hisznek P2-ben, de hogy milyen alapon, az homály. Kb. úgy tesznek, mintha nem történt volna semmi...
Kérdés egyáltalán a megtérülése a dolognak, de nyilván ezt nem 2 évre tervezik..
Az ilyen dolgokat általában így vagy úgy megszokták oldani, de majd kiderül.
Hála istennek nem az én dolgom megoldani, bár annak a fizetését elfogadnám.. Alapvetően a jogszabályi háttereket is ismerni kellene, mert a megújuló energiaforrásokból is lehetne sok energiát - az energia igény egy részét -, nyerni, persze akkora mennyiséget nem igazán lehetne tárolni. Ugye itt is az van, hogy a lakóházaknál már nem lehet az elektromoshálózatra visszatermelni.. ha a háztartások nem csak fogyasztók lennének akkor jelentősen csökkenhetne az igény. Szélerőművek... (amit elvileg jogszabály tilt..), víz-, biomassza, geotermikus energiák.. plusz pályázatokkal lehetne segíteni a lakosságot, szigetelés, energiatakarékos berendezések. Dehát ugye mi ezekkel levagyunk maradva, mert soha sem volt rá valódi akarat.
Szóval pontosan te is tudod, hogy annak az energiaigényenek 1 részét itthon is meglehetne termelni, illetve lehetne importálni a környező országokból is. Az első résznek a szemléletváltás a feltétele.. Csak ugye más az érdek.. nem véletlenül került bizonyos körök kezébe az energia szektor... "állami" ahhaa..