Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
<i>"Nem a Tescohoz vándorol a nyereség ami tavalyi évben <b>146 milliárd volt , annyit utalt ki év végén licenc díjak jogcim alatt</b> az anyavállaltnak , "</i>

Ezt nekünk még üzleti gazdaságtanból tanították. Ez az adócsalás teljesen legális soft formája. És ez nem csak nálunk probléma, hanem minden olyan országban ami nem adóparadicsom.
Ezért gondolom azt, hogy nem a nyereség, hanem a teljes forgalom (Nettó bevétel+kiadás) után kellene adózni. Jelentősen megnehezítené az adóelkerülést.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
hát azért probálják neheziteni a dolgukat, elektronikus pénztárgép.... Néztem a tesco könyvelését az elmúlt 2 évben minden évben 50% növekedett a bevétele. Elég jól tolják ahhoz képest hogy gazdasági világválság van , nem ? ? szóval 2 év alatt megduplázták a vevételük.
@fip7 hallotad a törvényt ellenük, ha egy cég egymást követő 2 évben veszteségs, akkor nem forgalmazhat napi cikkeket.
Kenyér , Tej, Felvágott. Úgy hogy jövőre vagy is idén 10 év után szerintem elöször nyereséges lesz a tesco :D :D de azért gondolom nem 146 milliárdnyira... :D max 50-100 millio :D :D
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Azért következetesen és az EU köcsög szabályainak megfelelően egyre nehezitik a külföldi cégek , pénz kiporszivozását az országból, pl erre volt jó a bank adó is gondolj bele , régen, kiutaltál az országból 146 milliárd elcsalt bevételt és fizettés egy 2000 Ft-os utalási költséget :D :D A gyenge Forint sem fog segiteni a tesconak, mert olcsó importtermékek nem lesznek olcsobbak... Terjeszkedni nem tud, mivel a nem épülhet nem tudom hány m2 fölött bevásárló központ engedély nélkül... Arra pedig várhat :D :D Szorul a hurok egyre jobban... és egyre kevesebb Magyarországon a Tesco szövetséges. Remélem sarokba tudják szoritani, ekkora piaci szereplő ha magyar termékeket vesz, annak az adott gazdasági terület fejlődését eredményezi.
pékek , tejtermelők stb.... mezőgazdaság.
Tehát fontos célpont, nem fogják ennyiben hagyni. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
desertfox

Az a baj, hogy ezek csak ilyen ad-hoc megoldások.
(Kivéve az elektronikus pénztárgép, az tényleg kellet)

Most leírom a jelenlegi (társasági adó) és az én (könyvforgalmi) adórendszerem 3 példán keresztül.

1. Cég: "A jól működő"

100 forint nettó árbevétel
50 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: 50 forint.
16%-os társasági adóval: 8 forint adó
Én rendszeremben:
Adóalap: 150 forint
3%-os adókulccsal: 4.5 forint adó

2. Cég: "Az adóoptimalizáló/vagy nullszaldós"

100 forint nettó árbevétel
80 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: 20 forint
16%-os társasági adóval: 3.2 forint
Én rendszeremben:
Adóalap: 180 forint
3%-os adókulccsal: 5.4 forint adó

3. Cég: "Az adókerülő/vagy ténylegesen veszteséges"

100 forint nettó árbevétel
101 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: fix X állandó összeg a törvények szerint
Fix adó: 1 forint (csak a példa kedvéért)
Én rendszeremben:
Adóalap: 201 forint
3%-os adókulccsal: 6 forint adó

Előnyei szerintem:
1. Minden piaci szereplőnek egyformán arányos (1.+2.+3. cég)
2. Nem bünteti azt ha egy cég sikeres (1. cég)
3. Nem hatnak rá a konvencionális adó optimalizáló és elkerülő trükkök. (2.+3. cég)
4. A vegetáló vállalkozások számára is még megfizethető. (2.cég)
5. Piactisztító hatása van, ami közép és hosszú távon előnyös a gazdaságnak. (3. cég)

Szerintem egy ilyen rendszer hatékonyabb lenne, mint a mai.

Akkor mi lehet az oka annak, hogy nem vezetik be?
Nem tudom bizonyítani, de elég nagy a valószínűsége, hogy a legtöbb ma működő cég a 2. és a 3. típusba tartozik, és az a helyzet, hogy az ország legbefolyásosabb embereinek vagyona is ilyen cégekből tevődik össze. És igen, ők is utálnak adót fizetni.
Szóval biztos nem szúrnak ki magukkal és vezetnek be egy ilyen adórendszert. Nem engedné a nagyvállalkozói lobbi.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@fip7
Tudod Én probálok a logika és észerüség mentén menni mindig és valakinek igaza van , azt el ismerem, deee
Amit mondasz hogy sok gazdaság növelő intézkedés Ad-hoc jelegü volt ezzel nem értek egyet.
Azért és meg is magyarázom, mert a külső embernek egy Bank adó ad-hoc jelegünek tünhet , de igy most utolag nézve, ez adott időben, nagyon is észerü volt és időnyerés illetve, a piaci szereplők leradirázosa miatt volt. Tehát tervszerü és ésszerü volt. Lásd azért itt mondtak államcsödöt , meg stb... 5 évvel később itt vagyunk és végig szivattuk az EU-t és a külföldi cégeket, tehát elég jól csináltuk.
Emlékszek utdij beveyetésére? NAV ? APEH és VÁM egyesítésére ? leggyorsabban vezetük be az EU-ba útdijat és jól , még a németek is lassaban tudták bevezetni, illetve most nem is tudták. Tehát itt semmi nem volt Ad-hoc... és azért probáltam rávilágitai, hogy a jövő sem ad-hoc és megállt az élet, megy tovább.
itt végre azt látom hogy végre ésszerü irányitás van, és persze nem minden jó , meg nem mindennel értek egyet, deee mivel ésszerü ezért elfogadom.


Szerintem az EU-ban Magyaroszág a legnagyobbat fejlődő országok közé tartozik, mind a törvénykezés, stabilitás, gazdaság, világban elfoglalt súlya. Ha tudsz akkor cáfolj meg.

Ipar és gazdaság téma:
Plusz még1 fontos gondolat , ugye bár elméletileg beindul a hitelezés is a megmaradt kereskedelmi bankokban, ez által ez is beláthatlan gazdaság ösztönző folyamatokat indit be, szóval összefoglalva, jó úton haladunk és nem egy irányból várjuk a fejlödést, hanem több szálon futó bevétel növelés történik és gazdaság fejlesztés és iparositás. Arról ne is beszéljünk , hogy minden külföldi cég visszaadta a lakossági gázszolgáltatoi szerződését és egyedüliként maradt Főgáz, Tehát egy újabb stratégia ágazat került Magyar kézbe.

Azt hinnéd élsz Országban , ami a hazád és azt hiszed , hogy Magyarország a magyarokért, aztán kiderül 5 év kell , hogy visszaszerezd nagyjából a gyeplőt az irányításhoz.....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
desertfox

Nem azt állítottam, hogy rossz irányba mennek a dolgok, hanem azt, hogy ad hoc jellegűek voltak az intézkedések.
Amikor átvették a kormányzást 2010-ben , akkor fogalmuk sem volt arról, hogy mire vállalkoznak. Nem véletlenül nem volt programjuk se.
Saját maguk is lenyilatkozták anno ezt, hogy kétségbeejtő a helyzet és, hogy nem számítottak ilyen rossz helyzetre.
Ebből következtek az olyan intézkedések, mint a különadók, amelyik nem voltak tervszerűek. Egyszerűen valamit hirtelen ki kellet találniuk, különben csődbe mentünk volna, és valakinek (szerencsére) épp ez jutott az eszébe.
Az, hogy az IMF-től való megszabadulás után elkezdet tervszerűséget ölteni a dolog az már természetes, hiszen addigra már át látták a rendszert, nem volt meglepi, valóban lehetett tervezni. De ehhez kellet 3-4 év.
Az előző ciklus szinte csak az ötlet szerű kármentésről szólt.

Az út díjról meg ennyit, hogy az autópálya matricával együtt hihetetlenül káros dolog. Sajnos mind a kettő nagyban növeli az alsóbbrendű utak leterheltségét, miközben az autópályák egy része szinte üresen áll (Pl.: M6).
Én nem sok értelmet látok abban, hogy megépítek méreg drágán egy autópályát, autóutat aztán fizetőssé teszem, hogy ne használják. És ez elsősorban nem az autósokat, hanem az áruszállítást sújtja igazán keményen.
Szerintem minden szempontból előnyösebb lenne az útszakaszok ingyenessé tétele.

A bankokban a hitelezés meg azért indult meg, mert az MNB adott nekik 1000 milliárdot 0%-os kamatra, amit ők 2%-ért adnak tovább.
Ez lényegében egy bank mentő csomag amivel a bankok devizahitelek átváltásából fakadó veszteségeit mérséklik.
A devizahitelek forintosítását még 2010-ben meg kellet volna lépniük, csak a bankok nagy urak, nem volt hozzá elég merszük.
Így végül a bankok olcsón megúszták, az állam és a lakosság pedig csak kicsit járt jól.
A családi csődvédelem sem szól igazán másról, mint arról, hogy a bankok mindenképpen megkapják az adósoktól a pénzüket.
E helyet szerintem még 2010-ben be kellet volna vezetni az "elállás jogát" vagyis azt, hogy bárki kilépjen a hiteléből és bukja a fedezetet. Ha ez lett volna nem kellet volna Ócsára "lakópark", nem lennének ma több 10000 -en kilátástalan helyzetben (elbukták a fedezetet és még tartoznak!) és a bankokkal szemben is jobb lett volna a kormány alkupozíciója a forintosításnál.

Ha ezt akkor meglépik sok 100 milliárd forint maradt volna meg az emberek és az állam zsebében, rég lejjebb lehetett volna értékelni a forintot, ami jót tett volna az exportnak stb....

De persze ez csak az én véleményem, nem én voltam/vagyok a miniszterelnök, innen kívülről nem látom azokat a "láthatatlan falakat" amiket anno ők láttak.
De jelenlegi tudásom alapján ezt kellet volna tenni.

UI.: A vezér focimániájára és a belefeccölt milliárdokra csak azért nem térek ki, mert mindenkinek van valami hülye hóbortja. Ha más lenne az elnök, akkor más hóbortra menne el ugyan ennyi.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
desertfox

Az a baj, hogy ezek csak ilyen ad-hoc megoldások.
(Kivéve az elektronikus pénztárgép, az tényleg kellet)

Most leírom a jelenlegi (társasági adó) és az én (könyvforgalmi) adórendszerem 3 példán keresztül.

1. Cég: "A jól működő"

100 forint nettó árbevétel
50 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: 50 forint.
16%-os társasági adóval: 8 forint adó
Én rendszeremben:
Adóalap: 150 forint
3%-os adókulccsal: 4.5 forint adó

2. Cég: "Az adóoptimalizáló/vagy nullszaldós"

100 forint nettó árbevétel
80 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: 20 forint
16%-os társasági adóval: 3.2 forint
Én rendszeremben:
Adóalap: 180 forint
3%-os adókulccsal: 5.4 forint adó

3. Cég: "Az adókerülő/vagy ténylegesen veszteséges"

100 forint nettó árbevétel
101 forint nettó kiadás
Jelenleg:
Adóalap: fix X állandó összeg a törvények szerint
Fix adó: 1 forint (csak a példa kedvéért)
Én rendszeremben:
Adóalap: 201 forint
3%-os adókulccsal: 6 forint adó

Előnyei szerintem:
1. Minden piaci szereplőnek egyformán arányos (1.+2.+3. cég)
2. Nem bünteti azt ha egy cég sikeres (1. cég)
3. Nem hatnak rá a konvencionális adó optimalizáló és elkerülő trükkök. (2.+3. cég)
4. A vegetáló vállalkozások számára is még megfizethető. (2.cég)
5. Piactisztító hatása van, ami közép és hosszú távon előnyös a gazdaságnak. (3. cég)

Szerintem egy ilyen rendszer hatékonyabb lenne, mint a mai.

Akkor mi lehet az oka annak, hogy nem vezetik be?
Nem tudom bizonyítani, de elég nagy a valószínűsége, hogy a legtöbb ma működő cég a 2. és a 3. típusba tartozik, és az a helyzet, hogy az ország legbefolyásosabb embereinek vagyona is ilyen cégekből tevődik össze. És igen, ők is utálnak adót fizetni.
Szóval biztos nem szúrnak ki magukkal és vezetnek be egy ilyen adórendszert. Nem engedné a nagyvállalkozói lobbi.

A kiadast nem adoztathatod meg, mert akkor az olyan cegek akik valoban csak kis haszonnal tudnak csak mukodni azok csodbemennek. Mig azok akiknek nagyon nagy a profitjuk (ami abbol lesz, hogy keves a kiadas) azok meg pont keveset fognak adozni azokkal osszehasonlitva, akiknek a kiadasuk is nagy.
A multkor kezembe kerult egy 110 eves konyv, komolyan mondom, akkoriban jobb volt a Monarchia adorendszere mint most a magyar es a tobbi orszage.
Akkor tobbkulcsos ado volt. Ha jol emlekszem akkor 3 reszre osztottak a cegeket meret szerint es ugy adoztak. A kis cegek kevesebbet (es zarojelben oda volt irva, hogy a kicsi cegek azert adoznak kevesebbet, hogy tudjanak gyorsabban fejlodni es a nagy cegek a meretuknel fogva ne tudjak oket kiszoritani a piacrol).
A kozepesek kicsit tobbet es a nagy cegek meg tobbet adoztak. A szazalekokra mar nem emlekszem. Viszont a lenyeg az volt, hogy a bevetel utan adoztak es nem profit utan. Igy nem lehetett fiktiv kiadasokkal eltuntetni a profitot.
Ezt kicsit atalakitanam es a jelenlegi vilagban is mukodne: az egyeduli kiadas, amit leirhatna a ceg, az a fizetesek lennenek, mivel azok utan ugyis fizet adot, tovabba igy jobban osztonozzuk a cegeket, hogy nagyobb fizeteseket adjanak. Persze nem 16%-al adoztatnam meg a ceg beveteleit, hanem csak mondjuk 2-3%-al.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
desertfox

A bankokban a hitelezés meg azért indult meg, mert az MNB adott nekik 1000 milliárdot 0%-os kamatra, amit ők 2%-ért adnak tovább.
Ez lényegében egy bank mentő csomag amivel a bankok devizahitelek átváltásából fakadó veszteségeit mérséklik.

UI.: A vezér focimániájára és a belefeccölt milliárdokra csak azért nem térek ki, mert mindenkinek van valami hülye hóbortja. Ha más lenne az elnök, akkor más hóbortra menne el ugyan ennyi.

A bankok bekaphatjak. Egy allami bank adhatta volna kozvetlenul a lakossagnak es a vallalatoknak is a hiteleket 0%-os kamatra, nem lenne szabad a kereskedelmi bankokat (amiknek a nagy resze raadasul kulfoldi) kozvetitokent hasznalni.
Az allamnak megeri 0%-ra is odaadni a lakossagnak, hisz az valamire elkolti es ado, AFA formajaban ugyis jelentos resze visszamegy az allamhoz.

A focimaniarol meg csak annyit, hogy a stadionokat jellemzoen magyar cegek epitettek, amik adoznak, stb. igy egy resze visszamegy az allamhoz. Tovabba munkasokat alkalmaznak => az allam kevesebb munkanelkuli segelyt kell adjon.
Tudom, hogy itt mindenki a hadseregre koltotte volna azt a penzt, de gondoljunk bele: Magyarorszag szinte barmit vesz a hadseregnek, az a penz teljes egeszeben kimegy az orszagbol. Mas lenne a helyzet, ha mi gyartanank a harckocsikat, vagy a helikoptereket, dehat erre esely sincs.
En a magyar hadseregnek egyenlore csak olyan fegyvereket adnek, amit a magyar ipar le tud gyartani (nem kell pesszimista lenni, azert akadnak ilyen fegyverek is).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
blitzkrieg

Köszönöm az észrevételeket!

A monarchia adórendszerét nem ismerem/tem , de látszik, hogy akkor még ésszel éltek a gazdasági rendszer megtervezői.

A kiadásokat azért adóztatnám meg, mert ösztönzi a hatékonyságot.
(Meg így jobban látszik, hova tűnik el a pénz egy adott cégből, hiszen így a kiadásokat is átellenőrzik.)
A sávos rendszeren meg én is gondolkodtam, de nem akartam bonyolítani a modellt.
(Ugyan ez a kiadásoknál a fizetések vagy az ÁFA esete is. A fizetések adózottak, a kifizetett ÁFA nagy része meg bevételként vissza jön. De ha ezeket most bele írom , nem ilyen átlátható a példám.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
Egy kis hazai BKK "ipar":
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2015/06/23/bemutattak_a_bkv_uj_euro_vi_os_magyar_buszat/
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Egy kis hazai BKK "ipar":
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2015/06/23/bemutattak_a_bkv_uj_euro_vi_os_magyar_buszat/

Kár, hogy nem látjuk ezeket majd Ikarus logóval. Köszi Széles Gábor... Ő is csak megjátsza mennyire nagy magyar aztán egy ilyen lehetőségben is csak a zsebét tömné minnél jobban. Nem is bánom, hogy túlléptek rajta.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
<i>"“A busz- és teherautó-felújítást őrültségből kezdtük el csinálni, de mostanra a fuvarozó vállalkozásként indult Classic Truck & Bus Kft. túlélési lehetősége lett belőle”. Az alkalmazottak között – akik sofőrködtek a vállalkozásban – eredeti szakmájuk szerint van pék, asztalos, biztonsági őr, cipész, bolti eladó. A felújító üzletágban tízen dolgoznak, reggel fél 6-kor kezdenek, a munkaidő hivatalosan délután 5-ig tart, de kevesen teszik le ekkor a szerszámot. Részben azért is kezdtek bele a felújítósdiba, hogy ne kelljen kirúgni őket, amikor a fuvarozási megbízások apadni kezdtek. Nincs fluktuáció, “aki itt dolgozik, az itt is marad”. Mindegyikőjüknek van egy kis belövése, Tóni szerint e nélkül nem is menne. “Elszánt csapatom van. Van, hogy hétvégén is melózunk, hat napot simán lehúzunk. Mindenkinek fizetni kell a hitelét, de nem ököráron dolgozunk, óriási munkát végzünk egy-egy buszon, és örülök, ha találkozom a nullával”. (A dolgozók nettó 130-250 ezer forint között keresnek havonta.) A beszállítókkal együtt – kárpitosok dolgoznak be, és használják a regionális Volán szakműhelyeit is – 50-60 embernek is munkát adnak."</i>

Csirketelepen születnek újjá a kiszuperált Ikarusok

image.aspx
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
http://mno.hu/gazdasag/szazmilliardos-beruhazasra-keszul-az-audi-hungaria-1292334#
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Ha ezt tényleg sikerül megvalósítani, akkor búcsút vehetünk végre a szénhidrogénektől!
http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/magyar-talalmany-szamolna-le-a-varosi-szmoggal/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
Alfa74

Én mondjuk Noémi Puskás cikkhez kommentelő hölggyel értek egyet ez ügyben:
<i>"Idegesít ez a sok sipákoló kommentelő, aki nem képes értelmezni egy szöveget, és végiggondolni egy szerkezet működését, aztán belekeveri az aktuálpolitikát is, mert másra nem képes.
Ez nem egy találmány, hanem koncepció, formaterv. Ha találmány lenne, nem lenne szükség biológusra és mérnökre, aki kifejleszti, csak befektetőre.
A formaterv ugyan jó, a koncepció nagyon gáz, egyszerűen életképtelen. Nem csodálom, hogy nem foglalkozik vele senki, sem itthon, sem külföldön. Sokkal nagyobb környezetterhelést jelent az előállítása és a fenntartása, mint amennyi előnnyel egyáltalán járna.
Aki ezt a cikket írta, az is borzasztóan buta, mert ez a szmoggal nem tudna leszámolni. Max annyit tudna, mint egy szobanövény, csak sokkal drágábban, sokkal több energia felhasználásával."</i>

Ez egy hihetetlenül bonyolult "forradalmi" baromság :)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Hát az baj! Egy koncepció is lehet újítás. Még nincs kész, (ez benne is van a cikkben) ezért nem prototípus.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 341
113
Évi 2 millió euró értékű? Hát kis pénz is pénz. Hova kellhet ilyen kis darabszámban magyar futómű? Ez talán évi 150 járműhöz elég kb.