Esetleg megpróbálhatnák úgy hogy a bérek ne a bolgárokkal versenyezzenek...
Ez annyira bájos, amikor a politikai "szél"-lel (jobbról is, balról is) szimpatizáló emberek verik az asztalt hogy fizessék túl a magyar munkást.
Csak ugye az alapvető közgazdasági tényekkel nem vagyunk tisztába.
Hogyan képzeled azt, hogy majd az állam meghatározza, hogy kinek mennyi legyen a bére? Csak mert ezt úgy hívják, hogy kommunizmusnak!
Mert egy piacgazdasággal rendelkező állam nem mondhatja meg, hogy mennyit fizessenek egy buszsofőrnek, vagy ügyvédnek. Ezt a piac szabályozza kereslet-kínálati alapon.
Az államnak korlátozott beavatkozási lehetőségei vannak, amit ráadásul EU-s normák is szűkitenek. Az állam csupán a minimálbérek meghatározásával tud ezen folyamatokra hatni, a többit a munkaerőpiac árazza be. A minimálbér meg nagyon nem játék!
Mert a teljes munkaerőpiacra hatással van - meg ezen keresztül az egész gazdaságra!
Mert a társadalom árazza be, hogy az egyes munkaköröknek mennyit kell, vagy kellene fizetni azáltal, hogy mekkora igény van az adott társadalomban az adott szakmára. Pl. idehaza viszonylag szarul fizet a torreádori állás. (Tessék nyugodtan párhuzamot vonni a fegyveres szervek fizetéseivel!)
Tehát ha megemeljük irreális mértékben a minimálbért, akkor előfordulhat, hogy az ezen foglalkoztatott utcaseprők miatt lázadozni kezdenek a tanárok, buszsofőrök. Mert ugye létezik olyan fogalom, hogy bérfeszültség!
Emiatt lépéskényszerbe kerül az állami szektor (felborul a költségvetés) és a magán is - teljes spektrumban.
Tehát meg lehet játszani ezt, de csodálkoznék, ha az Orbán kormány drasztikus (értsd: az inflációt jelentősen meghaladó mértékű) minimálbér emelést hajtana végre a közeljövőben. Megpróbálták egyszer (2022 január), és ez egy igen rizikós húzásra sikerült, ami ráadásul nagyon nem jött be. Akkor lépték meg, amikor telibe kapta őket egy háborús gazdasági válság, ráadásul nem is kicsi.
Az akkori jószándékú minimálbér emelés járult hozzá a ma is érezhető inflációs lavinához. Nem az indította el, de a nagyságát az határozta meg.
Lehet azzal előjönni, hogy olyan állásokat kell teremteni amelyik magasan kvalifikált, és magas hozzáadott értéket képvisel.
Jah!
Csak a szemetet minden héten így is, úgy is el kell vinni, meg mert nem lesz kevesebb lépcsőház, amelyiket takarítani kellene.
Lehetünk mi az atomfizikusok, robottechnológusok országa (csak ilyet képezünk), de a nőnapra virágot csak a virágkötőtől fogunk venni. Annak meg a CV-ben nem feltétlen szükséges az ELTE atomfizukai summa cum laude mesterdiploma. Ha társadalmilag a magasabban kvalifikált szférába akarunk eltolódni, akkor elkerülhetetlen a vendégmunkások, bevándorlók használata a low money szektorban.....
Oh wait! Dehiszen azt Mihazánkék nagyon nem komálják.
Nem baj! Majd jönnek a határon túli magyarok.
Oh wait! Akkor elnéptelenedik a kívül rekedt terület. Hogy fogunk akkor határrevíziót követelni? Milyen alapon?
Az életszínvonal jelentős emelkedése piacgazdaságban csak az elnyújtott konjunktúra hozhatja el. Ehhez mesterségesen fűtött gazdaság jól jön (pipa), folyamatos beruházás ösztönzés (munkahely teremtés, pipa), meg az óvatos, de folyamatos minimálbér emelés (pipa). Hja meg a nyugodt geopolitikai helyzet (nagyon nem pipa!), és biztos támogató/felzárkóztató piaci környezet (gyk.: EU, jeleleg nagyon nem pipa, és a Mihazánk politikájával még ennyire sem lenne)
De ha neked van jobb ötleted a jelen helyzetben, akkor tessék kifejteni! De az nem gazdasági modell, hogy "AGGGYANAK TÖBB PÉNZT A MELÓSNAK!"