Az extra infláció legnagyobb oka a kormány tevékenysége!Ha van egy hazai munkaadó, aminek csökkent a forgalma válság miatt, és a nyakába kap egy bérnyomást, amit itt ész nélkül javasolnak a hozzáértők, akkor szerinted hogyan fogja kigazdálkodni az emelt béreket?
Mert szerintem árat fog emelni.
Legyen az az Aldi, vagy a McDonalds, vagy bármilyen belpiaci szolgáltató.
Pontosan ez történt, amikor 2022-ben a covid válságból kilábalóban a Kormány extra (inflációt jelentősen meghaladó) minimálbér emelésre adta a fejét. Már 2021 őszén belengették ezt, és emiatt már nem lehetett viszakozni már akkor sem, amikor már látszott, hogy az orosz-ukrán helyzet berdurvul. A minimálbér emelésnek mindig van inflációs hatása.
A fogyasztás emelkedése csak akkor jár inflációval, ha eléri a termelési, szolgáltatási kapacitások határát. Mert akkor növekednek a költségek a kapacitásbővítés miatt.
Jelenleg nagyon nem vagyunk még ott, így a válságból kijövőben.
Az egyik ilyen, a választások előtti pénzosztás, és az azzal járó fogyasztás felfutás, majd az azt követő különadók, amit az érintettek tovább hárítottak a lakosságra. És a lakosság körében a kijózanodás, felismerése annak, hogy megint megvezették őket az egyszeri juttatásokkal, amiket utána pár hónap alatt vissza is szedtek, az extra adók miatt felfutó infláción keresztül.
Nálunk a "háborús infláció" is azért volt magasabb (ami itthon már a háború kitörése előtt fél évvel kezdődött), mert a kormány csak a végleteket ismeri. És ez olyan hatást vált ki, mint egy elefánt a porcelánboltban.
Itt minden féle előkészítés, átmenet nélkül, egy éjszaka alatt születnek törvények, amik aztán vagy maradnak, vagy megbuknak, vagy azonnali, utólagos korrekcióra szorulnak.
És ahogy az árstoppoknál láttuk, azok is fordítva sültek el, ami szintén előre borítékolható volt!
Mind a kiskereskedelemben, az iparban, a mezőgazdaságban, mind az üzemanyagoknál, mind az energiánál..!