Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 464
10 449
113
Lehet, hogy a prémium szegmensben van a nagy lóvé, de abban nekünk versenyezni sosem volt realitás. Eleve aki prémium szolgáltatást vesz igénybe az nem árérzekeny, tehát ezért már nem jön ide, vagy vesz olcsóbb terméket, hanem megy Svájcba, stb.
Félre érthető voltam. Arra gondoltam hogy a példád a fogorvossokkal, az egy szelete a tortának ami jó dolog, de azokat célozza akiknek ez praktikusabb mert még kicsit kikapcsolódik is közben és így is olcsóbb mint ha csak elmenne a lakóhelyén fogorvoshoz. Ez az átlag magyarhoz képet pénzes de teljes tortát nézve az alsó kategória. Elfér mert minek beszántani valamit ha működik, amire én gondoltam és itt jön az hogy lusta vagyok írni legtöbbször. Hogy ugye beszéltem a magas minőségű felsőoktatásról, ami nem azért kell hogy drágán képezzünk ingyen szakembert aki aztán máshol kamatoztat, hanem az alappillére legyen a teljes gondolkodásmódnak a felsőoktatás és gazdaság fúziójában. Ahogy én csináltam volna az az hogy nem verem szét a jelenlegi rendszert mert az ellenállásba megy át, hanem párhuzamos intézményeket hoztam volna létre kb mint a tao sporttámogatás de inkább ide csatornázva és még annál is több pénzel olyan személyi és intézményi feltételeket hozok létre ami nagyon vonzó a potenciális diákoknak. Nagyon menő kutatóhelyek, az intézményekkel összekapcsolt magán tőke, egy életérzés kiragadva ami jó. Ezt nevezhetnénk magyar hullámnak is, mert kb a koreai meg japán hullám is erről szól pedig amúgy igen szar mindkét helyen átlagos dolgozónak lenni.

Ez fokozatosan erősödne, és eltolódna a finanszírozás a magántőke irányába de nem lenne teljesen piaci és egyre több pénzt vonzana be, mert minél hírnevesebb annál több hallgató jön, és kutatás, és ez, ha a rendszer támogatja az innovációt és a kreativitást, és nem ad folyamatos bürokratikus akadályokat akkor a tőke ezeket a kreatív gócpontokat imádja. És mi történik ha van sok okos és kreatív ember, és pénz, és könnyű megvalósíthatóság? Létrejön termék és szolgáltatás ami valószínűleg élvonalbeli és újító. És máris hol vagyunk? Az élvonalban az adott területen, szóval máris elérhető a prémium fogyasztó kategória

Szóval sosem az ötletekre kell önteni a pénzt állami szinten, hanem a környezetre ami megteremti az ötleteket amik önállóan megállják a helyüket. Az európai modell mostanában inkább az hogy ötletekbe öntenek pénzt... látjuk hová vezet.

Persze amit fentebb leírtam fantázia kategória, mert nincs meg az a társadalmi réteg ezáltal politikai sem aki ilyen víziókban gondolkozik. Kifizetődőbb a sárdagonya.
Ha emlékszel régebben a noname távol-keleti vackok jöttek, most meg már minőségi márkás cuccokat is kapni. De ezen a területen sincs normális piac, mert ezt is támogatják alkalmasint akkora összeggel amiből egy tisztességes normál bicikli is kijönne.
Igen akkor azok jöttek, de a jelenlegi helyzetéről csak ennyit tudok amit most mondasz. Viszont a termék kiforrottabb verzióban is létezik már és ez jó, az meg hogy torzítják a piacot már nem annyira.
Szerintem vagyunk ezzel így még páran. A covidot megelőző úgy egy évtizedes konjunktúra hatalmas kihagyott lehetőség.
Még a covid időszak is és a mostani háborús is, igazából ilyenkor is lehetne olyan húzásokat csinálni amit csak egy állam hatalmával és monopóliumával lehet elérni, de nem látom ezeket. A társadalom helyzete pedig tragikus, árkokban kuporognak az emberek és lőnek mindenre ami kicsit is eltér attól ami ők, így nem lehet nagy dolgokat elérni.
Mondom ezt én a radikális pofa aki használja a belső ellenség és hasonló kifejezéseket, de ha az ország csatatér ott nem lehet a fentebb leírt egymásra épülő fejlődési szakaszok vízióját kidolgozni és megvalósítani.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
236
639
93
„Termelési színvonalunk az elmúlt két évtizedben érdemben nem változott, ami komoly hatékonysági problémákat vet fel: a kor elvárásaihoz relativizálva az 1980-as évek színvonalát sem érjük el” – olvasható a 130 oldalas dokumentumban. Egybehangzó szakértői vélemények szerint a 80 ezer hektáros ültetvényfelület fele korszerűtlen, potenciálisan versenyképtelen, 25-30 százaléka jelenleg ugyan nem eléggé hatékony, de fejleszthető, míg versenyképesnek csupán a néhány száz termelő vállalkozás által művelt 25-30 százalék tekinthető.

Feleségem és a barátnője belekezdett egy biofarmba.
Málna, szeder, ribizli, gyógynövények, fűszer növények.
Én 20+éve ipari múlt l, az utóbbi 3évben kivitelezéssel foglalkozok.
Mondtam nekik hgy nekem ez az egész gyanúsabb mint az ipari lobbi&maffia, de neeeem.
Aztán 3év után átvettem a "lobbi tevékenységet" és elkezdtem menedzselni a dolgaikat.
Érdekes hogy hirtelen @tfordultak pozitívba....
Ez is ugyanaz mint bármi más ma kishazánkban, érdekek-együttműködés-mutyizás. Nem veszem már be ezeket a híreket...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 819
113
Félre érthető voltam. Arra gondoltam hogy a példád a fogorvossokkal, az egy szelete a tortának ami jó dolog, de azokat célozza akiknek ez praktikusabb mert még kicsit kikapcsolódik is közben és így is olcsóbb mint ha csak elmenne a lakóhelyén fogorvoshoz. Ez az átlag magyarhoz képet pénzes de teljes tortát nézve az alsó kategória. Elfér mert minek beszántani valamit ha működik, amire én gondoltam és itt jön az hogy lusta vagyok írni legtöbbször. Hogy ugye beszéltem a magas minőségű felsőoktatásról, ami nem azért kell hogy drágán képezzünk ingyen szakembert aki aztán máshol kamatoztat, hanem az alappillére legyen a teljes gondolkodásmódnak a felsőoktatás és gazdaság fúziójában. Ahogy én csináltam volna az az hogy nem verem szét a jelenlegi rendszert mert az ellenállásba megy át, hanem párhuzamos intézményeket hoztam volna létre kb mint a tao sporttámogatás de inkább ide csatornázva és még annál is több pénzel olyan személyi és intézményi feltételeket hozok létre ami nagyon vonzó a potenciális diákoknak. Nagyon menő kutatóhelyek, az intézményekkel összekapcsolt magán tőke, egy életérzés kiragadva ami jó. Ezt nevezhetnénk magyar hullámnak is, mert kb a koreai meg japán hullám is erről szól pedig amúgy igen szar mindkét helyen átlagos dolgozónak lenni.

Ez fokozatosan erősödne, és eltolódna a finanszírozás a magántőke irányába de nem lenne teljesen piaci és egyre több pénzt vonzana be, mert minél hírnevesebb annál több hallgató jön, és kutatás, és ez, ha a rendszer támogatja az innovációt és a kreativitást, és nem ad folyamatos bürokratikus akadályokat akkor a tőke ezeket a kreatív gócpontokat imádja. És mi történik ha van sok okos és kreatív ember, és pénz, és könnyű megvalósíthatóság? Létrejön termék és szolgáltatás ami valószínűleg élvonalbeli és újító. És máris hol vagyunk? Az élvonalban az adott területen, szóval máris elérhető a prémium fogyasztó kategória

Szóval sosem az ötletekre kell önteni a pénzt állami szinten, hanem a környezetre ami megteremti az ötleteket amik önállóan megállják a helyüket. Az európai modell mostanában inkább az hogy ötletekbe öntenek pénzt... látjuk hová vezet.

Persze amit fentebb leírtam fantázia kategória, mert nincs meg az a társadalmi réteg ezáltal politikai sem aki ilyen víziókban gondolkozik. Kifizetődőbb a sárdagonya.

Igen akkor azok jöttek, de a jelenlegi helyzetéről csak ennyit tudok amit most mondasz. Viszont a termék kiforrottabb verzióban is létezik már és ez jó, az meg hogy torzítják a piacot már nem annyira.

Még a covid időszak is és a mostani háborús is, igazából ilyenkor is lehetne olyan húzásokat csinálni amit csak egy állam hatalmával és monopóliumával lehet elérni, de nem látom ezeket. A társadalom helyzete pedig tragikus, árkokban kuporognak az emberek és lőnek mindenre ami kicsit is eltér attól ami ők, így nem lehet nagy dolgokat elérni.
Mondom ezt én a radikális pofa aki használja a belső ellenség és hasonló kifejezéseket, de ha az ország csatatér ott nem lehet a fentebb leírt egymásra épülő fejlődési szakaszok vízióját kidolgozni és megvalósítani.
A fejlesztési környezet sem elég önmagában. Konkrét példaként tudom hozni a műholdas SARt. Rádió-elektronikában nem voktunk rosszak Magyar kutatás-fejlesztés már a 2015 előtti időszakban zajlott idehaza kisrepülőgépes radar-felvételeket kèszített a BME-HVT tanszéke a BHE által kifejlesztett kisméretű SAR eszközzel, ami kapcsán volt minimum entrópiás autófókusz algoritmus fejlesztés is.
Konkrét eszköz;
BME-radar.png

Ezzel nagyjából egy időben zajlott az egyik Finn egyetemen is hasonló kutatás-fejlesztés. Az ottani projekten dolgozókból összeállít egy csapat és 2014-ben létrehozta az ICEYE-t. Pályázaton kaptak egy kis EU lökést is $2.4m, maguk fejlesztik építik a hardvert. Okosan meglovagolták a SpaceX olcsósitott műholdas szállitó árait a kisműhold as szegmensben és 2018-óta +30 x 70kg-os kereskedelmi SAR konstellációt építettek ki, és mára már országokkal szerzőnek.

Az a nagy büdös helyzet, hogy nem tudok kifogást találni arra, hogy egy ilyen projekt miért nem idehaza valósult meg. A szükséges tudás-alapok megvoltak, a technológia fejlesztése megugorható lehetett volna. Az EU-ban vagyunk pályázati lehetőség is adott volt. A kezdeti indulási magán tőke elöteremtése persze kérdéses, de látva az ICEYE-t mennyire kevèsből indultak, annyit elő lehetett volna teremteni.+ mondjuk egy kis állami támogatás.(komolyabb tőke befektetök az első műholdjaik után érkeztek).

Szóval érdemben minden körülmény elvileg adott volt, hogy egy high-tech cég kinőljön (ami nem mellesleg még nemzetbiztonsági jelentőségű is a felderítés okán) , ez mégis Finnországban jött létre. Az összes részletet persze nem ismerem, de szerintem szemléletes jó példa.

Egyre inkább azt látom problémának, hogy ugyan a nagy nemzeti, jobbára NERes tőkés osztályt megteremtették, de mivel sok esetben haveri/sógori alapon, így ezek jobb esetben is fantáziátlan maximum Hotelekben képesek gondolkozni. Az innováció és az alkalmasint azzal járó kockázat vállalás hiányzik ebből a rétegből. Illetve csak arra korlátozódik, hogyan kell EU-s és állami pályázatokat koncessziókat kiügyeskedni.
Vagyis még a ideális környezet sem elég önmagában, ha nincs megfelelő szemlélet.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Nemerson