Azt hiszem már volt erről szó amikor kijött a hír, de így legalább megismerhettuk ki áll mögötte. Sajnos a Torockainak nem volt lövése a dologhoz így igazán èrdekes kérdéseket se tett fel.
Nem vagyok bányamernök vagy geológus, de azért van pár furcsaság az interjúban ami így is feltünt.
A GeoRadar technológia kapcsán a papi a NASAt kereste meg akik rögtön levizsgalták a területet majd valamiért áugrottak Svájcból(? ), hogy megmutassák a képeket amik ára vagy €700ezer. Aztán meg 1000 es 2000 méteres vizsgálatokról beszél ennek kapcsán. A figura lehet izgalmában összekevert pár dolgot, mert ez így értelmetlen.
A GEO-SAR egy közvetett képalkotó eljárás ami a felszín valamint a talaj kis mélységi tulajdonságait vizsgálja, beleértve a vegetációt és ezeket az adatokat hasonlítják össze valós bányáknál mért adatokkal, és mint ilyen inkább afféle indikátor ami jelezhet valóban èrcek nemesfèmek előfordulási valoszinüséget. Kutatásra azért használják mert nagy területeket át lehet vizsgálni relatív gyorsan de nem látnak le vele ezer meg kétezer méterre. Magáról a műholdas SAR működéséről pont pár hónapja írtam ha érdekel valakit >>
https://rocket-science.blog.hu/2023/09/19/sar-technology
A műholdas radarjel túl gyenge a mély behatoláshoz.
A legmélyebb Földbe "látó" radarok is max pár 10méteres mélységet tudnak, a talaj összetétel függvényében.
Ezek már vontatott eszközök, használják akna kereseshez, vezetékek csövek járatok kereséséhez, és az arheológiában, de ugye itt a felszín az ami korlátozza a használatot.
Civil Ground Penetrating Radar;
Katonai Ground Penetrating Radar;
A bányászatban a műholdas SAR-t a talaj elmozdulások Milliméteres pontosságú nyomokövetésére használják a leggyakrabban.
A lényeg, a radar nem valami csodaeszköz inkább indikátor ami jelzi, hol lehet érdemes tovabbi kutatásokat végezni.
A Muon detektoros technológia gyakorlati alkalmazása meg nagyon gyerek cipőben jár. És ugye eleve korlátozottan használható.
Vagyis ott tartunk, hogy van 4 furat ami úgy tűnik talan komolyan vehető, és azok eredményei extrém nagy koncentrációt mutatnak.
Nos nem vagyok geológus vagy bányamernök, de ahol jelentős arany koncentrálódott ott az ev milliok alatti talaj mozgások nyomán a felszin(közelében) is megjelennek a kisebb-nagyobb rögök. Hallottunk valaha ilyesmiről a térségben?
A turisztikai vonal, hogy évi 1millio vendeg keresheti majd fel a bányát, nettó agymenés. Max lehet egy látogató központ ahol már a kész cuccot öntik ami érdekes lehet 10percig, de a többi bánya művelet kifelyezetten veszélyes üzem, és ki a fene akár lemenni nézni azt, hogy töri a követ a gép?! Jó biztos van pár kíváncsi, de, hogy erre turizmust felhúzni? Ugyan már.
Így néz ki egy Föld alatti arany bánya;
De most komolyan, ennek láttán hány feleség gondolja majd, hogy a Balaton helyett iden menjunk le inkább a bányába!?
Ettől még simán lehet több ezer tonna színesfém a területen, de ezt négy régi fúrás meg pár radar felvétellel nem elégséges bizonyítani. A tárna nyitashoz meg kell hatarozni az èrctestet, az pedig fúrások nélkül nem lehet.
A papi szimpatikus figurának tűnik, de persze ez sem jelent semmit. Az, hogy már az állam adósság kifizetésről meg nagy függetlensegről álmodoznak Szép dolog, és ha van is arany a Börzsönyben attól még rohadt messze vagyunk.