Magyarország légvédelme

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 734
93
"és a hajtómű pont ott szivta szárazra"

...és ugye ez attól is függ, hogy hol szívja szárazra, hogy hol szállt fel. Ugye?
Ezenkívül ki lehet számolni az üzemanyag mennyiséget is, hogy hol fogyjon el kb. ugye?
Az oroszok ma azt mondták hogy Nekik szánták Krímbe (egy oda is ment és lelőtték) Remélem ez meggyőzött hogy csak meghibásodás történt...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 200
31 251
113
"és a hajtómű pont ott szivta szárazra"

...és ugye ez attól is függ, hogy hol szívja szárazra, hogy hol szállt fel. Ugye?
Ezenkívül ki lehet számolni az üzemanyag mennyiséget is, hogy hol fogyjon el kb. ugye?
Nagyjábol.
De mond már meg nekem,ugyan mi a fészkes fenének küldenének az ukránok egy felderitő dront szándékosan ilyen útra?A felderitő aparát filmre dolgozik.Az,hogy két ernyőt találtak,azt mutatják,hogy még mindig az eredeti felszerelése van.Kerozin kifogyásakor a rendszer autómatikusan működésbe lépet.Vagyis semmiféle felderitési adathoz igy nem jutottak.A dron pusztitóképessége önmagában kicsi.Repülési profilja olyan,hogy simán lelőhető,elháritható.
MEGHIBÁSODOTT A ROBOTPILÓTA.Ennyi,ne gyártsunk már konteókat.
Ezért Ukrajnában légtérzárlatot elrendelni nem fognak.Felejtsétek már el.Pont.Oo atomhatalom.Pont.
Ez az egész kommunikációs probléma,nem katonai.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 594
8 209
113
Nagyjábol.
De mond már meg nekem,ugyan mi a fészkes fenének küldenének az ukránok egy felderitő dront szándékosan ilyen útra?A felderitő aparát filmre dolgozik.Az,hogy két ernyőt találtak,azt mutatják,hogy még mindig az eredeti felszerelése van.Kerozin kifogyásakor a rendszer autómatikusan működésbe lépet.Vagyis semmiféle felderitési adathoz igy nem jutottak.A dron pusztitóképessége önmagában kicsi.Repülési profilja olyan,hogy simán lelőhető,elháritható.
MEGHIBÁSODOTT A ROBOTPILÓTA.Ennyi,ne gyártsunk már konteókat.
Ezért Ukrajnában légtérzárlatot elrendelni nem fognak.Felejtsétek már el.Pont.Oo atomhatalom.Pont.
Ez az egész kommunikációs probléma,nem katonai.
100% igazad van. Ne fújjuk már nagyobbra ezt a lufit.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Negan

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Nagyjábol.
De mond már meg nekem,ugyan mi a fészkes fenének küldenének az ukránok egy felderitő dront szándékosan ilyen útra?A felderitő aparát filmre dolgozik.Az,hogy két ernyőt találtak,azt mutatják,hogy még mindig az eredeti felszerelése van.Kerozin kifogyásakor a rendszer autómatikusan működésbe lépet.Vagyis semmiféle felderitési adathoz igy nem jutottak.A dron pusztitóképessége önmagában kicsi.Repülési profilja olyan,hogy simán lelőhető,elháritható.
MEGHIBÁSODOTT A ROBOTPILÓTA.Ennyi,ne gyártsunk már konteókat.
Ezért Ukrajnában légtérzárlatot elrendelni nem fognak.Felejtsétek már el.Pont.Oo atomhatalom.Pont.
Ez az egész kommunikációs probléma,nem katonai.

"De mond már meg nekem,ugyan mi a fészkes fenének küldenének az ukránok egy felderitő dront szándékosan ilyen útra?A felderitő aparát filmre dolgozik"...

1) Rájöttek, hogy szar a légvédelmünk...
2) Felharagították Zágrábot, pont azokat, akik eddig a legjobban ki akartak maradni a háborúból...
3) Ezenkívül Magyarország ellen is hangolták Zágrábot, egymás ellen a két, háborúból leginkább kimaradni akaró országot...

De persze nem állítom, hogy ez volt a cél, csak azt írtam le, hogy ezek lehettek a céljai, nem a felderítés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 200
31 251
113
Ülőkészültség.
A pilóta bent ül a gépben, bekötve, fél óránként beindítják a hatóművet.
Szerintem a Gripen hajtóművét már nem kell féloránként beröffenteni.MiG21ét se kellet.Csak álltak anno a jugó szétesés idején készültségben,rájukkötött APA kocsival.Gripennek meg már van APUja.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Nagyjábol.
De mond már meg nekem,ugyan mi a fészkes fenének küldenének az ukránok egy felderitő dront szándékosan ilyen útra?A felderitő aparát filmre dolgozik.Az,hogy két ernyőt találtak,azt mutatják,hogy még mindig az eredeti felszerelése van.Kerozin kifogyásakor a rendszer autómatikusan működésbe lépet.Vagyis semmiféle felderitési adathoz igy nem jutottak.A dron pusztitóképessége önmagában kicsi.Repülési profilja olyan,hogy simán lelőhető,elháritható.
MEGHIBÁSODOTT A ROBOTPILÓTA.Ennyi,ne gyártsunk már konteókat.
Ezért Ukrajnában légtérzárlatot elrendelni nem fognak.Felejtsétek már el.Pont.Oo atomhatalom.Pont.
Ez az egész kommunikációs probléma,nem katonai.
Na de várjunk egy kicsit. Nem azt mondták, hogy a lezuhant drónon kívűl még (legalább) két drónos légtérsértés volt? Most akkor azok is elromlottak és csak erre fele tévedtek véletlenül? Három véletlen 24 óra alatt? Gyanús...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 200
31 251
113
Na de várjunk egy kicsit. Nem azt mondták, hogy a lezuhant drónon kívűl még (legalább) két drónos légtérsértés volt? Most akkor azok is elromlottak és csak erre fele tévedtek véletlenül? Három véletlen 24 óra alatt? Gyanús...
Már ha voltak.A magyar nyilatkozatok olyan zavarossak,hogy abbol sokat leszűrni nem lehet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 200
31 251
113
És elmagyaráznád hogyan csinálta. Mondjuk a jelenlegi irányhoz képest kilencven fokkal akarták kilőni délre. Be volt programozva 430 km után egy U-kanyar. Aztán mi történt???
Nemtudom.Halványlilagőzömsincs.Nem vagyok robotpilóta szakértő.
De az amcsi Navaho és D21 robotgépekről is van dokumentált eset,hogy eltévedtek,műszaki hiba miatt.Újabb esetek is vannak,de azok még nincsennek jol dokumentálva-illetve nem hozzáférhetők a neten (ha mégis,akkor valaki nethuszár majd kiketeti).Tomahawk is ment már félre,nem olyan hihetetlen dolog ez.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 056
12 016
113

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 914
8 249
113
A drónügyhöz még annyit, hogy még mindig minden ország különállóan kezeli a dolgokat, Románia, Magyarország és Horvátország. Ez azért érthetetlen, mert a NATO déli szárnyán háborús fenyegetés időszakában a NATINADS , vagyis az egyesített légvédelmi rendszer hibázott. (ha hibázott).

https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_Integrated_Air_Defense_System

A hazai radarok közül a Békéscsabai és a Medinainak is kellett látni a Tupoljev robotgépet. Elötte pedig Román rendszernek is. Ráadásul Románia felett nagy-nagy valószínűséggel egy E-3 as is van. Ennek ellenére a Horvát miniszterenök szerint nem kaptak tájékoztatást a NATO-tól és hazánktól sem sőt OV. tőle tudta meg, hogy kvázi 40 percig hazánk felett haladt el egy drón.

Ami még érthetetlen, hogy elvileg minden azonos radarképet kell kapni szerintem a minden nemzeti központnak, nekünk a CAOC Udem-től. Most már kicsit össze-vissza van a magyar kommunikáció, hogy repülőink felszálltak, de nem találták. Aztán meg hogy láttuk hogy egy Tu-141-es drón, (ugyan honnan??? a radarjel alapján???) illetve, hogy ezen kívül 2x ALFA riasztás, de nem találtak semmit a Gripenek. Nos az ALFA-t sem Veszprém és a magyar parancsokság indítja, hanem az egységes NATO légvédelem adott parancsoksága. Az meg gondolom egyértelmű, hogy akkor van a QRA felszállása, ha a radarképen van valami, ami csak úgy "nem oszlik el a levegőben". Békeidőben is mindig volt ott repülő szerkezet, legfeljebb pld. helikopterek, kisgépek esetében visszarepültek Ukrajnába.
Ami még érdekesebb, hogy NATO szinten kuss van. Ami azért nagyon furcsa.
Ruszin Szendi Romulusz a múltkor éppen arról beszélt az ATV-n is sugárzott sorozatban a Szimulátorban, hogy ilyen eseményeknél nincs idő, hogy felhívja a miniszterelnököt, vagy őt az adott parancsnok, hanem mindig van egy magyar tábornok akinek döntést kell hozni.

https://www.atv.hu/videok/20220228/szimulator-4-resz-20220228

Közben meg az ALFÁT indítására a döntést, nem a magyar tábornok hozza...
Nos nekem ezért nem tiszta a dolog, és szerintem nem is lesz az, mert majd X évre titkosítva lesz. Ami fontos.. előző hozzászólásomban is írtam, hogy remélem tanultak az esetből a NATO és hazánk illetékes szervezeti, és katonái.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 509
46 479
113
A drónügyhöz még annyit, hogy még mindig minden ország különállóan kezeli a dolgokat, Románia, Magyarország és Horvátország. Ez azért érthetetlen, mert a NATO déli szárnyán háborús fenyegetés időszakában a NATINADS , vagyis az egyesített légvédelmi rendszer hibázott. (ha hibázott).

https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_Integrated_Air_Defense_System

A hazai radarok közül a Békéscsabai és a Medinainak is kellett látni a Tupoljev robotgépet. Elötte pedig Román rendszernek is. Ráadásul Románia felett nagy-nagy valószínűséggel egy E-3 as is van. Ennek ellenére a Horvát miniszterenök szerint nem kaptak tájékoztatást a NATO-tól és hazánktól sem sőt OV. tőle tudta meg, hogy kvázi 40 percig hazánk felett haladt el egy drón.

Ami még érthetetlen, hogy elvileg minden azonos radarképet kell kapni szerintem a minden nemzeti központnak, nekünk a CAOC Udem-től. Most már kicsit össze-vissza van a magyar kommunikáció, hogy repülőink felszálltak, de nem találták. Aztán meg hogy láttuk hogy egy Tu-141-es drón, (ugyan honnan??? a radarjel alapján???) illetve, hogy ezen kívül 2x ALFA riasztás, de nem találtak semmit a Gripenek. Nos az ALFA-t sem Veszprém és a magyar parancsokság indítja, hanem az egységes NATO légvédelem adott parancsoksága. Az meg gondolom egyértelmű, hogy akkor van a QRA felszállása, ha a radarképen van valami, ami csak úgy "nem oszlik el a levegőben". Békeidőben is mindig volt ott repülő szerkezet, legfeljebb pld. helikopterek, kisgépek esetében visszarepültek Ukrajnába.
Ami még érdekesebb, hogy NATO szinten kuss van. Ami azért nagyon furcsa.
Ruszin Szendi Romulusz a múltkor éppen arról beszélt az ATV-n is sugárzott sorozatban a Szimulátorban, hogy ilyen eseményeknél nincs idő, hogy felhívja a miniszterelnököt, vagy őt az adott parancsnok, hanem mindig van egy magyar tábornok akinek döntést kell hozni.

https://www.atv.hu/videok/20220228/szimulator-4-resz-20220228

Közben meg az ALFÁT indítására a döntést, nem a magyar tábornok hozza...
Nos nekem ezért nem tiszta a dolog, és szerintem nem is lesz az, mert majd X évre titkosítva lesz. Ami fontos.. előző hozzászólásomban is írtam, hogy remélem tanultak az esetből a NATO és hazánk illetékes szervezeti, és katonái.
Ezt már korábban akartam írni, hogy a Gripeneket alapvetően nem itthonról riasztják, hanem a NATO központból Németországból.
Ettől függetlenül a magyar irányítás is fel tudja őket küldeni bármikor.
Az az igazság, hogy én biztos vagyok benne, hogy az ukránoktól jött a drót a meghibásodott gépről.
És, hogy miért nem lőtték le? Talán mert arra számítottak, hogy az Adria felett fog kifogyni az üzemanyaga.
Azt csak feltételezzük, hogy Vinyicáról indították, pedig ugye az nem igazán logikus, mivel túl szem előtt lenne, és maga a drón egy sima trailerről indul.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
A drónügyhöz még annyit, hogy még mindig minden ország különállóan kezeli a dolgokat, Románia, Magyarország és Horvátország. Ez azért érthetetlen, mert a NATO déli szárnyán háborús fenyegetés időszakában a NATINADS , vagyis az egyesített légvédelmi rendszer hibázott. (ha hibázott).

https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_Integrated_Air_Defense_System

A hazai radarok közül a Békéscsabai és a Medinainak is kellett látni a Tupoljev robotgépet. Elötte pedig Román rendszernek is. Ráadásul Románia felett nagy-nagy valószínűséggel egy E-3 as is van. Ennek ellenére a Horvát miniszterenök szerint nem kaptak tájékoztatást a NATO-tól és hazánktól sem sőt OV. tőle tudta meg, hogy kvázi 40 percig hazánk felett haladt el egy drón.

Ami még érthetetlen, hogy elvileg minden azonos radarképet kell kapni szerintem a minden nemzeti központnak, nekünk a CAOC Udem-től. Most már kicsit össze-vissza van a magyar kommunikáció, hogy repülőink felszálltak, de nem találták. Aztán meg hogy láttuk hogy egy Tu-141-es drón, (ugyan honnan??? a radarjel alapján???) illetve, hogy ezen kívül 2x ALFA riasztás, de nem találtak semmit a Gripenek. Nos az ALFA-t sem Veszprém és a magyar parancsokság indítja, hanem az egységes NATO légvédelem adott parancsoksága. Az meg gondolom egyértelmű, hogy akkor van a QRA felszállása, ha a radarképen van valami, ami csak úgy "nem oszlik el a levegőben". Békeidőben is mindig volt ott repülő szerkezet, legfeljebb pld. helikopterek, kisgépek esetében visszarepültek Ukrajnába.
Ami még érdekesebb, hogy NATO szinten kuss van. Ami azért nagyon furcsa.
Ruszin Szendi Romulusz a múltkor éppen arról beszélt az ATV-n is sugárzott sorozatban a Szimulátorban, hogy ilyen eseményeknél nincs idő, hogy felhívja a miniszterelnököt, vagy őt az adott parancsnok, hanem mindig van egy magyar tábornok akinek döntést kell hozni.

https://www.atv.hu/videok/20220228/szimulator-4-resz-20220228

Közben meg az ALFÁT indítására a döntést, nem a magyar tábornok hozza...
Nos nekem ezért nem tiszta a dolog, és szerintem nem is lesz az, mert majd X évre titkosítva lesz. Ami fontos.. előző hozzászólásomban is írtam, hogy remélem tanultak az esetből a NATO és hazánk illetékes szervezeti, és katonái.
Na ugye, nem csoda ha mi is ennyi marhaságot írunk össze, akinek tudnia kéne az is csak a fejét vakargatja meg hebeg-habog.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
924
2 290
93
Szerintem ha emeltek is Gripent kb 20 perc mire a keszi felszáll 10-15 mire a helyszínre ér. 5-10 perc pedig nem volt elég az optikai azonosításra (nem állunk háborúban senkivel szerintem optikai azonosítás nélkül nincs tűzparancs) A sikertelen optikai azonosítást is próbálhatják titkolni. De ha tévedek majd felvilágosít a itt felvilágosít a törzsközönség. :)

Már hogy lenne 20 perc mire a keszi felszáll?? Nem tudom fejből mennyi a minimum szintidő, de legfeljebb pár perc. 2-3...max 5.
 
Status
Not open for further replies.