Egyszerűen arról van szó, hogy a világ nagyhatalmi az egy évtizedes "sivatagi" tapasztalatok alapján, + a nyugati hatalmak a no saját veszteség politika miatt olyan IFV-ket terveztek, készítenek, gyártanak amelyek a védettség miatt nem lettek úszóképesek. 30-35 tonna felett ez nem lehetséges. A jövendő háborúkat általában nem is európai hadszintére feltételezik, ahol 30km-ként olyan patak, folyó akadályok vannak, amit műszakiak, hadihídak, kompok nélkül nem lehet leküzdeni.
A másik probléma, hogy a sivatagi hadviselés mellett elsősorban aszimetrikus hadviselés jellemezte az időszakot és településeken belüli harc. Ezek a harcjárművek védettségének fokozását hozták. Egy tényleges magas intenzítású harchelyzetben az IFV-k bizony akár 2-4km-ről is simán kilőhetők elsősorban harckocsilövegekkel. a rakéták ellen még csak-csak védenek a különféle ellentevékenység rendszerek (pld az izraeli Thropy)
Az, hogy ez helyes út-e az attól függ, hogy lesz-e európában, vagy más hasonló környezetben, illetve vizes, mocsaras terepen nagyobb háború.. Gyanúm hogy a modern IFV-kkel megszenvedtek volna még az amcsik is Vietnámban..
Az, hogy mi is ilyen járműveket vettünk ez beleillek a nyugati (NATO/USA) elgondolásba.
Szerintem szükség lenne olyan kerekes járműre ami védettebb, mint a BTR (no ezt nem nehéz átugrani), de úszóképes és kerekes jármű. Ezekkel nem feltétlenül az első vonalban kell operálni, de megfelelő másodlagos páncéltőrő rakéta fegyverzettel illetve felderítő szenzorokkal és aktív ellentevékenység rendszerekkel jó eséllyel megfelelően oltalmazhatják a szállított katonákat az elképzelt szcenáriók nagy részében... (hozzáteszem, ezt simán tudják a katonák is, nem hülyék gyülekezete írja a követelményeket, és a volt Z2026 iroda (most már neve van) sem retardáltakkal van tele.)
Ami inkább probléma, hogy a tiszti főtiszti állomány egy része nem érett meg a gondolkodásban és harcászati alkalmazások megújításában. Több közülük még mindig T-72/BMP/BTR szinvonalon áll egy hidegháborús időszaknál, márpedig az új eszközök, rendszerek merőben más gondolkodásmódót és operációkal, kívánnak meg.
Erröl valamelyik rovatban dkessel vitázva irtam egy kis agymenést.Csak már nem tudom melyikben.
Itt a rovaton a többség odáig jut el,hogy vastag páncél,nagy bum.Védettség-mozgékonyság-tűzerő szentháromság.
De a hadműveleti harcászat tér-idő-erő szentháromságrol halvány lila gőze sincs.Mint ahogy arrol sem,hogy valójában milyen kicsi egy dandár harcászati tere.Golán fensik akkora mint egy magyar járás-és 8-10
hadosztály örőlte ott egymást 73ban.Ugyanakkor a szuezi fronton 2(kettő) egyiptomi hadsereg nem tudott lezárni hiánytalanul egy 160km-es frontot.A frontvonal döntő csatája 3napon át zajlott egy alig 15-20km átmérőjű térrészben,4 izraeli és 5 egyiptomi hadosztály között.Szóval mire is elég 1-2 kósza dandárocska?Hagyományos hh-s elvek szerint kiállitva-semmire.
Egyszerűen nincs erőnk a klasszikus hh-s konvencionális páncélos harcászattal honvédelemre.Az Irakban az amcsik által 2003ban csinált hadműveletekhez meg technikánk nincs,és nem is lesz.(felejtsük már el,hogy mi a levegőből folyamatosan fedezett/támogatott,és ellátott elörevetett páncélos ékekkel operálunk.Az életben nem tudunk hozzá elegendő légi kapacitást összehozni)
Továbbá arrol sincs reális elképzelés,hogy hogyan is zajlana egy mai háború mifelénk.De úgy általában nincs reális elképzelés a modern háborúrol,itt a fórumon.
A kiutat pont az itt lenézett dél afrikai tapasztalatok mutatják (is,mert nem csak az).15 éven keresztül vivtak hibridháborút korlátozott erővel,a rendelkezésre álló haderőhöz képest hatalmas térben.Vagyis ugyan azzal a problémával szembesültek,amiben valójában mi is szembesülnénk egy esetleges háborúban.
Persze az akkori eszközeik mára elavultak,és a katonaföldrajzi viszonyok sem azonosak.De az elvek,amiket kidolgoztak,és amik alapján harcoltak nagyon is használhatók számunkra-a mai technikához és a saját földrajzi viszonyainkhoz igazitva.
Azt is tudomásul kéne venni,hogy a mostani látszólagos bőség a hadmügyi büdzsé terén nagyon is véges.Nincs pénz mindenre,szükségünk van a többcélú eszközökre.Búrok ezt a csodát pont igy tervezték.Egy igazi baj van vele a mi szempontunkbol,hogy nem úszóképes.Az ő körülményeik között,és a potenciális megrendelőikéiben,ez nem számitott.(arrafelé a száraz évszakban a folyok simán átgázolhatóak-vagy ki is száradnak.esőzések idején meg olyan az ár,hogy egy sima úszóképes PSZH-t simán elsodor-meg az árterek mocsarában úgyis elakad.Megrendelőként meg elsősorban sivatagi országokkal számoltak)
Helyi változatú Patria AMVik sem úsznak.
Viszont nekünk az úszóképes Pátria XP változat lehetne a kiindulási alap.