Merkava MBT (Izrael)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 543
32 032
113
Kevéssé közismert, de a Merkavát, már az 1-est is felkínálták Dél-Afrikának


Peres suggested selling up to half the production of Merkava tanks, 10 a month, at $810,000 each for an order of at least 1,000 tanks.
Biztos a hasonló "állami ars poetica"miatt. :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: Ashtar and gacsat

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
???????Hát....ezt nem értem.Fejvakarás.....megint.......hm.
Hogy miért pont ez?

Legvalószínűbb válasz, hogy egész egyszerűen ezt tudták ajánlani a zsidók...

Az Elbit lépett elő az utóbbi időben a PA kvázi elsőszámú partnerének, lásd M113 felújítás és RCWS tornyok, Soltam aknavetők integrálása, ATMOS 2000, drónok, Sabrah könnyű tank ASCOD és Pandur 2 alvázon. Ez utóbbiból valami 144-ről álmodoznak hosszú távon. Nem kell értelmet keresni benne, legalábbis az ő esetükben biztosan nem. Csomagban biztos olcsóbb volt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
@fip7 szerint mintha akár jó is lehetne, nekünk, a semminél/majd-egyszer-megjön-nél főleg.

U.I.: Itthonra egy 10%-kal szélesebb lánctalppal még akár nem is ragad el , de csak ősszel télen és tavasszal. Kár!

A merkavák lánctalpa elég széles, ha jól emlékszem 660 mm-s. (A felülete nem sáros talajra való, hanem sziklásra. De könnyen orvosolható)
Emlékeim szerint a Leopárdé 630 mm széles, nincs lényegi különbség.

A probléma a nagy tömeg miatti nagy talajnyomás. Ha jól emlékszem a Merkava IV esetén teljes kb. 70 tonnás leterheltséggel 1.12 kg/négyzetcentiméter.
Ez nagyon magas érték, ezért szokták mondani , hogy szar a terepjáró képessége laza talajon.
Viszont azt nem szokták megemlíteni, hogy a Leopárd 2 esetén is csak az A4-es verzió kezdődik 0.8-al, ami a normális harckocsi érték.
A későbbi verziókét eléggé titkolják, A7-re nem is láttam becslést sem.
A Leopárd 2A4 értéke 0.83 kg/ncm. Szerintem ez az 52 tonnás üres súlyra vonatkozik, de jó fej leszek, legyen a harci 55 tonna esetén.
A Leopárd 2A7 harci súlya kb. 70 tonna.
Ez azt jelenti, hogy 1,05 kg/ncm a talajnyomása terhelten.
Ha viszont az 52 tonna esetén 0.83 kg/ncm-ből indulsz ki, akkor viszont az A7-es talajterhelése 1,12 kg/ncm.
Szóval amiket vettünk tankokat, azoknak a terepjáró képessége laza talajban hasonlóan rossz, mint a Merkava IV esetén, így én ebből a szempontból lényegi különbséget nem látok.
Biztos lesz olyan német fan aki megmagyarázza, hogy az ő tankjukra nem vonatkozik a fizika, mert ária matematikával tervezték, de helyzet az, hogy aminek 1 fölötti értéke van, az már nem számít jó terepjáró képességű harckocsinak.
(Az eredeti Leopárd 2-esek az A4-ig jó terepjáró képességgel bírtak! Az A5-ös leó hivatalos értéke elvileg 0.92kg/ncm)

Említettétek, hogy rossz a súlypontja a Merkavának, tudtommal ugyan olyan az árokáthidaló képessége, mint bármely más tanknak, így a súlypontja sem lehet rossz. Már csak abból kiindulva sem, hogy a legnehezebb elem a harckocsi tornya, az meg a mértani középről hátrább van tolva.
A Leopárd 2 és a Merkva tankok esetén is a források 3 méteres árokáthidaló képességet jelölnek meg.

Érdekes infó lehet még, hogy egy forrás szerint a Merkava IV 2014-es "export" ára 4.5 millió dollár volt új gyártású tankként APS nélkül.
Ha a Trophy árát hozzá adom akkor sem több, mint 6 millió dollár.
Aki akarja nézzen utána mibe fáj nekünk a Leopárd 2A7 + az utólagosan hozzágányolt Trophy. :rolleyes:
(És akkor ne is gondolkozzunk el azon, hogy egy használt Merkava III-as ára mennyi lehet....)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
A merkavák lánctalpa elég széles, ha jól emlékszem 660 mm-s. (A felülete nem sáros talajra való, hanem sziklásra. De könnyen orvosolható)
Emlékeim szerint a Leopárdé 630 mm széles, nincs lényegi különbség.

A probléma a nagy tömeg miatti nagy talajnyomás. Ha jól emlékszem a Merkava IV esetén teljes kb. 70 tonnás leterheltséggel 1.12 kg/négyzetcentiméter.
Ez nagyon magas érték, ezért szokták mondani , hogy szar a terepjáró képessége laza talajon.
Viszont azt nem szokták megemlíteni, hogy a Leopárd 2 esetén is csak az A4-es verzió kezdődik 0.8-al, ami a normális harckocsi érték.
A későbbi verziókét eléggé titkolják, A7-re nem is láttam becslést sem.
A Leopárd 2A4 értéke 0.83 kg/ncm. Szerintem ez az 52 tonnás üres súlyra vonatkozik, de jó fej leszek, legyen a harci 55 tonna esetén.
A Leopárd 2A7 harci súlya kb. 70 tonna.
Ez azt jelenti, hogy 1,05 kg/ncm a talajnyomása terhelten.
Ha viszont az 52 tonna esetén 0.83 kg/ncm-ből indulsz ki, akkor viszont az A7-es talajterhelése 1,12 kg/ncm.
Szóval amiket vettünk tankokat, azoknak a terepjáró képessége laza talajban hasonlóan rossz, mint a Merkava IV esetén, így én ebből a szempontból lényegi különbséget nem látok.
Biztos lesz olyan német fan aki megmagyarázza, hogy az ő tankjukra nem vonatkozik a fizika, mert ária matematikával tervezték, de helyzet az, hogy aminek 1 fölötti értéke van, az már nem számít jó terepjáró képességű harckocsinak.
(Az eredeti Leopárd 2-esek az A4-ig jó terepjáró képességgel bírtak! Az A5-ös leó hivatalos értéke elvileg 0.92kg/ncm)

Említettétek, hogy rossz a súlypontja a Merkavának, tudtommal ugyan olyan az árokáthidaló képessége, mint bármely más tanknak, így a súlypontja sem lehet rossz. Már csak abból kiindulva sem, hogy a legnehezebb elem a harckocsi tornya, az meg a mértani középről hátrább van tolva.
A Leopárd 2 és a Merkva tankok esetén is a források 3 méteres árokáthidaló képességet jelölnek meg.

Érdekes infó lehet még, hogy egy forrás szerint a Merkava IV 2014-es "export" ára 4.5 millió dollár volt új gyártású tankként APS nélkül.
Ha a Trophy árát hozzá adom akkor sem több, mint 6 millió dollár.
Aki akarja nézzen utána mibe fáj nekünk a Leopárd 2A7 + az utólagosan hozzágányolt Trophy. :rolleyes:
(És akkor ne is gondolkozzunk el azon, hogy egy használt Merkava III-as ára mennyi lehet....)

...és: a normál lőszerkészlet mellett a lehetséges brutális mennyiségű többlet lösszerek helyén tud 3-4-5 (?) tud szállítani!!!

Jól emléxem??

.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
...és: a normál lőszerkészlet mellett a lehetséges brutális mennyiségű többlet lösszerek helyén tud 3-4-5 (?) tud szállítani!!!

Jól emléxem??

.

A régieknél igen. Az újaknál nem tudom mennyi hely van. De szerintem a tartalék lőszer nélkül simán fölveheti egy másik kilőtt tank személyzetét.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
1370886840_dopolnitelnoe-otdelenie-s-boezapasom.jpg
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Régi Merkva belseje hátul, lőszer nélkül:
1370886865_dopolnitelnoe-otdelenie.jpg

Nem tűnik kényelmesnek :D

Akkor nem is kell! ...a hazai "szakértők" szerint! ...szinte biztos vagyok ebben! ...vagy "megszakértik", amit Viktor szeretne hallani, mint eddig.


Főleg, hogy vannak azért ám további nyomós érvek is ellene:
  1. gyorsan beszerezhető (a korábbi letárolt --"5-10+ éven belüli további Leo-khoz képest "azonnali-szállítású"-- izraeli haderős készletekből),
  2. nem kerül 20+ millió €/$-ba hanem "csak" 4,5 millió körülibe, tehát nem jó!
  3. nem lehet a NATO lőszereket használni( de, lehet, de majd megmagyarázzák),
  4. mivel Viktor-nak német-hála-jóindulatos mániája van, ezért bármivel indokolva is német kell, "oszt ."

...ha jól olvastam németből licenszelt, bár USA gyártású MTU motorja van, tehét német ellátás --szerintem-- OK.

.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 096
113
felülete nem sáros talajra való, hanem sziklásra.
Ez a sziklás talajra való annyit jelent,hogy egy kopásállóbb ötvözetből van.Egyébként ugyanúgy jó sárba,mint a többi.Merkava IV csatatömege 65tonna,könnyebb a Leo 2A7nél.
Érdekes infó lehet még, hogy egy forrás szerint a Merkava IV 2014-es "export" ára 4.5 millió dollár volt új gyártású tankként APS nélkül.
Ha ez igaz,kohoba a 72-el (mégse,alváz még eszközhordozónak jó lesz),dugják föl magukna a totyák a 20milkás Leojukat,és rendeljünk Merkavát minden földi jóval,még toronyóra láncostul is belefér.....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Ez a sziklás talajra való annyit jelent,hogy egy kopásállóbb ötvözetből van
A "mintája" is más. De valóban nem akkora probléma a dolog, mint ahogyan sokan előadják a fórumon.

Egyébként ugyanúgy jó sárba,mint a többi.Merkava IV csatatömege 65tonna,könnyebb a Leo 2A7nél.
Az a 65 tonna egy nagyon alap üres tömeg. Mondjuk a Leopárd 2A7V-nél ugyen ez azthiszem 67+ tonna.
De a harci tömege mind két tanknak kb. 70 tonna.

dugják föl magukna a totyák a 20milkás Leojukat,és rendeljünk Merkavát minden földi jóval,még toronyóra láncostul is belefér.....

Ezek az infók csak a totál alkalmatlan vezetésnek újak, mivel senkit sem kérdeztek meg semmiről, a külföldi gyártókat sem.
Egyszerűen kitalálták, hogy német kell, mert itt vannak a német cégek, meg amúgy is német imádók azt cső.
Miközben új gyártású technikaként ott volt a Merkava IV integrált APS-el, kb. 6 milliós áron.
Alig pár éves használt technikaként a Merkava III+APS. Meg kb. 180 db 2008-ban letárolt Leclerc S1/S2 amik szintén eladóak, akár XXI update csomaggal.
Használtan pedig még két USA opció is játszott, a szegényített urán páncélos használt M1A1-ek az öbölháborúból és a sima M1A1-ek M1A2 fejlesztési csomaggal a sivatagi letárolásból.
(A Koreai K2-t már tudjuk, hogy a németek elgáncsolták volna)

Ha végig gondolod ez elvi síkon 1 db új gyártású és 4 db használt de felújított harckocsi opció a német ajánlat mellet!
Ebből a Zrínyisek egyetlen egy opciót sem vizsgáltak meg! És ez a szégyen!

IFV esetén pedig ott volt kulcsra készen, új gyártásúként az Izraeli Namer, a svéd CV90-es és a koreai K21-es kb. azonnali szállítással.
Sikerült papírról vennünk nem létező IFV-t.... Szuper :rolleyes:

De nem akarok ezzel offolni egy szaktopikban. Maradjunk annyiban, hogy 44 db Leopárd 2 árából vettünk volna kb. 140 db Merkava IV-et APS-el, és egy részük már itt lenne.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 096
113
A "mintája" is más. De valóban nem akkora probléma a dolog, mint ahogyan sokan előadják a fórumon.


Az a 65 tonna egy nagyon alap üres tömeg. Mondjuk a Leopárd 2A7V-nél ugyen ez azthiszem 67+ tonna.
De a harci tömege mind két tanknak kb. 70 tonna.



Ezek az infók csak a totál alkalmatlan vezetésnek újak, mivel senkit sem kérdeztek meg semmiről, a külföldi gyártókat sem.
Egyszerűen kitalálták, hogy német kell, mert itt vannak a német cégek, meg amúgy is német imádók azt cső.
Miközben új gyártású technikaként ott volt a Merkava IV integrált APS-el, kb. 6 milliós áron.
Alig pár éves használt technikaként a Merkava III+APS. Meg kb. 180 db 2008-ban letárolt Leclerc S1/S2 amik szintén eladóak, akár XXI update csomaggal.
Használtan pedig még két USA opció is játszott, a szegényített urán páncélos használt M1A1-ek az öbölháborúból és a sima M1A1-ek M1A2 fejlesztési csomaggal a sivatagi letárolásból.
(A Koreai K2-t már tudjuk, hogy a németek elgáncsolták volna)

Ha végig gondolod ez elvi síkon 1 db új gyártású és 4 db használt de felújított harckocsi opció a német ajánlat mellet!
Ebből a Zrínyisek egyetlen egy opciót sem vizsgáltak meg! És ez a szégyen!

IFV esetén pedig ott volt kulcsra készen, új gyártásúként az Izraeli Namer, a svéd CV90-es és a koreai K21-es kb. azonnali szállítással.
Sikerült papírról vennünk nem létező IFV-t.... Szuper :rolleyes:

De nem akarok ezzel offolni egy szaktopikban. Maradjunk annyiban, hogy 44 db Leopárd 2 árából vettünk volna kb. 140 db Merkava IV-et APS-el, és egy részük már itt lenne.
Sóhaj.....Khm.......Mindha irogadtam volna,hogy sajnos meglátásom szerint a Zplan legfontosabb célja a politikai jóindulatvásárlás......Minden voltam érte,csak rendes ember nem.
 
M

molnibalage

Guest
Miközben új gyártású technikaként ott volt a Merkava IV integrált APS-el, kb. 6 milliós áron.
Forrás? Hadrendbe állítási és egyéb költségek?
Használtan pedig még két USA opció is játszott, a szegényített urán páncélos használt M1A1-ek az öbölháborúból
Ez a kijelentés min alapszik?
Tudtommal még Ausztráliának sem adták el a DU páncélos M1-et...
és a sima M1A1-ek M1A2 fejlesztési csomaggal a sivatagi letárolásból.
(A Koreai K2-t már tudjuk, hogy a németek elgáncsolták volna)
Lásd fent. Ez min alapszik?
Ha végig gondolod ez elvi síkon 1 db új gyártású és 4 db használt de felújított harckocsi opció a német ajánlat mellet!
Ebből a Zrínyisek egyetlen egy opciót sem vizsgáltak meg! És ez a szégyen!
És ezt te miből gondolod? Már, ha volt ilyen opció?
De nem akarok ezzel offolni egy szaktopikban. Maradjunk annyiban, hogy 44 db Leopárd 2 árából vettünk volna kb. 140 db Merkava IV-et APS-el, és egy részük már itt lenne.
Az egész egy vad feltételezésen alapszik.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Nem gondolom, hogy csupa alkalmatlan ül ott.

Én gondolom.

Biztosan tudtak róla, és valamilyen (katonai, politikai, gazdasági) okból nem választották.

Mindegy mit választottak volna, ezért a méltányos nyugdíjat "politikai-megrendelt":
"a-német-a-legjobb" szakvélményt választották.


Csak azt 30 évig nem tudhatjuk meg, hogy mi volt az oka.



Viktor.

.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Nem gondolom, hogy csupa alkalmatlan ül ott. Biztosan tudtak róla, és valamilyen (katonai, politikai, gazdasági) okból nem választották. Csak azt 30 évig nem tudhatjuk meg, hogy mi volt az oka.

Maradjunk annyiban, hogy "hallottam" ennek a konkrét történetét. Nem fórom téma, de túl sokat gondoltok ezekről az emberekről.

Forrás? Hadrendbe állítási és egyéb költségek?

Kolumbiának adták el 4.5 milliós darab áron, lésőbb az üzlettől kolumbia vissza lépet.
A trophy APS ára 1 millió körül mozog, most, hogy nagy rá a kereslet kicsit több.
Szóval igen, amiket írtam árak valósak!

Ez a kijelentés min alapszik?
Tudtommal még Ausztráliának sem adták el a DU páncélos M1-et...
Lásd T-90 topik. A Perui harckocsi tenderre az USA fölajánlotta az ex Öbölháborús letárolt M1A1-eket, azok bizony DU páncélosak.

És ezt te miből gondolod? Már, ha volt ilyen opció?
Erre nem fogsz linket kapni, mert ilyen infókra nincs :cool: .
Semmilyen ajánlatot nem kértek be, csak Leopárdban és német nehéztechnikában gondolkodtak semmi másban!

Az egész egy vad feltételezésen alapszik.

Az egész azon alapszik, hogy a Leopárd 2A7 ára 20 millió euró, a Merkaváé ugyan abban a történelmi időszakban egy másik megrendelőnek 4.5 millió dollár lett volna. A trophy ára kb. 1 millió dollár.
Ebből ki lehet számolni, hogy 1 leopárd árából 3 merkavát lehet venni.
Szerintem ez nem nagy matek.


De mindig engem fikáztok. Attól, hogy nem linkelek minden állításomhoz forrást, még nem a levegőbe beszélek.
Szóval, szívesen várom tőletek a forrást arra, hogy a magyar honvédség bekért ajánlatokat nehéztechnikára Izraelből, USA-ból, Franciaországból stb...
Én tudom, hogy ez nem így volt, de hátha tévedek! Meggyőzhető vagyok, mint mindig! ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 096
113
Kolumbiának adták el 4.5 milliós darab áron, lésőbb az üzlettől kolumbia vissza lépet.
Ha jol emlékszem,azok használt gépek voltak.Szigapurnak ajánlottak új IV-eket 8,5milkáért.
A trophy APS ára 1 millió körül mozog, most, hogy nagy rá a kereslet kicsit több.
Gyártás felpörgésével lement 800k-re,de most az infláció most alighanem számszakilag visszanyomta.
Különben lehet rendelni Iron Fiskkel is.
Leopárdban és német nehéztechnikában gondolkodtak semmi másban!
Ez van-jóindulat vásárlásra használták a Zplant.Lynx megrendelés elött már el akarták inditani a NER ellen a jogállamisági eljárást,a megrendeléssel vásárolt haladékot a németektöl.
Németek elösszőr különben modernizált Leo 1eseket ajánlott.

Sajnos igazán biztos infó nincs,mert még a tervezgetések/tárgyalások alatt elhasznált wc papir is 30 évre titkositva van.Egy nyavajás hadrendtervezet sincs nyilvánosságra hozva.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Ha jol emlékszem,azok használt gépek voltak.Szigapurnak ajánlottak új IV-eket 8,5milkáért.
Én úgy tudom újjakat kaptak volna.
Egy másik cikkben azt írták saját maguknak (IDF) 3.5 misi egy Merkava IV-es az akkori árfolyamon. Csak fizetőfalas azóta a cikk:

A szingapúrira tudsz adni forrást?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0