Merkava MBT (Izrael)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
Merkava 3-as APS-es integrációs model (elviekben):
11.jpg

Úgy olvastam, hogy megcsinált rá a Trophy integrációt, de nem rendszeresítették.

Ez meg csak érdekesség:
Merkava_Mk1_Czech.png.b6b728bd6e2cf2c38bbbb0b7e31a8ca6.png
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
És most jön egy másik érdekesség. Kína fasorban se volt technológia terén, ezért a világból pénzért vásárolt technológiákat , elsősorban Izraelből és a szovjetunióból. Ezt eddig is tudtuk. Szintén tudtuk, hogy a J-10-es az a Lavin alapul, ahogyan a drón és IR rakétáik is mind izraeli licenc alapúak.
Amit nem tudtam, hogy a harckocsi fejlesztéshez is kaptak egy komoly segítséget. A sima Merkava III-as elég sok technológiai elemét, eladták kínának!
Szóval esélyes, hogy a T-55/72 összvér kínai tankokban az ERA/NERA technológia az bizony izraeli alapokon nyugszik.
Sajnos nem tudok kínaiul, de bele futottam egy ilyenbe (a csak szöveges részeket nem rakom be):
1480064193_(951).thumb.png.c702a7cb7bf5d3d9e719b75a709439f2.png.e472ac86a37a84e9cf5e1b39b2dda19c.png

1893250978_(493).thumb.png.fcce101005410550c3986d07fed9768e.png.66f0ac2b3de371b6b40a7aad330829d6.png


1216581552_(487).thumb.png.a3267021fe11bf6379c67d053949477a.png.787e5e38df3e4e958af57683d5eec24e.png


Szóval annak a technológiája, amit a Type-96-nál látunk, hogy hogyan lehet kompozitot ráépíteni az öntött toronyra hát (ki hitte volna...) de nem kínai fejlesztés, hanem Izraeli. Csak meg lett vásárolva ez is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
Ebben a dokumentumban benne szerepelnek a Merkava 3-as (alap verzió) védelmi adatai:
Merkava_3_armor_chinese_estimate_1.png.514c10c48eeda0741efa7f228b7e3009.png

Merkava_3_armor_chinese_estimate_2.png.abfc4a7f8e27d6bea5791e996e5d4be5.png

549932822_(517).thumb.png.3a6bb5bc1eb06f28d370c17e5c23334d.png.6b9c126664b8d9dcee89e73e40687bc3.png


Ezek amúgy igazolják azt az Izraeli állítást, hogy a Merkava 3 fő páncél elemei kb. az M1A1 védelmi szintjén vannak.
Szóval az 1990 környékén bemutatkozó Izraeli harckocsi felzárkózott a világátlaghoz kinetikus védelem terén.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
521
1 013
93
Nem olyan rég 5-10 millió dollárokat találtunk rá.



Nekem semmi.
A Mark V már készen van tesztelik! Valóban egy nagyon potens gépnek tartom én is. Két hátránya a frontális hőképe nagyon erős a motor elhelyezés miatt. Tank vs tank hátrány. A másik a lőszer elhelyezése bár ők direkt tervezték ilyenre. A hátsó “ajtó” volt régebben a leggyengébb pontja azt már megerősítették. Volt alkalmam beleülni Abrams után a legkényelmesebb gép.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
Merkava 4-ről pár kép/infó.
Az egyik a páncélzat dőlés szöge ami extrém lapos, vízszinttől nézve 18 fok:
1493829516_Merk4frontturretslopeangle.jpg.e5f07e9a86c8abcae2d23d028ce36edc.jpg


150735537_Merk4UFPslopeangle.jpg.00fa61862dd195da067df5b0414a2619.jpg



A másik az Izraeli reaktív páncél modell:
Ewq6Z07WYAAWPe8.png.d115152d9b18ea8474660f344eef9e2f.png


Rafael-ERA1.gif.cb1abace6c51adbfdd3f3b353dfc06fb.gif

Ez elvileg nem az aktuális Merkava 4 páncélzat, de egy hasonló védi a Merkava 4-et is.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
521
1 013
93
Ez a logisztika szerintem csak kifogás. Ezek a gépek kellettek volna ide! Merkava 4M APS-el :rolleyes:
Egyet értek veled. Csak a Columbia ár amiről tudok jobban jöttünk volna ki matekban,mint a Leo-val. Ha meg Namer is mellé akkor a hazai logisztika egyszerűbb lett volna. Mellé 4 zászlóalj Atmos és Puls és kész Hun Idf :)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 866
113
Egyet értek veled. Csak a Columbia ár amiről tudok jobban jöttünk volna ki matekban,mint a Leo-val. Ha meg Namer is mellé akkor a hazai logisztika egyszerűbb lett volna. Mellé 4 zászlóalj Atmos és Puls és kész Hun Idf :)

A kérdés az hogy mennyire lenne jó a Kárpát-medencében? Nálunk viszonylag kevés a (kő)sivatag, ellenben ott meg kevés az Alföld jellegű, sáros vidék. Nem ide tervezték, hiába tetszik nekem is.

Nem tudom, hogy egy 3-4 centis lánctalp-szélesítés megoldható-e? Az kb. 10%-os javulás. Emlékeim szerint ennyi hátránya van Leo -A7xx ezen értékeivel szemben.
...ééés, ez más/új piacokon is szélesre tárhatja a kaput 3-400 Merkava előtt. :oops:

Jól tárgyalva ez mindkét félnek előnyös lehetne! ...kivételesen és vééégre Nekünk is!
Én nem temetném azt a lehetőséget! ... ha tudnak jó árat és határidőt adni !!!

U.I.: Hasonló --utólagos, harctéri-- lánctalp-szélesítést csináltak az amcsik is a Sherman-nél!


.
 
  • Tetszik
Reactions: Clove_HUN

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 229
76 757
113
Merkava 4-ről pár kép/infó.
Az egyik a páncélzat dőlés szöge ami extrém lapos, vízszinttől nézve 18 fok:
1493829516_Merk4frontturretslopeangle.jpg.e5f07e9a86c8abcae2d23d028ce36edc.jpg


150735537_Merk4UFPslopeangle.jpg.00fa61862dd195da067df5b0414a2619.jpg



A másik az Izraeli reaktív páncél modell:
Ewq6Z07WYAAWPe8.png.d115152d9b18ea8474660f344eef9e2f.png


Rafael-ERA1.gif.cb1abace6c51adbfdd3f3b353dfc06fb.gif

Ez elvileg nem az aktuális Merkava 4 páncélzat, de egy hasonló védi a Merkava 4-et is.
Szerintem a képek kicsit csalnak amin a szöget méri, de az igazából kb mind1, hogy 20 vagy 25 fok.
Ami viszonta z ERA-t illeti az jól látszik, hogy egyetlen találat is óriási felületen nullázta le az ERA páncélt.
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
A kérdés az hogy mennyire lenne jó a Kárpát-medencében? Nálunk viszonylag kevés a (kő)sivatag, ellenben ott meg kevés az Alföld jellegű, sáros vidék. Nem ide tervezték, hiába tetszik nekem is.
Nem tudom, hogy egy 3-4 centis lánctalp-szélesítés megoldható-e? Az kb. 10%-os javulás. Emlékeim szerint ennyi hátránya van Leo -A7xx ezen értékeivel szemben.
...ééés, ez más/új piacokon is szélesre tárhatja a kaput 3-400 Merkava előtt. :oops:

Jól tárgyalva ez mindkét félnek előnyös lehetne! ...kivételesen és vééégre Nekünk is!
Én nem temetném azt a lehetőséget! ... ha tudnak jó árat és határidőt adni !!!

U.I.: Hasonló --utólagos, harctéri-- lánctalp-szélesítést csináltak az amcsik is a Sherman-nél!


.

A Merkava 4-nek, a Challenger 2-nek és a Leopárd 2A7-nek lényegében ugyan akkora a talajnyomása, 1.05 kg/ncm körüli érték.
Ez kifejezetten magas érték, és a nálunk a sárban elég problémás. De ha a Leonál nem zavart senkit ez a dolog, akkor a Merkava 4 ellen sem érv, úgy gondolom.

Szerintem a képek kicsit csalnak amin a szöget méri, de az igazából kb mind1, hogy 20 vagy 25 fok.

Valójában nem csalnak. A leírásokban is 18 fok szerepel. A kép engem ebben csak megerősített.
A 18 fok szorzószáma 3.24-es. Ha megnézed a LOS értékeket, és csak az ősrégi NERA-k (Burlington) 0.5 KE és 1 CE értékeivel számolsz, akkor is komoly páncélvédelmi értékek jönnek ki. De itt ugye lényegében egy csökkentett robbanó erejű reaktív páncélról beszélünk, biztos, hogy ennél (főleg CE) sokkal jobb értékeket tudhat.

Ami viszonta z ERA-t illeti az jól látszik, hogy egyetlen találat is óriási felületen nullázta le az ERA páncélt.

Az egy teszt doboz, de igen, jól látod. A reaktív technika előnye, hogy jó védelmet ad, hátránya, hogy csak egyszer.
Bár a klasszikus NERA is sérül, főleg KE áthatolók esetén. Az át tudja rendezni a lapokat. De jobb a többszöri találat tűrése, mint az ERA-nak vagy a későbbi kevert technológiáknak.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 866
113
A Merkava 4-nek, a Challenger 2-nek és a Leopárd 2A7-nek lényegében ugyan akkora a talajnyomása, 1.05 kg/ncm körüli érték.
Ez kifejezetten magas érték, és a nálunk a sárban elég problémás. De ha a Leonál nem zavart senkit ez a dolog, akkor a Merkava 4 ellen sem érv, úgy gondolom.



Valójában nem csalnak. A leírásokban is 18 fok szerepel. A kép engem ebben csak megerősített.
A 18 fok szorzószáma 3.24-es. Ha megnézed a LOS értékeket, és csak az ősrégi NERA-k (Burlington) 0.5 KE és 1 CE értékeivel számolsz, akkor is komoly páncélvédelmi értékek jönnek ki. De itt ugye lényegében egy csökkentett robbanó erejű reaktív páncélról beszélünk, biztos, hogy ennél (főleg CE) sokkal jobb értékeket tudhat.



Az egy teszt doboz, de igen, jól látod. A reaktív technika előnye, hogy jó védelmet ad, hátránya, hogy csak egyszer.
Bár a klasszikus NERA is sérül, főleg KE áthatolók esetén. Az át tudja rendezni a lapokat. De jobb a többszöri találat tűrése, mint az ERA-nak vagy a későbbi kevert technológiáknak.

Én annak örülnék, ha a "többi is ilyen rossz (fajlagos talajnyomású)" csoportból ki tudnánk emelni, ha szükséges! ;)

Mert: ... ha az ilyen 5-10% os előnyből még 2-3-t tudunk mellé tenni és esetleg --végre némi önálló kezdeményezéssel-- hatékonyabb alkalmazást is tudnánk/mernénk kidolgozni és a katonáink kezébe és "fejébe" adni, akkor jobb eséllyel tudják ellensúlyozni a --szinte biztosra vehető-- ellenséges létszámfölényt!

...ahogy azt az "Öreg Hunyadi" is példamutatóan csinálta a maga korában! VAN követendő, jó példa!

.
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse and fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 945
30 801
113
A kérdés az hogy mennyire lenne jó a Kárpát-medencében? Nálunk viszonylag kevés a (kő)sivatag, ellenben ott meg kevés az Alföld jellegű, sáros vidék. Nem ide tervezték, hiába tetszik nekem is.
Leonak semmivel sem kisebb a talaj nyomása.A déli front ugyan most inaktív,de ott van puha homokvidek,ami ugyanolyan vendegmstasztalo,mint a sár.A kő sivatagra való alkalmasság ég egy kopasallobb lanctalpat jelent,amit a Golan fennsík miatt vezettek be.Ami meg nem sivatag, télen meg időnként hó is esik.