Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
http://www.kaliber.hu/cikkek/jog-es-fegyver-17

"(A sportolók tehát gyakorlatilag minden lőfegyverre kaphatnak engedély, de míg az a)?d) pontokban nincs a rendőrségnek ? szubjektív ? mérlegelési joga, itt már ez sajnálatosan megtalálható, annak ellenére, hogy véleményem szerint a rendőrség nem tudja és nem is tudhatja, hogy egy adott lövészeti sportágban milyen jelentőséggel bír a saját lőfegyver. Pl. szituációs lövészetben gyakorolni tudja a fegyver elővételét lőszer nélkül, amin nagyon sok múlhat egy versenyen.)"
Ha nem hülye teljesen a rendőr, távcsöves puskáknál ahol precíziós lövészet lesz az általad űzött sport és üldözni szeretnéd a 0,5 MOA-s csoportjaidat, meg kell értse, hogy ott a mások által bíztosított bérelt fegyver nem opció.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha nem hülye teljesen a rendőr, távcsöves puskáknál ahol precíziós lövészet lesz az általad űzött sport és üldözni szeretnéd a 0,5 MOA-s csoportjaidat, meg kell értse, hogy ott a mások által bíztosított bérelt fegyver nem opció.

Hááát, vagy megérti, vagy nem... Itt (is?) még a "félszoci" éra van... Igazából ez is a gazdagok sportja (ők mehetnek máshová, vagy "olajozhatják" a fogaskerekeket helyben kp-vel, ha kell). Én meg nem vagyok az. :(
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Sportlövőként, ha jól tudom, a szövetség tagjaként egy normát kell teljesítened. Ami kötelező lövészeteket és emiatt lőtérhasználati díjakat jelent.
Ha fegyvert veszel gyakorolni kell vele és költeni rá. Stabil HTKA-tagként te is tudod, hogy a fegyver megvételével a költés csak elkezdődött (kivéve a MH-nél, ott az a vége a költésnek). De ez így van bármilyen sporttal vagy hobbival, nekem is van 1-2, és inkább nem számolom össze, hogy abban a szezonban mennyibe kerűlt, hogy ne rontsam el az élményt. Ha vadászengedélyt váltassz ki akkoris szerintem megvan, hogy évente el kell menj 1-2 vadászatra ami ugyanúgy pénz. És érdemes lenne előre letisztázni, hogy mennyi is az a kötelező norma (lőterlátogatások száma, ellőtt lőszermennyiség, versenyzések száma / év, pontos lövészetek elvárásai, ezt összesen vagy fegyverenként vagy kategóriánként, stb) valószínűleg egy lőtéren meg tudják mondani a részleteket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Hááát, vagy megérti, vagy nem... Itt (is?) még a "félszoci" éra van... Igazából ez is a gazdagok sportja (ők mehetnek máshová, vagy "olajozhatják" a fogaskerekeket helyben kp-vel, ha kell). Én meg nem vagyok az. :(
A félszoci éra az itt is megvan, így csodát nem kell várni, de ha a fegyverrészlegen kell elbírálják a dolgot, akkor hátha van ott valaki olyan aki ért is a fegyverekhez. Túl nagy elvárás lenne? És egyértelmű, hogy a gazdagok sportja, 2000 euró alatt szerintem nem állsz meg ahoz, hogy hozza tudj fogni (enegedélyezési procedúra, fegyver, távcső, szekrény neki) ez érvényes sportlövészetre és vadászatra egyaránt, határ meg a csillagos ég. Nálunk is cégtulajdonosok, komolyabb cégvezetők, polgármesterek és társaik vadásznak, sportlövészet nem annyira jellemző, mert nagyon nincs ahol. De kapcsolatokat is kiépítenek így ezek az emberek, úgyhogy nekik valószínűleg megtérül, mint befektetés.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
És érdemes lenne előre letisztázni, hogy mennyi is az a kötelező norma (lőterlátogatások száma, ellőtt lőszermennyiség, versenyzések száma / év, pontos lövészetek elvárásai, ezt összesen vagy fegyverenként vagy kategóriánként, stb) valószínűleg egy lőtéren meg tudják mondani a részleteket.

Ennyire azért nem mélyedtem bele. Egyelőre úgy sem aktuális nálam...

A félszoci éra az itt is megvan, így csodát nem kell várni, de ha a fegyverrészlegen kell elbírálják a dolgot, akkor hátha van ott valaki olyan aki ért is a fegyverekhez. Túl nagy elvárás lenne? És egyértelmű, hogy a gazdagok sportja, 2000 euró alatt szerintem nem állsz meg ahoz, hogy hozza tudj fogni (enegedélyezési procedúra, fegyver, távcső, szekrény neki) ez érvényes sportlövészetre és vadászatra egyaránt, határ meg a csillagos ég. Nálunk is cégtulajdonosok, komolyabb cégvezetők, polgármesterek és társaik vadásznak, sportlövészet nem annyira jellemző, mert nagyon nincs ahol. De kapcsolatokat is kiépítenek így ezek az emberek, úgyhogy nekik valószínűleg megtérül, mint befektetés.

Hát ja... Kemény lemondással jár(na) ez is az átlagembernek. Nekem most nem is ér ennyit. Talán majd egyszer.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ennyire azért nem mélyedtem bele. Egyelőre úgy sem aktuális nálam...

Hát ja... Kemény lemondással jár(na) ez is az átlagembernek. Nekem most nem is ér ennyit. Talán majd egyszer.
Ez is olyan, mint a többi hobbi, pénzbe kerűl, ha meg tudod engedni magadnak és tetszik akkor csináld, ha nem akkor nincs amiért a családon vagy a kaján kispórold, mert nem ér annyit és csak nehézségek meg konfliktus lesz belőle. Összehasonlításként, pl Magyarországon sokan búvárkodnak, egészen szép kultúrája kialakult. Van ahoz is egy alapfelszerelés, ami karbantartást igényel és egyes részei cserét mert elhasználódnak. Akkor hetente vagy havonta vagy amikor rájön elmegy a búvár valamelyik bányatóra, vagy természetes tóra (szerencsére ebből van bőven Magyarországon), és évente egy Horvátország vagy Montenegro ami merülésekkel együtt biztosan 500 euró fölött van ha ott űl egy hetet. Aki még többet költhet annak ott van Egyiptom 1000 euró körüli áron egy hétre, stb. Itt is vannak kategóriák, de a sportlövészet sem kerűlhet többe, természetesen a megfelelő árkategóriát kiválasztva. Ha hozza akarsz fogni és szeretnéd élvezni meg folyamatosan gyakorolni is, akkor a kezdeti befektetésen felűl éves szinten 500-1000 euró szerintem + benzin amit rá kell tudj szánni, ez az alap, de nem .338-as eredeti Lapua lőszerrel, mert annak 5 euró darabja és az már egy magasabb árkategória. De jó lenne ha lenne valaki itt a fórumon, aki sportlövészkedik vagy vadászik vagy mindkettő és az árakkal, mítoszokkal, téveszmékkel kapcsolatban meg tudna erősíteni vagy cáfolni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ez is olyan, mint a többi hobbi, pénzbe kerűl, ha meg tudod engedni magadnak és tetszik akkor csináld, ha nem akkor nincs amiért a családon vagy a kaján kispórold, mert nem ér annyit és csak nehézségek meg konfliktus lesz belőle. Összehasonlításként, pl Magyarországon sokan búvárkodnak, egészen szép kultúrája kialakult. Van ahoz is egy alapfelszerelés, ami karbantartást igényel és egyes részei cserét mert elhasználódnak. Akkor hetente vagy havonta vagy amikor rájön elmegy a búvár valamelyik bányatóra, vagy természetes tóra (szerencsére ebből van bőven Magyarországon), és évente egy Horvátország vagy Montenegro ami merülésekkel együtt biztosan 500 euró fölött van ha ott űl egy hetet. Aki még többet költhet annak ott van Egyiptom 1000 euró körüli áron egy hétre, stb. Itt is vannak kategóriák, de a sportlövészet sem kerűlhet többe, természetesen a megfelelő árkategóriát kiválasztva. Ha hozza akarsz fogni és szeretnéd élvezni meg folyamatosan gyakorolni is, akkor a kezdeti befektetésen felűl éves szinten 500-1000 euró szerintem + benzin amit rá kell tudj szánni, ez az alap, de nem .338-as eredeti Lapua lőszerrel, mert annak 5 euró darabja és az már egy magasabb árkategória.

Na igen, az élvezetek, az igazán jó dolgok általában sokba kerülnek... :(
A .338 természetesen csak a kellően vastagokál játszik... Viszont a .300 WM azért nem egy túl elrugaszkodott cucc. Jó, nem egy .308, de azért eléggé elterjedt már. Itthon "sokan".300 RUM-mal, meg Weatherby Magnummal is nyomják, azok meg eléggé egzotikusak még a .300 WM-hoz képest is.

De jó lenne ha lenne valaki itt a fórumon, aki sportlövészkedik vagy vadászik vagy mindkettő és az árakkal, mítoszokkal, téveszmékkel kapcsolatban meg tudna erősíteni vagy cáfolni.

Ennek én is örülnék.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ha töltöd a lőszert, akkor árban jobban kijössz. És lehet ha a 308-as meg 300WM meg 30-06 meg 300RUM ugyanazt a lövedéket használhatja, vagy legalább 1-2-nél használható ugyanaz a lövedék, így lehet egzotikusabb lőszered szinte ugyanannyiért / lövés, csak épp az egyikbe több lőport kell tegyél, mert nagyobb a töltényhüvely, és a fegyver is drágább lesz (lehet ha sokkal) ha valami drágább lőszer jár bele.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
IMAG0435.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha töltöd a lőszert, akkor árban jobban kijössz. És lehet ha a 308-as meg 300WM meg 30-06 meg 300RUM ugyanazt a lövedéket használhatja, vagy legalább 1-2-nél használható ugyanaz a lövedék, így lehet egzotikusabb lőszered szinte ugyanannyiért / lövés, csak épp az egyikbe több lőport kell tegyél, mert nagyobb a töltényhüvely, és a fegyver is drágább lesz (lehet ha sokkal) ha valami drágább lőszer jár bele.

Hát igen... De szerintem a .300 WM egy jó kompromisszum a teljesítmény/ár tekintetében, ha valaki precíziós lövészkedni akarna nagyobb távolságra. Aztán persze kinek mi a fontosabb.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Hát igen... De szerintem a .300 WM egy jó kompromisszum a teljesítmény/ár tekintetében, ha valaki precíziós lövészkedni akarna nagyobb távolságra. Aztán persze kinek mi a fontosabb.
A 13. oldalon bevágtam egy rakás táblázatot különböző lőszerekkel, ott az egyik oszlopban megvan a B.C. vagyis a ballisztikai koefficiense a lövedéknek. Ahol a kettő egyforma, és a lövedéktípus egyforma meg a kaliber kb ugyanaz, ott nagy valószínűséggel ugyanarról a lövedékről beszélünk. Vagyis a .300WM ugyanazt használja, mint a .300RUM, de a 7mm-08 Remingron, a 7RM, 7RUM is egyforma lövedéknek tűnik, vagy a .260 Remington, 6.5-284 Norma és a .264 WinMag. Szóval lőszertöltéssel árban .300WM-el is szinte ugyanott lennél, mint .300RUM-mal. A 7mm-es lőszereket ha megnézed nagyon komolyaknak tűnnek, a 7mm RUM az energiáját leszámítva kb mindenben jobbnak tűnik a .338-as Lapuanál, ami azért nagy szó, igaz nem egy gyakori lőszer, így többe fog kerűlni, mint pl egy .308-as vagy más tömeglőszer.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A 13. oldalon bevágtam egy rakás táblázatot különböző lőszerekkel, ott az egyik oszlopban megvan a B.C. vagyis a ballisztikai koefficiense a lövedéknek. Ahol a kettő egyforma, és a lövedéktípus egyforma meg a kaliber kb ugyanaz, ott nagy valószínűséggel ugyanarról a lövedékről beszélünk. Vagyis a .300WM ugyanazt használja, mint a .300RUM, de a 7mm-08 Remingron, a 7RM, 7RUM is egyforma lövedéknek tűnik, vagy a .260 Remington, 6.5-284 Norma és a .264 WinMag. Szóval lőszertöltéssel árban .300WM-el is szinte ugyanott lennél, mint .300RUM-mal. A 7mm-es lőszereket ha megnézed nagyon komolyaknak tűnnek, a 7mm RUM az energiáját leszámítva kb mindenben jobbnak tűnik a .338-as Lapuanál, ami azért nagy szó, igaz nem egy gyakori lőszer, így többe fog kerűlni, mint pl egy .308-as vagy más tömeglőszer.

A fegyverre gondoltam elsősorban. A .300 WM-hoz azért relatív emberi árban kapható fegyver.

A .338-ból ezt azért ne felejtsd el. ;)

http://lutzmoeller.net/1/8,5-mm/LM-105-long-range-bullet.php

Ezt semmilyen .300-as lövedék nem képes hozni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Azért is írtam a 7mm-es lőszereket (nem a .300-ast), mert azok valami nagyon jónak tűnnek, csak nem túl elterjedt, emiatt valószínűleg drágább lesz. De első körben nem tudom mire lenne jó egy .338-as azonkívül, hogy meg lehet mutatni és nézni az irigykedő tekinteteket, mert ahoz már olyan lőtér is kell, hogy ki tudd használni meg ki tudd próbálni, hogy egyáltalán mire képes. Amíg 500-1000 méter közti hozzaférhető lőtér ritkaságszámba megy addig szinte mindegy mivel lőssz, és minél olcsóbban lőssz annál jobban meg tudsz tanulni lőni adott pénzből.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Azért is írtam a 7mm-es lőszereket (nem a .300-ast), mert azok valami nagyon jónak tűnnek, csak nem túl elterjedt, emiatt valószínűleg drágább lesz. De első körben nem tudom mire lenne jó egy .338-as azonkívül, hogy meg lehet mutatni és nézni az irigykedő tekinteteket, mert ahoz már olyan lőtér is kell, hogy ki tudd használni meg ki tudd próbálni, hogy egyáltalán mire képes. Amíg 500-1000 méter közti hozzaférhető lőtér ritkaságszámba megy addig szinte mindegy mivel lőssz, és minél olcsóbban lőssz annál jobban meg tudsz tanulni lőni adott pénzből.

Itthon (vagy Romániában) kb. semmire nem lenne jó... Kivéve, ha PMC-snipernek készülsz, vagy kőgazdag vagy.
Persze, ha csak simán szeretsz lövöldözni, akkor bármelyik normálisabb kaliber jó (úgy 6.5-től és afölött). De ez már egyéni preferencia. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Kezdésnek az is megtenné, ha néhány fegyvert engedélyeznének tartani ha vagy legalább 21 éves, bűntetlen előéletű, épelméjű, és megvan az érettségid. Mondjuk sörétest meg .22-est, azzal is lehet szórakozni meg a legtöbb lőtér méretéhez és adottságaihoz bőven elég.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Kezdésnek az is megtenné, ha néhány fegyvert engedélyeznének tartani ha vagy legalább 21 éves, bűntetlen előéletű, épelméjű, és megvan az érettségid. Mondjuk sörétest meg .22-est, azzal is lehet szórakozni meg a legtöbb lőtér méretéhez és adottságaihoz bőven elég.

Egyetértek. Bár én a pisztolyokat is idevenném. Legalább a forgótárasokat. És szerintem az ideális otthonvédelmi és hobbyfegyver:

http://www.smith-wesson.com/firearms/performance-center-model-627