Mezőgazdaság, vízgazdálkodás, éghajlatváltozás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 463
113
sandor1-zivatarlanc11.jpg-2022-08-07-14-57-06.jpg
sandor1-tempeur2.jpg-2022-08-07-15-02-17.jpg


 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
"Reméljük, ez kiegészül majd a téli félévben, és áttérhetünk egy nedvesebb időszakra. Bízom benne, hogy a száraz időszak nem fog állandósulni, és ez nem egy globális cirkulációs átalakulás lesz"
------
Így lesz! Majd jönnek csapadékosabb évek. Akár extra csapadékkal is, mint a 2010-es, vagy a 2014-es év! Az időjárás is döntetlenre játszik!
..
Egyébként itt a lehetőség a tisztogatásra! Most kell(ene) a folyók, patakok, tavak medrét, peremét megtisztítani a szeméttől, az évek alatt beledobált vackoktól. És kotrásra is van most lehetőség. Ki kellene ezt használni, ha aztán jön a víz megint, akkor ne egy szemetes meder felett hullámozzon majd.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 858
32 419
113
"Korábban is volt tehát szárazság, de ez a mostani "extrém aszály" a globális, a regionális és a lokális okok következményeként alakult ki." Tudjuk, hogy az igazi ok a NER, meg a stadion. Hihetetlen, hogy az évek óta le nem esett csapadékot nem tudta megfogni. Bezzeg stadion...

Arra, hogy az Alföld kiszáradhat 2005 óta vannak cikkek és tanulmányok a neten, de semmit nem sikerült lépni, de van sok szép stadion...
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 304
16 135
113
Kell majd türelem/idegrendszer a fórum olvasásához, de van pár hozzáértő:

Itt tartunk (lehet lehülés is 2022-26 után, de válthat közel exponenciálisba a melegedés - nem a CO2 miatt, hanem a metán+klímatechnikai gázok miatt /a'la hőszivattyú/):
450kyrs_GMT-Co2_524x291.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: jani22
W

Wilson

Guest

Gyorsabban omlik össze a bolygó legnagyobb jégtakarója, mint gondoltuk.....​


2022. 08. 11. 12:17

Az Antarktisz part menti gleccsereiről gyorsabban válnak le jéghegyek, mint ahogy a természet pótolni tudja az így leomló jeget – ez azt jelenti, hogy kétszer olyan gyors volt a világ legnagyobb jégtakarójának jégvesztesége az elmúlt 25 évben, mint ahogyan korábban gondoltuk. A Reuters elemzése szerint a NASA kutatói által vezetett, a Nature szaklapban megjelent tanulmány aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy a klímaváltozás milyen gyorsasággal gyengíti az Antarktisz lebegő jégselfjeit és gyorsítja a globális tengerszint emelkedését.

A tanulmány kulcsfontosságú megállapítása az volt, hogy az óceánba csúszó part menti gleccserdarabokból származó antarktiszi jég nettó vesztesége majdnem akkora, mint a jégtáblák olvadása a melegedő tengerek és óceánok miatt. Utóbbi egy már jól ismert jelenség: a jégselfek alulról vékonyodnak az emelkedő vízhőmérséklet miatt. Ez a két jelenség összesen körülbelül 12 billió tonnával csökkentette az Antarktisz jégtábláinak tömegét 1997 óta, ami a korábbi becslések duplája – állapította meg az elemzés.

A kontinens jégtakarójának nettó vesztesége a jégtörés miatt az elmúlt 25 évben csaknem 37 000 négyzetkilométer, ami majdnem akkora terület, mint Svájc.

Az olvadás és törés következményei katasztrofálisak lehetnek: az Antarktisz birtokolja a világ összes jég-tengerszinti potenciáljának 88 százalékát. A jégselfek, vagyis a szárazföldhöz tapadt, fagyott édesvíz állandó lebegő rétegei több ezer év alatt alakulnak ki, és olyan támpillérekként működnek, amelyek visszatartják a gleccsereket, hogy ne csússzanak bele az óceánba, ezzel a tengerszint emelkedését okozva. Ha ez a rendszer megborul, gyorsabb és drámaibb tengerszint-emelkedésre kell számítanunk.

Elemzésükhöz a NASA kutatói a fény különböző hullámhosszán készített műholdfelvételeket dolgoztak fel, hogy minden eddiginél pontosabban térképezze fel a gleccser áramlását és a töredezést az antarktiszi partvidék több mint 50 000 kilométerén keresztül 1997 óta. A töredezésből származó veszteségek olyan nagymértékben meghaladták a természetes jégtakaró feltöltődését, hogy a kutatók valószínűtlennek találták: az Antarktisz a század végére visszatérhet a 2000 előtti gleccserszintre.


 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 179
113
12 pontos lista a megoldásokról!

Technikailag pont az a bajom vele, mint minden ilyennel. Megpróbáljuk visszaállítani a dolgokat oda, amihez képest minden megváltozott.
Még mindig olyan, mintha azt mondanánk, hogy ha meleged van fuss, hiszen hidegben is mozogsz, ha meg fázol öntsd le magad, hiszen ha meleged vagy akkor is vizes leszel
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 463
113
Ez inkább érdekes és valahol ismeretlen, nem túl régóta felfedezettek.

szabea93-bluejet.jpg-2022-08-10-09-54-29.jpg





Magaslégköri elektromos jelenségek:

lidercek.jpg
Electrical_discharges_in_the_atmosphere.jpg
44771222_48ae67cd00227c36bf607475e4539fee_wm.jpg



Érdekes lehet a működési mechanizmusa.