• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Redgreg

Well-Known Member
2022. április 22.
921
4 121
93
Ebben teljesen igazad van, én nem is tudom mennyi gazda tud megengedni magának -Magyarországon- ilyen számítógép vezérelt önjáró gépet! Ugye 350000 Euró, azaz 138065218FT
Hát nem tudom ki engedheti ezt meg magának családi vállalkozásban! :rolleyes:
Mindegyik, amelyik életképes egy cseppet is. Ja hogy nincs életképes mezőgazdaságunk?
Nem baj, az ökrös eke azért jó, mert azt még otthon se kell szervízelni, így majd jól megmutatjuk a hanyatló nyugatnak.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 347
30 654
113
Mindegyik, amelyik életképes egy cseppet is. Ja hogy nincs életképes mezőgazdaságunk?
Nem baj, az ökrös eke azért jó, mert azt még otthon se kell szervízelni, így majd jól megmutatjuk a hanyatló nyugatnak.
Az ökörből annyi igaz, hogy ökörséget beszélsz. Sok életképes gazdaságunk van, már amennyire itt az EU-ban az aránytalan túlszabályzások és bürokratizmus végett és történelmi örökségünk okán lehet. Nyilván van hova fejlődni, vannak irányok, amik felé haladni kellene -ami nem biztos, hogy csak is kizárólag a műtrágya felhasználás mértékére és a tábláról lehozott termés mennyiségére kellene szorítkozni. De az ökrös szekérrel és minden borgőzös hülyeséggel jellemezni a mezőgazdaságot az elég súlyos.

Az a kép, hogy a borostás képű Jani bácsi, symphoniával a szájában, kék micisapkában a kisfülkés MTZ-ben szántogat, már a múlté. Akinek a fejében a mai mezőgazdaságról ez a kép él, az 20 évet átaludt.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: Kim Philby and vata

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 146
58 252
113
Az ökörből annyi igaz, hogy ökörséget beszélsz. Sok életképes gazdaságunk van, már amennyire itt az EU-ban az aránytalan túlszabályzások és bürokratizmus végett és történelmi örökségünk okán lehet. Nyilván van hova fejlődni, vannak irányok, amik felé haladni kellene -ami nem biztos, hogy csak is kizárólag a műtrágya felhasználás mértékére és a tábláról lehozott termés mennyiségére kellene szorítkozni. De az ökrös szekérrel és minden borgőzös hülyeséggel jellemezni a mezőgazdaságot az elég súlyos.

Az a kép, hogy a borostás képű Jani bácsi, symphoniával a szájában, kék micisapkában a kisfülkés MTZ-ben szántogat, már a múlté. Akinek a fejében a mai mezőgazdaságról ez a kép él, az 20 évet átaludt.
Nem Symphónia, hanem Kossuth vagy Munkás... :)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 691
11 508
113
Az a kép, hogy a borostás képű Jani bácsi, symphoniával a szájában, kék micisapkában a kisfülkés MTZ-ben szántogat, már a múlté. Akinek a fejében a mai mezőgazdaságról ez a kép él, az 20 évet átaludt.
Szeretnél a budapesti agglomerációból ilyen képet?
Itt Vecsésen talán 3-4 modern John Deere traktort, meg 1 New Holland kombájnt szoktam látni. Minden más régi MTZ vagy későbbi Belarus az általad bemutatott Jani bácsival.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 347
30 654
113
Szeretnél a budapesti agglomerációból ilyen képet?
Itt Vecsésen talán 3-4 modern John Deere traktort, meg 1 New Holland kombájnt szoktam látni. Minden más régi MTZ vagy későbbi Belarus az általad bemutatott Jani bácsival.
Ez így összesen, kis és nagygazdáknál?
Erre totál fordított a felállás. Akinek van mondjuk 30-40 ha-ja annak már kell a vonóerő, meg a megbízhatóság. Szerintem e fölött már nem is tudnék olyat, akinek MTZ lenne. 100 ha alatt is már teljesen természetes, hogy lehetőleg 1-2 nyugati [ide értve ilyen formában a japánt is] nagy traktorja legyen a gazdának, minden felszereléssel; igaz, kombájn nélkül. Azért ma már nem nagyon szokás szedett-vedett dolgokkal dolgozni felénk, max az ilyen kicsiknek mint én is vagyok, de én sem az MTZ mellett döntöttem.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
16 307
22 810
113
há' én városi létemre egy Fendt 942 Black Edition-t nagyon élnék :D
830c55b7e597d2a0ebf2039fef0adee4.jpg
4bc188f46e052c1428a9a1b271d3e4db.jpg
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 691
11 508
113
Ez így összesen, kis és nagygazdáknál?
Erre totál fordított a felállás. Akinek van mondjuk 30-40 ha-ja annak már kell a vonóerő, meg a megbízhatóság. Szerintem e fölött már nem is tudnék olyat, akinek MTZ lenne. 100 ha alatt is már teljesen természetes, hogy lehetőleg 1-2 nyugati [ide értve ilyen formában a japánt is] nagy traktorja legyen a gazdának, minden felszereléssel; igaz, kombájn nélkül. Azért ma már nem nagyon szokás szedett-vedett dolgokkal dolgozni felénk, max az ilyen kicsiknek mint én is vagyok, de én sem az MTZ mellett döntöttem.
Hát figyelj, itt már több a logisztikai központ, mint a szántó és kaszáló (inkább ezek vannak többségben), de azért még akad.

A 3-4 nagygazdánál vannak a John Deere traktorok és az egy szem új New Holland kombájn. A többieknél van kb. 10-15 klasszik MTZ vagy egyéb Belarus, illetve 2 őskövület kombájn. Ennyi.
De hazudok, mert két régi, nyitott Ford traktor is van.
Itt a többség 30-50 hektáron dolgozik, csak a nagyoknak van 100-150 hektár körüli területe. Amúgy nagyon sok osztatlan közös földterület van 40-80 tulajdonossal, ezeken egy, max. két ember gazdálkodik.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 362
33 787
113
Talán ide illik...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 146
58 252
113
Az ökörből annyi igaz, hogy ökörséget beszélsz. Sok életképes gazdaságunk van, már amennyire itt az EU-ban az aránytalan túlszabályzások és bürokratizmus végett és történelmi örökségünk okán lehet. Nyilván van hova fejlődni, vannak irányok, amik felé haladni kellene -ami nem biztos, hogy csak is kizárólag a műtrágya felhasználás mértékére és a tábláról lehozott termés mennyiségére kellene szorítkozni. De az ökrös szekérrel és minden borgőzös hülyeséggel jellemezni a mezőgazdaságot az elég súlyos.

Az a kép, hogy a borostás képű Jani bácsi, symphoniával a szájában, kék micisapkában a kisfülkés MTZ-ben szántogat, már a múlté. Akinek a fejében a mai mezőgazdaságról ez a kép él, az 20 évet átaludt.
Lehet, hogy csodák történtek a magyar mezőgazdaság gépàllományának fejlődésében az utolsó években, de nem valószinű. Én sajnos csak egy 2018-as tanulmànyt talàltam az agrarium7.hu oldalon a magyar mezőgazdaság gépállományáról. Az ott irtak szerint akkor az évi 3200 beszerzett új traktor fele (!) a MTZ stb kategória volt. Az itthoni gazdasàgok kis átlagterülete eleve nem igényli a traktorcsodákat, ill a gazdålkodók nem képesek azokat megfizetni.
Ma a gazdálkodó már nem micisapkát, hanem baseballsapkát visel, de ez nem változtat a lényegen.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Blitz97

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 347
30 654
113
Lehet, hogy csodák történtek a magyar mezőgazdaság gépàllományának fejlődésében az utolsó években, de nem valószinű. Én sajnos csak egy 2018-as tanulmànyt talàltam az agrarium7.hu oldalon a magyar mezőgazdaság gépállományáról. Az ott irtak szerint akkor az évi 3200 beszerzett új traktor fele (!) a MTZ stb kategória volt. Az itthoni gazdasàgok kis átlagterülete eleve nem igényli a traktorcsodákat, ill a gazdålkodók nem képesek azokat megfizetni.
Ma a gazdálkodó már nem micisapkát, hanem baseballsapkát visel, de ez nem változtat a lényegen.
Halló, nem a kategóriákról, meg az új traktorokról volt szó, hanem, hogy mennyi a vedlett TSZ-ből mentett traktor. Nézd meg az egyik legnagyobb mezőgazdasági portál, az agroinform hirdetések releváns részét. Én korábban direkt ránéztem, mikor elkezdtünk erről beszélgetni. Mai adat, nem 6 évvel ezelőtti.
1677 használt traktorból traktorból [40 le felett] 376 MTZ, igen ám, de ennek egy jelentős része papír nélküli.
50-nél több hirdetett traktorral szereplő márkák:
Azt gondolom, hogy habár sok az MTZ, de látható, hogy nem iszonyatosan domináns már.

De nézzük meg a tavalyi új traktor eladásokat:

Ssz.Márka2023.július2022.július2021.július
1JOHN DEERE3711429
2CLAAS293221
3NEW HOLLAND21407
4SOLIS184218
5VALTRA1273
6JCB10105
7KUBOTA9179
8FENDT62510
9LANDINI533
10CASE4185

Hol van az első 10-ben az MTZ/Belarus?

Az itthoni gazdasàgok kis átlagterülete eleve nem igényli a traktorcsodákat, ill a gazdålkodók nem képesek azokat megfizetni.
Ez sok mindentől függ. Például, hogy mennyire kötött a talaj.
Meg végülis nyilván tök irreleváns a gazdaságok mérete is. Ha jól számolom, akkor a termőterület Kb. 64%-a 100 ha feletti gazdaságoknál van. 100 hektár csak [felénk] 350-400 millió forint érték,és csak földalapúban alap támogatása 7,5 millió; hogy is tudna megfizetni egy traktort, ha az nem MTZ [irónia]. Ja, adatok:
a-gazdasgok-s-a-mezgazda.png

 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 146
58 252
113
Halló, nem a kategóriákról, meg az új traktorokról volt szó, hanem, hogy mennyi a vedlett TSZ-ből mentett traktor. Nézd meg az egyik legnagyobb mezőgazdasági portál, az agroinform hirdetések releváns részét. Én korábban direkt ránéztem, mikor elkezdtünk erről beszélgetni. Mai adat, nem 6 évvel ezelőtti.
1677 használt traktorból traktorból [40 le felett] 376 MTZ, igen ám, de ennek egy jelentős része papír nélküli.
50-nél több hirdetett traktorral szereplő márkák:
Azt gondolom, hogy habár sok az MTZ, de látható, hogy nem iszonyatosan domináns már.

De nézzük meg a tavalyi új traktor eladásokat:

Ssz.Márka2023.július2022.július2021.július
1JOHN DEERE3711429
2CLAAS293221
3NEW HOLLAND21407
4SOLIS184218
5VALTRA1273
6JCB10105
7KUBOTA9179
8FENDT62510
9LANDINI533
10CASE4185

Hol van az első 10-ben az MTZ/Belarus?


Ez sok mindentől függ. Például, hogy mennyire kötött a talaj.
Meg végülis nyilván tök irreleváns a gazdaságok mérete is. Ha jól számolom, akkor a termőterület Kb. 64%-a 100 ha feletti gazdaságoknál van. 100 hektár csak [felénk] 350-400 millió forint érték,és csak földalapúban alap támogatása 7,5 millió; hogy is tudna megfizetni egy traktort, ha az nem MTZ [irónia]. Ja, adatok:
a-gazdasgok-s-a-mezgazda.png

Az uj traktor eladåsokat ez az agroinform.hu korrigálta 2500db traktorra, kivéve a statisztikából a pl a rakodógépeket. Ott már második helyen van a Solaris (272 db)egy indiai márka, ami csak kisebb, jutányosabb árfekvésű traktorokat gyárt. Az eladott traktorok 60%-a 100LE alatti, a nagy Fendt stb traktorcsodák (320LE+) a piac 8%-át teszik ki.
Nem azt akartam kifejezésre juttatni, hogy az MTB, Zetor ... mint márka arat, hanem, hogy jellemzően a kisebb, olcsóbb traktorok teszik ki nemcsak a traktorállomány, hanem az ujjonan értékesitett traktorok legnagyobb részét Is. Az az, nem a nagy, digitalizált traktorok jellemzőek a magyar mezőgazdaságra, érthető okokból. Ha màshogy jött le a mondanivalóm, elnézést kérek. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 347
30 654
113
Az uj traktor eladåsokat ez az agroinform.hu korrigálta 2500db traktorra, kivéve a statisztikából a pl a rakodógépeket. Ott már második helyen van a Solaris (272 db)egy indiai márka, ami csak kisebb, jutányosabb árfekvésű traktorokat gyárt. Az eladott traktorok 60%-a 100LE alatti, a nagy Fendt stb traktorcsodák (320LE+) a piac 8%-át teszik ki.
Nem azt akartam kifejezésre juttatni, hogy az MTB, Zetor ... mint márka arat, hanem, hogy jellemzően a kisebb, olcsóbb traktorok teszik ki nemcsak a traktorállomány, hanem az ujjonan értékesitett traktorok legnagyobb részét Is. Az az, nem a nagy, digitalizált traktorok jellemzőek a magyar mezőgazdaságra, érthető okokból. Ha màshogy jött le a mondanivalóm, elnézést kérek. :)
Azért nem raktam be onnan
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 715
11 593
113


"A legjobb víztároló a talaj!
A Turjánvidék ócsától Kalocsáig húzódik, a Kiskunság 1000 tavának a fele itt volt.
Ezeket kell visszaállítani, hogy a Homokhátság talajvizét megtámassza.
Hatalmas potenciál van benne!
A pőre adatok:
1500 hektár GRAVITÁCIÓSAN árasztott terület
17000 hektár hatásterület ( ahol a talajvíz szintjének esését megállítja vagy visszafordítja)
90%-ban állami területet érint, tehát CSAK a döntéshozókon múlik.
+Olcsó, de az EU finanszírozza a valódi ökológiai vizpótlást!"


A posztban szereplő térkép lenne a lényeg, de nem engedi beilleszteni az eddig működő módszerrel...közvetlen link.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 511
8 233
113
Az uj traktor eladåsokat ez az agroinform.hu korrigálta 2500db traktorra, kivéve a statisztikából a pl a rakodógépeket. Ott már második helyen van a Solaris (272 db)egy indiai márka, ami csak kisebb, jutányosabb árfekvésű traktorokat gyárt. Az eladott traktorok 60%-a 100LE alatti, a nagy Fendt stb traktorcsodák (320LE+) a piac 8%-át teszik ki.
Nem azt akartam kifejezésre juttatni, hogy az MTB, Zetor ... mint márka arat, hanem, hogy jellemzően a kisebb, olcsóbb traktorok teszik ki nemcsak a traktorállomány, hanem az ujjonan értékesitett traktorok legnagyobb részét Is. Az az, nem a nagy, digitalizált traktorok jellemzőek a magyar mezőgazdaságra, érthető okokból. Ha màshogy jött le a mondanivalóm, elnézést kérek. :)
50 hektár alatti gazdálkodóknál a használt 8-10 éves gépek mennek nagyon nagy részt....
Egyébként visszahoznám a modern gazda tsz et.... egyrészt a normálisabb gazdáknak kurvára elege van a síros harácsoló mindent szabotáló "gazdákból"....
Másrészt a klima változás miatt a széttöredezést-széthúzast meg kell szüntetni. Teljesen át kell struktuálni a vidéki gazdaságokat különben földbe állnak végleg. ( a támogatásokat át kell alakítani..... sajnos mára már több a káros hatása mint a nyeresége)
Összegezve ha nem lesznek változasok akkor a következő évtízed elejére maradnak a zöld bárok több ezer...több tíz ezer hektárral
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 591
4 640
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-ki-a-pusztito-arvizeket-hozo-idojaras-711725
"Három időjárási tényező támogatta a Boris ciklon kialakulását: az érkező hidegfront mögötti hűvösebb és a mediterrán térséget kitöltő rendkívül meleg légtömeg közötti nagy hőmérsékleti kontraszt, az Alpok ciklonképződést segítő hatása valamint a levegő magas nedvességtartalma - írta a HungaroMet Zrt. a szeptemberi rendkívüli dunai árvíz meteorológiai hátteréről készített elemzésében, a honlapján."
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 347
30 654
113


"A legjobb víztároló a talaj!
A Turjánvidék ócsától Kalocsáig húzódik, a Kiskunság 1000 tavának a fele itt volt.
Ezeket kell visszaállítani, hogy a Homokhátság talajvizét megtámassza.
Hatalmas potenciál van benne!
A pőre adatok:
1500 hektár GRAVITÁCIÓSAN árasztott terület
17000 hektár hatásterület ( ahol a talajvíz szintjének esését megállítja vagy visszafordítja)

90%-ban állami területet érint, tehát CSAK a döntéshozókon múlik.
+Olcsó, de az EU finanszírozza a valódi ökológiai vizpótlást!"


A posztban szereplő térkép lenne a lényeg, de nem engedi beilleszteni az eddig működő módszerrel...közvetlen link.
459979171-1589144462039645-8171238317745357652-n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Szittya