A termőterület és a talajminőség romlásának okainak felsorolása után azt írja, hogy "A veszélye abban rejlik, hogy
az elpusztult termőföld talajtani módszerekkel nem teremthető újjá, s az így elveszett talajok gyakorlatilag soha többé nem vonhatók be a mezőgazdasági termelésbe."
A felsorolt, valóban létező okok mellett, vagy előtt meg kellett volna említeni, hogy a talajra a vulkánkitörés és földcsuszamlás után a szántás okozza legnagyobb kárt!
A későbbiekben részletesen taglalja a deflációt, az erróziót, stb. de itt sem említi, hogy mindezek oka a szántás. a filmecskében ott van, beforgatja az élő talajt, eltemeti az aeorobokat, és a felszínre dobva az anaeorobokat elégeti azokat. A meztelen talajt égeti a Nap, viszi a szél, viszi a víz.
Tudod mi a belvíz?
A belvíz az a víz, aminek a helyét felszántották! /Balogh Péter/
A szerzők között ott van Birkás Márta. Mióta figyelem az előadásait, úgy látom lassan...lassan kezdi belátni, a szántás fenntarthatatlanságát, de az ekelobbi még mindig erős... nagyon erős.
Megoldás?
Van. És éppenhogy talajtani, egész pontosan talajÉLETtani!
Talajmegújító mezőgazdaság, lánykori nevén regenerativ agriculture.
Már nálunk is egyre többen látják be az eddigi beidegződések, ISZCS-hoz ragaszkodás fenntarthatatlanságát.
Lehet úgy is gazdálkodni, hogy nem szántasz, de mulcshagyó műveléssel, biológiai oltással, takarónövénnyel, jó eredményekkel termelsz miközben a talaj humusztartalma fokozatosan nő.
Dr. Gyulai Iván mondta, hogy ha így folytatják, akkor még 60 év és tönkremegy az össze termőföld. Ezt 10 éve mondja. És még mindig nagy erőkkel szántanak...
Pl. Így:
Ha levezeti valaki nekem, hogy ez TÉNYLEG használ a földnek, veszek egy ekét a kistraktoromhoz...