MiG-29 / MiG-35 Fulcrum (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Van élet a halál után, azaz a 9.12-es sárkányok továbbéltetése még most is napirenden van az oroszoknál. A lengyeleknél is.
Ékes bizonyítéka ez annak, hogy az eredeti üzemidő mennyire irreálaisan szigorú volt.

Hali
A szovjet repülőgépipar gyártmányaira előírt javításközi üzemidők és élettartam-idők egy versenytárs nélküli, tehát monopol-helyzetben lévő ipar által diktált előírások. Nyilván nem volt ellenükre, hogy X időnként mindenkinek nagyjavíttatni kellett a gépeket és még gyakrabban a hajtóműveket, amihez csak tőlük lehetett megrendelni az alkatrészeket, főegységeket, ez pedig komoly állami bevételeket garantált - és nyilván nem volt nekik mindegy, hogy milyen gyakorisággal!
Jellemző, hogy amikor az NSzK megörökölte az NDK-t, és ott továbbrepültették a MiG-29-eket, az üzemeltetési határt elérve persze kíváncsian szétszedték az első hajtóművet, ahogy az nagyjavításkor "illik". És nagyon elborzadtak! Lényegében az volt a véleményük, hogy "mi a kénkőnek kell egy ilyen állapotban lévő hajtóművet nagyjavítani, a mi előírásaink szerint egy ilyen állapotú hajtómű a Luftwaffé-nál még többszáz, vagy akár ezer órát is simán üzemelhetne!!"
Tehát a szovjet élettartam-előírások nem csak biztonsági, hanem monopol-helyzetből következő gazdasági, kimondottan haszonszerző előírások is voltak.
Egy hazai példa az ősidőkből: a MiG-21 és a MiG-23 futómű-vezérlő hidraulika-csapja ugyanaz a típus volt (GA-142, ha jól csalódom). Amikor először kellett rendelni új csapot valamelyik pápai 23-asra, minden illetékes (főleg persze a pénzügyes) elborzadt, ugyanis valami négy-ötszörös áron szállította Szergej a korábbiakhoz képest! Rákérdeztek, hogy dehát elvtársak, nincs itt valami bibi?! Az volt a válasz, hogy dehogyis van, hiszen a 23-as korszerűbb, magasabb szintű típus, mint a 21-es, így drágább is!
Hozzátenném: a két futócsap között csak annyi különbség volt, hogy mivel más irányból jöttek-mentek a csövek, a házba beépített csőcsatlakozók irány-eltérései miatt a 21-es és a 23-as futóvezérlő csapjai nem voltak felcserélhetőek.
Üdv ML
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A fentiekhez még hozzátenném: A Szu összeomlásával, amikor ez a repipar a diktálási pozícióból versenyhelyzetbe kényszerült, ennek meg is lett a drasztikusan negatív hatása, gyakorlatilag két évtized óta több a szenvedés, mint az igazi minőségi produktum.
Üdv ML
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 454
11 469
113
T. emel!

Hozzászólásodból látszik, hogy nem kicsit képben vagy.
Három gondolat/kérdés fogalmazódott meg bennem:
1, Eddig azt gondoltam, hogy - többek között azért volt viszonylag rövid a tervezett javításközi üzemidő/élettartam, mert reálisan felmérve éles konfliktusban az adott eszközök várható túlélési esélyeit azt látták, hogy felesleges pl. 6000 órás, 30 éves üzemidejű gépet tervezni, az ahhoz szükséges minőséggel.
Ezt ugye még árnyalta a rendkívül gyors elavulás is.
2, Nem tudom, de gondolom, hogy a hadiiparban sem törvényszerűen volt a minőség mindig egyenletes a Szovjetunióban...
Gondolom ez is közrejátszhatott. Inkább szereljék szét gyakrabban, cseréljék ki feleslegesen, minthogy romoljon a hadrafoghatóság.
Magyarán nem bíztak a saját munkájukban.
3, Oké, hogy komoly bevétel az exportált gépek sűrű üzemidős szervizelése, de ez öngól is, hiszen igencsak nagy teher lehetett a Szovjetunió gazdaságának.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 702
113
A legújabb értesülés szerint az összes MiG-29-esünk eladásra került, a vevő(?) egy magyar(?) cég. Szolnokra se fog kerülni egy példány se.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Bocs, de a Solar egy Gyurcsány közeli cég.
Egyébként a 18-as számú Mig-29-es Szolnokon van és marad is:
http://www.mh59.hu/rovatok/hu/hirek/szolnokon_ert_foldet_a_mig-29-es/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Akkor jelenleg így néz ki a Solar kft "flottája"?

- Pápai kivont MiG-21-esek, Szu-22-esek, MiG-23-asok
- Budaörsön felújítás alatt álló MiG-21-esek
- kivont Mi-8/24 helikopterek szétbontása Tökölön
- kivont MiG-29-esek
- a fekete L-29-hez is van valami közük
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 731
113
Terminator

Minek nekik ennyi gép? Bontják őket vagy átpasszolják őket a 3. világnak?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 292
113
Több gépük van mint a Honvédségnek.:) Szép dolog hogy felhalmoznak mindent de adnak is el valamit vajon? Valahogy finanszírozni kell a dolgokat hiába milliárdos a tulaj.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 970
5 939
113
A Mig-29 indiai változata az UPG, miben különbözik az SzMT-től? Amit külsőre lehet látni nem sok csak egy nagy dudor a fugg. vezérsík kőzepe körül, ami az én értelmezésemben ECM. Az SzMT-ben van beépített ECM?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 702
113
Terminator,

Tökéletesen leírtad annak a cégnek a flottáját, amelyik pont nem a Solar Kft, de több köze van a Tesco-buszokhoz.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 702
113
Kis pontosítás, a budaörsi 21-esek nem a Tesco-buszos srácé, hanem a haverjáé, de tény, hogy mindenki a Solarral került először kapcsolatba.
Az L-29-Dunavarsány-Tesco busz az egyik erővonal, míg a Budaörsi 21-esek a másik. Az origó pedig a Solar Kft.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Szia misinator
Véleményed első két pontjában elég jól eltaláltad a lényeget. Ráadásul ezekhez az is hozzájött, hogy a hőskor, tehát a 40-es 50-es évek sugárhajtású típusai olyan gyorsan váltották egymást, hogy úgy tűnhetett, semmi szükség hosszú élettartamú gépekre. Aztán jött a MiG-21 (nyugaton a Phantom), amik elég rendesen módosítottak ezen a trenden (ugyebár aránylag egyszerű, tehát olcsó típusokat könnyű szívvel leváltanak, főleg ha sokkal jobb az utód, de jóval korszerűbb, összetettebb - tehát jóval drágább gépek esetében már inkább gondolkodóba esik a döntéshozó is!)
A harmadik pontban szerintem nagyon nincs igazad, hiszen ha az előírt sűrű nagyjavítások nagyobb terhet jelentettek volna Szergejéknek, mint amit a bevétel megért, elég lett volna néhány kiadott bülletinnel megnövelni a javításközi üzemidőket, és minden üzemeltető happy lett volna - kivéve saját pénzügyeseiket, dehát ezért is elég ritkán módosítgattak felfelé.
Üdv ML
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 826
113
A Mig-29 indiai változata az UPG, miben különbözik az SzMT-től? Amit külsőre lehet látni nem sok csak egy nagy dudor a fugg. vezérsík kőzepe körül, ami az én értelmezésemben ECM. Az SzMT-ben van beépített ECM?

Az indiai Mig-29B (9-12B) modernizálása az UPG változat(9-20)
Míg az orosz SzMT a MiG-29SzM(9-17) modernizácioja.
A kulonbség az elektronikában van. Az indiai gépben francia(Thales), izraeli(Elbit) elektronika van. (a hírek szerint a kabin elektronikája megegyezik az indiai MiG-29K -val), ezenkívul RD-33M-3 hajtomu, Zsuk-M2E radar, OLS-UEM,..
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 454
11 469
113
Szia misinator
Véleményed első két pontjában elég jól eltaláltad a lényeget. Ráadásul ezekhez az is hozzájött, hogy a hőskor, tehát a 40-es 50-es évek sugárhajtású típusai olyan gyorsan váltották egymást, hogy úgy tűnhetett, semmi szükség hosszú élettartamú gépekre. Aztán jött a MiG-21 (nyugaton a Phantom), amik elég rendesen módosítottak ezen a trenden (ugyebár aránylag egyszerű, tehát olcsó típusokat könnyű szívvel leváltanak, főleg ha sokkal jobb az utód, de jóval korszerűbb, összetettebb - tehát jóval drágább gépek esetében már inkább gondolkodóba esik a döntéshozó is!)
A harmadik pontban szerintem nagyon nincs igazad, hiszen ha az előírt sűrű nagyjavítások nagyobb terhet jelentettek volna Szergejéknek, mint amit a bevétel megért, elég lett volna néhány kiadott bülletinnel megnövelni a javításközi üzemidőket, és minden üzemeltető happy lett volna - kivéve saját pénzügyeseiket, dehát ezért is elég ritkán módosítgattak felfelé.
Üdv ML

Válaszodat köszönöm!
Erre voltam kíváncsi.
Az 50-es évek hihetetlenül gyors fejlődését példaként említeni akartam, de nem akartam túl hosszú hozzászólást, Te meg amúgy is képben vagy:)

Így már logikus /3. pont/ :)
Ahogy utaltam is rá a hozzászólás elején, nem kijelentésnek szántam, hanem válaszra indító gondolatnak :)
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 702
113
Boki, a hajtómű, ahogy eddig láttam, maradt a régi. RD-33MK-t tudtommal még egyetlen egy 9.12-es, 9.13-as vagy 9.51-es sárkány se kapott. Kopoltyús gépbe még nem raktak nem kormoló RD-33-ast. Figyelem, nem azt írtam, hogy nem lehet rakni, de eddig csak a 9.15/9.31 utáni sárkányok kaptak továbbfejleszett RD-33-as szériát.