MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 813
47 091
113
Ha a radart cseszk ki, vagy a központot, akkor egy is elég.
Igen, átmenetileg. Csak a másfél milliárdos értékből (tököm se tudja most éppen, mennyi az annyi, olvastam valahol az 1,5 Bn USD-t) a nagy része javítás/újratöltés és szervezés után megmaradt így.

Én értem hogy mit akart mondani, és egyet is értek vele, ahhoz hogy igazán fájdalmas legyen, azt kellett volna csinálni, hogy kikúrják a radart, az irányító központot, és az indítókat is. Mert így ok hogy önmagában a rakéták el lettek használva (már százmilliós USD tétel), de egy robbanással kikúrtak mondjuk egy üres indítót, egy teherautót, vagy akár a radart, tűzvezető rendszert, az messze nem maga a teljes üteg. Az úgy tényleg karcolás, egy - két rendszerelemet visszapótolnak, feltöltik a rakétákat, és már ma délelőtt megint ellátja a feladatát.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 824
48 454
113
Mondjuk abba sem hiszek, hogy kicsinálták volna a Patriotot. Egy robbanás ahoz kevés. A környéket is szét kellett volna bombázni. Vagy mind a 12 járművet külön-külön kilőni. Ráadásul a cucc a lakótelepen állt.
Érdekes, hogy az oroszok a védtelenül maradt városba se mertek berepülni. Egy óra múlva ott kellett volna hogy legyen 3 Szu-34es.
Ehhez tudni kéne (úgymint: azonnal), hogy mennyi légvédelme maradt Kijevnek.
Szerintem a Patriotokon kívül van ott még bőven AD.

Itt bazzmeg még senki sem mondott igazat! Ez a dolguk, vegyük már észre! Mindenkinek hazudni kell, az első az hogy megnyerjék a szíveket, és megtörjék az ellenséges morált! Én is ezt tenném a helyükben hello!

Szerintem meg egy nagy PR értékű dolog ha megcsinálják kuplung nélkül recsegősben kettesbe a friss propi koronaékszer PAC-3-at frissiben, minden pénzt megér nekik, hogy esetleg megingassák a nyugat elszántságát, hogy miből és mennyit adjanak át a jövőben az ukránoknak. Megint csak, ÉN IS EZT TENNÉM.

Gondolkodjunk már józanul, és amit talán még fontosabb, kritikusan!
Valójában fogalmunk sincs, mire indították azt a 30+ rakétát, és azt se tudjuk, mi okozta azt a két robbanást.
A hang alapján mindenesetre nem Shahedek voltak.

Amit tudunk:
  • valószínűleg egy Patriot üteget láttunk működni
  • legalább 30 rakétát indított az üteg kb 2 perc alatt
  • több rakéta visszahullott (a videón kettő jól kivehető)
Minden más vagy sajtóközlemény, vagy találgatás.

Következtetni szerintem egyelőre annyit lehet, hogy
  • esélyes, hogy megsérült valami az üteg elemei közül (lévén a robbanás látványosan az üteg területén történt)
  • látványosan több célt támadtak (menek mindenfelé)
  • egyes rakéták meredeken felfelé haladtak (ABM mód?)

És kb ennyi.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 813
47 091
113
Ehhez tudni kéne (úgymint: azonnal), hogy mennyi légvédelme maradt Kijevnek.
Szerintem a Patriotokon kívül van ott még bőven AD.


Valójában fogalmunk sincs, mire indították azt a 30+ rakétát, és azt se tudjuk, mi okozta azt a két robbanást.
A hang alapján mindenesetre nem Shahedek voltak.

Amit tudunk:
  • valószínűleg egy Patriot üteget láttunk működni
  • legalább 30 rakétát indított az üteg kb 2 perc alatt
  • több rakéta visszahullott (a videón kettő jól kivehető)
Minden más vagy sajtóközlemény, vagy találgatás.

Következtetni szerintem egyelőre annyit lehet, hogy
  • esélyes, hogy megsérült valami az üteg elemei közül (lévén a robbanás látványosan az üteg területén történt)
  • látványosan több célt támadtak (menek mindenfelé)
  • egyes rakéták meredeken felfelé haladtak (ABM mód?)

És kb ennyi.
Köszönöm szépen. ÍGY VAN!

Kb. az én véleményem is ennyi. Ebből lehet kiindulni, a többi lófasz!
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: endre and waterloo

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 685
13 758
113
Indokolt a feltételes mód.

Igen, viszont szándékos túlterhelés és látványos kitárazás esetén szinte biztosan nem fog egyezni a támadó drónok, rakéták és a patriot rakéták száma. Szerintem nagyon kicsi arra az esély, hogy a támadó ezsközök száma éppen plusz 1 volt.
Tudták az oroszok, biztosra akartak menni... szerintem nem úgy tervezték meg, hogy pont egyel több támadó eszközünk lesz a végére.
És azért ha elhisszük a végén a Tőr adta a kegyelemdöfést, akkor is szenzációsan profon megtervezett volt, hogy időben így percen belül lerendezték.

Érdekes amúgy, hogy mint propaganda fegyverrel mennyire nem élnek az oroszok ezzel. Bár nem tudom a hazai médiájukban ez mekkorát ment.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Gondolom, az a legdrágább, de az is csak egy része. Aztán meg nem is tudjuk. Lehet, hogy egy kukásautót találtak el.

Igen, átmenetileg. Csak a másfél milliárdos értékből (tököm se tudja most éppen, mennyi az annyi, olvastam valahol az 1,5 Bn USD-t) a nagy része javítás/újratöltés és szervezés után megmaradt így.

Én értem hogy mit akart mondani, és egyet is értek vele, ahhoz hogy igazán fájdalmas legyen, azt kellett volna csinálni, hogy kikúrják a radart, az irányító központot, és az indítókat is. Mert így ok hogy önmagában a rakéták el lettek használva (már százmilliós USD tétel), de egy robbanással kikúrtak mondjuk egy üres indítót, egy teherautót, vagy akár a radart, tűzvezető rendszert, az messze nem maga a teljes üteg. Az úgy tényleg karcolás, egy - két rendszerelemet visszapótolnak, feltöltik a rakétákat, és már ma délelőtt megint ellátja a feladatát.

Jelen infóink szerint a sérülés, már ha igaz és nem csak a CNN hozza a szokásos anonim forrásait, terjedhet a törmelék hullott a valamire-től a telibe basztak egy vagy több komponenst-ig.

A különbség az, hogy ha csak egy indító nem harcképes, attól az üteg még az marad. Ha a radarral van baj, akkor most ő szépen kórházba megy hogy meggyógyítsák a bibijét :p

A radart pótolni nem egy triviális móka, egy indítóhoz képest, szóval HA azzal van baj, akor az beletelik jópár napba, meg jópárszáz millió dollárba, szóval ez esetben lehet amellett érvelni, hogy pénzügyileg megérte a csapás.

De persze annyira semmit nem tudunk, hogy tkp fölösleges találgatni is...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 813
47 091
113
Jelen infóink szerint a sérülés, már ha igaz és nem csak a CNN hozza a szokásos anonim forrásait, terjedhet a törmelék hullott a valamire-től a telibe basztak egy vagy több komponenst-ig.

A különbség az, hogy ha csak egy indító nem harcképes, attól az üteg még az marad. Ha a radarral van baj, akkor most ő szépen kórházba megy hogy meggyógyítsák a bibijét :p

A radart pótolni nem egy triviális móka, egy indítóhoz képest, szóval HA azzal van baj, akor az beletelik jópár napba, meg jópárszáz millió dollárba, szóval ez esetben lehet amellett érvelni, hogy pénzügyileg megérte a csapás.

De persze annyira semmit nem tudunk, hogy tkp fölösleges találgatni is...
Nyilván egy üres teherautó/indító az ami épp kitárazott, tehát a legnagyobb érték a milliós rakéta sok db. már nincs rajta, az aprópénz a radarhoz, vagy az irányító vezetési ponthoz képest. De én nem hiszem hogy ne lenne belőlük tartalék hamar, ha akarja a nyugat. Tudják azok is akik küldték az üteget, hogy az a fogyóeszköz, és biztosan akad belőle egynél több Ukrajnában is.

Azt is tartom, hogy itt pénzügyileg mi térül meg, az a legkevesebb, óriási PR értéke van pro - kontra, mindenkinek. Ukránok pl. több szakértő szerint mostanában nem virítanak valami nagyot, a nyugat bele fog fáradni az ukrán "ügybe", és onnantól nekik 2 hetük van max a totális összeomlásig saját erőből. Ezen nem segít ha a fővárosukban rommá lőtt patriot PAC-3 roncsot videóznak. Viszont ahogy más is utalt rá, korlátozott robbanást, 1 vagy max. 2-t lehetett látni a kis videón, nem TOTÁLIS lefinishelést. Pedig az oroszok helyében én biztos azt csináltam volna, hogy jó, akkor X támadással kiürítem, esetleg megcsapom a radart, és amikor védtelen, akkor utána olyan odamorzsolok, hogy még a beton is folyóvá váljon a környéken! Ez azért nem valósult meg, sanszosan!
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 824
48 454
113
Nyilván egy üres teherautó/indító az ami épp kitárazott, tehát a legnagyobb érték a milliós rakéta sok db. már nincs rajta, az aprópénz a radarhoz, vagy az irányító vezetési ponthoz képest. De én nem hiszem hogy ne lenne belőlük tartalék hamar, ha akarja a nyugat. Tudják azok is akik küldték az üteget, hogy az a fogyóeszköz, és biztosan akad belőle egynél több Ukrajnában is.

Azt is tartom, hogy itt pénzügyileg mi térül meg, az a legkevesebb, óriási PR értéke van pro - kontra, mindenkinek. Ukránok pl. több szakértő szerint mostanában nem virítanak valami nagyot, a nyugat bele fog fáradni az ukrán "ügybe", és onnantól nekik 2 hetük van max a totális összeomlásig saját erőből. Ezen nem segít ha a fővárosukban rommá lőtt patriot PAC-3 roncsot videóznak. Viszont ahogy más is utalt rá, korlátozott robbanást, 1 vagy max. 2-t lehetett látni a kis videón, nem TOTÁLIS lefinishelést. Pedig az oroszok helyében én biztos azt csináltam volna, hogy jó, akkor X támadással kiürítem, esetleg megcsapom a radart, és amikor védtelen, akkor utána olyan odamorzsolok, hogy még a beton is folyóvá váljon a környéken! Ez azért nem valósult meg, sanszosan!
Mivel nem tudjuk, mit lőttek pontosan az oroszok, akár Iszkander is lehetett. Belaruszból bőven átlőhető Kijevig.
Ahogy számomra kiderült minap, végfázisban az Iszkander meg a Kindzsal kb ugyanúgy viselkedik (nem hiperszónikus).

És ha az a cél, hogy lefogyasszák az amerikai ukrán légvédelmi rendszer rakétáit, akkor ezt kb az idők végezetéig tudják csinálni. De PAC3 előbb fog elfogyni :)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 708
113
Mivel nem tudjuk, mit lőttek pontosan az oroszok, akár Iszkander is lehetett. Belaruszból bőven átlőhető Kijevig.
Ahogy számomra kiderült minap, végfázisban az Iszkander meg a Kindzsal kb ugyanúgy viselkedik (nem hiperszónikus).

És ha az a cél, hogy lefogyasszák az amerikai ukrán légvédelmi rendszer rakétáit, akkor ezt kb az idők végezetéig tudják csinálni. De PAC3 előbb fog elfogyni :)
Pont az volt az oroszok célja, hohy kilőjjék a 32 rakétát majd utána jött a támadás-robbanás. A rakéták újratöltése illetve a rendszer áthelyezése hosszabb idő lett volna. 1 MiG-31K biztos a levegőben volt (oroszok állítása szerint csak 1 Kinzsalt indítottak) Egyébként két nagy robbanásról számoltak be Kijevben.
 
W

Wilson

Guest
Pedig a mi wilsonjaink is megmondták pár napja (az első Kindzsal "lelövés" idején), hogy csak PAC2-t kaptak :)
Bár még mindig nem értem, milyen Wilsonokról beszélsz, de megkérdezem tőled miért ferdítesz?

Én ezt mondtam korábban...(kiemeltem neked)

Azért azt látni kell (szigorúan az ukrajnai orosz invázióra vonatkoztatva) , hogy az amerikai kormányzat és még inkább a Pentagon csak akkor erősített meg hivatalosan bármilyen ukránok által elért harctéri sikert ha arról egyértelmű bizonyítékok voltak a kezében, ráadásul a Pentagon minden az ukriknak adott amerikai fegyverzetet azok harctéri teljesítményt figyelemmel kíséri és kiértékeli (lásd pl Switchblade 300-as drón) és ez értelemszerűen különösképpen igaz a Patriotokra.

A Kinzsal nem egy dedikált hiperszónikus rakéta hanem voltaképpen egy légi indítású Iszkander gyakorlatilag egy ballisztikus rakéta a PAC2-t (GEM+) pedig ballisztikus rakéták, cirkálórakéták megsemmisítésére tervezték,

Két Patroit van jelenleg az ukriknál és az M109 indító állás 4 PAC2 rakétát és 16 db PAC3 rakétát tud befogadni , és csak gondold végig melyik verziójú rakétából adnak az ukriknak többet a régebbi verzióból PAC2 amelyből több lett legyártva vagy az újabb PAC3-as verzióból azt hozzátéve hogy a régebbi PAC2 változat is teljesen megállja helyét az ukrajnai hadszintéren...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Amiket leirtunk meg belinkeltunk. Talan olvasd el a temat.


Szoval az lenne egy teny szerinted? Nagy a baj...


Mondom, a sok sajat zoldseged szajkozasa helyett olvasd el es probald megerteni azt a sok mindent, amit ott leirtunk.
ezt mondttad:"Ha esetleg nem kovetted volna, errol masfel evig tartott meggyoznom Hpasp meg Molnit, hogy nem, a Patriot nem hypersonic vedelem, meg ha eppen pont iranyba nez, akkor is qrva nagy szerencse kell ahhoz, hogy leszedjen valami 8-10 mach korul kozeledo cuccot. Mas szoval, nem erre van a Patriot - ezek ellen nincs semmi egyelore."

Én meg nem láttam, miközben olvastam a vitátokat hogy meggyőzted volna őket, csak ezt jeleztem. Végigolvastam a vitátokat, érdekes és kicsit vicces volt, szinte végig ugyanazt ismételgetted. míg ők próbáltak számolni, fizikai tényeket hozni.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 293
14 008
113
Pont az volt az oroszok célja, hohy kilőjjék a 32 rakétát majd utána jött a támadás-robbanás. A rakéták újratöltése illetve a rendszer áthelyezése hosszabb idő lett volna. 1 MiG-31K biztos a levegőben volt (oroszok állítása szerint csak 1 Kinzsalt indítottak) Egyébként két nagy robbanásról számoltak be Kijevben.
Abban ugye te is tisztában vagy, hogy egy Kinzsal nem képes kiiktatni egy Patriot rendszert, ha csak nincsen atomtoltetje, így ennek az orosz állításnak nincsen semmi értelme. Mindenképpen tobbet kellet kiloniuk ellene.
 
W

Wilson

Guest
A tenyek beszeltek...
Azért csak a tények kedvéért kamm nem árt tisztázni, hogy a Kinzsal nem egy HGV hanem egy ALBM , levegőből indított ballisztikus rakéta (még az orosz források szerint is az Iszkander levegőből indítható változata) ami a végfázisban már egyáltalán nem hiperszonikus így aztán minden olyan harceszközzel lelőhető amelyet ballisztikus rakéták megsemmisítésére hoztak létre...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 872
56 605
113
milyen tények?
Odaírták hogy jaj, kamm, igazad van, meggyőztél minket?
Vagy leírtad hogy egy 8 mach sebességű, 6g-vel manőverező rakétát nem lehet lelőni, ők meg leírták hogy vagy kurva gyorsan eldobja a sebességét, vagy annak a manőverezésnek a sugara akkora lesz hogy a patriot értelmes hatótávján belül egyenesnek tekinthető.
Erre te beraktál három cikket hogy mennyire félnek tőle az amik, ők beraktak kettőt hogy régen is volt végfázisban manőverező ICBM, az ellen készült a patriot.
És te meg visszaléptél az elejére, ez csináltátok itt hetekig, végtelen ciklusban.
Ez nem meggyőzés, csak fárasztás. Működik, egy idő után nem válaszol rá a másik fél azt lehet meggyőzésnek érezni, de hát nem az.
Fárasztó, de hatékony módszer. Az ellenfél elhagyta a csatateret. :) :)
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 824
48 454
113
Abban ugye te is tisztában vagy, hogy egy Kinzsal nem képes kiiktatni egy Patriot rendszert, ha csak nincsen atomtoltetje, így ennek az orosz állításnak nincsen semmi értelme. Mindenképpen tobbet kellet kiloniuk ellene.
A rendszer kritikus elemeit ki tudja iktatni egy is, attól függ, van-e annyira pontos céladatuk, hogy tudják pl az ECS hova van telepítve.
 
W

Wilson

Guest
Pont az volt az oroszok célja, hohy kilőjjék a 32 rakétát majd utána jött a támadás-robbanás. A rakéták újratöltése illetve a rendszer áthelyezése hosszabb idő lett volna. 1 MiG-31K biztos a levegőben volt (oroszok állítása szerint csak 1 Kinzsalt indítottak) Egyébként két nagy robbanásról számoltak be Kijevben.
Egy Kinzsallal nem lehet megsemmisíteni egy Patriotot mivel az szét van telepítve, ezért ha a Tőrrel akarják kiiktatni a Patriotot akkor arra több Kinzsalt kell indítaniuk...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 685
13 758
113
Azért csak a tények kedvéért kamm nem árt tisztázni, hogy a Kinzsal nem egy HGV hanem egy ALBM , levegőből indított ballisztikus rakéta (még az orosz források szerint is az Iszkander levegőből indítható változata) ami a végfázisban már egyáltalán nem hiperszonikus így aztán minden olyan harceszközzel lelőhető amelyet ballisztikus rakéták megsemmisítésére hoztak létre...
mekkora időablak a végfázis?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 824
48 454
113
Ez igaz, de még akkor sem mehetnek biztosra , ezért az oroszok sem egyetlen Tőrt vetnek be egy Patriot kiiktatására...
Az elmélet ugye arról szólt, hogy túlterhelték (valamivel) és miután lefogyott az üteg, akkor küldtek Kindzsalt (egyet vagy többet).
Szerintem nem rossz elmélet, lévén - ahogy fentebb is írtam - Belaruszból zavartalanul eregethettek Iszkandereket, ha a túlterhelés volt a cél. Így olcsóbb, ráadásul kombinált radar/infracsalikat is tud dobálni magából (nem tudom a Kindzsalban meghagyták-e ezt a featuret).
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 708
113
Abban ugye te is tisztában vagy, hogy egy Kinzsal nem képes kiiktatni egy Patriot rendszert, ha csak nincsen atomtoltetje, így ennek az orosz állításnak nincsen semmi értelme. Mindenképpen tobbet kellet kiloniuk ellene.
Minek kérdezel butaságot?!
Patriot rakétarendszer hat részből áll:

  1. áramfejlesztő,
  2. radarrendszer,
  3. iránytóközpont,
  4. antennák,
  5. rakétaindítók és
  6. maguk az elfogórakéták.
Na ebből mit találtak el, te tudod ? Ezt csak az ukránok és az amerikaiak tudják.
 
Status
Not open for further replies.